آرتا رسانه

سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری

سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری

جدول محتوا

اگر در حال مطالعه مقاله در خصوص موضوعات مختلف سئو هستید، پس یا در حال گرفتن قیمت سئو برای سایتتان هستید یا می خواهید خودتان سئو را یاد بگیرید. حتماً با اصطلاحاتی از قبیل سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری مواجه شده اید. برای اینکه در مسیر سئو اشتباه نکنید و از تکنیک های کلاه سیاه استفاده نکنید، تصمیم دارم در این مقاله به این سوالات پاسخ  دهم: 

 1. سئو کلاه سفید چیست؟
 2. سئو کلاه سیاه چیست؟
 3. سئو کلاه خاکستری چیست؟
 4. تفاوت کلاه سفید، کلاه خاکستری و کلاه سیاه در سئو
 5. از کدام روش سئو، باید در بهینه سازی سایت، استفاده کنیم؟

برای پاسخ به سوالاتی که مطرح شد، اول باید هر کدام از این اصطلاحات و روش های سئو را تعتریف کنیم. پیشنهاد می کنم تا پایان مقاله با من همراه باشید. 

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید چیست

اصطلاح «سئو کلاه سفید» به تاکتیک‌های سئو اطلاق می‌شود که مطابق با شرایط و ضوابط موتورهای جستجوی از جمله گوگل است. یعنی همه کارهایی که در راستای سئو انجام می دهید دقیقاً در چارچوب قوانین گوگل است.

به طور مثال این اقدامات همه جزو سئو کلاه سفید به حساب می آیند:

 • ارائه محتوای با کیفیت: هنوز هم محتوا در سئو پادشاهی می کند و قطعاً کاربر جواب سوال خود را با محتوا می تواند دریافت کند. این محتوا، می تواند محتوای متنی، گرافیکی، ویدئویی و یا صوتی باشد. 
 • بهینه بودن سرعت بارگزاری سایت: در دنیایی که  همه برای رسیدن عجله دارد، به تجربه ثابت شده است که کاربر برای لود یک سایت، حوصله زیادی ندارد. اگر سایتی دیر لود شود، عطای آن را به لقایش می بخشد. این مورد برای ربات های گوگل هم صادق است و پایین بودن سرعت بارگزاری سایت، باعث هدررفت نرخ کرول سایت می شود و این اصلاً به صلاح سئو نیست.
 • سازگاری با موبایل و ریسپانسیو بودن: قطعاً خودتان هم برای بسیاری از سرچ ها در اینترنت، از موبایل استفاده می کنید. سایتی می تواند رضایت کاربر و گوگل را به دست بیاورد که با همه پلتفرم ها سازگاری داشته باشد.
 • استفاده درست از متا تگ ها. می توانید مقاله تگ هاي مهم سئو را مطالعه کنید. با محتوا، جواب سوال کاربر را می دهید و رضایت کاربر را جلب می کنید. با ربات های گوگل هم به زبان تگ های موجود باید صحبت کنید. پس تگ ها را بشناسید و از آنها درست استفاده کنید.
 • داشتن تجربه کاربری خوب. ما قبلاً در مقاله تاثیر تجربه کاربری در سئو، مفصل به این موضوع پرداخته ایم. کاربر باید به صفحات مهم سایت شما به راحتی دسترسی داشته باشد. مثلاً در یک سایت فروشگاهی، پیچیده بودن مراحل خرید، باعث افزایش نرخ پرش و امتیاز منفی برای سایتتان می شود.
 • استفاده درست از تصاویر در سایت: علاوه بر اینکه می توانید با تصاویر اینفوگرافیک، اطلاعاتی را به کاربر بدهید، وجود تصاویر جذاب در سایت، ماندگاری کاربر در صفحه را افزایش می دهد و بالا بودن نرخ تایم آن سایت، چیز خوبی است.😀😀

چرا تکنیک های سئو کلاه سفید مهم هستند؟

عدم توجه شما به قوانین و تکنیک های سئو کلاه سفید، ضررهای سنگین و گاه جبران ناپذیر را برای سایت شما تحمیل خواهد کرد. به همین دلیل باید این تکنیک ها را بشناسید و از همان ابتدا، سئو سایت را اصولی پیش ببرید.

در حال حاضر گوگل به عنوان موتور جستجوی شماره یک به شمار می رود و روزانه میلیاردها نفر از گوگل بازدید می کنند و هر بازدید، پتانسیل این را دارد که یک کاربر را به سمت سایت شما هدایت کند. پس نمی توان قدرت این موتور جستجو را نادیده گرفت. تحریم سایت شما توسط گوگل، برابر است با کاهش شدید یا حتی صفر شدن بازدید از سایت و این برابر است با عدم درآمد از کسب و کار اینترنتی. به این فکر کنید که ممنوع شدن از متداول ترین موتور جستجوی اینترنت چگونه خواهد بود. بدتر از آن، هنگامی که از Google محروم شدید، هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها شما را دوباره فهرست کنند. ممنوعیت مادام العمر گوگل عواقب فوق العاده ای خواهد داشت.

قصدم ترساندن شما نیست. فقط می خواهم هشدارهای لازم را به شما بدهم. این سوال پیش می آید که سئو کلاه سفید را از کجا یاد بگیریم؟ می توانید به منابع معتبر گوگل و سایر سایت های معتبر از جمله Yoast SEO، Backlinko، Semrush مراجعه کنید. اگر هم کاملاً مبتدی هستید دوره آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته آرتا رسانه، تماماً بر اساس تجربیات سئویی خودمان تهیه شده و مطابق با استانداردهای سئو است.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سفید و سیاه

سئو کلاه سیاه، به تکنیک هایی گفته می شود که برخلاف الگوریتم های گوگل، برای دستکاری SERP ها (صفحه نتایج موتور جستجو) برای رتبه های بالاتر، انجام می شود. عواقب استفاده از سئو کلاه سیاه، بنا به شدت استفاده از این تکنیک ها، می تواند از افت رتبه تا حذف از نتایج سرچ، متغیر باشد.

تکنیک های سئو کلاه سیاه چیست؟

در ادامه به چند تکنیک سئو کلاه سیاه اشاره می کنم. این موارد قبلاً شاید در برخی حوزه ها، می توانست سایت را به رتبه های بالاتر برساند. ولی امروزه خیلی از این تکنیک ها دیگر نمی تواند راهگشا باشد و انجام بسیاری از این تکنیک ها، فقط وقت تلف کردن است که نتیجه ای جز نتیجه نگرفتن ندارد.

 • پر کردن کلمه کلیدی در سایت: درست است که کلمه کلیدی در سئو خیلی اهمیت دارد. ولی پر کردن آن در سایت بدون اینکه ارزش محتوایی داشته باشد یا اطلاعات مفیدی به کاربر بدهد، کاملاً به ضرر سایت خواهد بود. چرا که گوگل باهوش تر از آن است که نتواند تشحیص دهد در این مورد اغراق شده یا خیر. محتوای با ارزش و با هدف رفع نیاز کاربر تولید کنید.
 • محتوای با کیفیت پایین: قبل از به‌روزرسانی Google Panda در سال 2011، گوگل برای تشخیص محتوای تکراری یا بد مشکل داشت. حالا، در تشخیص محتوای کپی و یا بد به درستی عمل می کند.

  محتوای با کیفیت پایین می تواند یک مقاله موجود باشد که توسط یک نویسنده یا هوش مصنوعی نوشته یا ترجمه شده است. این تکه‌های محتوا به سرعت نوشته می‌شوند و به عنوان بخشی از محتوای مورد نیاز برای لینک‌سازی استفاده می‌شوند. این نوع محتوا برای خواننده ارزشی ندارد و صرفاً برای لینک سازی استفاده می شود.

 • یا اینکه برخی از صاحبان سایت از متنی همرنگ با پس‌زمینه خود استفاده می‌کنند تا بتوانند کلمات کلیدی را در صفحات خود پنهان کنند. اینطور تصور می کنند که در این صورت این محتوای بی کیفیت و تکراری را کاربر نمی بیند و موجب اذیت کاربر نمی شود. ولی امروزه ربات های گوگل این موارد را به درستی تشخیص می دهند.

 • خرید بک لینک: مفهوم ذاتی بک لینک این است که سایت شما در یک حوزه خاص، از طرف سایت دیگر مورد تایید است و آن سایت به شما اعتماد می کند و در رابطه با موضوع سایت شما، کاربرانش را به سمت شما هدایت می کند.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئو کلاه خاکستری چیست

سئو کلاه خاکستری به استفاده از تکنیک های کلاه سفید در کنار برخی از تکنیک های کلاه سیاه گفته می شود. یعنی نه کاملاً در چارچوب قوانین گوگل است و نه صد در صدی مغایر با این قوانین. شما می توانید با استفاده هوشمندانه از این تکنیک ها، سایت خود را به نتایج بهتری برسانید.

چرا سئو کلاه خاکستری اهمیت دارد؟

سوال خوبی است. همیشه و در هر زمینه ای، وجود چارچوب های زیاد، مانع از خلاقیت و نوآوری می شود. در مورد سئو هم همینطور است. اگر فقط بخواهیم در چارچوب الگوریتم های گوگل حرکت کنیم، کاربر هیچ نوآوری را نخواهد دید. به همین دلیل باید از این تکنیک ها محتاطانه و هوشمندانه استفاده کنیم. نکته ای که مهم است این است که این قوانین را مدام چک کنید. چیزی که امروز در رسته سئو کلاه خاکستری ست، ممکن است مدتی بعد، در رسته سئو کلاه سیاه طبقه بندی شود. پس مدام اطلاعات خود را آپدیت کنید.

به طور مثال، در بحث لینک سازی، بسیاری از سایت ها به آن جایگاه نرسیده اند که به عنوان مرجع از طرف سایت های دیگر شناخته شوند. به همین دلیل از طریق لیست بک لینک رایگان اقدام به لینک سازی دستی برای سایتشان می کنند. این تکنیک امروزه هم پاسخگو است. ولی با این تفاوت که گوگل بک لینک های بی کیفیت و حتی سایت هایی که به مزرعه لیکنک شناخته شده اند را شناسایی کرده و گرفتن بک لینک نامعتبر می تواند به افت رتبه سایت شما منجر شود. پس برای استفاده از این روش، بهتر است کمی هوشمندانه تر عمل کنید.

برخی از کارشناسان، خرید ترافیک و بازدید برای سایت را جزو سئو کلاه سیاه می دانند و برخی جزو کلاه خاکستری. چیزی که می تواند آن را متمایز کند، نوع استفاده شما از این ترفند است. 

تفاوت کلاه سفید، کلاه خاکستری و کلاه سیاه در سئو

وقتی با مفهوم هر یک از این روش های سئو آشنا شدید، به راحتی می توانید با تفاوت سئو کلاه سیاه و سفید و خاکستری آشنا شوید. سئو کلاه سفید، کاملاً در چارچوب قوانین گوگل است و به همین دلیل دیرتر از روش های دیگر، به نتیجه می رسد ولی احتمال جریمه در آن وجود ندارد.

سئو کلاه سیاه، با توجه به الگوریتم ها و آپدیت های گوگل، در واقع کاربردی ندارد و استفاده از آن هیچ سودی نخواهد داشت و موجب جریمه شدن از طرف گوگل خواهد شد. 

سئو کلاه خاکستری مثل راه رفتن روی یک بند باریک است که اگر بندباز حرفه ای باشید، می توانید به سلامت از آن عبور کنید و مورد تشویق و توجه کاربران قرار بگیرید. اگر نه قطعاً سقوط خواهید کرد. 

خرید بک لینک، خرید بازدید برای سایت، خرید رپورتاژ، ساخت pbn همه جزو اقداماتی است که می تواند جزو سئو کلاه خاکستری قرار گیرند. در واقع سئو کلاه خاکستری حد وسط کلاه سفید و سیاه است و می تواند مثل یک کاتالیزور عمل کند و زمان رسیدن سایت به رتبه های بهتر را کاهش دهد.

پیشنها مطالعه: رپورتاژ آگهی چیست؟

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا