آرتا رسانه

برنامه نویسی توکن اتریوم

برنامه نویسی اتریوم و توکن ERC20

توکن ERC-20 چیست؟

 

بلاک چین اتریوم به شما این امکان را می دهد تا ارز دیجیتال یا توکن خود را ایجاد کنید که می توان آن را با اتر، ارز دیجیتال بومی بلاک چین اتریوم خریداری کرد. ERC-20 به سادگی استانداردی است که نحوه رفتار این توکن ها را مشخص می کند، به طوری که با پلتفرم های دیگر مانند صرافی های ارزهای دیجیتال سازگار هستند.

اتریوم یک بلاک چین مانند بیت کوین است. مانند بیت کوین، اتریوم موجودی حساب افرادی را که دارای اتر، ارز دیجیتال بومی اتریوم هستند، پیگیری می کند. بر خلاف بیت کوین، اتریوم همچنین پلتفرمی است که به شما امکان می دهد توکن خود را بدون ایجاد یک بلاک چین جدید ایجاد کنید.

شما می توانید یک توکن اتریوم با یک قرارداد هوشمند ایجاد کنید. ERC-20 استانداردی است که مشخص می کند این قرارداد هوشمند توکن چگونه باید کار کند.

بیایید از یک مثال برای درک چگونگی کارکرد قرارداد هوشمند توکن ERC-20 استفاده کنیم. فرض کنید می‌خواهیم توکنی به نام «توکن من» با نماد «MTK» بسازیم و 100000000 از این توکن‌ها وجود خواهد داشت.

اول، قرارداد هوشمند توکن، برخی از ویژگی‌های اصلی توکن را پیگیری می‌کند. به عنوان مثال، نام «توکن من»، نمادی که در یک صرافی ارز دیجیتال می‌بینید، و تعداد کل توکن‌ها را ثبت می‌کند.

همچنین ردیابی می‌کند که چه کسی مالک «توکن من» و چقدر است.

توکن های ERC-20 را می توان از یک حساب به حساب دیگر به عنوان پرداخت منتقل کرد، درست مانند هر ارز دیجیتال دیگر.

همچنین می‌توان آن‌ها را در یک فروش جمعی مانند ICO خریداری کرد همچنین می توانند در صرافی ارزهای دیجیتال خرید و فروش شوند.

 

فروش جمعی (ICO) چگونه کار می کند

 

توکن های ERC-20 را می توان به روش های مختلفی توزیع کرد. یکی از روش‌های رایج، برگزاری فروش جمعی یا عرضه اولیه سکه (ICO) است. فروش جمعی راهی برای یک شرکت برای افزایش سرمایه برای تجارت خود با ایجاد توکن ERC-20 خود است که می تواند توسط سرمایه گذاران با اتر خریداری شود.

هر زمان که یک فروش جمعی انجام می شود، شرکت سرمایه نقدی را به شکل اتر دریافت می کند که توسط سرمایه گذاران پرداخت شده است، و همچنین مقدار رزرو شده ای از توکن های ERC-20 را که در فروش جمعی فروخته شده اند، نگه می دارد.

برای شرکت در فروش جمعی، سرمایه گذار باید با یک حساب کاربری به بلاک چین اتریوم متصل شود. این حساب دارای آدرس کیف پولی است که می‌تواند اتر را ذخیره کند و همچنین توکن‌های ERC-20 که در فروش جمعی خریداری می‌شوند.

سرمایه گذار باید از یک وب سایت فروش جمعی بازدید کند که در مورد یک قرارداد هوشمند صحبت می کند. قرارداد هوشمند بر تمام قوانین نحوه عملکرد فروش جمعی حاکم است.

هر زمان که یک سرمایه‌گذار توکن‌هایی را در وب‌سایت فروش جمعی خریداری می‌کند، اتر را از کیف پول خود به قرارداد هوشمند می‌فرستد و قرارداد هوشمند فورا توکن‌های خریداری‌شده را به کیف پول خود می‌فرستد.

قرارداد هوشمند قیمت توکن را در فروش جمعی تعیین می کند و نحوه رفتار فروش جمعی را کنترل می کند.

فروش جمعی می تواند انواع شکل ها و اندازه ها را به خود بگیرد. آنها می توانند چندین لایه یا فاز داشته باشند، مانند مرحله Pre ICO، ICO و ICO Bonus. هر یک از این سطوح می تواند در مقاطع زمانی مختلف اتفاق بیفتد و می تواند رفتار متفاوتی داشته باشد.

آنها همچنین می‌توانند فهرست‌های سفید داشته باشند تا سرمایه‌گذاران بتوانند توکن‌ها را خریداری کنند.

آنها همچنین می توانند مقدار رزرو شده ای از توکن ها را داشته باشند که در فروش جمعی فروخته نمی شوند. این ذخایر معمولاً برای اعضای خاص هر شرکت مانند بنیانگذاران و مشاوران کنار گذاشته می شود. این ذخایر می تواند مقدار ثابتی توکن یا درصد باشد.

هر زمان که یک فروش جمعی به پایان برسد، می تواند توسط یک مدیر نهایی شود. هر زمان که این اتفاق بیفتد، تمام توکن‌های رزرو شده در حساب‌های مربوطه توزیع می‌شوند و فروش جمعی رسماً به پایان می‌رسد.

 

چگونه توکن های ERC-20 کار می کنند

 

همانطور که قبلا توضیح دادم، توکن‌های ERC-20 با قراردادهای هوشمند اتریوم ایجاد می‌شوند. بنابراین قرارداد هوشمند چیست؟

اتریوم به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه هایی را بنویسند که روی بلاک چین با قراردادهای هوشمند اجرا می شوند، که تمام منطق تجاری این برنامه ها را در بر می گیرد. آنها ما را قادر می سازند تا داده ها را در بلاک چین بخوانیم و بنویسیم و همچنین کد را اجرا کنیم. مخاطبین هوشمند به زبان برنامه نویسی به نام Solidity نوشته می شوند که شباهت زیادی به جاوا اسکریپت دارد. این یک زبان برنامه نویسی کامل است که به ما امکان می دهد بسیاری از کارهای مشابه جاوا اسکریپت را انجام دهیم، اما به دلیل استفاده از آن، همانطور که در این آموزش خواهیم دید، رفتار آن کمی متفاوت است.

در مورد توکن ERC-20، قرارداد هوشمند بر همه رفتارها در مورد نحوه عملکرد توکن نظارت می کند و مالکیت توکن و مانده حساب را پیگیری می کند.

ERC-20 یک مشخصات API برای نحوه ساخت توکن های اتریوم است. این یک استاندارد پذیرفته شده توسط جامعه است که به توکن ها اجازه می دهد در موارد مختلف استفاده پشتیبانی شوند. ما می خواهیم توکنی بسازیم که با این استاندارد مطابقت داشته باشد تا بتوان آن را به طور گسترده پذیرفت. اگر چنین استانداردی نداشتیم، می‌توانستیم راه‌های بی‌پایانی برای ایجاد توکن‌ها داشته باشیم، و ممکن است آنها با یکدیگر سازگار نباشند!

استفاده از استاندارد ERC-20 تضمین می کند که یک توکن برای موارد استفاده زیر (و موارد دیگر) مطابقت دارد:

نقل و انتقالات کیف پول

ارسال توکن از یک حساب به حساب دیگر

خرید و فروش در صرافی های ارزهای دیجیتال خرید توکن در فروش جمعی (ICO)

مشخصات ERC-20 اساساً رابطی را تعیین می کند که قرارداد هوشمند باید به آن پاسخ دهد. ساختار قرارداد هوشمند و انواع عملکردهایی که قرارداد هوشمند باید داشته باشد را مشخص می کند. همچنین برخی از عملکردهای پیشنهادی را ارائه می دهد که داشتن آنها خوب است، اما در نهایت اختیاری است. رویدادهای خاصی را دیکته می کند که توکن ما باید داشته باشد، مانند یک رویداد انتقال. ببینید، قراردادهای هوشمند می‌توانند رویدادهایی را منتشر کنند که مصرف‌کنندگان می‌توانند مشترک آن‌ها شوند، و با این استاندارد، ما می‌توانیم در رویدادهایی مشترک شویم که به ما می‌گویند چه زمانی توکن‌ها فروخته می‌شوند.

در اینجا یک مثال از اجرای تابع انتقال مشخص شده توسط استاندارد ERC-20 آورده شده است. این توسط قرارداد هوشمند الزامی است و نحوه ارسال رمز ERC-20 را از کیف پول خود به دیگری کنترل می کند.

پیمایش به بالا