آرتا رسانه

سئو تکنیکال چیست و چه اهمیتی دارد؟

سلام دوستان عزیز و همراهان همیشگی آرتا رسانه امروز هم با یه مبحث جدید در خصوص آموزش سئو سایت خدمتتون رسیدم. در این مقاله قصد داریم در خصوص سئو تکنیکال صحبت کنیم و در حد توان به آموزش سئو تکنیکال بپردازیم. به سئوی تکنیکال سئو فنی نیز گفته می‌شود چرا که تکنیکال در لغت به معنای فنی است. در سئوی تکنیکال با استفاده از یه سری تکنیک به بهینه‌سازی وب سایت کمک می‌کنیم تا بازدید افزایش یافته و رتبه سایت بالا بیاید. در واقع سئو تکنیکال به موتورهای‌جست و جو کمک می‌کند تا محتوای سایت شما را بهتر درک کنند و مراحل خزش و ایندکس درست انجام شود در این صورت سایت شما اگر محتوای خوبی داشته باشد شانس بیشتری برای دیده شدن خواهد داشت.

سئو تکنیکال چیست و چه اهمیتی دارد؟

منظور از سئو تکنیکال چیست

سئوی تکنیکال یا فنی، تکنیک هایی در مورد بهبود جنبه های فنی یک وب سایت به منظور افزایش رتبه صفحات آن در موتورهای جستجو است. ساختن یک وب سایت سریع‌تر، خزیدن آسان‌تر و قابل درک‌تر برای موتورهای جستجو از جمله کاربردهای سئوی فنی است. سئوی فنی بخشی از سئو داخلی است که بر بهبود عناصر وب سایت شما برای کسب رتبه های بالاتر تمرکز می‌کند. شاید با خودتان فکر کنید همان سئوی داخلی که تکنیک‌های فنی نیست و شامل رعایت متاتگ‌ها، تیترهای مناسب و اوصولی، تصاویر مناسب و غیره است کافی است و چه لزومی به پیاده سازی سئوی تکنیکال است ولی هرگز از سئوی تکنیکال غافل نشوید که بسار اهمیت بالایی در بهینه سازی وب سایت شما دارد.

گوگل و سایر موتورهای جستجو به دنبال آن هستند که بهترین نتایج ممکن را برای درخواست‌های کاربران خود ارائه دهند. بنابراین، ربات های گوگل صفحات وب را بر اساس عوامل متعددی  ارزیابی می کنند. برخی از عوامل بر اساس تجربه کاربر است، مانند سرعت بارگذاری یک صفحه. عوامل دیگر به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای صفحات شما را درک کنند. بنابراین، با بهبود جنبه های فنی، به موتورهای جستجو کمک می کنید تا سایت شما را بخزند و درک کنند. اگر این کار را به خوبی انجام دهید، برای کسب رتبه‌های بالاتر شانس بیشتری دارید. در کل می توان گفت که گوگل با الگوریتم های خود به دنبال نمایش بهترین نتیجه به کاربران است. ( الگوریتم گوگل چیست، را مطالعه کنید. )

همچنین برعکس این مسئله نیز می‌تواند پیش بیاید. اگر شما اشتباهات فنی جدی در سایت خود مرتکب شوید، ممکن است برای شما هزینه داشته باشد و به طور کامل از خزیدن موتورهای جستجو در سایت خود جلوگیری کنید که اصلا خوشایند نیست.

یک وب سایت باید در وهله اول برای کاربران شما خوب کار کند، سریع، واضح و آسان برای استفاده باشد. اوصولا ایجاد یک پایه فنی قوی برای وب سایتتان با تجربه بهتر هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو همزمان است. چه چیزی بهتر از این برای صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است.

ابزار آنالیز سئو تکنیکال

ابزار آنالیز سئو تکنیکال چیست

سایت سرچ کنسول گوگل یکی از بهترین ابزارهای سئو برای بهینه‌سازی سایت است که به صورت رایگان می‌توانید از این ابزار به آدرس search.google.com از آن استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا وضعیت سایت خود را توی صفحه نتایج ، نظارت و مقایسه کنید. این ابزار گزارش‌هایی مانند اینکه چه تعداد ربات وارد سایت شما شده‌اند، چه خطاهایی در سایت وجود دارد ، چند نفر و با چه کلمه کلیدی وارد سایت شدن و در چه تاریخی  روی کدام صفحات کلیک کردن و کلی اطلاعات دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌تواند شما را نسبت به وضعیت سایتتان آگاه کند.

عوامل موثر در سئوی تکنیکال

عوامل موثر در سئو تکنیکال

در ادامه به عوامل موثر در سئوی تکنیکال و یا به عبارتی چک لیست سئوی تکنیکال می پردازیم.

سرعت وب سایت

تاثیر سرعت بر سئو تکنیکال

امروزه صفحات وب نیاز به بارگذاری سریع دارند. مردم بی حوصله هستند و نمی خواهند منتظر باز شدن صفحه باشند. در سال 2016، تحقیقات نشان داد که اگر یک صفحه وب در عرض سه ثانیه باز نشود، 53 درصد از بازدیدکنندگان وب سایت را ترک می‌کنند. تحقیقات دیگری در سال 2022 نشان می‌دهد که نرخ تبدیل تجارت الکترونیک به ازای هر ثانیه اضافی که طول می‌کشد تا یک صفحه بارگذاری شود، تقریباً 0.3٪ کاهش می‌یابد. بنابراین اگر وب‌سایت شما کند باشد، مردم ناامید می‌شوند و به وب‌سایت دیگری می‌روند و شما این همه ترافیک را از دست خواهید داد.

