آرتا رسانه

هایپرلجر و انواع آن چیست؟

اگر با بلاک چین آشنایی دارید و با آموزش های این حوزه همگام بوده اید، به احتمال زیاد اصطلاح هایپر لجر(Hyperledger) به گوشتان خورده است.

از آنجایی که تمرکز جهان به تدریج به سمت مفهوم تمرکززدایی پیش می رود، بسیاری از پروژه های بلاک چین به حمایت از توسعه و کاربرد بیشتر شبکه بلاک چین ادامه داده اند.

در دنیای بلاک چین، نام های  اتریوم و بیت کوین  بسیار محبوب و قابل توجه مردم ، سرمایه گذاران تبدیل شدند که اتفاقاً مورد علاقه رسانه ها نیز هستند.

یکی از پروژه های بلاک چین که  توجه کافی را در رسانه ها دریافت نکرده است و این پروژه جدید در ساده سازی کار توسعه دهندگان بلاک چین نیز بسیار مهم بوده است. درست مانند سایر بلاک چین هایی که از ابتدا برای اهداف مختلف شروع می شوند، بنیاد لینوکس پروژه هایپرلجر را با هدف خاصی ارائه کرد.

در این مقاله سعی میکنیم درباره هایپرلجر چیست و در مورد پروژه های مختلف هایپرلجر و ابزارهای آن مفصل بحث و گقتگو داشته باشیم. اگر علاقه مند به حوزه بلاک چین هستید و میخواهید با هایپرلجر آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هایپرلجر ( Hyperledger ) چیست؟

هدف اصلی هایپرلجر( Hyperledger ) دموکراسی سازی و استانداردسازی بلاک چین برای چشم انداز و حیطه کسب و کار است. هایپرلجر ترکیبی از دانش بین صنعت را برای کمک به شرکت ها برای رسیدگی موثر به مسائل کسب و کارشان تضمین می کند. هایپرلجر با فراهم نمودن امکان ساختن برنامه های سفارشی بلاک چین که قادر به رفع نیازهای تجاری خاص هستند، به این امر دست می یابد.

در میان فقدان اطلاعات روشن در مورد اینکه هایپرلجر دقیقا چیست، نمی‌توان به درک ساده‌ای از هایپرلجر همانند ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم و بیت‌کوین دست یافت. مهمتر از همه، مردم احتمالاً در درک تعریف دقیق هایپرلجر با سردرگمی‌های مختلفی مواجه می‌شوند.

در برخی موارد، افراد به راحتی می‌توانند هایپرلجر را با سایر فناوری‌های بلاک چین در دسترس اشتباه بگیرند. بنابراین، قبل از اینکه بفهمیم هایپرلجر چیست، بسیار مهم است که بفهمیم چه چیزی نیست. اساساً هایپرلجر یک ارز دیجیتال یا یک شرکت یا یک بلاک چین نیست.

حال می توانیم مبحث مان را به سمت دستیابی به درک عمیقی از هایپرلجر ، ضرورت وعملکرد آن و پروژه های مختلف هایپرلجر پیش ببریم. علاوه بر این شما به بینش بیشتری درباره تغییرات قابل توجه در هایپرلجر و پتانسیل آن به عنوان پایه فناوری بلاک چین غیر پولی و صنعتی نیاز دارید.

هایپرلجر(Hyperledger) یک پروژه متن باز است که بر همکاری جهت بهبود فناوری های بلاک چین دربین صنایع متمرکز شده است.

پروژه هایپرلجر توسط بنیاد لینوکس آغاز و توسعه یافته است. پروژه هایپرلجر بصورت ماهرانه از قدرت همکاری جهانی بین رهبران اینترنت اشیا، فناوری، امور مالی، بانکداری، تولید و زنجیره تامین استفاده می کند.

برایان بهلندورف (Brian Behlendorf)، مدیر اجرایی هایپرلجر ، ساده‌ترین و واضح‌ترین تعریف هایپرلجر را ارائه می‌کند تا تصوری قابل اعتماد از ماهیت دقیق فناوری ارائه دهد.

به گفته برایان بهلندورف ، هایپرلجر یک جامعه متن باز است که به سایر مجموعه ها و توسعه دهندگان کمک می کند از مزایای اکو سیستم هایپرلجر در صنایع، پروژها و یا اپلیکیشن های مبتنی بر بلاک چین و هایپرلجر بهره گیرند.

در حال حاضر، بیش از 250 سازمان از هایپرلجر پشتیبانی می کنند و سازمان های بیشتری نیز با گذشت زمان به آن می پیوندند. فهرست سازمان‌هایی که از هایپرلجر پشتیبانی می‌کنند در حال حاضر شامل غول‌های فناوری برجسته مانند IBM، Samsung، Daimler، SAP، Nokia، JP Morgan، Huawei، American Express، Fujitsu و استارت‌آپ‌های بلاک چین مانند Consensys و Blockstream می‌شوند.

مدیر اجرایی هایپرلجرهمچنین بیان می‌کند که بدون نیاز به ارائه یک ارز دیجیتال، هایپرلجرمی‌تواند بسیاری از چالش‌های مربوط به حفظ یک ارز جهانی سازگار را دور بزند. در نتیجه، پروژه هایپرلجر در طول سال‌ها قوی‌تر شده و اهداف توسعه برنامه‌های بلاک چین صنعتی را تنظیم کرده است.

علاوه بر این، هایپرلجر همچنین می‌تواند از طرح‌های سودآوری که عموماً از بلاک چین‌های مبتنی بر ارز تکامل می‌یابند، دور بماند. پروژه هایپرلجر فرصت های زیادی را فراهم می کند و بیش از 28000 شرکت کننده را شامل می شود.

می توانید پروژه هایپرلجر را به دو بخش خاص مانند ابزارهای مدولار و چارچوب های مدولار طبقه بندی کنید. اکنون که از تعریف هایپرلجر اطلاع دارید، منطقی است که بر ضرورت آن در زمان حاضر تمرکز کنیم.

چرا هایپرلجر اهمیت دارد؟

یکی از رویدادهای قابل توجه در طول آزمایش دقیق، لزوم اطمینان از اعتبارسنجی هر تراکنش منفرد در حین اجرای همزمان اجماع برای همه نودها می باشد. در نتیجه، توسعه دهندگان با توجه به این شرایط با مشکلات قابل توجهی در رابطه با مقیاس پذیری مواجه می شوند. علاوه بر این، بلاک چین های عمومی نیز برای اجرای تراکنش هایی که نیاز به سطوح خاصی از محرمانگی و حریم خصوصی دارند، مناسب نیستند.

بلاک چین های عمومی به اقدامات جامعی برای اطمینان از یکپارچگی تراکنش نیاز دارند و می توانند محرمانه بودن تراکنش را به خطر بیندازند. به عنوان مثال، جان ساکن ایالات متحده آمریکا می‌خواهد برخی از محصولات را از سرنا در بریتانیا خریداری کند و سرنا موافقت می‌کند که محصولاتش را با تخفیف به جان بفروشد زیرا آنها دوستان قدیمی بودند. با این حال، در این مورد قابل توجه است که سرنا می‌خواهد این تخفیف را مخفی نگه دارد، زیرا او محصولات خود را در بازارهای دیگر نیز می‌فروشد و بازارها را ملزم می‌کند که از او با نرخ استاندارد خرید کنند.

علاوه بر این، بسیاری از اشخاص ثالث دیگر نیز درگیر بردن محصول از سرنا به جان و تکمیل معامله هستند. اشخاص ثالث می‌توانند بر تأیید بسیاری از جنبه‌های محصول، مانند تضمین کیفیت، تأیید پرداخت، تأیید لجستیک و بسیاری موارد دیگر تأکید کنند. با این حال، اشخاص ثالث مجبور نیستند از معامله ویژه بین سرنا و جان اطلاع داشته باشند.

در مورد یک شبکه بلاک چین عمومی، تمام دفترهای کل در شبکه در مورد معامله به روز می شوند زیرا ماینرها تراکنش ها را در بلوک ها به زنجیره تأیید می کنند و اضافه می کنند. تأمل دقیق‌تر در مورد عملکرد هایپرلجر می‌تواند به درک چگونگی مؤثر بودن آن در چنین مواردی کمک کند و در نتیجه اهمیت آن را اثبات کند. در یک شبکه مبتنی بر هایپرلجر، همتایان مرتبط با یک معامله، تنها با به‌روزرسانی دفتر کل در مورد معامله، متصل می‌شوند.

فقط اشخاص ثالث درگیر در اجرای تراکنش ها باید از اطلاعات دقیق مورد نیاز از طریق مجوزها و مقررات اعمال شده بر روی شبکه اطلاع داشته باشند. اجازه دهید دوباره معامله جان و سرنا را مثال بزنیم تا ببینیم هایپرلجر چگونه می تواند از تراکنش بین آنها پشتیبانی کند. در یک شبکه هایپرلجر، جان و سرنا می توانند تراکنش ویژه خود را با جستجوی جان از طریق برنامه ای که سرویس عضویت را درخواست می کند، انجام دهند.

پس از تایید عضویت، می توان دو گره یا peer را به هم متصل کرد و به دنبال آن نتایج تولید می شود و در این تراکنش، هر دو نتیجه برای اعتبارسنجی باید یکسان باشند. در صورت دخالت چندین طرف، قوانین متعددی را می توان برای تراکنش در شبکه هایپرلجر پیاده سازی کرد. تراکنش های ایجاد شده سفارش داده می شوند و سپس به یک ابر اجماع ارسال می شوند و پس از آن تراکنش ها به دفتر کل مربوطه متعهد می شوند.

پس از تأیید تراکنش در کلود اجماع (the consensus cloud)، جان می‌تواند محصولات خود را دریافت کند و تراکنش‌ها به دفتر کل متعهد می‌شوند. با شفافیت در مورد تعریف هایپرلجر و اهمیت و کارکرد آن، اکنون می‌توانیم به سمت انواع پروژه‌ها و ابزارهای هایپرلجر که از توسعه بلاک چین پشتیبانی می‌کنند برای درک بهتر چشم‌انداز هایپرلجر اقدام کنیم.

پروژه های هایپرلجر

هایپرلجر با یک استراتژی خاص و پشتیبانی طیف گسترده ای از فناوری های بلاک چین را فراهم می کند. برخی از فناوری‌های قابل توجه شامل رابط‌های گرافیکی، برنامه‌ها و کتابخانه‌ها، موتورهای قرارداد هوشمند و چارچوب‌های دفتر کل توزیع‌شده است. یکی از نکات قابل توجه هایپرلجر، ترویج استفاده مجدد از بلوک های ساختمانی و ایجاد نوآوری برای اجزای فناوری دفتر کل توزیع می باشد.

در ادامه مختصری درباره برخی از پروژه های هایپرلجر توضیح می دهیم:

هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric)

پروژه هایپرلجر فابریک چیست

پایه و اساس هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric) معماری ماژولار و یک پلت فرم دفتر کل توزیع شده است که قادر به ارائه ویژگی های انعطاف پذیری، محرمانه بودن، انعطاف پذیری و مقیاس پذیری است. هایپرلجر فابریک  به طور خاص برای ارائه اجرا و پیاده سازی و شخص سازی اجزای مختلف ایده آل است. به زبانی ساده می توان گفت که هایپرلجر فابریک همه منظوره است.  در نتیجه، می‌تواند پیچیدگی‌های بسیاری را که در سراسر اکوسیستم اقتصادی وجود دارد، برطرف کند.

هایپرلجر فابریک به جای یک سیستم باز بدون مجوز که به مشارکت‌کنندگان ناشناس اجازه دسترسی به شبکه را می‌دهد، امکان دسترسی به اعضا را از طریق ارائه‌دهنده خدمات عضویت قابل اعتماد می‌دهد. سیستم دفتر کل فرعی  هایپرلجر فابریک شامل دو جزء است، مانند وضعیت کلی و گزارش تراکنش. وضعیت کلی مؤلفه ای است که توصیفی از وضعیت دفتر کل در یک مقطع زمانی خاص ارائه می دهد.

از سوی دیگر، لاگ تراکنش  یا گزارش تراکنی می‌تواند رکوردی از تمام تراکنش‌هایی که ارزش موجود حالت کلی را ایجاد کرده‌اند، ارائه دهد. بنابراین، در مورد هایپرلجر فابریک ، می توانید یک دفتر کل را به عنوان ترکیبی از پایگاه داده وضعیت کلی و تاریخچه گزارش تراکنش درک کنید. قراردادهای هوشمند در هایپرلجر فابریک که با کد زنجیره ای نوشته شده اند را می توان در صورت نیاز به تعامل بین برنامه و دفتر کل فراخوانی کرد.

در حال حاضر، کدهای زنجیره ای را می توان به زبان های برنامه نویسی Node و Go نوشت. هایپرلجر فابریک برای پشتیبانی از سیستم‌هایی ایده‌آل است که حریم خصوصی را به عنوان یک نیاز قابل توجه ارائه می‌کنند و به شروع‌کنندگان شبکه اجازه می‌دهد یک الگوریتم توافقی را انتخاب کنند. الگوریتم اجماع نمایشی از بهترین رابطه بین شرکت کنندگان شبکه را ارائه می دهد.

Hyperledger Burrow

پروژه هایپرلجر

این یکی از پروژه های هایپرلجر است که توسط بنیاد لینوکس میزبانی شده است که یک کلاینت ماژولار بلاک چین را برای توسعه یک ماشین قرارداد هوشمند مجاز که دارای مشخصات با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است را ارائه کرده است.

قابلیت‌های قابل توجه Hyperledger Burrow به نهایی شدن تراکنش بهتر و توان عملیاتی بالاتر بر اساس موتور اجماع اثبات سهام (proof-of-stake) اشاره دارد. اثربخشی Hyperledger Burrow در درجه اول بر اساس اثربخشی اجزای آن است. اولین مؤلفه در Burrow موتور توافقی است که دستورات تراکنش و اجرای آن را از طریق پروتکل بیزانتین (Byzantine Fault-Tolerant Tendermint) تسهیل می کند.

در نتیجه، Burrow می‌تواند برای مجموعه‌ای از اعتبارسنجی‌های شناخته‌شده به توان عملیاتی بالاتری دست یابد و از بلاک چین در برابر انشعاب محافظت کند. جزء بعدی در Hyperledger Burrow یک برنامه قرارداد هوشمند است. برنامه قرارداد هوشمند اعتبار تراکنش ها را در حالت برنامه در اولویت نهایی شده توسط موتور اجماع تضمین می کند. حالت برنامه شامل یک مجموعه اعتبار سنجی، رجیستری نام و تمام حساب های مرتبط است.

حساب‌های موجود در Hyperledger Burrow می‌توانند با جفت کلید عمومی-خصوصی همراه با کد قرارداد هوشمند مرتبط باشند. تراکنش‌هایی که با کد قرارداد هوشمند تعامل دارند، می‌توانند کد یک حساب کاربری را روی یک ماشین مجازی با مجوزهای لازم اجرا کنند. رابط اپلیکیشن بلاک چین (ABI) نیز یک جزء حیاتی در Hyperledger Burrow است زیرا تعامل بین موتور اجماع و برنامه قرارداد هوشمند را امکان پذیر می کند.

رابط اپلیکیشن بلاک چین (ABI)  همچنین فرمول‌بندی تراکنش‌ها را در قالب دودویی برای سهولت پردازش توسط گره‌های بلاک چین فعال می‌کند. ابزارهای Hyperledger Burrow می‌توانند از عملکرد استقرار، کامپایل و پیوند قراردادهای هوشمند ساخته شده در Solidity اطمینان حاصل کنند.

علاوه بر این، ابزارهای Hyperledger Burrow می‌توانند به اجرای تراکنش‌ها برای فراخوانی قراردادهای هوشمند در زنجیره کمک کنند. مؤلفه نهایی Hyperledger Burrow،  در واقع API Gateway و  از طریق JSON-RPC و نقاط پایانی REST برای ارتباط با وضعیت برنامه و شبکه بلاک چین از طریق جستجو در آخرین وضعیت برنامه یا تراکنش های پخش است.

Hyperledger Indy

پروژه ایندی هایپرلجر چیست

هدف اولیه ساخت پروژه Hyperledger Indy ارائه یک هویت غیرمتمرکز بود. Indy به عنوان یک دفتر کل توزیع شده ارائه کتابخانه ها و اجزای قابل استفاده مجدد و همچنین ابزارهایی برای ایجاد هویت دیجیتال در بلاک چین است. Hyperledger Indy یک اکوسیستم برای اطمینان از یک هویت قوی، خصوصی و ایمن فراهم می کند.

علاوه بر این، Indy همچنین بر روی اجازه دادن به کاربران برای کنترل همه جانبه بر داده های خود و اطمینان از حفاظت از اطلاعات قابل شناسایی آنها در برابر هک و نقض حریم خصوصی تمرکز می کند. بدون ذخیره سازی داده های خصوصی کاربران در دفتر کل Hyperledger Indy، شامل استفاده از بلاک چین برای اجازه دادن امتیاز به اشخاص ثالث برای تأیید اینکه سازمان های مورد اعتماد اعتبارنامه خصوصی را صادر کرده اند، می شود. Hyperledger Indy از پروتکل تحمل خطای بیزانتین (Redundant Byzantine Fault Tolerance) برای سفارش‌دهی و اعتبارسنجی استفاده می‌کند.

Hyperledger Iroha

پروژه هایپرلجر چیست

پروژه Hyperledger Iroha، یک پروژه هایپرلجر ایده‌آل برای ساخت برنامه‌های بلاک چین ایمن، قوی و قابل اعتماد از طریق الگوریتم اجماع بیزانتین (Byzantine Fault-Tolerant (BFT) Consensus) است. این پلتفرم می تواند از مدیریت هویت، دارایی های دیجیتال و داده های سریالی پشتیبانی کند. بنابراین، Hyperledger Iroha به طور ایده‌آل برای برنامه‌هایی مانند تدارکات، شناسه‌های ملی، تسویه حساب بین بانکی و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی قابل استفاده است.

پروژه Hyperledger Iroha از هیچ ارز دیجیتال بومی پشتیبانی نمی کند و تنها از طریق مجوزها می تواند با سیستم تعامل داشته باشد. علاوه بر این، Iroha همچنین شامل اجازه دادن به درخواست‌ها می‌شود، بنابراین از کنترل دسترسی به داده پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، Hyperledger Iroha همچنین حاوی دستورات از پیش ساخته شده ای است که کاربران را قادر می سازد کارهایی مانند ایجاد و انتقال دارایی های دیجیتال را انجام دهند.

الگوریتم BFT به عنوان الگوریتم اجماع در Hyperledger Iroha عمل می‌کند، در نتیجه عملکرد بالاتری را در کنار فعال‌سازی تراکنش‌هایی با تأخیر محدود ارائه می‌دهد. Iroha می تواند بردار حمله را محدود کند و امنیت کلی سیستم را بهبود بخشد که محبوبیت آن را بهبود می بخشد. گره ها و یا همان peers در Hyperledger Iroha به عنوان گره های اعتبار سنجی عمل می کنند که می توانند تراکنش های نیمه امضا شده را بر روی پروتکل گاسیپ یا به بیانی دیگر پروتکل شایعه (Gossip) مطابق با تراکنش های چند امضایی توزیع کنند.

Hyperledger Sawtooth

پروژه هایپرلجر

Hyperledger Sawtooth یکی از پروژه های پرطرفدار Hyperledger است که به عنوان یک پلتفرم بلاک چین سازمانی برای ساخت برنامه ها و شبکه های دفتر کل توزیع شده عمل می کند. پروژه Hyperledger Sawtooth دارای طراحی است که توزیع دفتر کل را در کنار تضمین ایمنی قراردادهای هوشمند حفظ می کند. Hyperledger Sawtooth از طریق جداسازی سیستم اصلی از دامنه برنامه، از توسعه بلاک چین پشتیبانی می کند.

توسعه دهندگان همچنین می توانند قوانین تجاری را به زبان دلخواه خود مشخص کنند. مهمتر از همه، ماژولار بودن Sawtooth شرکت ها را قادر می سازد تا مجوزها، الگوریتم های اجماع، و قوانین تراکنش را مطابق با الزامات تجاری انتخاب کنند. برنامه های کاربردی توسعه یافته با استفاده از Hyperledger Sawtooth شامل تعریف پردازنده های تراکنش سفارشی مطابق با الزامات خاص است.

SDK برای پردازنده‌های تراکنش با Sawtooth به زبان‌های مختلف موجود است که می‌تواند ایجاد زبان‌های جدید مانند Java، Python، Go، JavaScript، Rust و C++ را ساده‌سازی کند. کاربران می‌توانند به یک زمان‌بندی موازی پیشرفته دسترسی داشته باشند که امکان تقسیم تراکنش‌ها به جریان‌های موازی را فراهم می‌کند و در نتیجه امکان اجرای تراکنش‌ها را به صورت موازی فراهم می‌کند. بنابراین، کاربران می توانند با تغییرات مختلف در یک حالت، از هزینه مضاعف جلوگیری کنند.

نتایج اجرای تراکنش موازی عملکرد بهتری نسبت به اجرای سریال ارائه می دهد. Hyperledger Sawtooth همچنین از سازگاری قرارداد اتریوم با پروژه ادغام Sawtooth-Ethereum، پروژه Seth پشتیبانی می کند. خانواده تراکنش‌های Seth امکان استقرار قراردادهای هوشمند با قابلیت اجرا بر روی ماشین مجازی اتریوم را در پلتفرم Hyperledger Sawtooth فراهم می‌کند.

Sawtooth از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی بر روی یک بلاک چین خاص استفاده می‌کند که در ابتدا در طول راه‌اندازی شبکه انتخاب شده بود، که می‌تواند در معرض تغییرات در یک بلاک چین در حال اجرا حاوی یک تراکنش باشد. Hyperledger Sawtooth در حال حاضر از پیاده سازی های توافقی مانند Dev Mode، Proof of Lapsed Time و PoET Simulator پشتیبانی می کند. علاوه بر این، پیاده سازی یک زبان تراکنش و مدل داده از طریق یک خانواده تراکنش اتفاق می افتد. خانواده تراکنش شامل IntegerKey، Settings و Identity است.

Hyperledger Grid

پروژه هایپرلجر

آخرین پروژه در میان پروژه های Hyperledger، پروژه Hyperledger Grid است که برای زنجیره تامین ایده آل است. به وضوح مشهود است که مدیریت زنجیره تامین به عنوان یکی از مطلوب ترین موارد استفاده از دفتر کل توزیع شده عمل می کند. بنابراین، جامعه هایپرلجر ماموریت خود را آغاز کرده است تا بر توسعه راه حل های زنجیره تامین از طریق ابزارهای مشترک و قابل استفاده مجدد تاکید کند. Hyperledger Grid همچنین دارای قابلیت های مشترک برای بهبود سرعت توسعه دفتر کل توزیع شده، مناسب برای راه حل های زنجیره تامین بین صنعتی است.

Hyperledger Grid می‌تواند پیاده‌سازی‌های مرجع منطق تجاری مبتنی بر قرارداد هوشمند، مدل‌های داده مبتنی بر بهترین شیوه‌های موجود صنعت و استانداردهای باز، و انواع داده‌های زنجیره تامین را ارائه دهد. توجه به این نکته ضروری است که Grid یک بلاک چین یا یک برنامه کاربردی نیست. برعکس، به‌عنوان منظره‌ای از چارچوب‌ها، فناوری‌ها و کتابخانه‌هایی عمل می‌کند که به طور هماهنگ کار می‌کنند تا توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا اجزای ایده‌آل را برای مدل بازار خود انتخاب کنند.

ابزارهای برتر هایپرلجر (Hyperledger Tools)

اکوسیستم پروژه هایپرلجر همچنین شامل ابزارهای مختلفی است که دارای عملکردهای منحصر به فرد هستند. ابزارهای هایپرلجر نه تنها درک مفهوم هایپرلجر را تقویت می‌کند، بلکه زمینه را برای درک کاربردهای هایپرلجر در صنایع مختلف فراهم می‌کند. در اینجا برخی از ابزارهای قابل توجه هایپرلجر هستند که در حال حاضر می توانید پیدا کنید.

  • Hyperledger Caliper

ابزار Hyperledger Caliper یک معیار بلاک چین است که توسط بنیاد لینوکس میزبانی می شود تا کاربران را قادر می سازد تا عملکرد یک پیاده سازی بلاک چین خاص را بر اساس موارد استفاده از پیش تعریف شده خاص محاسبه کنند.

  • Hyperledger Cello

در واقع Hyperledger Cello ابزار و یا بهتر است بگوییم جعبه ابزار ماژولار بلاک چین است که مدل استقرار “به‌ عنوان سرویس دهنده” درخواستی را برای اکوسیستم بلاک چین تقویت می‌کند.

  • Hyperledger Composer 

ابزار Hyperledger Composer به عنوان یک چارچوب توسعه باز و مجموعه ابزار برای توسعه آسان تر برنامه های بلاک چین و قراردادهای هوشمند عمل می کند.

  • Hyperledger Ursa

ابزار بعدی یعنی Hyperledger Ursa یک کتابخانه رمزنگاری مشترک است که به کاربران امکان می دهد از تکرار کارهای رمزنگاری دیگر جلوگیری کنند.

  • Hyperledger Explorer 

در واقع Hyperledger Explorer به عنوان ماژولار بلاک چین است که به طور خاص برای ایجاد برنامه های کاربردی وب کاربر محور طراحی شده است.

  • Hyperledger Quilt

درباره Hyperledger Quilt مب توان گفت که یک ابزار بلاک چین تجاری است که قابلیت همکاری بین سیستم های دفتر کل را از طریق اجرای پروتکل Inter Ledger تسهیل می کند.

پیاده سازی پروژه های هایپرلجر در زندگی روزمره

از موارد کاربرد پروژه های Hyperledger در مثال TE-Food، اکوسیستم ردیابی مواد غذایی در بلاک چین نیز مشهود است. هدف TE-Food دستیابی به کنترل جامع بر نظارت بر کیفیت غذا و فعالیت های لجستیکی در زنجیره تامین است. برنامه TE-Food که در حال حاضر در دست تولید است، با هدف دستیابی به قابلیت ردیابی مواد غذایی از مزرعه تا میز ناهارخوری مصرف کننده است. در نتیجه، می‌تواند نتایج امیدوارکننده‌ای مانند بهبود اعتماد مشتری، کاهش اعتماد غذایی و اطمینان بهتر در مورد ایمنی غذا به همراه داشته باشد.

برخی از برنامه های کاربردی دیگر مبتنی بر پروژه های Hyperledger که در حال حاضر در مرحله آزمایشی هستند، TechAID و DigiPharm هستند. هدف TechAID ارائه شفافیت و قابلیت ردیابی بهتر در سراسر امور خیریه و حواله است، در حالی که DigiPharm به دنبال معرفی پرداخت های مبتنی بر ارزش در مراقبت های بهداشتی با بلاک چین و قراردادهای هوشمند است.

در پایان بایستی به این نکته اشاره داشته باشیم که هدف پروتکل هایپرلجر ایجاد پایه ای برای کاربردهای صنعتی غیر پولی مبتنی بر فناوری بلاک چین است. بنابراین، تأثیر بالقوه هایپرلجز بر پذیرش فناوری بلاک چین، در دراز مدت، نویدهای قابل توجهی را برای اکوسیستم  هایپرلجر ارائه می‌کند.

درک کامل پروژه‌ها، ابزارها و چارچوب‌ها در اکوسیستم هایپرلجر چشم‌انداز جدیدی را برای جدا کردن بلاک چین از رابطه مرسوم با ارز دیجیتال امکان‌پذیر می‌سازد. زمان آن رسیده است که کاربردهای فناوری بلاک چین را فراتر از اهداف پولی در نظر بگیرید و حداکثر پتانسیل را از آن استخراج کنید. با وجود بسیاری از نام‌های تجاری که از پروژه‌های هایپرلجر پشتیبانی می‌کنند و نمونه‌هایی از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هایپرلجر، مسیر پیش رو قول می‌دهد که خیلی نامشخص نباشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا