آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

زامبی پیج یا صفحات زامبی چیست؟ کلمه عجیب و ناخوشایندی به نظر می‌رسد. با شنیدن این کلمه دو حرفی چه چیزی به ذهنتان القا می‌شود؟ کلمه زامبی را بیشتر در فیلم‌های ترسناک شنیده‌ایم، اجسادی که زنده می‌شوند و از بدن انسان‌های زنده تغذیه می‌کنند. حال باید دید این واژه در سئو نیز معنی دارد؟ اصلا به کدام صفحات سایت زامبی پیج می‌گویند؟ چه ارتباطی بین زامبی پیج و کلمات کلیدی وجود دارد؟( می توانید مقاله کلمه کلیدی چیست، را مطالعه کنید. ) زامبی پیج ها و شناسایی آنها چه تاثیری بر سئو سایت دارند؟ اگر به این بحث علاقه‌مند هستید در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص این صفحات که به شکل زامبی به جان سایت شما می‌افتند کسب کنید.

زامبی پیج در سایت چیست؟

زامبی پیج (Zombie Page) چیست

هر وب‌سایتی از تعداد زیاد صفحه تشکیل می‌شود که می‌تواند محتوای مربوط به مقالات ، محصول ، صفحه اصلی و هر چیزی که در سایت در معرض نمایش است را نشان دهد.

اگر در گوگل سایت خود را با کوئری site (Site:Site domain) سرچ کنید متوجه می‌شوید که تعداد نتایج سایت شما نسبت به صفحاتی که ایندکس شده بیشتر است یعنی مثلا شما 100 مقاله منتشر کردید و 50 صفحه دیگر هم دارید که روی هم رفته می‌شود 250 ولی در نتایج گوگل 400 نتیجه را نمایش می‌دهد. این تفاوت در نتایج نشان از وجود صفحات زامبی در وب‌سایت شما دارد.

 البته نگران نباشید این صفحات در هر وب‌سایتی وجود دارد ولی خیلی هم خیالتان راحت نشود که مشکلی وجود ندارد. صفحات زامبی به صفحاتی اطلاق می‌شود که بی‌ارزش هستند و محتوای کم، بی‌کیفیت و به درد نخور دارند یا اصلا محتوا ندارند و کاملا بی‌هدف در سایت شما حضور دارند.

 این صفحات اصلاً برای کاربران جذاب نیستند و در نتیجه موتور جستجو نیز خیلی به این صفحات بها نمی‌دهد ولی واقعیتی که نمی‌شود آن را در نظر نگرفت این است که این صفحات وجود دارند و گاهی اوقات در صفحات چندم گوگل در حال خاک کردن هستند و اگر کاربری واردش شود به علت ضعف این صفحات بلافاصله آن را ترک می‌کند و این یک امتیاز منفی برای سایت شما به حساب می آید.

 شناسایی این صفحات و حذف یا بهینه کردن آنها برای هر صاحب وب‌سایتی الزامی است و نباید به این مسئله بی‌توجه بود چرا که این صفحات در دراز مدت شما را از رسیدن به نتایج برتر گوگل محروم می‌کنند و ویژگی‌های خود را به کل سایت سرایت می‌دهند و کل سایت را در نتایج گوگل تنزل می‌دهند.

شاید بپرسید چرا؟ به این دلیل که الگوریتم گوگل به شدت به معیارهای تعامل مانند نرخ کلیک و زمان حضور کاربران در سایت توجه می‌کند.

 اگر یک صفحه ترافیک کمی ایجاد کند، احتمالاً کاربران به سرعت از صفحه خارج می شوند، که به گوگل نشان می‌دهد که صفحه مفید نیست. ما در پکیج آموزش سئو به طور مفصل در مورد الگوریتم های گوگل و تجربه کاربری صحبت کرده ایم.

در نتیجه، صفحه در نتایج جستجو دفن خواهد شد. برای جلوگیری از این امر، نظارت منظم بر تجزیه و تحلیل وب سایت و شناسایی صفحات مشکل دار ضروری است.

هنگامی که صفحات زامبی را شناسایی کردید، می‌توانید با افزودن محتوای تازه، بهینه‌سازی عناوین و متا تگ‌ها و بهبود لینک‌های داخلی خود، برای بهبود تعامل آنها گام بردارید.

با انجام این اقدامات، می توانید اطمینان حاصل کنید که رتبه‌بندی جستجوی وب سایت شما آسیب نمی‌بیند.

چگونه زامبی پیج ها بر سئو سایت تاثیر می‌گذارند؟

تاثیر زامبی پیج ها بر سئو سایت

برخلاف صفحات مرده، یک صفحه زامبی از مردن امتناع می‌کند و زندگی وب سایت شما را از بین می‌برد. با به‌ روزرسانی‌ها و الگوریتم‌های جدید گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت شما در صفحه نتایج گوگل، صفحات زامبی موجود در وب‌سایت شما می‌توانند تمام تلاش‌های شما برای رتبه‌بندی بالاتر را کاهش دهند.

داشتن تعداد زیاد صفحات زامبی نیز می‌تواند دلیل بزرگی برای رتبه‌بندی نشدن شما در موتورهای جستجو باشد. بد نیست بدانید در صورتی که نیمی از صفحات سایت شما، صفحاتی بی‌ارزش باشند، رتبه سایت شما در گوگل به شدت پایین می‌آید.

از آنجایی که این صفحات حاوی اطلاعاتی نیستند که افراد هنگام استفاده از گوگل یا سایر موتورهای جستجو به دنبال آن هستند، آرام آرام توسط موتورهای جستجو نیز نادیده گرفته می‌شوند چرا که تجربه کاربری برای موتور جستجو بسیار اهمیت دارد و رضایت نداشتن کاربر از یک صفحه باعث کاهش رتبه صفحه و سایت خواهد شد.

اگرچه این صفحات دیگر فعال نیستند، اما همچنان می توانند در نتایج جستجو نشان داده شوند، که می تواند برای کاربرانی که به دنبال اطلاعات جدید و مرتبط هستند، خسته کننده باشد. و به سئوی سایت شما آسیب جدی وارد کنند.

یکی از مهم‌ترین آسیب‌های زامبی پیج ها بر سئو سایت شما، این است که صفحات زامبی بودجه خزش سایت را هدر می‌دهند. این صفحات نه رتبه‌ای در گوگل دارند و نه ترافیکی برایتان ایجاد می‌کنند. اما وقتی خزنده‌های گوگل به سایت مراجعه می‌کنند، بخشی از بودجه خزش را به خود اختصاص می‌دهند.

 بدین ‌ترتیب ممکن است صفحات جدید و پرمحتوای سایت که ارزشی خیلی بیشتری دارند، خزش نشوند. هدف خزنده‌ها از خزش شناسایی سایت شما و پی بردن به هدف آن است وقتی کلی صفحه زامبی در سایت شما باشد خزنده‌های گوگل نیز شناخت درستی از سایت شما پیدا نمی‌کنند و در نتیجه، سایت شما برای موتورهای جستجو هم بهینه نخواهد شد که همان هدف اصلی سئو سایت است.

به نظر شما این مسئله آسیب کمی به حساب می‌آید؟ خب حال باید چه کار کرد ؟ در ابتدا بهتر است انواع صفحات زامبی را بشناسید و بعد از شناسایی این صفحات اقدام به حذف یا بهینه سازی آنها بکنید.

پیشنهاد مطالعه: لینک شکسته چیست؟ آموزش اصلاح لینک‌های خراب در سایت

انواع صفحات زامبی

انواع صفحات زامبی

خب شاید بپرسید به طور کلی کدام صفحات در وب‌سایت صفحات زامبی محسوب می‌شوند؟ سوال خوبی است هر چند در لابه‌لای بحثی که تا اینجا داشتم اشاره کردیم ولی بد نیست به صورت لیست شده انواع صفحات زامبی رایج را برایتان معرفی کنیم. صفحات زامبی طی یک دسته‌بندی از قرار زیر هستند:

  • صفحاتی که ریسپانسیو نشده‌اند بخصوص برای موبایل
  • صفحات با محتوای کمتر از 300 کلمه
  • صفحاتی که برای سئو بهینه نشده‌اند
  • صفحات با محتوای بی‌کیفیت و بی‌هدف
  • صفحاتی که دیر لود می‌شوند
  • برچسب‌ها و دسته‌بندی‌هایی که به هیچ محتوایی مرتبط نیستند یا محتوایشان پاک شده ولی خودشان پاک‌ نشده‌اند.
  • تمام صفحات اضافی در سایت شما

شاید شما هم بتوانید موارد دیگری را به این دسته‌بندی اضافه کنید. ولی به صورت کلی می‌توان فهمید که صفحات زامبی، هر صفحه به درد نخور و غیر مفید برای کاربر است و هر چه زودتر باید فکری به حالش بکنید.

روش‌های مقابله با صفحات زامبی

نحوه تشخیص زامبی پیج ها

1- از زیر ذره بین گوگل خارج شوید

شاید شما در وب‌سایت صفحاتی دارید که سئو مناسبی ندارند ولی فعلا به وجودشان نیاز دارید از طرفی از نظر گوگل این صفحات زامبی هستند. برای اینکه تا زمان مورد نظرتان زیر ذره بین گوگل نباشید بهتر است از روش نو ایندکس صفحات استفاده کنید. البته در اولین فرصت این صفحات را بهینه کنید چرا که در دراز مدت در سئو کل سایت بی‌تاثیر نخواهد بود.

2- احیای صفحات زامبی

همانطور که گفتیم صفحات زامبی نه زنده هستند نه مرده، برای اینکه این صفحات اثرات بدی برای سئو سایت نداشته باشند لطفا زمان بگذارید و این صفحات را بهینه کنید. برای این کار محتوای خوب تولید کنید و روی سئو این صفحات کار کنید تا این صفحات را برای کاربران سایت بهینه کنید و نتیجه مثبت آن را روی سئو ببینید. شاید این روش بهترین روش باشد.

3- حذف صفحات زامبی

اگر می‌دانید تا مدت‌ها و حتی سال‌های متوالی به این صفحات نیاز ندارید و یا فرصت احیای آن را ندارید بهترین کار حذف این صفحات است ولی نه به صورت یک جا  و فوری چرا که می‌تواند روی نتایج موتورجستجو برای سایت نتیجه منفی بگذارد. برای این کار ابتدا این صفحات را نو ایندکس می‌کنیم تا از دید گوگل مخفی شود و سپس آن‌ها با انواع ریدرایرکت مناسب به آدرس دیگر منتقل می‌کنیم و در نهایت حذفشان می‌کنیم. ( اگر با ریدایرکت و دلایل ریدایرکت صفحات آشنایی ندارید، می توانید این مبحث را در آموزش سئو یاد بگیرید. )

خب دوستان عزیز شاید روش‌های دیگری نیز وجود داشته باشد که به ذهن شما برسد. در این مقاله ما فعلا به این تعداد بسنده می‌کنیم تا مقاله برای شما خسته کننده نشود.

چگونه صفحات زامبی سایت را تشخیص دهیم

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم مطالب جامعی را در خصوص صفحات زامبی برای مطالعه شما بزرگواران جمع‌آوری کنیم و شما را در مسیر بهینه‌سازی سایت خود یاری کنیم. هر چند هر چه از منابع بیش‌تری اطلاعات کسب کنید به همان اندازه موفق‌تر خواهید بود. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شود.

پیمایش به بالا