گوگل می داند که صفحات وب کند تجربه ای کاربری پایینی دارند. بنابراین، یک صفحه وب کند نسبت به وب سایت مشابه خود که سرعت بهینه‌تری دارد  در نتایج جستجو پایین‌تر قرار می‌گیرد و در نتیجه ترافیک کمتری نیز به همراه دارد. سرعت سایت در چند سال اخیر همواره جزوه 10 فاکتور مهم سئو بوده است. بنابراین داشتن صفحاتی که به اندازه کافی سریع بارگذاری می شوند، در حال حاضر مهم تر از همیشه است. یکی از ابزارهای مهم در زمینه افزایش سرعت سایت GTmetrix.com  است. برای بهبود سرعت بارگزاری سایت، می توانید از افزونه استفاده کنید. مقاله معرفی 4 افزونه Lazy load را مطالعه کنید.

ریسپانسیو بودن وب‌سایت در گوشی

تاثیر موبایل فرندلی در سئو تکنیکال سایت

همانطور که می‌دانید در حال حاضر اکثر کاربران با گوشی وارد وب‌سایتها می‌شوند و همین نکته بسیار حائز اهمیت است. اگر کاربر در گوشی خود نتواند تعامل خوبی با سایت داشته باشد و سایت شما ریسپانسیو نشده باشد کاربران زیادی را از دست خواهید داد.

امنیت سایت

تاثیر امنیت بر سئو سایت

 یک وب سایت از نظر سئو  فنی بهینه شده یک وب سایت امن است. امروزه ایمن کردن وب سایت شما برای تضمین حریم خصوصی کاربران یک نیاز اساسی است. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای ایمن سازی وب سایت خود انجام دهید و یکی از مهم ترین کارها پیاده سازی HTTPS است. برای پیاده سازی HTTPS در سایت خود به چیزی به نام گواهی SSL نیاز دارید. گوگل مسئله امنیت را نیز در نظر می‌گیرد  و یکی از راه‌های امن کردن وب سایت‌ها استفاده از گواهی SSL است.  بنابراین گوگل HTTPS را به یک سیگنال رتبه بندی تبدیل کرده است و وب سایت های دارای گواهی SSL بالاتر از  وب‌سایت‌های مشابه بدون گواهی SSL قرار می گیرند.

 در اکثر مرورگرها به راحتی می توانید بررسی کنید که آیا وب سایت شما HTTPS است یا خیر. در سمت چپ نوار جستجوی مرورگر خود، در صورت ایمن بودن، قفلی را مشاهده خواهید کرد.

داشتن سایت مپ برای کل سایت 

تاثیر سایت مپ بر سئو تکنیکال

سایت مپ یا نقشه سایت یک فایل با فرمت XML است که لیستی از تمام صفحات سایت را در خود دارد که به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا تمام صفحات را سریع‌تر پیدا کنند. با استفاده از آن، مطمئن خواهید شد که موتورهای جستجو هیچ محتوای مهمی را در سایت شما جا ننداخته‌اند.

در حالت ایده آل، یک وب سایت نیازی به نقشه سایت ندارد. اگر ساختار پیوند داخلی داشته باشد که همه محتوا را به خوبی به هم متصل کند، ربات ها به آن نیاز نخواهند داشت. با این حال، همه سایت‌ها ساختار عالی ندارند و داشتن نقشه سایت هیچ ضرری ندارد. بنابراین ما همیشه توصیه می کنیم که یک نقشه سایت در سایت خود داشته باشید و آن را به گوگل معرفی کنید. اگر هم تا کنون نسبت به ساخت سایت مپ اقدام نکرده اید، از مقاله نحوه افزودن سایت مپ به سرچ کنسول را مطالعه کنید.

Robots.txt

تاثیر فایل Robots بر سئو تکنیکال

با استفاده از فایل robots.txt می‌توانید به ربات‌ها در سایت خود دستورالعمل بدهید. این فایل ابزار قدرتمند است که باید با دقت مورد اس

تفاده قرار گیرد. گاهی یک اشتباه کوچک ممکن است مانع از خزیدن روبات ها در بخش‌های مهم سایت شما شود. گاهی اوقات، افراد ناخواسته فایل های CSS و JS سایت خود را در فایل robots.txt مسدود می‌کنند. این فایل‌ها حاوی کدهایی هستند که به مرورگرها می‌گوید که سایت شما چگونه باید باشد و چگونه کار می‌کند. اگر این فایل‌ها مسدود شده باشند، موتورهای جستجو نمی‌توانند بفهمند که سایت شما به درستی کار می‌کند یا خیر.

اگر می‌خواهید نحوه کارکرد این فایل را یاد بگیرید، می‌توانید از لینک robots.txt استفاده کنید. توصیه می‌کنیم اگر در این خصوص تخصص ندارید اجازه دهید یک توسعه دهنده آن را برای شما مدیریت کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در حد توان شما را با سئو تکنیکال و اهمیت آن آشنا کنیم و برخی از مهم‌ترین عوامل موثر در سئو تکنیکال را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که مقاله مفیدی برای شما باشد.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا