آرتا رسانه

سئوی سایت فروشگاهی

سئوی سایت فروشگاهی

جدول محتوا

سئوی سایت فروشگاهی ، به مجموعه ای از اقدامات برای رتبه بندی سایت فروشگاهی شما در صفحه اول گوگل و سایر موتورهای جستجو اشاره دارد. ایده اصلی این است که وقتی مخاطبان هدف شما، نام محصول را در یک موتور جستجو مانند گوگل، جستجو می کنند، وب سایت شما باید تا حد امکان در SERP ها رتبه بالایی داشته باشد.

سئو سایت برای تجارت الکترونیک و سایت های فروشگاهی در مورد درک آنچه افراد جستجو می کنند و سپس تنظیم صفحات سایت شما برای جذابیت برای مشتریان و الگوریتم های موتورهای جستجو بر اساس کلمات کلیدی خاص به عنوان عبارات جستجو است. نتایج تلاش‌های سئوی شما، مشخص می‌کند که صفحه شما در چه جایگاهی از صفحه سرچ برای درخواست کاربر قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، هنگامی که ما برای “بهترین صفحه کلید برای بازی” جستجو می کنیم، چندین نتیجه از وب سایت های وابسته و فروشگاه های اینترنتی ظاهر می شود.
این جستجویی است که در آن جستجوگران به دنبال محصولی برای خرید هستند. به عنوان یک صاحب کسب و کار تجارت الکترونیک، می خواهید اطمینان حاصل کنید که وقتی کاربران محصولات شما را جستجو می کنند، وب سایت شما در چند نتیجه اولیه یا حداقل در صفحه اول گوگل ظاهر می شود.

مزایای سئو سایت فروشگاهی

چگونه سایت فروشگاهی را سئو کنیم

پس از سفارش سایت فروشگاهی، پیروی از بهترین شیوه های سئو می تواند از بسیاری جهات برای فروشگاه آنلاین شما مفید باشد. در ادامه به چند مزیت سئوی سایت های فروشگاهی اشاره می کنیم:

ترافیک ارگانیک

ترافیک ارگانیک به کاربران وب سایتی اطلاق می شود که از طریق نتایج موتور جستجوی بدون پرداخت هزینه ( تبلیغات کلیکی ) به این سایت می رسند. بهینه‌سازی وب‌سایت فروشگاهی خود برای کلمات کلیدی هدف به شما این امکان را می‌دهد رتبه آن را در SERP بهبود بخشید و این امر باعث می‌شود مشتریان بالقوه محصولات و خدمات شما را پیدا کنند. افزایش ترافیک جستجوی ارگانیک منجر به شانس بیشتری برای جذب سرنخ های واجد شرایط می شود که باعث افزایش تبدیل و فروش می شود.

جذب مشتری

هنگامی که وب سایت شما در نتایج جستجو بالاتر قرار می گیرد، به عنوان یک آهنربا برای خریداران بالقوه ای عمل می کند که فعالانه به دنبال محصولاتی مشابه آنچه شما ارائه می دهید هستند. این کاربران به احتمال زیاد، به مشتری تبدیل خواهند شد زیرا قبلاً علاقه خود را به جایگاه یا صنعت شما ابراز کرده اند.

آگاهی از برند

رتبه‌بندی بالاتر نتایج موتورهای جستجو به برند شما کمک می‌کند تا بیشتر دیده شود و در معرض دید مخاطبان وسیع‌تری قرار گیرد. کاربران اغلب وب‌سایت‌هایی را که در صفحه اول گوگل فهرست شده‌اند، معتبرتر می‌دانند، بنابراین این رتبه‌بندی‌های بالاتر، ایده اعتبار برند را ایجاد می‌کند و باعث اعتماد بین جستجوگران می‌شود.

نرخ کلیک بالاتر (CTR)

کاربران تمایل بیشتری به کلیک بر روی نتایج جستجوی برتر دارند. با استفاده موثر از تکنیک های SEO که در دوره سئو آموزش داده شده است، برای تجارت الکترونیک و فروشگاه اینترنتی، وب سایت شما شانس بیشتری برای ظاهر شدن در بین این نتایج برتر و افزایش احتمال بازدید جستجوگران از فروشگاه آنلاین شما دارد.

تجربه کاربری بهبود یافته

بهترین شیوه‌های سئو اغلب شامل بهینه‌سازی ساختار وب‌سایت، معماری بهینه‌شده وب‌سایت، بهبود سرعت کلی وب‌سایت، از جمله سرعت بارگذاری صفحه و ارتقای سازگاری با تلفن همراه و موبایل فرندلی است. هنگامی که این تغییرات را در وب سایت خود ایجاد می کنید، کاربران می توانند به طور موثر در وب سایت حرکت کنند، بدون زحمت به اطلاعات دسترسی داشته باشند و تجربه بهتری داشته باشند. این تجربیات خوب به رضایت بیشتر مشتری و افزایش شانس بازگشت مشتری به وب سایت کمک می کند.

راهنمای گام به گام  سئوی سایت فروشگاهی

راهنمای گام به گام  سئوی سایت فروشگاهی

با افزایش رقابت در بازار آنلاین، شما به یک رویکرد جامع برای سئو نیاز دارید. یک استراتژی سئوی تجارت الکترونیک شامل انجام تحقیقات کلمات کلیدی، نوشتن محتوای مناسب، ایجاد بک لینک، بهینه سازی ساختار وب سایت و ردیابی عملکرد سئو است.

پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب با سایت فروشگاهی

با شناسایی کلمات کلیدی جستجوی با ارزشی که ترافیک ارگانیک را برای جایگاه شما هدایت می کنند، شروع کنید. توجه داشته باشید که تحقیق کلمات کلیدی فروشگاه اینترنتی با تحقیقات کلمات کلیدی وبلاگ متفاوت است زیرا اولی با هدف معامله و خرید انجام می شود، در حالی که دومی بر روی کلمات کلیدی اطلاعاتی و آگاهی بخشی تمرکز دارد. برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب می توانید از ابزارهایی که برای تحقیق کلمه کلیدی هستند، استفاده کنید.

نهایی کردن کلمه کلیدی مناسب

چگونه فهرست بزرگی از کلمات کلیدی خاص خود را از تحقیقات خود بررسی می کنید و مشخص می کنید که کدام کلمه یا عبارت برای شما اولویت بالاتری دارد؟ برای انتخاب کلمات کلیدی هدف مناسب، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • ارتباط کلمه کلیدی: کلمات کلیدی را انتخاب کنید که با محصولات، خدمات و مخاطبان هدف فعلی شما همسو باشد.
 • رقابت: رقابت کمتر به این معنی است که شما با تعداد زیادی از رقبا برای ترافیک آن کلمات کلیدی خاص مبارزه نخواهید کرد.
 • کلمات کلیدی طولانی: این عبارات طولانی تر با حجم جستجوی کم هستند اما می توانند برای جذب ترافیک بسیار هدفمند با رقابت کم بسیار ارزشمند باشند. به عنوان مثال، «اسباب‌بازی‌ها برای کودک نوپا» یک کلمه کلیدی بلند است که می‌تواند به شما کمک کند تا یک زیرمجموعه کوچک‌تر را با رقبای کمتر هدف قرار دهید.
 • روندهای فصلی: برخی از کلمات کلیدی بر اساس تقاضای فصلی در حجم جستجو در نوسان هستند. به عنوان مثال، حجم جستجو برای پالتوهای زمستانی در تابستان کمتر خواهد بود.

تولید محتوای با کیفیت سئوپذیر

بدون محتوای با کیفیت بالا، تلاش های شما به ثمر نخواهد رسید. توضیحات محصول و پست های وبلاگ با کیفیت بالا به بهبود نتایج بهینه سازی موتور جستجو کمک می کند. در زیر به چند مورد از روش های تولید محتوای سئوپذیر، اشاره می کنیم:

 • از کلمات کلیدی به طور طبیعی استفاده کنید: پر کردن کلمات کلیدی می تواند منجر به تجربه ضعیف خواننده شود. در محتوایی که تولید می کنید به نیازها، چالش ها و خواسته های کاربران توجه کنید و پاسخ سوال جستجوگران و کاربران را در محتوای خود پوشش دهید.
 • مشخصات فنی را اضافه کنید: در فروشگاه های اینترنتی، مشتریان به دنبال مشخصات فنی مانند رنگ، برند، مدل و اندازه هستند، زیرا نمی توانند محصول را از نزدیک بررسی کنند. افزودن این جزئیات به هدف جستجوی مشتریان شما کمک می‌کند و به موتورهای جستجو سیگنال می‌دهد که محتوای شما با درخواست‌های کاربر مرتبط است.
 • از نظرات مشتریان استفاده کنید: اثبات اجتماعی، آنچه دیگران در مورد برند و محصولات شما می گویند، به ایجاد اعتبار در صفحه محصول کمک می کند.
 • پاسخ به سؤالات رایج مشتریان با سؤالات متداول: پاسخ فعالانه به سؤالات رایج می تواند تجربه کاربر را بهبود بخشد و شانس جستجوگرانی را که وب سایت شما را ترک می کنند و به دنبال پاسخ در جای دیگری می گردند را به حداقل می رساند.
 • فراتر از رقبای خود عمل کنید: فراتر از محتوای رقبای خود، محتوا تولید کنید. تحقیقات عمیق در مورد مزایای محصول، پادکست، ویدیوهای نحوه انجام یا توصیه های عملی در مورد محصول به ایجاد اعتماد به مشتری کمک می کند و فرصت های بیشتری برای قرار دادن محتوای بهینه فراهم می کند.
 • برجسته سازی قسمت های مختلف محتوا: با قرار دادن جدول محتوا، تولید تصاویر اینفوگرافیک، تغییر رنگ عبارات مهم در صفحه و غیره توجه کاربر را جلب کنید.

بک لینک کسب کنید

بک لینک، لینک هایی از وب سایت های غیر از وب سایت خودتان هستند که به سایت فروشگاهی شما لینک داده اند. این لینک ها به عنوان تأییدیه عمل می کنند و به موتورهای جستجو نشان می دهند که فروشگاه آنلاین شما معتبر و قابل اعتماد است که توسط این سایت ها نیز معرفی شده اند. برخی از راه های آزمایش شده برای دریافت بک لینک رایگان عبارتند از:

 • بازاریابی تأثیرگذار: با اینفلوئنسرها یا وبلاگ نویسان محبوب در صنعت خود تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا آنها علاقه مند به بررسی محصولات شما و لینک دادن به وب سایت شما هستند یا خیر. توجه داشته باشید که اکثر اینفلوئنسرهای معتبر برای این نوع بازاریابی هزینه می گیرند.
 • وبلاگ نویسی مهمان: وب سایت های اختصاص داده شده به جایگاه محصول شما اغلب پست های وبلاگ مهمان را در مورد موضوعات مرتبط می پذیرند. در این وبلاگ ها می توانید پست مهمان منتشر کنید و به سایت خود با انکرتکست مناسب لینک دهید.
 • شرکت در انجمن های صنعتی: شرکت در انجمن های مرتبط با صنعت، بحث در رسانه های اجتماعی و جوامع آنلاین می تواند به شما در ایجاد ارتباط و کسب بک لینک به صورت ارگانیک کمک کند. با فعال بودن و مشارکت واقعی در این پلتفرم‌ها، اعتبار ایجاد می‌کنید که ممکن است باعث شود دیگران به وب‌سایت شما سر بزنند.
 • منابع مناسب لینک ایجاد کنید: محتوای قابل اشتراک گذاری و آموزنده مانند پست های وبلاگ، اینفوگرافیک ها یا ویدیوها ایجاد کنید. از کانال های رسانه های اجتماعی برای ارتقای محتوا برای افزایش اشتراک و احتمال کسب بک لینک استفاده کنید.
 • نظارت بر بک لینک های رقبا: از ابزارهای سئو مانند Ahrefs و Semrush برای بررسی بک لینک های رقیب خود استفاده کنید. تجزیه و تحلیل داده های بک لینک آنها می تواند به شما در یافتن فرصت هایی برای کسب بک لینک کمک کند.
 • هنگام ایجاد لینک، وب سایت هایی با اعتبار بالا با محتوای مرتبط را هدف قرار دهید. بک لینک های متعدد از وب سایت های با کیفیت پایین می تواند به شدت بر سئوی شما تأثیر منفی بگذارد.

ساختار وب سایت را بهینه کنید

گوگل کاربران را به وب سایت های فروشگاهی با بهترین تجربه کاربری هدایت می کند. وب سایت هایی که تجربه کاربری مثبتی را بدون اشکال یا نقص ارائه می دهند در الگوریتم های رتبه بندی پاداش می گیرند.

یک وب‌سایت با کاربری آسان باید به راحتی برای مشتریان جابه‌جا شود بدون اینکه تحت تأثیر حجم زیادی از اطلاعات قرار گیرد. می‌توانید از ابزارهایی مانند Screaming Frog برای کمک به سئوی داخلی و بازرسی سئو برای بهینه‌سازی وب‌سایت خود استفاده کنید. برای مثال می توانید از آن برای شناسایی لینک های خراب و بهینه سازی لینک های داخلی استفاده کنید.

بهینه سازی برای موبایل

بازار تلفن همراه تقریباً 42 درصد از کل فروش تجارت الکترونیک در سال 2022 را به خود اختصاص داده است. خرید از طریق تلفن همراه نیاز مصرف کنندگان را برای مدیریت خرید در هر کجا که در روزهای شلوغ هستند برآورده می کند و همچنان به رشد خود ادامه می دهد.
با این حال، فرمت‌های وب‌سایت دسک‌تاپ ممکن است در تلفن همراه تغییر کرده و شکل خود را از دست بدهند. بهینه‌سازی موبایل شامل بازنگری در طراحی صفحات وب و تصاویر شما می‌شود تا اطمینان حاصل شود که محتوا به سرعت بارگیری می‌شود و به شکلی قابل درک برای کاربران تلفن همراه، نمایش داده می‌شود.

روی سرعت صفحه تمرکز کنید

هر چه بیشتر طول بکشد تا یک صفحه محصول در وب سایت شما بارگذاری شود، مشتریان ناامیدتر خواهند شد و احتمال کمتری برای کسب رتبه مناسب در الگوریتم گوگل وجود دارد. باید برای افزایش سرعت سایت تلاش کنید.

خریداران امروزی انتظار سرعت دارند. یک سایت فروشگاهی که در یک ثانیه بارگذاری می‌شود، دو و نیم برابر بیشتر از وب‌سایت‌هایی است که بارگیری آن‌ها پنج ثانیه طول می‌کشد. برای بهبود رتبه SERP و سرعت وب سایت خود، ممکن است مجبور باشید چند تغییر فنی سئو را در وب سایت خود اعمال کنید.

 • در اندازه فایل های تصویری تجدید نظر کنید: بارگذاری تصاویر بزرگتر زمان بیشتری می برد. از تصاویر در اندازه وب استفاده کنید و در صورت لزوم، تصاویر خود را برای کاهش زمان بارگذاری، فشرده کنید.
 • حافظه پنهان مرورگر: یک مرورگر معمولاً زمانی که وب سایت شما را بارگیری می کند، منابع را بارگیری می کند. حافظه پنهان مرورگر می تواند این منابع را در رایانه کاربر ذخیره کند تا به بهبود زمان بارگذاری در حین جابجایی بین صفحات یا بازدیدهای مجدد کمک کند.
 • مدیریت اسکریپت: برگه های سبک (CSS) و فایل های جاوا اسکریپت (JS) می توانند سرعت وب سایت شما را کاهش دهند. از توسعه دهندگان وب سایت خود بخواهید اسکریپت های غیر ضروری را به حداقل برسانند و در صورت امکان چندین فایل را ادغام کنند تا درخواست های سرور را کاهش دهند.

عملکرد سئو را اندازه گیری کنید

ردیابی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) یک نمای سطح بالایی از عملکرد SEO شما ایجاد می کند. شما می توانید این معیارها را اندازه گیری کنید تا ببینید چقدر خوب انجام می دهید و تعیین کنید چه اقداماتی را می توانید برای بهبود سئوی خود انجام دهید. برخی از KPIها برای ردیابی عبارتند از:

 • درآمد ارگانیک: می‌توانید این معیار را در Google Analytics مشاهده کنید تا درآمد حاصل از تلاش‌های بدون پرداخت سئو را پیگیری کنید. با نظارت بر درآمد ارگانیک، می توانید اثربخشی هدف گذاری کلمات کلیدی، کیفیت محتوا و بهینه سازی و سئو کلی برای استراتژی تجارت الکترونیک را در ایجاد تبدیل ارزیابی کنید.
 • نرخ تبدیل: نرخ تبدیل درصدی از بازدیدکنندگانی است که اقدام دلخواه مانند خرید انجام شده را انجام می دهند. برای تنظیم ردیابی تبدیل می توانید از Google Analytics استفاده کنید. پس از به دست آوردن داده ها، تبدیل ها را بر بازدیدکنندگان وب سایت تقسیم کنید و نتیجه را در 100 ضرب کنید تا نرخ تبدیل را به دست آورید.
 • نرخ رها کردن سبد خرید: نرخ رها کردن سبد به درصد کاربرانی اطلاق می‌شود که محصولات را در سبد خرید خود قرار می‌دهند اما خرید را تکمیل نمی‌کنند. نرخ بالای رها کردن سبد خرید می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات مربوط به فرآیند پرداخت، قابلیت استفاده از وب‌سایت یا اعتماد مشتری باشد. با تجزیه و تحلیل این معیار، می توانید موانع بالقوه برای تبدیل را شناسایی کنید و تغییرات لازم را ایجاد کنید. اکثر برنامه های تحلیلی از ردیابی رویداد برای اندازه گیری نرخ رها شدن سبد خرید پشتیبانی می کنند.

سوالات متداول سئوی سایت فروشگاهی

چک لیست سئوی سایت فروشگاهی

برای بهینه سازی صفحات محصول برای سئو برای وب سایت های تجارت الکترونیک، کلمات کلیدی مرتبط را در عنوان صفحه، برچسب عنوان، توضیحات متا و توضیحات محصول قرار دهید. محتوای منحصر به فرد، جذاب و آموزنده ایجاد کنید و تصاویر را با متن توصیفی ALT بهینه کنید. از تجربه کاربری، کاربر پسند اطمینان حاصل کنید و متن تماس برای اقدام (CTA) قوی بنویسید. نظرات و رتبه بندی های مشتریان را برای اثبات اجتماعی ترکیب کنید.

اگر صفحه شما ارزش سئو قابل توجهی ایجاد می کند، از تغییر مسیر 301 برای هدایت کاربران خود به صفحه دسته بندی محصول مرتبط استفاده کنید. همچنین ذکر کنید که کالای خاص موجود نیست.

اشتباهات رایج در سئوی سایت های فروشگاهی شامل استفاده از: محتوای تکراری برای دو صفحه محصول مشابه، نادیده گرفتن توضیحات محصول، پر کردن بیش از حد کلمات کلیدی، نادیده گرفتن تجربه کاربر و عدم بهینه سازی برای تلفن همراه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا