آرتا رسانه

چک لیست سئو تکنیکال

چک لیست سئو تکنیکال

سئو تکنیکال و موارد فنی سایت، شاید چیزی باشد که در ابتدا مانند یک غول به نظر برسد و بسیاری از دانشجویان دوره آموزش سئو از آن هراس دارند. اگر فکر می کنید که برای برطرف کردن مشکلات تکنیکال و همینطور بررسی مسائل فنی سایت، نیاز به دانش برنامه نویسی یا طراحی سایت دارید، سخت در اشتباه هستید. هر چند اگر برنامه نویسی بلد باشید و در مورد طراحی سایت با وردپرس هم اطلاعاتی داشته باشید، از بقیه جلوتر هستید. سئوی تکنیکال همیشه برای من یکی از بخش های جذاب سئو بوده و هست و در این مقاله تصمیم دارم، همه نچه را که در پروژه های سئو انجام می دهم را به عنوان تجربه با شما در میان بگذارم. 

سئو تکنیکال چیست و چه اهمیتی دارد؟

منظور از سئو تکنیکال چیست

سئوی تکنیکال یا فنی، تکنیک هایی در مورد بهبود جنبه های فنی یک وب سایت به منظور افزایش رتبه صفحات آن در موتورهای جستجو است. ساختن یک وب سایت سریع‌تر، خزیدن آسان‌تر ربات ها و قابل درک‌تر بودن برای موتورهای جستجو از جمله کاربردهای سئوی فنی است. سئوی فنی بخشی از سئو داخلی است که بر بهبود عناصر وب سایت شما برای کسب رتبه های بالاتر تمرکز می‌کند. شاید با خودتان فکر کنید همان سئوی داخلی که شامل رعایت متاتگ‌ها، تیترهای مناسب و اصولی، تصاویر مناسب و غیره است کافی است و چه لزومی به پیاده سازی سئوی تکنیکال است ولی هرگز از سئوی تکنیکال غافل نشوید که بسار اهمیت بالایی در بهینه سازی وب سایت شما دارد.

گوگل و سایر موتورهای جستجو به دنبال آن هستند که بهترین نتایج ممکن را برای درخواست‌های کاربران خود ارائه دهند. بنابراین، ربات های گوگل صفحات وب را بر اساس عوامل متعددی  ارزیابی می کنند. برخی از عوامل بر اساس تجربه کاربر است، مانند سرعت بارگذاری یک صفحه. عوامل دیگر به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای صفحات شما را درک کنند. بنابراین، با بهبود جنبه های فنی، به موتورهای جستجو کمک می کنید تا سایت شما را بخزند و درک کنند. می توانید مقاله روش های افزایش نرخ کرول سایت را مطالعه کنید. اگر این کار را به خوبی انجام دهید، برای کسب رتبه‌های بالاتر شانس بیشتری دارید. در کل می توان گفت که گوگل با الگوریتم های خود به دنبال نمایش بهترین نتیجه به کاربران است. ( الگوریتم گوگل چیست، را مطالعه کنید. )

همچنین برعکس این مسئله نیز می‌تواند پیش بیاید. اگر شما اشتباهات فنی جدی در سایت خود مرتکب شوید، ممکن است برای شما هزینه داشته باشد و به طور کامل از خزیدن موتورهای جستجو در سایت خود جلوگیری کنید که اصلاً خوشایند نیست.

یک وب سایت باید در وهله اول برای کاربران شما خوب کار کند، سریع، واضح و آسان برای استفاده باشد. اصولاً ایجاد یک پایه فنی قوی برای وب سایتتان با تجربه بهتر هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو همزمان است. چه چیزی بهتر از این برای صاحبان کسب و کارهای اینترنتی است.

ابزار آنالیز سئو تکنیکال

ابزار آنالیز سئو تکنیکال چیست

بعد از اینکه با اهمیت سئوی تکنیکال و لزوم داشتن چک لیست سئو تکنیکال آشنا شدید، این سوال پیش می آید که با چه ابزارهایی می توان وضعیت فنی و تکنیکال سایت را بررسی کنید. در ادامه چند ابزار سئوی فنی سایت به شما معرفی می کنم.

سرچ کنسول گوگل

سرچ کنسول گوگل یکی از بهترین ابزارهای سئو برای بهینه‌سازی سایت است که به صورت رایگان می‌توانید از این ابزار به آدرس search.google.com از آن استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا وضعیت سایت خود را در صفحه نتایج، نظارت و مقایسه کنید. این ابزار گزارش‌هایی مانند اینکه چه تعداد ربات وارد سایت شما شده‌اند، چه خطاهایی در سایت وجود دارد، چند نفر و با چه کلمه کلیدی وارد سایت شدن، کدام یک از صفحات سایت ایندکس شده و کدام ایندکس نشده، دلیل عدم ایندکس و کلی اطلاعات دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌تواند شما را نسبت به وضعیت سایتتان آگاه کند.

Screaming Frog

نرم افزار اسکریمینگ فراگ را باید دانلود و نصب کنید. حتماً توصیه می کنم از این ابزار استفاده کنید. در عرض چند دقیقه، کل صفحات سایت را آنالیز می کند و گزارش جامعی به شما ارائه می دهد. این ابزار رابط کاربری بسیار آسانی دارد. 

البته ابزارهای دیگری هم وجود دارد که در این مقاله نمی گنجد. هرچند با این دو ابزار هم تا حدود زیادی می توانید وضعیت فنی سایت را بررسی کنید.

چک لیست سئو تکنیکال

عوامل موثر در سئو تکنیکال

در ادامه به عوامل موثر در سئوی تکنیکال و مراحلی که به عنوان چک لیست انجام می دهم، اشاره می کنم. شاید بعضی چیزها خیلی بدیهی و ساده به نظر برسد، ولی تجربه ثابت کرده همه نکات را باید بررسی کنیم. گاه سر یک مساله خیلی ساده، ممکن است ماه ها درگیری ذهنی داشته باشید.

تعیین دامنه اصلی سایت

منظورم خرید دامنه نیست. بلکه بررسی کنید که سایت شما با حالت های مختلف بالا می آید. مثلاً یک سایت می تواند با پروتکل های مختلف در دسترس باشد. به این مثال توجه کنید:

 • https://artarasaneh.com/
 • http://artarasaneh.com/
 • https://www.artarasaneh.com
 • http://www.artarasaneh.com

یک سایت می تواند با 4 حالت فوق در سایت نمایش داده شود که نباید این اتفاق بیوفتد. از نظر گوگل، آدرس های بالا مربوط به 4 سایت است و نه یک سایت. در این صورت هر صفحه از سایت شما، صفحه معادلی در حالت دیگر دامنه دارد و محتوای کپی و تکراری محسوب می شود. معمولاً دامنه https://artarasaneh.com/ به عنوان دامنه اصلی در نظر گرفته می شود و دامنه های دیگر روی دامنه اصلی پارک دامین می شود. 

پیشنهاد مطالعه: معرفی سایت تشخیص کپی بودن مقاله

فعال کردن ssl سایت

اگر ssl سایتتان فعال نباشد، به هنگام ورود کاربران به سایت، یک هشدار امنیتی به کاربران نمایش داده می شود که این سایت، یک سایت ناایمن است و ممکن است بسیاری از کاربران از ورود به سایت امتناع کنند که به شدت به ضرر سئوی سایتتان است. 

در اکثر مرورگرها به راحتی می توانید بررسی کنید که آیا وب سایت شما ssl است یا خیر. در سمت چپ نوار آدرس مرورگر خود، در صورت فعال بودن گواهی ssl، قفلی را مشاهده خواهید کرد.

معرفی سایت به گوگل و ثبت سایت در سرچ کنسول

مطمئن شوید که سایت را به گوگل معرفی کرده اید. در مرحله اول از بخش تنظیمات، قسمت خواندن کلیک کنید و تیک مربوط به (نمایش به موتورهای جستجو) را مانند تصویر زیر بردارید. 

مراحل سئوی تکنیکال

اما این تمام ماجرا نیست. سپس طبق راهنمایی های مقاله ثبت سایت در سرچ کنسول، سایتتان را به گوگل معرفی کنید.

نکته: توجه کنید که اگر سئوی سایت تازه تاسیس را شروع کرده اید، قبل از اجازه ایندکس سایت، برگه ها و صفحه های اضافی مربوط به دمو سایت را حذف کنید.

بهینه سازی سرعت سایت

امروزه صفحات وب نیاز به بارگذاری سریع دارند. مردم بی حوصله هستند و نمی خواهند منتظر باز شدن صفحه باشند. در سال 2016، تحقیقات نشان داد که اگر یک صفحه وب در عرض سه ثانیه باز نشود، 53 درصد از بازدیدکنندگان وب سایت را ترک می‌کنند. تحقیقات دیگری در سال 2022 نشان می‌دهد که نرخ تبدیل تجارت الکترونیک به ازای هر ثانیه اضافی که طول می‌کشد تا یک صفحه بارگذاری شود، تقریباً 0.3٪ کاهش می‌یابد. بنابراین اگر وب‌سایت شما کند باشد، مردم ناامید می‌شوند و به وب‌سایت دیگری می‌روند و شما این همه ترافیک را از دست خواهید داد.

گوگل می داند که صفحات سایت کند، تجربه ای کاربری پایینی دارند. بنابراین، یک صفحه سایت با سرعت پایین، نسبت به وب سایت مشابه خود که سرعت بهینه‌تری دارد  در نتایج جستجو پایین‌تر قرار می‌گیرد و در نتیجه ترافیک کمتری نیز به همراه دارد. سرعت سایت در چند سال اخیر همواره جزوه 10 فاکتور مهم سئو بوده است. بنابراین داشتن صفحاتی که به اندازه کافی سریع بارگذاری می شوند، در حال حاضر مهم تر از همیشه است. یکی از ابزارهای مهم در زمینه افزایش سرعت سایت GTmetrix.com  است. برای بهبود سرعت بارگزاری سایت، می توانید از افزونه استفاده کنید. مقاله معرفی 4 افزونه Lazy load را مطالعه کنید.

ریسپانسیو بودن وب‌سایت در گوشی

تاثیر موبایل فرندلی در سئو تکنیکال سایت

همانطور که می‌دانید در حال حاضر اکثر کاربران با گوشی وارد وب‌سایتها می‌شوند و همین نکته بسیار حائز اهمیت است. اگر کاربر در گوشی خود نتواند تعامل خوبی با سایت داشته باشد و سایت شما ریسپانسیو نشده باشد کاربران زیادی را از دست خواهید داد. گوگل با آپدیت ها و الگوریتم های خود، به درستی این مشکلات را در سایت تشخیص می دهد و ممکن است با یک بی توجهی، به سئوی سایتتان آسیب بزنید.

داشتن سایت مپ برای کل سایت 

تاثیر سایت مپ بر سئو تکنیکال

یکی دیگر از موارد چک لیست سئو تکنیکال داشتن site map برای سایت است. سایت مپ یا نقشه سایت یک فایل با فرمت XML است که لیستی از تمام صفحات سایت که می خواهید در دسترس ربات ها قرار گرفته و ایندکس شوند را در خود دارد که به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تا تمام صفحات را سریع‌تر پیدا کنند. با استفاده از آن، مطمئن خواهید شد که موتورهای جستجو هیچ محتوای مهمی را در سایت شما جا ننداخته‌اند.

اگر هم تا کنون نسبت به ساخت سایت مپ اقدام نکرده اید، از مقاله نحوه افزودن سایت مپ به سرچ کنسول را مطالعه کنید.

داشتن فایل Robots.txt

تاثیر فایل Robots بر سئو تکنیکال

با استفاده از فایل robots.txt می‌توانید به ربات‌ها در سایت خود دستورالعمل بدهید. این فایل ابزار قدرتمند است که باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. گاهی یک اشتباه کوچک ممکن است مانع از خزیدن ربات ها در بخش‌های مهم سایت شما شود. گاهی اوقات، افراد ناخواسته فایل های CSS و JS سایت خود را در فایل robots.txt مسدود می‌کنند. این فایل‌ها حاوی کدهایی هستند که به مرورگرها می‌گوید که سایت شما چگونه باید باشد و چگونه کار می‌کند. اگر این فایل‌ها مسدود شده باشند، موتورهای جستجو نمی‌توانند بفهمند که سایت شما به درستی کار می‌کند یا خیر.

توصیه می‌کنیم اگر در این خصوص تخصص ندارید اجازه دهید یک متخصص وردپرس یا برنامه نویس آن را برای شما مدیریت کند.

دانلود فایل robots.txt استاندارد

این کدها را در یک فایل notepad با همین نام و پسوند ذخیره کنید و در روت اصلی سی پنل سایت (public_html) آپلود کنید.

ساختار url های سایت را بهینه کنید

تک تک صفحات مهم سایت و بخش بلاگ را بررسی کنید. نامک ها بهینه و ساختار url ها اصولی و بر اساس استانداردهای سئو باشند.

برای تعیین ساختار url ها در سایت وردپرسی از بخش تنظیمات>پیوندهای یکتا اقدام کنید. 

چک لیست technical-seo

بررسی قالب سایت

طبق تجربه ای که در یکی از سایت ها داشتم، بعد از بررسی سایت با اسکریمینگ فراگ، متوجه شدم که صفحات دوتا متادیسکریپشن و دو تا تگ h1 دارند، در حالیکه در ظاهر چنین چیزی را نمی دیدم. بعد از کلی بررسی متوجه شدیم که این مشکل مربوط به قالب سایت است و مجبور به تغییر قالب سایت شدیم. اگر نمی خواهید برای خرید قالب، هزینه کنید می توانید از قالب رایگان وردپرس استفاده کنید.

نمایش تگ h1 و تایتل در صفحات

برخی از قالب ها هم این مشکل را دارند که تگ h1 را در صفحه نمایش نمی دهند. به طور مثال در ظاهر شما برای صفحه اسم در قالب تگ h1 تعریف می کنید و خیالتان راحت است که ترتیب تگ های هدینگ را رعایت کرده اید، غافل از اینکه وقتی view  page source  می گیرید، تگ h1 را مشاهده نمی کنید. البته اسکریمینگ فراگ هم این گزارش را به شما می دهد. این مورد هم خیلی اورژانسی و سریع باید برطرف شود. 

نصب افزونه های ضروری و حذف موارد غیرضروری

یکی از افزونه های ضروری، افزونه رنک مث است که باید در تنظیمات اولیه آن دقت کافی داشته باشید. به کمک همین افزونه می توانید تعیین کنید که کدام یک از صفحات سایت ایندکس شود یا خیر. چه صفحاتی در سایت مپ قرار گیرد. مشخصات کلی سایت را به کمک همین افزونه به موتورهای جستجو معرفی می کنید. 

ساختار سایت را برای ربات ها مشخص کنید

از طریق قرار دادن صفحات مهم در منوی اصلی و فوتر سایت، به ربات ها اعلام می کنید که کدام صفحات برای شما اهمیت بیشتری دارند. ضمن اینکه کاربر هم به راحتی صفحات مهم سایت را پیدا می کند. 

حواستان باشد که لینک صفحات تکراری در منو اصلی و منوی فوتر قرار ندهید. به طور مثال صفحه وبلاگ را اگر در منوی اصلی قرار داده اید، آن را در فوتر دیگر قرار ندهید.

چند نکته در خصوص چک لیست سئو تکنیکال

 • سرچ کنسول سایت را بررسی کنید. چه صفحاتی ایندکس و چه صفحاتی ایندکس نشده اند را چک کنید. ممکن است یکی از صفحات مهم سایت در میان صفحات ایندکس نشده باشد. 
 • خطاهای 404 سایت را چک کنید. داشتن خطای 404 به هر دلیلی در سایت، برای سئو یک سم مهلک است. آنها را برطرف کنید.
 • وضعیت کرول سایت را از طریق سرچ کنسول بررسی کنید. بر اساس همین گزارشات شاید نیاز باشد بودجه خزش سایت را بهینه کنید.
 • وضعیت هاست را از طریق هاست و همینطور سایت هایی نظیر uptimerobot چک کنید. ممکن است در مقاطع زمانی مختلف سایت ار دسترس خارج باشد که این برای سئو اصلاً خوب نیست.
 • سایت خود را به ابزار ahrefs متصل کنید و تنظیم کنید که گزارشات هفتگی به ایمیل شما ارسال شود. این گزارشات را بررسی کنید.
 • از طریق ابزار گوگل آنالیتیکس نرخ پرش یا بانس ریت صفحات سایت را بررسی کنید. 
 • اگر سایت شما فروشگاهی است، یکبار مسیر خرید را خودتان طی کنید و بررسی کنید که هیچ کدام از مراحل خرید، خطایی ندارند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا