آرتا رسانه

برنامه نویسی کیف پول ارز دیجیتال

برنامه نویسی کیف پول دیجیتال و کیف رمز ارز بصورت اپلیکیشن و سایت

  توسعه برنامه کیف پول رمز ارز در سال 2024

 

بازار رمز ارز در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. همانطور که می‌دانید، تریدرهای حوزه رمز ارز سودهای کلانی از سرمایه‌گذاری‌های خود به دست می‌آورند . به نظر می‌رسد این روند تا مدت ها ادامه پیدا می کند.

آینده معاملات رمز ارز امیدوارکننده به نظر می‌رسد؛ بنابراین زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری روی توسعه یک کیف پول رمز ارز برای افرادی است که در این زمینه فعالیت می کنند.

حالا سوال اینجاست چگونه یک کیف پول رمز ارز جذاب بسازیم که کاربران عاشق آن شوند؟

در این مقاله اصول اولیه یک کیف پول رمز ارز را مورد بررسی قرار خواهیم داد از جمله موضوعاتی که بررسی می کنیم این ها هستند که چرا به آن نیاز داریم، ویژگی‌هایی که باید در آن گنجانده شود کدامند و چگونه یک کیف پول رمز ارز فوق‌العاده را توسعه دهیم؟

کیف پول رمز ارز چیست؟

همانطور که از هر کیف پول دیجیتال دیگری انتظار می‌رود، یک کیف پول رمز ارز به کاربران کمک می‌کند تا رمز ارز را ذخیره، ارسال و دریافت کنند.

این یک نرم‌افزار است که به طور ایمن رمز ارزها را ذخیره می‌کند و سوابق تراکنش‌های آن‌ها (خرید، فروش و قرض) را ردیابی می‌کند. کاربران به راحتی می‌توانند یک کیف پول رمز ارز را روی گوشی هوشمند یا هر دستگاه سازگار دیگری دانلود و نصب کنند.

در اینجا نحوه عملکرد کیف پول‌های رمز ارز را توضیح می دهیم:

برای انجام تراکنش با رمز ارز به دو چیز نیاز دارید – اولین مورد آدرس کیف پول شما است که به عنوان کلید عمومی شما نیز شناخته می‌شود و مورد دوم کلید خصوصی شما می باشد.

کلید عمومی چیزی شبیه شماره حساب بانکی شماست. می‌توانید شماره حساب بانکی خود را برای ارسال یا دریافت وجه با افراد یا موسسات دیگر به اشتراک بگذارید. به طور مثال می‌توانید کلید عمومی خود را که آدرس کیف پول شماست برای دریافت رمز ارز به اشتراک بگذارید.

کلید خصوصی کیف پول رمز ارز شما مثل رمز عبور حساب بانکی شما یا پین کارت عابر بانک شما است که محرمانه می باشد. شما نمی‌خواهید پین خود را با هر کسی به اشتراک بگذارید زیرا در این صورت آنها دسترسی مستقیم به حساب بانکی شما خواهند داشت.

کلید خصوصی یک رمز عبور است که باعث می شود شما به رمز ارز دسترسی داشته باشید.

هر زمان که بخواهید رمز ارز به دست آورید، چه از طریق خرید و چه به عنوان هدیه دریافت کنید، فرستنده رمز ارز را به یک آدرس رمزنگاری منحصر به فرد که توسط کیف پول شما صادر شده است، هدایت می کند.

بنابراین، کیف پول رمز ارز مستقیماً سکه‌های رمز ارز شما را درون خود نگه نمی‌دارد – در واقع آنها روی بلاک‌چین می مانند.

از آنجایی که رمز ارز به شکل فیزیکی وجود ندارد، کیف پول رمز ارز اطلاعات مربوط به کلیدهای عمومی و خصوصی شما را نگه می‌دارد که سهم مالکیت شما از رمز ارز است.

با کمک هر دوی این کلیدها، می‌توانید در حالی که کلید خصوصی خود را کاملاً رمزگذاری شده نگه می‌دارید، رمز ارز ارسال یا دریافت کنید.

با توجه به اینکه کاربران قصد دارند با رمز ارز چه کاری انجام دهند، گزینه‌های مختلفی برای کیف پول رمز ارز وجود دارد که می‌توانید در بازار راه‌اندازی کنید.

برای مثال بسیاری از سرمایه‌گذاران بلندمدت رمز ارز قصد دارند برای مدت طولانی کیف پول‌های خود را نگه دارند. به همین دلیل آنها ممکن است کیف پولی را انتخاب کنند که دارای ویژگی‌های امنیتی عالی باشد. از سوی دیگر کاربرانی که به طور فعال رمز ارزها را معامله می‌کنند ممکن است به دنبال راحتی و سرعت باشند.

با توجه به اینکه آیا کیف پول را می‌توان به اینترنت وصل کرد یا خیر، رمز ارز در دو دسته کیف پول‌های سرد و گرم طبقه‌بندی می‌شود.

کیف پول سرد

اینها کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند. آن‌ها کلیدهای شما را به صورت آفلاین روی دستگاهی که به اینترنت متصل نیست، ذخیره می‌کنند. بسیاری از کیف پول‌های ذخیره‌سازی سرد پرطرفدار، شبیه به یک درایو USB هستند.

گاهی اوقات، کیف پول‌های کاغذی – با اطلاعات چاپی در مورد کلیدهای عمومی و خصوصی شما روی یک برگه کاغذ – نیز به عنوان ذخیره سرد استفاده می‌شوند.

بسیاری از دنبال‌کنندگان رمز ارز، ذخیره سرد را بهترین گزینه برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال خود می‌دانند. از آنجایی که آن‌ها آفلاین هستند، این کیف پول‌ها به عنوان سخت‌ترین نوع کیف پول برای هک در نظر گرفته می‌شوند اما آن‌ها به راحتی ممکن است گم شده یا جا گذاشته شوند.

کیف پول گرم

اینها کیف پول‌های مبتنی بر نرم‌افزار هستند. آنها نسبت به کیف پول‌های سرد کاربرپسندتر ولی کمی کم‌امنیت‌تر هستند.

می‌توانید با دانلود یک برنامه نرم‌افزاری روی دسکتاپ کامپیوتر خود یا یک برنامه روی گوشی هوشمند خود به یک کیف پول گرم دسترسی داشته باشید.

همانطور که در ادامه آمده است، انواع مختلفی از کیف پول‌های گرم وجود دارد:

کیف پول‌های دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ برای استفاده روی رایانه رومیزی یا لپ‌تاپ طراحی شده‌اند.  فقط از طریق همان کامپیوتری که در ابتدا نصب شده‌اند، قابل دسترسی هستند.

کیف پول‌های دسکتاپ به جز در موارد حمله ویروس به رایانه شما امن هستند.  برخی از نمونه‌های کیف پول‌های دسکتاپ عبارتند از Bitcoin Core، Bitcoin Knots، MultiBit، Armory و Electrum.

کیف پول‌های موبایل

کیف پول‌های موبایل معمولاً ویژگی‌های مشابهی با کیف پول‌های دسکتاپ دارند اما آن‌ها با اسکن کردن کدهای QR با قابلیت لمس برای پرداخت و NFC (ارتباط میدان نزدیک)، پردازش پرداخت‌ها را در فروشگاه‌های فیزیکی آسان می‌کنند.

Bitcoin Wallet و Hive Android نمونه‌هایی از کیف پول‌های موبایل هستند.

کیف پول‌های تحت وب

کیف پول‌های تحت وب دسترسی به رمز ارزها را از هر کجا هر مرورگر یا دستگاه موبایلی و غیره آسان می‌کند. آنها روی فضای ابری کار می‌کنند. استفاده از آنها بسیار راحت است زیرا کلیدهای خصوصی به صورت آنلاین ذخیره می‌شوند.

اما گاهی اوقات آنها در برابر حملات هک آسیب‌پذیر می‌شوند زیرا یک طرف ثالث به طور غیرمستقیم آنها را کنترل می‌کند.

چرا باید کیف پول ارزهای دیجیتال را توسعه داد؟

برنامه کیف پول رمز ارز شما باید علاوه بر الزامات منطق کسب و کارتان، عملکردهای پیشرفته‌ای را ارائه دهد.

در اینجا چند ویژگی‌های اساسی وجود دارد که باید در برنامه کیف پول رمز ارز خود بگنجانید

پس از موفقیت خارق العاده ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم، افراد بیشتری شروع به سرمایه‌گذاری در رمز ارزها کرده‌اند.

در واقع بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید هر از گاهی در بازار در حال ظهور هستند.

در حالی که برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم کیف پول‌های رمز ارز مخصوص خود را ارائه کرده‌اند، معامله‌گرانی که می‌خواهند در چندین ارز دیجیتال دیگر سرمایه‌گذاری کنند، به دنبال کیف پول‌های رمز ارزی هستند که با بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر سازگار باشند.

علاوه بر آن کیف پول‌های رمز ارز برای مصارف تجاری کاربردهای دیگری دارند. مشاغل می‌توانند کیف پول‌های رمز ارز خود را بسازند و آن‌ها را با راه‌حل‌های پرداخت و سایر راه‌حل‌های تجاری ادغام کنند.

کیف پول رمز ارز موبایل یک کیف پول بلاکچین پرکاربرد است. پس از دانلود برنامه تلفن همراه روی گوشی هوشمند خود، این برنامه در هر مکانی حتی در فروشگاه‌های فیزیکی قابل دسترسی است.

اپلیکیشن‌های موبایل رمز ارز دائماً مورد تقاضا هستند – شرکت‌ها به به دلایل مختلفی  آنها را می‌سازند.

چگونه یک کیف پول رمز ارز ایجاد کنیم؟

با داشتن یک برنامه درست می‌توانید یک برنامه کیف پول رمز ارز بسازید که بسیار محبوب باشد.

بیایید نحوه انجام این کار و توسعه یک برنامه رمزنگاری را بیاموزیم.

درک بلاک‌چین و رمز ارزها

فناوری بلاک‌چین نقش مهمی در توسعه برنامه‌های رمزنگاری ایفا می‌کند.

اگر به دنبال ساخت یک برنامه کیف پول رمز ارز هستید ابتدا باید دنیای بلاک‌چین و رمز ارزها را خوب جستجو کنید.

بلاک‌چین یک فناوری امیدوارکننده و انقلابی است که ارزهای دیجیتال (رمز ارزها) را مانند اینترنت که ایمیل‌ها را ممکن می‌کند، عملی می‌کند. همانطور که از نام آن پیداست، بلاک‌چین زنجیره‌ای از بلوک‌ها است که در آن بلوک‌ها حاوی اطلاعات دیجیتال (داده) هستند و زنجیره اصل رمزنگاری است که برای اتصال بلوک‌های داده استفاده می‌شود. کل هدف از استفاده از آن، امکان به اشتراک گذاشتن داده‌های ارزشمند به روشی امن است.

از کتابخانه‌های منبع باز استاندارد ارز دیجیتال استفاده کنید

بسیاری از ارزهای دیجیتال متن باز هستند. بنابراین لازم نیست چرخ را دوباره اختراع کنید. شما می‌توانید از کتابخانه‌ها و ابزارهای رایگان که از قبل موجود هستند مانند BitcoinJ SDK یا Coinbase SDK استفاده کنید.

Coinbase SDK یک کتابخانه جاوا چندسکویی است. این کتابخانه به توسعه دهندگان برای ساختن کیف پول رمز ارز برای هر دو پلتفرم iOS و اندروید کمک می‌کند. علاوه بر این این کتابخانه از بسیاری از زبان‌های محبوب مانند پایتون، جاوا، روبی و غیره پشتیبانی می‌کند.

BitcoinJ SDK برای استفاده آسان است و اسناد دقیقی دارد. علاوه بر این، BitcoinJ با JVM سازگار است و امکان کار با زبان‌های آن مانند C++، جاوا اسکریپت، روبی، پایتون و غیره را فراهم می‌کند.

از APIها استفاده کنید

استفاده از APIها روشی عالی برای ساخت یک برنامه کیف پول رمز ارز با قابلیت‌های فراوان است. هنگامی که از یک API دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کنید، می توانید کیف پول رمز ارز خود را به راحتی با اکوسیستم بلاکچین همگام‌سازی کنید. در اینجا چند مورد از محبوب‌ترین APIهایی که می‌توانید انتخاب کنید آورده شده است – Coinbase، Bitcore، SimpleSwap و Factom.

تیم توسعه شما با استفاده از APIها می توانند مراحل لازم را در مدت زمان بسیار کوتاهی تکمیل کنند و در نتیجه برنامه را توسعه  داده و به آن سرعت دهند.

به Cloud بروید

در این مرحله، شما باید پلتفرم‌های ابری مناسب را برای برنامه خود انتخاب کنید. در صورت تمایل به توسعه برنامه وب، می‌توانید PaaS (Platform-as-a-service) را انتخاب کنید.

اما برای توسعه برنامه کیف پول رمز ارز، باید به دنبال یک ارائه دهنده BaaS (Blockchain as a Service) باشید و خدمات ابری آنها را در برنامه خود ادغام کنید. محصولات BaaS توسط شرکت‌هایی مانند Amazon، Azure و Microsoft ارائه می‌شود.

شما می‌توانید با توجه به نیازها و خواسته‌های خود، هر کدام از آنها را انتخاب کرده و یک برنامه کیف پول رمز ارز امن را توسعه دهید..)

استک تکنولوژی مناسب را انتخاب کنید

انتخاب استک تکنولوژی مناسب، موفقیت مورد نیاز را به برنامه شما می‌دهد.

برای مثال در صورتی که قصد ساخت یک برنامه وب دارید، می‌توانید از Node.js یا Angular.js به همراه HTML5 و CSS3 استفاده کنید. این کار به شما در ایجاد یک برنامه وب مقیاس‌پذیر ارز دیجیتال کمک می‌کند.

هنگام ساخت یک برنامه اندروید Native، می‌توانید جاوا یا کاتلین را انتخاب کنید.

و برای برنامه‌های iOS، سوئیفت یا آبجکتیو-سی قابل استفاده است.

امنیت را تقویت کنید

امنیت هنگام ساخت یک برنامه کیف پول رمز ارز بسیار مهم است. به همین دلیل شما باید اطمینان حاصل کنید که برنامه رمز ارز شما دارای امنیت درجه یک است.

با موارد زیر می‌توانید لایه‌های امنیتی بیشتری را به برنامه کیف پول رمز ارز با 2FA – اثر انگشت، شناسه چهره و احراز هویت سخت‌افزاری اضافه کنید.

  1.  تایید دو عاملی
  2.  اثر انگشت
  3.  شناسه چهره
  4.  احراز هویت سخت افزاری (ehsas-e hoviat-e sakht افزاری

توسعه‌دهندگان باید اطمینان حاصل کنند که به‌طور مداوم به‌روزرسانی‌های امنیتی انجام می‌شود. آنها باید به سرعت اشکالات (در صورت وجود) و سایر مشکلات امنیتی را شناسایی کرده و با استفاده از آخرین فناوری آنها را برطرف کنند.

رقباي خود را بررسي کنيد

خب، طبيعتا  دوست داريد برنامه کیف پول رمز ارز شما در ميان بقیه  برجسته تر باشد. بنابراین، مهم است که مراقب رقباي خود باشيد. بدانيد آنها چه کاري انجام ميدهند و از چه فناوري‌هايي  استفاده کرده‌اند. شما می‌توانید ویژگی‌ها را بررسی کنید تا ببینید چه ویژگی‌های منحصربه‌فردی را می‌توانید به برنامه خود اضافه کنید. 

به خاطر داشته باشید، اگر می خواهید نسبت به دیگران برتری رقابتی کسب کنید، باید بدانید که در اطرافتان چه می گذرد.

 توسعه برنامه خود را آغاز کنید

زمانی که برای شروع توسعه برنامه کیف پول رمز ارز کاملاً آماده هستید، باید موارد زیر را انجام دهید:

  1.   تعیین تمام ویژگی‌های برنامه
  2.  نوشتن کد برنامه و ادغام آن با پایگاه داده
  3.  طراحی یک رابط کاربری ساده و کاربرپسند
  4. اطمینان از انجام آزمایش‌های گسترده قبل از راه‌اندازی کیف پول

 

ویژگی های کلیدی برای گنجاندن در برنامه کیف پول رمزنگاری خود

برنامه کیف پول ارز دیجیتال شما باید عملکردهای پیشرفته‌تری همراه با الزامات منطق کسب‌وکار شما ارائه دهد.

در اینجا ویژگی های ضروری است که باید در برنامه کیف پول رمزنگاری خود قرار دهید را مطرح می کنیم:.

تایید اعتبار کاربر

با توجه به محبوبیت و ارزش ارزهای دیجیتال، برنامه‌های کیف پول در معرض حملات امنیتی بسیاری قرار دارند.

به همین دلیل همیشه بهتر است امنیت ورود کاربران به برنامه کیف پول ارز دیجیتال خود را با استفاده از تایید دو عاملی یا چند عاملی (2FA یا MFA) تقویت کنید.

تایید دو عاملی یا چند عاملی (2FA یا MFA) یک لایه امنیتی اضافی را فراهم می‌کند که بسیاری از برنامه‌های غیررمزنگاری  متعارف آن را ارائه نمی‌دهند.

این کار علاوه بر نام کاربری و رمز عبور شما برای ایمن‌تر کردن دسترسی به کیف پول شما انجام می‌شود.

اسکنر کد QR

قابلیت اسکنر کد QR سرعت، راحتی، سادگی و امنیت را به تراکنش‌های برنامه کیف پول ارز دیجیتال شما اضافه می‌کند.

اگر برنامه کیف پول ارز دیجیتال شما اسکنر کد QR داشته باشد، می‌تواند اسکن خودکار آدرس کیف پول و کلیدهای عمومی را راحت تر کند. در نتیجه تراکنش‌های ارز دیجیتال را تنها با یک کلیک بهبود می دهد.

بنابراین، به جای تایپ تک تک کاراکترهای طولانی کلیدهای عمومی، کاربر برنامه می‌تواند کد QR را اسکن کند و اطلاعات از طریق اسکنر دریافت می‌شود. این یک راه امن و مطمئن برای انجام تراکنش‌های ارز دیجیتال است

این ویژگی معمولا ترجیح داده می شود زیرا کاربران برنامه در صورت عدم وجود این ویژگی باید کاراکترهای طولانی آدرس کیف پول را تایپ کنند که احتمال جا افتادن چند کاراکتر یا تایپ اشتباه را بسیار بیشتر می کند.

پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال

کیف پول شما باید از بیش از یک ارز دیجیتال پشتیبانی کند.

دلیل این امر این است که ارزهای مختلف زیادی به مرور زمان اضافه می شوند و ارزش آنها همچنان در حال تغییر است. بنابراین، شما نمی خواهید کیف پول های زیادی را برای نگهداری ارزهای رمزنگاری شده خود نگه دارید، نه

برنامه کیف پول ارز دیجیتال شما باید به شما امکان دهد تا به طور یکپارچه با ارزهای مختلف تراکنش انجام دهید.

وارد کردن از کیف پول کاغذی

برنامه شما باید به کاربران خود این امکان را بدهد که برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال، کیف پول کاغذی را با استفاده از کد QR اسکن کنند.

اعلان های اجباری

اعلان های اجباری یک ویژگی ضروری هستند که از طریق آن کاربران شما همیشه می‌توانند از تراکنش‌های رمز ارز مطلع و آگاه شوند.

با این ویژگی، کاربران برنامه ارز دیجیتال شما در مورد قیمت پول دیجیتال خود، موفقیت، و همچنین شکست هر تراکنشی و غیره مطلع خواهند شد.

با این ویژگی شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اعلان‌های مربوط به تمام تراکنش‌های حساب شما به‌صورت لحظه‌ای انجام می‌شود.

نرخ‌های تبدیل لحظه‌ای

هیچ برنامه کیف پول ارز دیجیتالی بدون دسترسی و محاسبه کارمزد تراکنش بر اساس نرخ‌های تبدیل دائماً در حال تغییر، کامل نیست.

این به این دلیل است که برنامه کیف پول ارز دیجیتال به کاربر خود اجازه می دهد تا بین چندین حالت، تراکنش های پولی انجام دهد  برای مثال همان ارز دیجیتال، ارزهای دیجیتال مختلف، یا حتی بین ارزهای دیجیتال و فیات. این بدون شک نیازمند آن است که آنها از ارزش به روز شده ارز به صورت لحظه‌ای مطلع شوند.

بنابراین برنامه کیف پول شما باید از یک سرویس نرخ ارز به روز استفاده کند تا نرخ های دقیق تبدیل را در زمان واقعی به کاربران خود ارائه دهد.

تراکنش‌های مبتنی بر بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین که توسعه برنامه رمز ارز شما بر اساس آن باید باشد، یک تغییر دهنده بازی است.

کاربران شما به لطف آن قادر خواهند بود ارزهای دیجیتال را از طریق برنامه رمز ارز شما به روشی کاملاً ایمن و سریع انتقال و دریافت کنند.

علاوه بر این، آنها می توانند موجودی خود  و کل تاریخچه تراکنش را مشاهده کنند. این به این دلیل است که تمام تراکنش‌های تکمیل‌شده به شبکه بلاک‌چین منتقل می‌شوند.

مدیریت آدرس‌های آشنا

این ویژگی به کاربران شما با ارائه روشی برای مدیریت تمام آدرس‌های پرمصرف ، کل فرآیند تراکنش را بسیار روان‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند.

کاربران می توانند آدرس های کیف پول های دیگر را که اغلب برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال استفاده می کنند، ذخیره کنند. بنابراین، آنها مجبور نیستند هر بار که تراکنشی انجام می دهند، آدرس کامل را وارد کنند.

این ویژگی باعث صرفه جویی در زمان و افزایش سهولت استفاده از برنامه کیف پول شما می شود.

درگاه‌های پرداخت

یک درگاه پرداخت که در برنامه شما ادغام شده است، می تواند خرید یا فروش دارایی های دیجیتال کاربران را  به طور کارآمد تسهیل کند.

با ادغام یک درگاه پرداخت، کاربران می توانند مستقیماً از ارز فیات برای خرید ارز دیجیتال در برنامه کیف پول شما استفاده کنند.

علاوه بر این، درگاه پرداخت امکان فروش دارایی های دیجیتال کاربران و دریافت وجه حاصل از آن به صورت ارز فیات را فراهم می کند.

خروج اختیاری از جلسه

این یک ویژگی عالی برای اقدامات امنیتی برنامه شماست. با وجود این، کاربران شما در صورت عدم فعالیت، پس از مدت زمان مشخصی به طور خودکار خارج می شوند و در صورت تمایل به استفاده از برنامه باید دوباره وارد شوند

این ویژگی به ایمن سازی برنامه کیف پول شما و جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز کمک می کند

پیمایش به بالا