آرتا رسانه

ساخت بلاکچین خصوصی Ethereum

راه اندازی بلاکچین خصوصی  روی بستر اتریوم

شبکه خصوصی Ethereum از چندین گره Geth اگر گره ها به شبکه اصلی متصل نباشند، شبکه اتریوم خصوصی است. در این زمینه خصوصی فقط به معنای رزرو یا جدا شده است، نه محافظت شده یا امن. یک شبکه کاملاً کنترل شده و خصوصی اتریوم به عنوان پشتوانه ای برای توسعه دهندگان اصلی که روی مسائل مربوط به همگام سازی شبکه/بلاک چین و غیره کار می کنند مفید است. شبکه های خصوصی نیز برای توسعه دهندگان Dapp که سناریوهای چند بلوکی و چند کاربره را آزمایش می کنند مفید هستند.

یک شبکه خصوصی از چندین گره اتریوم تشکیل شده است که فقط می توانند به یکدیگر متصل شوند. برای اجرای چندین گره به صورت محلی، هر یک به یک فهرست داده جداگانه (–datadir) نیاز دارد. گره ها همچنین باید در مورد یکدیگر بدانند و قادر به تبادل اطلاعات، به اشتراک گذاشتن یک حالت اولیه و یک الگوریتم اجماع مشترک باشند.

شبکه اصلی اتریوم دارای شناسه شبکه = 1 است. همچنین بسیاری از شبکه های دیگر وجود دارند که Geth می تواند با ارائه شناسه های زنجیره ای جایگزین به آنها متصل شود، برخی از آنها شبکه های آزمایشی و برخی دیگر شبکه های جایگزینی هستند که از فورک های کد منبع Geth ساخته شده اند. ارائه یک شناسه شبکه که قبلاً توسط یک شبکه یا شبکه آزمایشی موجود استفاده نشده است به این معنی است که گره هایی که از آن شناسه شبکه استفاده می کنند فقط می توانند به یکدیگر متصل شوند و یک شبکه خصوصی ایجاد کنند. فهرستی از شناسه‌های شبکه فعلی در Chainlist.org موجود است.

انتخاب الگوریتم اجماع

در حالی که شبکه اصلی از اثبات سهام (PoS) برای ایمن سازی بلاک چین استفاده می کند، Geth همچنین از الگوریتم اجماع اثبات اعتبار «Clique» (PoA) و الگوریتم اثبات کار Ethash به عنوان جایگزینی برای شبکه های خصوصی پشتیبانی می کند. . Clique به شدت برای شبکه‌های آزمایشی خصوصی توصیه می‌شود، زیرا PoA نسبت به PoW به منابع بسیار کمتری نیاز دارد. تفاوت های کلیدی بین الگوریتم های اجماع موجود در Geth عبارتند از:

الگوریتم PoW Geth، Ethash

سیستمی است که امکان مشارکت آزاد را برای هر کسی که مایل به اختصاص منابع به استخراج است، می‌دهد. در حالی که این یک ویژگی حیاتی برای یک شبکه عمومی است، امنیت کلی بلاک چین به شدت به مقدار کل منابع استفاده شده برای ایمن سازی آن بستگی دارد. به این ترتیب، PoW انتخاب ضعیفی برای شبکه های خصوصی با ماینرهای کمی است. «سختی» استخراج Ethash به طور خودکار تنظیم می شود تا بلوک های جدید با فاصله تقریباً 12 ثانیه ایجاد شوند. همانطور که منابع استخراج بیشتری در شبکه مستقر می شوند، ایجاد یک بلوک جدید سخت تر می شود به طوری که میانگین زمان بلوک با زمان بلوک هدف مطابقت دارد.

Clique consensus

یک سیستم PoA است که در آن بلوک‌های جدید فقط توسط «امضاکنندگان» مجاز ایجاد می‌شوند. پروتکل اجماع دسته در EIP-225 مشخص شده است. مجموعه اولیه امضاکنندگان مجاز در بلوک پیدایش پیکربندی شده است. امضاکنندگان را می‌توان با استفاده از مکانیزم رای‌گیری مجوز داد و از آن خارج شد، بنابراین به مجموعه امضاکنندگان اجازه می‌دهد تا زمانی که بلاک چین کار می‌کند تغییر کند. Clique را می توان برای هدف قرار دادن هر زمان بلوکی (در محدوده های معقول) پیکربندی کرد زیرا به تنظیم سختی وابسته نیست

Clique consensus یک سیستم PoA است که در آن بلوک‌های جدید فقط توسط «امضاکنندگان» مجاز ایجاد می‌شوند. پروتکل اجماع دسته در EIP-225 مشخص شده است. مجموعه اولیه امضاکنندگان مجاز در بلوک پیدایش پیکربندی شده است. امضاکنندگان را می‌توان با استفاده از مکانیزم رای‌گیری مجوز داد و از آن خارج شد، بنابراین به مجموعه امضاکنندگان اجازه می‌دهد تا زمانی که بلاک چین کار می‌کند تغییر کند. Clique را می توان برای هدف قرار دادن هر زمان بلوکی (در محدوده های معقول) پیکربندی کرد زیرا به تنظیم سختی وابسته نیست.

نمونه اجرا در هایپر لجر بسو

https://www.polarsparc.com/xhtml/BesuPrivateCliqueDocker.html
پیمایش به بالا