آرتا رسانه

کلمات کلیدی در سئو چیست

کلمه کلیدی در سئو چیست؟

کلمه کلیدی چیست؟ اگر برای استعلام قیمت سئو سایت با هر یک از شرکت های ارائه دهنده خدمات سئو، تماس بگیرید، اولین سوالی که پرسیده می شود این است که کلمه کلیدی سایت شما چیست؟ یعنی همه سئو حول محور کلمه کلیدی می چرخد و در واقع جنگ اصلی به دلیل همین کلمات کلیدی در سئو هست. در این مقاله می خواهم در مورد کلمه کلیدی،انواع کلمات کلیدی در سئو، نحوه انتخاب کلمات کلیدی و تفاوت آن ها صحبت کنم. 

کلمه کلیدی چیست؟

به بیان ساده و مختصر، کلمه کلیدی یا keyword، کلمه ای است که موضوع و محتوای کلی صفحه سایت را نشان می دهد. در سئو هم هر کلمه ای که کاربر در گوگل سرچ می کند به عنوان کلمه کلیدی شناخته می شوند. مثال های زیر، نمونه ای از کلمات کلیدی هستند:

  • خرید ساعت مردانه
  • خرید ساعت مچی مردانه
  • خرید ساعت مچی مردانه برند سیکو
  • خرید ساعت دیواری
  • خرید ساعت ایستاده
  • راهنمای خرید ساعت ایستاده

کلمه کلیدی مناسب برای سایت کدام است؟

این سوال سوال خوبی است. گاهی در جلسات مشاوره اینطور بیان می شود که “الان سایت من با کلمه کفش، رتبه دارد” ولی از نظر من تک کلمه کلیدی “کفش” نمی تواند کلمه مناسبی باشد. چرا که این کلمه جامعه هدف بسیار بزرگتری دارد و کسانی که اینطور سرچ می کنند، در واقع هنوز تصمیم نگرفته اند که می خواهند چکار کنند. ممکن است کاربری لکه کفش را سرچ بزند و وارد سایت فروشگاهی شما شود. در واقع هدفش از این جستجو، مطالعه تاریخچه کفش بوده و وقتی محتوای سایت شما را برای این هدف، مناسب نمی بیند از سایت شما خارج می شود. نتیجه اش هم برای شما برابر است با افزایش نرخ پرش سایت که اصلاً به صلاح سایتتان نیست. 

کلمه کلیدی برای سایت شما مناسب است که بتواند کاربران هدف را به سمت شما هدایت کند. به طور مثال اگر صاحب سایت فروشگاهی فروش کفش بچگانه هستید، حتی “خرید کفش” هم برای سایت شما مناسب نیست و “خرید کفش بچگانه” مناسبترین کلمه کلیدی برای سایت شما می تواند باشد. 

یا به طور مثال، اگر صاحب یک شرکت باربری در سمنان هستید، تک کلمه “باربری” برای سایت شما مناسب نیست. چون با سرچ این کلمه به باربری های تهران می رسید. در حالیکه شما در سمنان خدمات ارائه می دهید. پس کلمه “باربری سمنان” برای شما مناسب تر خواهد بود. 

اگر در انتخاب کلمه کلیدی سایت، هوشمندانه عمل نکنید، ممکن است وقت، انرژی و هزینه زیادی صرف کلمه ای شود که هیچ عایدی برایتان نداشته باشد.

در انتخاب کلمه کلیدی مناسب صفحه، باید کانسپت کلمه و هدف جستجو (search intent) را هم در نظر بگیرید.

انواع کلمات کلیدی

خب تا اینجای بحث با مفهوم کلمه کلیدی آشنا شدید و از اهمیت آن هم مطلع شدید. در ادامه مطالب قصد دارید انواع کلمات کلیدی را به شما معرفی کنم.

تقسیم بندی کلمات کلیدی می‌تواند براساس موراد مختلفی انجام شود که یکی از متدوال‌ترین آن تقسیم بندی براساس سول کلمه است. به طور کلی براساس تعداد کلمه، سه نوع کلمه کلیدی داریم.

  1. کلمات کلیدی تک کلمه‌ای (کوتاه)
  2. کلمات کلیدی دو یا سه کلمه‌ای (متوسط)
  3. کلمات کلیدی بیش از چهار کلمه (طولانی یا دم بلند long tail)

کلمات کلیدی تک کلمه‌ای

کلمه کلیدی تک کلمه‌ای اوصولاً حجم جستجوی بالایی دارد و چون کوتاه است کاربران بیشتر به این شکل جستجو می‌کنند. مثل کیف، کفش ، مانتو و غیره. درست است که این کلمات کلیدی میزان سرچ بالایی دارند ولی هدفمند نیستند و یک مفهوم بسیار کلی دارند از طرفی رقبای زیادی در این کلمات وجود دارد.

فرض کنید شما قصد خرید کفش دارید و در گوگل کلمه کفش را سرچ می‌کنید. این کلمه کوتاه است و رقابت در آن نیز بسیار بالاست از طرفی شما دقیقا به گوگل نمی‌گویید کدام نوع کفش، تصویر زیر را ببینید، اینها پیشنهادات گوگل است تا هدف مشخص تر شود.

کلمه کلیدی تک کلمه ای

در تصویر پایین نیز می‌توانید میزان رقابت را در این کلمه کلیدی مشاهده کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای سایت

اگر به کادر قرمز توجه کنید متوجه می‌شوید که میزان نتایج  سرچ این کلمه چقدر بالاست.

کلمات کلیدی دو یا سه کلمه‌ای

کلمات کلیدی دو کلمه‌ای که طول رشته‌ای مناسبی دارند و اغلب توسط متخصصان سئو انتخاب می‌شوند و کاربران نیز از این کلمات استفاده زیادی می‌کنند چرا که اکثر اوقات به هدف نزدیک‌تر است و رقابت در آن منطقی تر شکل می‌گیرد.

اگر تصویر زیر را که نتایج را نشان می‌دهد با تصویر قبلی مقایسه کنید متوجه می‌شوید که در این کلمه کلیدی میزان رقابت مقداری کم‌تر شده و هدفمند‌تر به نظر می‌رسد.

کلمات کلیدی دو کلمه‌ای

اگر پیشنهادات گوگل را نیز مشاهده کنید کمی متفاوت تر از قبلی است.

نتایج موتور جستجو

کلمات کلیدی دو حرفی مثل کفش مردانه، طراحی سایت، خرید ماشین و غیره هر چند کاملاً هدفمند نیستند ولی بیشتر کاربران را به هدف می‌رساند یا حداقل نزدیک می‌کند و میزان حجم سرچ مناسب‌تری را دارا می‌باشد و رقابت خیلی سنگین نیست و کاربرانی که در این محدوده سرچ می‌کنند اوصولاً سیاهی لشکر نیستند و امکان تبدیل شدنشان به مشتری زیاد است.

کلمات کلیدی طولانی long tail

کلمات کلیدی طولانی یا long tail به کلمات کلیدی اطلاق می‌شود که بیش از 3 کلمه دارند و اوصولاً 4-6 کلمه هستند. شاید به ذهنتان خطور کند که کاربر حوصله تایپ چنین کلمه کلیدی را ندارد و میزان سرچ در این دسته از کلمات کلیدی بسیار کم است.

 درست است که این کلمات طولانی هستند و میزان سرچ کمی دارد ولی در عوض رقبای کمی نیز دارند و مهم‌تر از آن این است که بسیار هدفمندتر سرچ شده‌اند و این کاربران اکثرا مشتری واقعی هستند.

کلمه کلیدی ” بهترین کفش چرم اسپرت مردانه” در نظر بگیرید. درست است که کلمه کلیدی طولانی هست ولی هدف کاربر کاملا مشخص است و از سر بیکاری یا بی‌هدف سرچ نمی‌کند.

کلمه کلیدی لانگ تیل

اگر به تصویر بالا توجه کنید متوجه می‌شوید که میزان رقابت چقدر پایین تر از دو حالت قبلی است. سایت‌هایی که روی کلمات کلیدی طولانی حساب باز می‌کنند و این کلمات را برای گوگل بهینه می‌کنند می‌توانند در مدت زمان کمتری بالا بیایند و دیده شوند و کاربرانی  که به سایت آن‌ها سر می‌زنند به احتمال زیاد مشتری خواهند شد.

تا اینجای مطالب با مفهوم کلمه کلیدی و انواع کلمه کلیدی آشنا شدیم با ما همراه باشید تا در ادامه مطالب شما را با نحوه انتخاب کلمات کلیدی و ابزارهایی در این خصوص آشنا کنیم.

نحوه انتخاب کلمات کلیدی صحیح

همه استراتژی ها با اهداف روشن شروع می شوند. همین امر در مورد انتخاب کلمات کلیدی برای اهداف سئو نیز صدق می کند. تعریف بازار هدف ما و شخصیت‌های خریدار خاص، به ما اين امکان را می‌دهد تا کلمات کلیدی متمرکزتری را مشخص کنیم. انتخاب کلمه کلیدی مناسب به حدی مهم است که در دوره آموزش سئو، چند جلسه در مورد آن صحبت کرده ایم.

بازار هدف 

هرچه کلمه کلیدی عمومی تر باشد، رقابت بیشتری دارد، که به نوبه خود به این معنی است که رتبه بندی برای آن سخت تر است. محدود کردن بازار هدف و شخصیت خریدار به این معنی است که می توانید برای آن کلمات کلیدی مرتبط رتبه بندی کنید و نرخ تبدیل را افزایش دهید. به “کفش دوچرخه سواری سبک وزن زنان” در مقابل “کفش دوچرخه سواری” فکر کنید.

حجم جستجوی کلمات کلیدی 

چند نفر در صنعت شما به دنبال کلمات کلیدی خاص هستند؟ آیا باید سعی کنید برای آنها رتبه بندی کنید؟ به طور معمول، کلمات کلیدی با حجم جستجوی بسیار بالا به معنای رقابت زیاد است. اگر بودجه شما نتواند با برندهای بزرگ رقابت کند و زمان زیادی در اختیار داشته باشید، بهتر است روی کلمات کلیدی کمتر عمومی و خاص تر تمرکز کنید. ما برخی از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را در زیر به اشتراک خواهیم گذاشت.

رقابت 

همانطور که بحث کردیم، محبوبیت جستجوی کلمات کلیدی با رقابت همراه است. ترفند، یافتن تعادل مناسب بین کلمات کلیدی است که حجم جستجوی کافی دارند اما رقابت محدودی دارند. کسب‌وکارهای بی‌شماری در صنعت شما روی سئو کار می‌کنند، بنابراین برای یافتن جایگاه خود در جدول، باید ذهنی باز داشته باشید. ایجاد جایگاهی در یک بازار گسترده تر، راه فوق العاده ای برای رتبه بندی کلمات کلیدی خاص است که یک جستجوی جمعیتی خاص برای آنها انجام می شود، و به نوبه خود تبدیل به یک مرجع در آن بازار می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا