آرتا رسانه

داستان آرتا رسانه

مجموعه آرتا رسانه در آغازین روز اردیبهشت سال 1392 در جنوبی ترین محله از شهر زنجان، دیار حکیم شیخ اشراق فعالیت خود را در زمینه آموزش و طراحی وب سایت و گرافیک در یک خانه قدیمی استیجاری بنا نهاد و با حمایت خداوند پس از یک سال، همان ملک استیجاری را خریداری و در هجدهم خردادماه سال 1394 مجوز فعالیت استانی خود را با نام مجتمع فرهنگی دیجیتال استانی آرتا رسانه به شماره شناسه 24209 از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نمود و گستره فعالیت خود را از یک محله به سطح استان رساند. همانطور که عرض شد، حیطه کاری آرتا رسانه از ابتدا طراحی سایت و گرافیک بوده و هنوز نیز بر همان امر مداومت دارد.

راه صعب العبور بود اما غیرممکن نبود

آرتا رسانه با تکیه بر دانش موسسین خود و توکل بر خدا تأسیس شده بود و هیچ ترسی از شکوفا شدن نداشت. اصلاً رسالت ذاتی آرتا رسانه شکوفایی بود. شکوفا شدن خود و شکوفا کردن تمام افرادی که دل در گرو معادلات سرسخت برنامه نویسی و مجهولات فسفر سوز گرافیکی داشتند. دکتر اسماعیلی و مهندس گوهرزاد، موسسین اصلی آرتا رسانه بودند و هنوز هم نقش اصلی طراحی و استراتژی راهبردی را بر عهده دارند. این دو نفر بودند که هزاران برنامه نویس و گرافیست را با قدرت به بازار کار معرفی و از بین ایشان، بهترین شاگردان خود را گلچین کرده و در تیم اصلی و دپارتمان های مختلف آرتا رسانه نشاندند و قدرت علمی این مجموعه را توسعه دادند.

سرنوشت بقیه شاگردان چه شد ؟

به دلیل اینکه هر دو موسس آرتا رسانه در دانشگاه هم مشغول به تدریس بودند، بخشی از شاگردان ایشان در دانشگاه های مختلف کشورمان در حال تدریس هستند و خود سکان دار رشد و اعتلای دانش برنامه نویسی، گرافیک و فناوری بلاکچین هستند. در میان دانش آموختگان آرتا رسانه می توانیم افرادی همچون امین فاراد، محسن قوامی، رویا مهدیلو، آیلا عباسیلو، شکرالله بخشی، فهیمه راستگو، مریم رفیعی، شیما اکبری، کیمیا سنگری نژاد، ملیکا اسمعیلی و … را نام ببریم که هر کدام از این عزیزان در حوزه خود حرفی برای گفتن دارند و اکنون باعث فخر و مباهات و همچنین الگوی دیگر دانش جویان آرتا رسانه هستند. امین فاراد به تولید کننده انیمیشن تبدیل شده و گستره کاری اش آنقدر وسعت یافته که به صورت سفارشی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس، انیمیشن می سازد. رویا مهدیلو مسئول دپارتمان سئوی آرتارسانه شده و کمتر کسی را می یابید که در سئو دستی بر آتش داشته باشد و نام رویا مهدیلو را نشنیده باشد. آیلا عباسیلو، شکرالله بخشی و فهیمه راستگو هم در حوزه برنامه نویسی و بلاک چین، به برندهای بین المللی تبدیل شده اند.

اعضای خانواده بزرگ آرتا رسانه
و در ادامه ...

آرتا رسانه کار خود را با عشق و قدرت انجام داد تا بتواند رسالت واقعی خود را به سرانجام برساند. در این بین از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی، دانشگاه های معتبر خارجی و همچنین شرکت های صاحب نام، از موسسین آرتا رسانه دعوت به سکونت در همان کشورها شد اما این هجرت و جلای وطن چیزی نبود که آنها به دنبالش بودند. دکتر اسماعیلی می گفت به قول ستارخان تبریزی “من دارم تلاش می کنم که هفت دولت زیر پرچم ایران باشد” نه اینکه من بروم در یک کشور دیگر نوکر اجنبی بشوم. ما برای تمام کشورهای دنیا کار می کنیم اما پایگاه عملی ما در خاک ایران است و هر کسی ما و کارمان را می خواهد باید با ما در ایران قرارداد ببندد. شاید یک روزی در یک کشور دیگر شعبه ای بزنیم اما اصل ما و اصالت ما در ایران است.

ماجرای تاچ ویترین چه بود ؟

تاچ ویترین را باید اینطور معنا کنیم، یک ویترین لمسی از محصولات و یک پلتفرم نوین در راستای ارتقای کسب و کارهای کم توان ایران بود و با این سبک کار میکرد که برای فعالیت، ساخت فروشگاه، خرید، فروش، تبلیغات، گفتگوی فیمابین خریدار و فروشنده، ارسال پیامک، صدور و ارسال فاکتور، تماس تلفنی، عکاسی از محصولات و … فقط به یک دستگاه موبایل نیاز داشت و به کامپیوتر و لب تاپ نیازی نداشت. این پلتفرم اولین پلتفرم ارتقای کسب و کار اینترنتی در سطح دنیا بود که تمام فعالیت آن با یک موبایل انجام میشد. این پلتفرم از صفر تا صد با استراتژی دکتر اسماعیلی، توسط سرکار خانم مهندس مریم گوهرزاد کدنویسی شد و در حضور وزیر محترم ارشاد که در آن زمان جناب آقای دکتر علی جنتی بودند رونمایی گردید. این پلتفرم علیرغم تمام زحماتی که طی ۲ سال متوالی و شبانه روزی برای آن کشیده شد، به یک مرکز واگذار گردید و حق آن به درستی از جانب آن مرکز ادا نشد و با اینکه هنوز هم از بسیاری از موارد مشابه خود برتر است، فعالیت زیادی روی آن انجام نمی شود. ما نمی دانیم، شاید استراتژی آن شرکت محترم چنین باشد …

پی نوشت :

نمیدانیم چه اتفاقی در پشت پرده رخ داد که تاچ ویترین دوباره به خانواده آرتا رسانه بازگشت و ما از در کنار خودمان دیدنش خوشحال شدیم. مرکزی که متولی تاچ ویترین شده بود اعلام کرد که نتوانسته این پلتفرم را مدیریت و رهبری کند و امتیاز آن به خودمان بازگردانده شد. بسیار امید داریم که بتوانیم تاچ ویترین را به جایی که حقش را داشت برسانیم. تا خبر بازگشت تاچ ویترین را شنیدیم به مهندس گوهرزاد گفتیم “اون بچه ات که خارج بود، برگشته”

ورود به دنیای بلاکچین

بعد از ساخت و تولید تاچ ویترین، احساس شد که باید قدمی فراتر از دنیای برنامه نویسی های متداول برداشته شود. باید از دنیای اندروید و ios خارج شد و وارد دنیای جدیدی شد. دنیای جدیدی که بر زبان اکثر برنامه نویسان بزرگ بین المللی جاری بود. “بلاکچین” یک دنیای شگفت انگیز و شگرف که اکثر برنامه نویسان را وسوسه میکرد که دستی بر آتش بلاکچین بگیرند. اینجا بود که مهندس گوهرزاد به طور کامل استراتژی خود را بر روی حوزه بلاکچین متمرکز کرد و تلاش شبانه روزی خود را بر این دانش نوظهور گمارد.

دنیای ارزهای دیجیتال

طبیعی بود که وقتی دانش بلاکچین نوظهور است و این ظهور و فراگیری با ایجاد تب خرید و فروش ارزهای دیجیتال مترادف شده باشد، باور عام بر این باشد که بلاکچین همان ارزهای دیجیتال است. اما این نکته با گذشت حدود ده سال از این عرصه، هنوز هم جا نیفتاده و بسیاری از من می پرسند که بلاکچین همان ارزهای دیجیتال است ؟ و من با لبخندی می گویم شما یک لیوان از آب دریای خزر دارید، بلاکچین دریای خزر است و آن لیوان شما، ارزهای دیجیتال. ارزهای دیجیتال بخش بسیار بسیار کوچکی از دنیای بلاکچین است. مجموعه آرتا رسانه با بالا گرفتن تب ارزهای دیجیتال، برای شناخت این عرصه و پاسخ به سوالات عزیزان خود، مدت کوتاهی را صرف شناخت ارزها، بررسی وایت پیپرها و متعلقات دنیای کریپتوکارنسی کرد اما وقتی متوجه کوچکی دنیای ارزهای دیجیتال شد، از آن عبور کرد و سعی کرد که تنها به پاسخگویی به مراجعان خود در این حوزه بسنده کند.

ساخت و ارائه پلتفرم بای سل

تاچ ویترین یک خاطره خوب بود اما تلخ از دست رفت. لذت خاطرات شیرین آن اهرمی شد برای زایش بای سل. بای سل هم همان تاچ ویترین است اما بیشتر در حوزه خدمات گرافیک سرویس می دهد. کاربران بای سل می توانند در این پلتفرم به رایگان فروشگاه بسازند و محصولات دانلودی خود را برای فروش عرضه کنند. نکته حائز اهمیت بای سل این است که هیچ پورسانت یا حق العملی برای فروش محصولات نمی گیرد و صد در صد مبلغ فروش با کسر هزینه مرسوم بانکی برای شما واریز می شود. منظور از هزینه مرسوم بانکی، همان هزینه ای است که در زمان کارت به کارت از شما کم می شود. این سخاوت مدیران بای سل به دلیل این است که فقط در ذهن خود به ارتقا و اعتلای کسب و کارها فکر می کنند و هدف مال اندوزی را ندارند. در حال حاضر بای سل علیرغم اینکه در تمام حوزه های محصولات دانلودی مانند کتاب، پوستر، فیلم خام و … فعالیت دارد اما بدون هیچ برنامه ریزی مدون و از پیش تعیین شده ای، بیشتر مرجعی برای طراحان الگوهای کیف چرمی زنانه و مردانه تبدیل شده و فروش بسیار خوبی را از این پلتفرم کسب می کنند.

NFT شدن پلتفرم بای سل

آرتا رسانه چندین سایت، پایگاه و پلتفرم NFT را برای مشتریان گرانقدر خود ساخته و اکنون با تجربیاتی که از مارکت NFT به دست آورده در تلاش است که پلتفرم بای سل را به یک NFT Market تبدیل کند و در این حوزه هم پیشتاز باشد. در حال حاضر چندین NFT مارکت در کشور عزیزمان ایران راه اندازی شده اما قرار است که با تجربیات موسسین آرتا رسانه، پلتفرم بای سل به یک پلتفرم خاص و منحصر بفرد در دنیای NFT تبدیل شود ان شاءالله.

اولین مدرسه بلاکچین

تصمیم بر آن شد تا آکادمی آرتا رسانه بیش از پیش گستره آموزش های خود را در حوزه برنامه نویسی فراتر نهاده و اقدام به تاسیس مدرسه بلاکچین نماید. در این راه بیش از ۲۰۰۰ دانشجوی داخل کشور و قریب به ۸۰۰ دانشجوی فارسی زبان از سراسر دنیا در حوزه برنامه نویسی بلاکچین آموزش دیده و قدم در عرصه فعالیت کسب و کارها نهاده اند. ما در آرتا رسانه، آموزش بلاکچین را از اصول اولیه ورود به ساختار آرتا رسانه میدانیم و بر خود واجب کرده ایم که دنیای بلاکچین را از بار اتهاماتی که به واسطه ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی ها بر آن وارد شده نجات دهیم. شاید اولین هدف ما این باشد که به جامعه ایران بشناسانیم که دنیای بلاکچین محدود به ارزهای دیجیتال نیست و تعبیر درست این است که اگر بلاکچین را به دریای خزر تشبیه کنیم، ارزهای دیجیتال به اندازه یک حوض کوچک در برابر عظمت خزر هستند.

هسته مرکز رشد

یک طرح ناب و عالی در بستر بلاکچین داشتیم و جناب آقای دکتر نیکخواه، ریاست محترم مرکز رشد دانشگاه یادگار امام خمینی (ره) از معدود گزینه های بینا و آگاه به بلاکچین بودند که می توانستیم طرح را به ایشان ارائه دهیم. طی یک جلسه با آقای دکتر نیکخواه، به این نتیجه رسیدیم که می توانیم به عنوان هسته مرکز رشد دانشگاه یادگار امام خمینی (ره) فعال شویم و همانجا قول و قرارها گذاشته شد و برای رشد روز افزون آرتا رسانه، عضویت در مرکز رشد دانشگاه یادگار امام خمینی (ره) و ارتباط با کار گروه ها و مراکز رشد و فناوری دیگر مراکز علمی و دانشگاه ها و ایجاد یک شبکه گسترده از مجموعه افراد مستعد و پر تلاش در عرضه فناوری بلاکچین، یکی دیگر از رسالت های آرتا رسانه گردید.

زنجیره هوشمند صادرات

بعد از یک جلسه کاری که با آقای دکتر نیکخواه داشتیم، ایشان پیشنهاد دادند که به اتفاق، سری به شهرک صنعتی شمس آباد بزنیم و ببینیم که چگونه می توانیم شهرک را با بلاکچین پیوند دهیم. به نحوی که فناوری بلاکچین به کمک تولیدکنندگان شهرک صنعتی شمس آباد آمده و باعث رشد تولید شود. همان روز جناب آقای دکتر مهندس داوود ولی را دیدیم و جلسه ای یک ساعته در دفتر یکی از واحدهای صنعتی ایشان داشتیم و در پایان به نتایج خوبی رسیدیم. صادرات. صادرات محصولات تولید داخل، راه گشای خوبی برای افزایش تولید و جذب سرمایه بود. همین مسیر را پیش گرفتیم تا به محصولی به نام پلتفرم آنلاین زنجیره هوشمند صادرات رسیدیم و به سرعت آن را ساختیم. محصول دیگری تولید شد و هم اکنون در عرصه صادرات ایران حرفی برای گفتن دارد. ارتباط مستقیم و بدون واسطه تولید کننده و صادر کننده و یافتن مشتری خارجی یکی از دغدغه های کسب و کارهای موفق بود که آرتا رسانه در بستر بلاکچین و با بروز ترین فناوری، این مورد را فراهم نمود و به صورت یک پلتفرم بسیار کار آمد و آنلاین برای استفاده تمام تولید کنندگان خرد و کلان رونمایی نمود. اگر شما هم تمایل دارید که در مورد پلتفرم آنلاین زنجیره هوشمند صادرات بیشتر بدانید، اینجا را کلیک کنید.

و این داستان هنوز ادامه دارد ...
پیمایش به بالا