آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

کرول سایت یکی از جنبه های مهم سئو است و اگر ربات ها نتوانند سایت شما را به طور موثر و منظم کرول کنند، متوجه خواهید شد که بسیاری از صفحات مهم در گوگل یا سایر موتورهای جستجو ایندکس نشده اند و یا حتی آپدیت های جدیدی که به صفحات مختلف سایت اضافه کرده اید توسط ربات های گوگل دیده نشده و در واقع آپدیت شما توسط گوگل دیده نشده است و نمی تواند منجر به بهبود سئوی سایت شما شود، به همین دلیل است که همواره در سئو به دنبال روش های افزایش نرخ کرول سایت می باشند.

جدول محتوا
 

اهمیت کرول سایت

قطعاً هدف شما از آپدیت صفحات مهم این است که بتوانید با این آپدیت سئوی سایت را ارتقا دهید و اگر این آپدیت کرول نشود و توسط گوگل دیده نشود، نمی توانید به هدف خود از آپدیت محتوا برسید.
به خصوص، برای سایت های خبری مهم است که ربات های موتورهای جستجو به خصوص گوگل، باید سایت شما را در عرض چند دقیقه پس از انتشار ایندکس کنند و این زمانی اتفاق می افتد که ربات ها بتوانند سایت را به صورت منظم و به سرعت پس از انتشار محتوا، کرول کنند. شما تصور کنید خبری را امروز منتشر می کنید و این خبر به طور مثال دو روز بعد از انتشار ایندکس می شود، قطعاً نوشدارو بعد مرگ سهراب خواهد بود.
امیدوارم با این توضیحات به اهمیت کرول منظم سایت پی برده باشید. در این مقاله می خواهیم با 9 ترفند نرخ کرول سایت را افزایش دهیم و به بهبود سئوی سایت کمک کنیم.
 
کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای افزایش نرخ کرول سایت و ایندکس‌سازی سریع‌تر انجام دهیم. موتورهای جستجو از عنکبوت ها و ربات ها برای خزیدن وب سایت شما برای فهرست بندی و رتبه بندی استفاده می کنند.
سایت شما فقط در صورتی می تواند در صفحات نتایج موتورهای جستجو گنجانده شود که در فهرست موتور جستجو باشد. به عبارتی گوگل، زمانی می تواند سایت شما را به کاربران پیشنهاد دهد که از وجود سایت یا صفحه ای خاص در سایت شما با خبر باشد. در غیر این صورت، مشتریان باید URL شما را تایپ کنند تا به سایت شما برسند. از این رو برای موفقیت باید نرخ کرول خوب و مناسبی در وب سایت یا وبلاگ خود داشته باشید.
در این مقاله موثرترین روش ها برای افزایش نرخ کرول سایت و افزایش آمار دیده شدن در موتورهای جستجوی محبوب از جمله گوگل به اشتراک گذاشته می شود.
 

روش های افزایش نرخ کرول سایت توسط گوگل

 
همانطور که اشاره شد، می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید تا ربات‌های موتورهای جستجو سریع‌تر سایت شما را ببینند و تغییرات جدید را ایندکس کنند.
قبل از اینکه به جنبه فنی افزایش نرخ کرول سایت بپردازیم، باید در نظر داشته باشید که ربات‌های موتورهای جستجو برای خزیدن یک لینک و صفحه جدید، پیوندها و لینک ها را دنبال می‌کنند و یک راه آسان برای ایندکس سریع صفحات سایت توسط گوگل این است که، لینک سایت خود را در سایت‌های محبوب و پربازدید از طریق نظر دادن  یا انتشار پست مهمان قرار دهید.
در غیر این صورت، بسیاری از کارهای دیگر مانند پینگ سایت، ارسال نقشه سایت و کنترل نرخ کرول با استفاده از Robots.txt می‌توانید انجام دهید. منظور از کنترل نرخ کرول crawl budget) یا بودجه خزش) این است که این بودجه را صرف صفحه های کم اهمیت سایت نکنید. به بیان ساده گوگل بودجه مشخصی را برای کرول سایت شما در نظر گرفته است و شما باید کاری کنید که این بودجه صرف صفحه های مهم و آپدیت های جدید سایت شود و از کرول صفحه های کم اهمیت پرهیز شود. حتی گاهی اوقات لازم است از طریق فایل Robots.txt به گوگل اعلام کنیم که برخی صفحات اصلاً نباید کرول شوند.
در خصوص چند مورد از این روش ها صحبت خواهیم کرد که به شما کمک می کند تا میزان خزیدن گوگل را افزایش دهید و ربات ها را به خزیدن سریعتر و بهتر سایت خود وادار کنید.

استفاده از لینک داخلی برای افزایش نرخ کرول سایت

صفحات وبلاگ و سایت خود را از طریق لینک داخلی و پیوندها به یکدیگر وصل کنید. لینک های داخلی با انکرتکست مناسب، نه تنها به شما کمک می‌کنند تا کاربر را داخل سایت به صفحات مهم و هدف کاربر هدایت کنید، بلکه به ربات‌های موتور جستجو نیز کمک می‌کند تا صفحات داخلی سایت شما را بخزند و ایندکس کنند. هنگامی که صفحه جدیدی را منتشر می کنید، برای دسترسی، لینک آن را در صفحات قدیمی و پربازدید قرار دهید، این ترفند به موتور جستجو کمک می کند صفحات جدید را به سرعت کشف کند. برای آشنایی بیشتر با لینک داخلی و انواع انکرتکست می توانید مقاله انکرتکست چیست را مطالعه کنید.

انتشار منظم محتوا در سایت و آپدیت محتوا

محتوای جدید را به طور منظم منتشر کنید. با این کار به نوعی این آلارم را به ربات های موتور جستجو می دهید که در روز و ساعت خاصی در این سایت محتوا منتشر می شود و با این ترفند ربات ها را مجبور به بازدید منظم از سایت می کنید.
محتوا تا حد زیادی مهمترین معیار برای موتورهای جستجو است. سایت هایی که محتوای خود را به طور منظم آپدیت می کنند، بیشتر احتمال دارد که بیشتر خزیده و کرول شوند. مطمئن شوید که به طور منظم صفحات جدیدی در وب سایت خود ایجاد می کنید.
نکته مهم: اگر برای محتوا نویسی و ایجاد صفحات به صورت انبوه از هوش مصنوعی استفاده می کنید، همه صفحات را یکجا منتشر نکنید. به طوری که گوگل تصور نکند که وب سایت شما هک شده است، چون در این صورت ممکن است آن را در Sandbox قرار دهد یا از فهرست جستجوی Google حذف کند. پیشنهاد می کنیم صفحات را با زمانبندی خاص و منظم منتشر کنید. حتی می توانید برای خود یک تقویم محتوایی درست کنید.
 
به طور کلی سایت های ایستا کمتر از سایت هایی که محتوای جدید ارائه می کنند خزیده می شوند. بسیاری از سایت ها آپدیت محتوای روزانه را انجام می دهند. محتوای متنی و مقالات ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای تولید محتوای جدید به طور منظم هستند. اما شما همچنین می توانید ویدیوها یا پادکست های جدید را به سایت خود اضافه کنید. توصیه می شود حداقل سه بار در هفته محتوای تازه ارائه دهید تا میزان کرول سایت خود را افزایش دهید.

بهبود وضعیت سرور با Uptime خوب

سایت خود را روی یک سرور قابل اعتماد با آپتایم خوب میزبانی کنید. هیچ‌کس نمی‌خواهد ربات‌های گوگل در زمان خرابی و در دسترس نبودن ، از سایت بازدید کنند. در واقع، اگر سایت شما برای مدت طولانی در دسترس نباشد، خزنده‌های گوگل نرخ خزیدن خود را بر این اساس تنظیم می‌کنند و برای شما سخت‌تر می‌شود که محتوای جدید خود را سریع‌تر ایندکس کنید.

ایجاد sitemap و اتصال آن به سرچ کنسول

ارسال نقشه سایت یکی از اولین کارهایی است که می توانید انجام دهید تا سایت خود را سریع تر توسط ربات های موتور جستجو ایندکس کنید. در وردپرس، می توانید از هر افزونه سئوی وردپرس مانند  rankmathیا  Yoast SEO برای ایجاد نقشه سایت پویا و داینامیک و اتصال سایت مپ به سرچ کنسول استفاده کنید. با این کار شما آدرس صفحات مهم سایت را در فایلی به صورت منظم در اختیار ربات های گوگل قرار می دهید و گوگل بدون اتلاف وقت برای پیدا کردن آدرس صفحات، می تواند آنها را کرول کند.

پرهیز از انتشار محتوای تکراری و کپی

محتوای کپی شده نرخ کرول را کاهش می دهد. موتورهای جستجو می توانند به راحتی محتوای تکراری را تشخیص دهند. این موضوع می تواند منجر به خزیدن کمتر سایت شما شود. همچنین می تواند منجر به جریمه سایت شما توسط موتور جستجو یا کاهش رتبه سئوی سایت شما شود. حتماً قبل از انتشار محتوای متنی از کپی نبودن آن مطمئن شوید. برای تشخیص محتوای کپی ابزارهای آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید.
شما باید محتوای تازه و مرتبط ارائه دهید. محتوا می تواند هر چیزی باشد، از محتوای متنی گرفته تا ویدئو. راه های زیادی برای بهینه سازی محتوای شما برای موتورهای جستجو وجود دارد.
استفاده از این تاکتیک ها همچنین می تواند نرخ کرول سایت شما را بهبود بخشد. مطمئن شوید محتوای تکراری در سایت خود ندارید. محتوای تکراری می تواند بین صفحات یا بین وب سایت ها باشد.

کاهش زمان بارگذاری سایت

به زمان بارگذاری صفحه خود توجه داشته باشید، توجه داشته باشید که سایت شما بودجه خزش معینی دارد. اگر زمان زیادی را صرف خزیدن تصاویر یا فایل های PDF بزرگ کند، دیگر زمانی برای بازدید از صفحات دیگر شما باقی نمی ماند.
 
  • یک ممیزی سرعت وب سایت را اجرا کنید و مشخص کنید کدام صفحات دارای سرعت بارگذاری هستند.
  • برای حذف عناصر یا بهینه سازی عناصری مانند تصاویر، pdf برای افزایش سرعت صفحات اقدام کنید.
  • از Robots.txt برای جلوگیری از خزیدن فایل های سنگین در وب سایت خود استفاده کنید.
همینطور از سروری استفاده کنید که ریکوئست های ارسالی را در زمان کمتری پاسخ می دهد و سرعت بالایی دارد. مقاله روش های کاهش زمان پاسخگویی اولیه سرور می تواند در این مورد مناسب باشد.
دسترسی به صفحات ناخواسته را از طریق Robots.txt مسدود کنید
هیچ فایده‌ای ندارد که به ربات‌های موتور جستجو اجازه دهیم صفحات بی‌فایده مانند صفحات مدیریت، پوشه‌های بک‌اند را کرول کنند، زیرا آن‌ها را در گوگل ایندکس نمی‌کنیم و بنابراین هیچ فایده‌ای ندارد که به آنها اجازه دهیم در چنین قسمتی از سایت بخزند.
ویرایش ساده در Robots.txt به شما کمک می کند تا از خزیدن ربات ها در چنین قسمت بی فایده سایت خود جلوگیری کنید.

نظارت و بهینه سازی نرخ کرول گوگل

اکنون می‌توانید با استفاده از کنسول جستجوی Google و سرچ کنسول، نرخ کرول  Google را نظارت و بهینه کنید.
می‌توانید به‌صورت دستی نرخ کرول Google برای سایت خود را تنظیم کنید و آن را مطابق زیر به سریع‌تر افزایش دهید.
برای تنظیم کرول باجت سایت ( نرخ کرول ) می توانید به این آدرس مراجعه کنید.
ابتدا سایت مورد نظر را انتخاب کنید.
نکته مهم: برای اینکه سایت مورد نظر شما در این لیست نمایش داده شود حتما باید آن را به صورت https: mysite.com ( یعنی با http ثبت کرده باشید. اگر هم با حالت دیگر ثبت کرده اید می توانید یکبار دیگر با این حالت ثبت کنید. )
 
افزایش نرخ کرول سایت
 
چگونه نرخ کرول سایت را افزایش دهیم
سپس مانند تصویر زیر نرخ کرول را به صورت دستی تنظیم کنید.
تغییر نرخ کرول سایت به صورت دستی
اگرچه من پیشنهاد می‌کنم با احتیاط از آن استفاده کنید و فقط زمانی از آن استفاده کنید که واقعاً با مشکلاتی مواجه هستید که ربات‌ها به طور مؤثر سایت شما را نمی‌خزند.
بهینه سازی تصاویر سایت
خزنده ها قادر به خواندن مستقیم تصاویر نیستند. اگر از تصاویر استفاده می کنید، حتماً از تگ alt برای ارائه توضیحاتی استفاده کنید که موتورهای جستجو بتوانند ایندکس کنند. تصاویر در نتایج جستجو گنجانده می شوند اما تنها در صورتی که به درستی بهینه شده باشند. در اینجا می توانید با بهینه سازی تصویر برای سئو آشنا شوید و همچنین باید نقشه سایت تصویر را به گوگل ارسال کنید.
در این مقاله سعی شد با چند ترفند کاربردی، روش های افزایش نرخ کرول سایت را آموزش دهیم.  آخرین نکته ای که می توان در اینجا اضافه کرد این است که لینک نقشه سایت خود را در فوتر سایت خود قرار دهید.
این به ربات ها کمک می کند تا صفحه نقشه سایت شما را به سرعت پیدا کنند و می توانند صفحات داخلی سایت شما را از نقشه سایت بخزند و فهرست کنند.
پیمایش به بالا