آرتا رسانه

8 مورد از الگوریتم‌های گوگل را برای سئو بشناسید

سلام دوستان عزیز امروز قصد دارم در خصوص یکی از مباحث جالب در خصوص سئو صحبت کنم. آیا در خصوص الگوریتم‌های گوگل چیزی شنیده‌اید؟ خب اگر مباحث قبلی ما را در خصوص سئو سایت خوانده باشید حتماً با نحوه کار موتورهای جستجو هم آشنا هستید و می‌دانید که وقتی برای کسب اطلاعات در خصوص موضوعی یا خرید محصول سرچ انجام می‌دهید موتور جستجو طبق الگوریتم‌هایی که برایش تعریف شده بهترین نتایج را به شما نشان می‌دهد تا نیاز شما را رفع کند. حال می‌خواهیم کمی جزئی‌تر به قضیه نگاه کنیم و ببینیم این الگوریتم‌ها چه فرآیندی را طی می‌کنند و هر الگوریتمی چگونه به بهبود یک وب‌سایت و محتوایش کم می‌کند. با ما همراه باشید و این مقاله را از دست ندهید چرا که هر چه در خصوص سئو سایت مطلب بخوانید ضرر نخواهید کرد.  

الگوریتم‌های گوگل چیست ؟

امروزه و در دنیای پر از رقابت ما، همه متوجه شده‌اند که رسیدن به موفقیت در کسب و کار و جزوه برترین‌ها شدن مثل سابق راحت نیست. هر دوره‌ای اقتضاعات خودش را دارد. در گذشته هر کسی تلاش بیشتری داشت و کمی از شم اقتصادیش کمک می‌گرفت موفق بود و دیده می‌شد ولی آیا در حاضر هم می‌توان به راحتی به موفقیت رسید؟

چون رقابت به فضای اینترنتی کشیده شده، کسی که بخواهد در کسب و کار خود موفقیت چشم‌گیری داشته باشد باید در این فضا حضور داشته باشد و به نحو احسنت از آن استفاده کند. فرض کنید شما یک وب سایت خوب با خدمات ارزنده را راه اندازی کردید خب برای دیده شدن و کسب رتبه‌های بالاتر در گوگل باید چه کنید؟

خب باید از متخصصان سئو برای بهینه کردن وب سایت خود استفاده کنید. ولی آیا هر سئوکاری کارش را به درستی انجام می‌دهد. جواب مشخص است خیلی از افراد هستند که با دور زدن قوانین گوگل به صورت کوتاه مدت سایت شما را به رتبه‌های بالا می‌رسانند ولی بعد از مدتی سایت شما توسط گوگل جریمه می‌شود و یا از رتبه و جایگاه فیکی که کسب کرده حذف می‌شود  ولی چرا این اتفاق می‌افتد؟ پیشنها می کنیم مقاله آشنایی با سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری را مطالعه کنید.

گوگل از کجا متوجه می‌شود که شما تقلب کردید؟ خب اینجاست که پای الگوریتم‌های گوگل که برای موتورهای جستجو تعریف شده وسط کشیده می‌شود. گوگل یا هر موتور جستجو دیگری الگوریتم‌های خاصی برای رتبه‌بندی صفحات دارد که هر چه با این الگوریتم‌ها بیش‌تر آشنا باشید کمتر در سئو دچار خطا می‌شوید و جایگاه خود را به خطر نمی‌اندازید.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از الگوریتم های گوگل داشته باشیم باید خدمتتان عرض کنم که الگوریتم‌های گوگل سیستم پیچیده‌ای هستند که برای بازیابی داده‌ها از فهرست جستجو و ارائه فوری بهترین نتایج ممکن برای یک پرس و جو استفاده می‌شوند.

موتور جستجو از ترکیبی از الگوریتم‌ها و فاکتورهای رتبه‌بندی متعدد برای ارائه رتبه‌بندی صفحات وب بر اساس ارتباط در صفحات نتایج موتور جستجوی خود (SERP) استفاده می‌کند. البته کسی نمی‌تواند ادعا کند همه آنها را می‌شناسد یا تمام معیارهای الگوریتم‌ها را می‌داند.

خب خیلی سرتون رو درد آوردم، بهتره بریم سر اصل مطلب و چند مورد از الگوریتم‌های معروف و محبوب گوگل را خدمت شما معرفی کنیم تا با شناخت بهترشون تو تله این الگوریتم‌ها نیافتید. شناخت این الگوریتم ها و روش های مقابله با آنها یکی از مباحث مهم در دوره سئو است.

الگوریتم‌های معروف گوگل

1-  الگوریتم پاندا (Panda Algorithm)

الگوریتم پاندا چیست

الگوریتم پاندا یکی از معروف‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای تعیین رتبه‌بندی صفحات در گوگل است. بعد از اینکه انتشار محتوای بی کیفیت و کپی محتوا از سایر سایت‌ها به منظور سئو به صورت مکرر تکرار شد و این کار صدای کاربران را درآورد گوگل برای جلوگیری از این کار الگوریتم پاندا را معرفی کرد البته الگوریتم پاندا بارها و بارها به روزرسانی شده و از سال 2011 که توسط گوگل معرفی شده است تا سال 2016  که توانست به الگوریتم هسته گوگل بپیوندد در حال ارائه خدمات به کاربران است. الگوریتم پاندا با بررسی محتوای موجود در وب‌سایت‌ها، وب‌سایت‌هایی که محتوای تکراری و بی کیفیت ارائه می‌دهند را جریمه می‌کند و رتبه آنها را پایین می‌کش و حتی ممکن است وب‌سایت را پنالتی کند. پنالتی شدن یک وب‌سایت توسط گوگل اصلا خوب نیست و برای اینکه این مشکل برایتان پیش نیاید حتما محتوای یونیک و با ارزش تولید کنید و از لینک دهی‌های بیش از حد و محتوای بسار کوتاه هم پرهیز کنید تا الگوریتم پاندا شما را متخلف شناسایی نکند.  

2-  الگوریتم پنگوئن (Penguin Algorithm)

الگوریتم پنگوئن چیست

یکی دیگر از الگوریتم های اصلی گوگل الگوریتم پنگوئن است. با توجه به اینکه لینک‌سازی برای بهبود سئو سایت اهمیت زیادی دارد بسیاری از صاحبان کسب و کار با سوءاستفاده از این روش اقدام به ایجاد لینک‌های اسپم و سئو سیاه می‌کردند تا جایگاه خود را ارتقا دهند. الگوریتم پنگوئن برای جلوگیری از این اقدامات توسط گوگل معرفی شد و وظیفه آن ارزیابی لینک‌هاست  تا از باکیفیت بودن، مورد اعتماد بودن و مرتبط بودن لینک‌ها اطمینان حاصل کند.

3-   الگوریتم کبوتر(Algorithm Pigeon)

الگوریتم کبوتر چیست

تمام تلاش گوگل این است که رضایت کاربران را حفظ کند و بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. یکی از راه‌های کسب نتایج بهتر در نظر گرفتن موقعیت مکانی کاربر است. چیزی شبیه جست  جو در گوگل مپ، در یک تعریف ساده می‌توان گفت؛ الگوریتم کبوتر عبارت جستجو شده توسط کاربر را بررسی می‌کند و اگر این عبارت به یک موقعیت مکانی یا کسب و کار محلی اشاره داشته باشد نزدیک‌ترین و بهترین پیشنهادات را در اختیار او قرار می‌دهد.

4- الگوریتم مرغ مگس‌خوار (Algorithm Hummingbird)

الگوریتم مرغ مگس‌خوار چیست

الگوریتم مرغ مگس‌خوار سعی در فهم بهتر عبارت جستجو شده توسط کاربر دارد. در سال‌های گذشته بسیار پیش می‌آمد که عبارتی را جستجو کنید و چیزی که می‌خواهید را پیدا نکنید. شاید عنوان مطابقت داشت ولی مفهوم نه، که باز هم نشان می‌داد پای سئو سیاه در میان است. این الگوریتم سعی می‌کند با بررسی دقیق و سریع متن و استفاده از گراف دانش گوگل تلاش می‌کند تا نتایجی را به کاربر نمایش دهد که به لحاظ مفهومی بیش‌ترین شباهت را به عبارت جستجو شده توسط کاربر دارد.

5- الگوریتم موبایل (Mobile First Index)

الگوریتم موبایل چیست

ار آنجایی که بیش‌تر کاربران گوگل را کاربرانی تشکیل می‌دهند که با موبایل وارد وب‌سایت‌ها می‌شوند. گوگل برای کسب رضایت بیش‌تر کاربران، وب‌سایت‌ها را در حالت موبایلی ایندکس می‌کند و آن را در الویت رتبه‌بندی قرار می‌دهد. پس اگر مطالب محهمی را در حالت طراحی موبایلی وب‌سایت از کاربر پنهان می‌کنید باید بگویم که ضرر خواهید کرد. بهتر است حتما علاوه بر ریسپانسیو بودن وب‌سایتتان حتما محتواها، لینک‌ها و صفحاتی که در حالت دسکتاپ قرار می‌دهید و اثر خوبی روی سئو دارند را باید در حالت موبایلی نیز حفظ کنید چرا که در حال حاضر ایندکس حالت موبایل بیش‌تر در اولویت گوگل است.

6- الگوریتم تازگی محتوا (Freshness Algorithm)

الگوریتم تازگی محتوا برای کسب رضایت بیش‌تر کاربران بسیار موثر است چرا که برخی از وب‌سایت‌ها مطالب و محتواهای وب‌سایت خود را به روز رسانی نمی‌کنند. این مسئله در وب‌سایت‌هایی که با اخبار روز و قیمت‌های کالاهای مورد نیاز مردم سر و کار دارند اهمیت بیش‌تری دارد. هر چه اطلاعتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهید با کیفیت و به روز باشد امتیاز خوبی خواهید گرفت.

7- الگوریتم رنک‌ برین (Rank Brain Algorithm)

الگوریتم رنک‌ برین چیست

الگوریتم رنک ‌برین جدیدترین راهکار گوگل برای پردازش بهتر داده‌ها و نمایش بهترین نتایج و رتبه‌بندی آن‌ها است. در اکتبر سال 2015 شرکت گوگل به‌صورت رسمی رنک ‌برین را معرفی کرد که در عمل یک الگوریتم کمکی برای مرغ مگس خوار محسوب می‌شود. رنک‌ برین فناوری جدیدی بر پایه هوش مصنوعی (AI) است که با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین یا Machine Learning طراحی شده. یادگیری ماشین نیز بدین معناست که یک کامپیوتر بجای آموزش توسط انسان و یا استفاده از برنامه‌هایی با جزئیات فنی دقیق، خودبه‌خود نحوه کارکرد چیزی را یاد بگیرد.جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به این صفحه مراجعه کنید.

8- الگوریتم رقص گوگل (Google Dance Algorithm )

الگوریتم رقص گوگل چیست

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما مطالب خوبی را در سایت خود منتشر می‌کنید ولی متوجه می‌شوید که جایگاهتان پایین آمده یا نه بعد از انتشار یک محتوا جایگاهتان بالا رفته، این اتفاق به خاطر الگوریتم رقص گوگل است که با تغییر جایگاه‌ها با رتبه‌های مشابه رفتار کاربران را ارزیابی می‌کند. البته نگران این الگوریتم نباشید بعد از مدتی جایگاهتان تثبیت می‌شود.

سخن پایانی

هدف الگوریتم‌های گوگل ارائه بهترین نتیجه به کاربران است و گوگل الگوریتم‌های خود را هر چند وقت یکبار به روزرسانی می‌کند تا کسانی که در تکنیک‌های سئو قوانین را دور می‌زنند شناسایی کند و لایق‌ترین وب‌سایت‌ها را در رتبه‌های برتر قرار دهد. در این مقاله سعی کردیم 8 مورد از الگوریتم‌های مهم گوگل را به شما معرفی کنیم تا ضمن آشنایی شما را به کسب اطلاعت بیش‌ار در این زمینه ترغیب کنیم.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا