سلام دوستان و همراهان  همیشگی سایت آرتا رسانه، امروز قصد داریم در خصوص یکی از مباحث مهم در سئو یعنی سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری چیست؟ صحبت کنیم. اگر در مقاله های قبلی همراه ما بودید حتما مقالاتی که در خصوص سئو نوشته شده را مطالعه کردید و با یک سری از مفاهیم سئو آشنا شده‌اید. بحث بعدی ما در خصوص مفاهیم سئو سایت،  سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری است. آیا تا به حال با این مفاهیم روبه رو شده‌اید ؟ در خصوص سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری چقدر اطلاعات دارید ؟ اگر جزوه آن دسته ای هستید که این اصطلاحات برایش تازگی دارد با ما همراه باشید تا این مفاهیم را تک به تک بررسی کنیم.

سئو چیست؟

سئو چیست

همانطور که می‌دانید سئو بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای سایت هست، ( برای آشنایی با ساز و کار موتورهای جستجو، مقاله موتور جستجو چگونه کار می کند را مطالعه کنید. ) و با سئو یک سایت می‌توان میزان بازدید هدفمند سایت را بالا برد که نتیجه آن کسب رتبه‌های بالای گوگل است. اوصولا سایت‌هایی که سئو مناسبی داشته باشند در صفحه نخست گوگل به ترتیب از رتبه 1 تا 10 لیست می‌شوند و شانس بیشتری برای دیده شدن و کسب درآمد دارند. از آنجایی که رقابت بین صاحبان کسب و کار به شدت بالاست و مشتریان نیز تنوع طلب شده‌اند جذب مشتری سخت‌تر از قبل است و همین مسئله سبب شده است که صاحبان کسب و کار اینترنتی برای ماندن در رتبه‌های نخست گوگل با یک دیگر بجنگند. یکی از ابزارهای این مبارزه سئوی مناسب و پایدار است که می‌تواند شما را به رتبه‌های برتر گوگل تبدیل کند. خب حالا باید دید سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری چه معنایی دارد و کدام مورد مورد قبول و تایید گوگل است.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید چیست؟

سفید همیشه نشان پاکی است و سئو کلاه سفید نیز یعنی سئو به صورت طبیعی و عاری از دوز و کلک، سئو سفید مورد تایید موتورهای جست و جو است. در سئو سفید که اصلی ترین روش آموزش سئو هست، از تکنیک‌ها و روش‌های طبیعی و استاندارد برای جذب مخاطب استفاده می‌شود که عبارتند از : تولید محتوای با کیفیت، تعیین عناوین و توضیحات خوب و مناسب، کدنویسی اصولی، لینک‌سازی داخلی، ایجاد بک لینک طبیعی بدون دخالت صاحبان کسب و کار، انتخاب کلمات کلیدی مناسب و … .

روند به نتیجه رسیدن سئو سفید طولانی است و در این روش احترام زیادی برای کاربران قائل هستند و کسی مخاطب را با روش‌های غیراخلاقی جذب نمی‌کند بلکه آنقدر روی محتوا و تکنیک‌ها کار می‌کند تا خود مخاطب به سمت سایت بیاید. این روش بسیار پایدارتر است و مورد پسند گوگل و سایر موتورهای جست و جو و حتی کاربران می‌باشد.

سئو کلاه سیاه چیست ؟

سئو کلاه سیاه چیست ؟

همواره نقطه مقابل سفید، سیاه است. سئو سیاه برعکس سئو سفید است و روند کار را به صورت غیر طبیعی و غیراستاندارد جلو می‌برد. این روش مورد علاقه موتورهای جست و جو نبوده و در صورت متوجه شدن آن باعث جریمه یا حذف سایت از رتبه‌اش می‌شود. سئو سیاه از راهکارها و تکنیک‌های غیرقانونی استفاده می‌کند و اگر چه سرعت حضور در موتورهای جست و جو بالا می‌رود ولی ناپایدار است و اگر گوگل متوجه شود برخورد خواهد کرد. از مهم‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده در سئوی کلاه سیاه می‌توان به مواردی همچون استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، استفاده از کلمات و برچسب‌های غیرمرتبط با محتوا، استفاده از متون یا لینک‌های مخفی، تکنیک موسوم به پنهان کاری یا  Cloacking، استفاده از محتوای تکراری و … اشاره کرد. گوگل با انتشار بیانیه‌های متعددی استفاده از این روش‌ها را غیرقانونی اعلام کرده و بسته به میزان تخطی وب‌سایتها جریمه هایی را برای این کار تعیین کرده که گاهی اوقات منجر به حذف وب سایت از تمام صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل  می‌شود. گوگل با بروزرسانی الگوریتم‌های خود در فواصل زمانی مختلف و مسدودسازی روش‌های جدید سئوی کلاه سیاه، سایت‌های متقلب را شناسایی می‌کند.

به نظر شما راه کار دیگری وجود دارد تا بدون تخلف از قوانین گوگل سرعت بهینه شدن سایت را برای موتورهای جست و جو سرعت بخشید ؟ خب در ادامه شما را با سئو کلاه خاکستری آشنا خواهیم کرد.

سئو کلاه خاکستری چیست ؟

سئو کلاه خاکستری چیست ؟

سئو کلاه خاکستری  بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه قرار دارد. سئو خاکستری قوانین را کاملا نقض نمی‌کند و مانند سئو سیاه خطا نمی‌کند ولی کاملا هم پاک نیست بلکه از ترفندهای مختلفی برای گول زدن مشتری و کشاندن او به وب سایت مد نظر استفاده می‌کند. اوصولا کارهایی که یک سئوکار خاکستری انجام می‌دهد از نظر گوگل غیرقانونی نیست هر چند توصیه هم نمی‌کند و خیلی مورد پسند گوگل نیست. بهتر است بگوییم سئو کلاه خاکستری مثل یک انسان با سیاست است و جوری رفتار می‌کند که نه سیخ بسوزد نه کباب. این روش سئو بیشتر مخصوص متخصصان این حرفه است. این افراد با فاکتورهایی که گوگل برای یک سایت بهینه در نظر دارد آشنا هستند و قوانین گوگل را بدون نقض کردن آن دور می‌زنند مثلا از تبلیغات وسوسه کننده استفاده می‌کنند تا کاربران روی آن کلیک کنند و سایت مورد نظر بازدید بخورد هر چند کاربر چیزی عایدش نشود به این تکنیک طعمه کلیکی یا Click Bait  می‌گویند. البته این کار تا حدودی غیراخلاقی است و تفاوت سئو کلاه سیاه و خاکستری بیش‌تر در ریسک‌پذیری است. در سئو خاکستری متخصص سئو کاری نمی‌کند که موتور جستو وجو را حساس کند و خود را در معرض جریمه یا حذف شدن قرار دهد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را در حد توان با سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری آشنا کنیم تا اگر قصد دارید در این زمینه فعالیت کنید با اطلاعات بیش‌تری وارد این دنیای پیچیده شوید. امیدواریم که مطالب برای شما سودمند باشد.

ارسال نظر غیر فعال شده