آرتا رسانه

انکرتکست چیست

انکرتکست یکی از پارامترهای مهم در سئو سایت محسوب می شود. با استفاده درست و اصولی از انکرتکست و با آگاهی از قوانین استفاده از آن می‌توان تأثیر فوق‌العاده‌ای در بهینه سازی لینک داخلی سایت ایجاد کرده و رتبه آن را در نتایج موتور جستجوی گوگل بهبود داد. بدون اغراق با استفاده درست و اصولی از لینک داخلی و انکرتکست، نصف مسیر سئوی داخلی سایت را می توانید طی کنید. با من همراه باشید تا به زبان ساده مفهوم انکرتکست و انواع آن را توضیح دهم.

انکرتکست چیست؟

انکرتکست متنی قابل کلیک در یک لینک است که اجازه انتقال کاربر از یک صفحه سایت به صفحه دیگر را می دهد. انکرتکست موضوع مهمی در سئو سایت به شمار می رود پس آن را نادیده نگیرید. کسانی که برای مدتی در سئو فعالیت داشته‌اند، به اهمیت انکرتکست در رتبه بندی وب سایت ها در موتورهای جستجو واقف هستند.

انکرتکست از این جهت حائز اهمیت است که قادر است به موتورهای جستجو تفهیم کند که یک صفحه وب درباره چیست. به طور ساده یعنی اینکه ربات های موتورهای جستجو با توجه به مفهوم انکرتکست، متوجه می شوند که صفحه مقصد در مورد چه موضوعی است. برای همین است که تاکید می کنم در انتخاب انکرتکست باید دقت کنید.

شاید سوالی برای تان پیش آمده باشد لینک یا هایپرلینک چیست؟ لینک (Link) کوتاه شده کلمه هایپرلینک (Hyperlink) است که در واقع یک کد html محسوب شده و رفتن به صفحه جدید را با کلیک کردن روی آن ممکن می کند. به صورت کلی شما حدوداً در تمامی صفحات سایت، لینک ها را مشاهده کرده‌اید که به سادگی می توان به وسیله آنها مابین صفحه‌های وب حرکت کرد.

ساخت انکرتکست

هنگام نوشتن مقاله ممکن است کلمات و عباراتی را به کار ببرید که برای خواننده مفهوم نباشد، شما با انکرتکست و استفاده از لینک قادر به اتصال آن عبارت به اصل مقاله که توضیحاتی درباره عبارت نامفهوم دارد، به کاربر و مخاطبتان در مفهوم بودن مطلب کمک خواهید کرد. با انجام این کار ضمن اینکه مقاله دارای اعتبار و ارزش خواهد شد به مخاطب نیز در بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات درباره موضوع مورد نظر کمک می کنید. پس به کار بردن انکرتکست در مقاله علاوه بر این که منجر به آگاهی و اطلاعات کامل کاربران و مخاطبان درباره موضوع مورد نظر خواهد شد، بلکه با این کار رتبه و درجه مقاله نیز بالاتر خواهد رفت. در استفاده از انکرتکست نکته مهم و قابل توجه این است که در لینک دهی باید آسایش و نیاز کاربران در درجه اول مدنظر قرار گیرد. هنگام لینک دهی می توان از لینک های داخلی و خارجی استفاده نمود. در واقع این کدهای html هستند که لینک های مختلف را به وجود می‌آورند. موتورهای جستجو برای پیدا کردن سایت مورد نظر از کدهای html استفاده کرده و با استفاده از آنها کار جستجو را انجام داده و کلمه لینک شده یا همان انکرتکست را به صفحه وب سایت مرجع راهنمایی می کنند. در خصوص اهمیت انتخاب انکرتکست مناسب در دوره آموزش سئو مفصل صحبت کرده ایم.

ویژگی های انکرتکست

  • از خصوصیات مهم انکرتکست هایی که بر پایه اصول سئو هستند این است که با لینک مورد نظر مطابقت داشته و متناسب با آن باشند. یعنی بی ربط به موضوع صفحه مقصد نباشند.
  • خصوصیت دیگر این نوع انکرتکست ها شفاف بودن و واضح بودنشان است به طوری که گوگل آنها را در گروه انکرتکست های گنگ قرار نداده و آن ها را نا مفهوم تشخیص ندهد. مثل کلماتی مانند ” اینجا کلیک کنید، مطالعه موارد بیشتر، بیشتر بدانید و … “
  • از کلمه کلیدی صفحه مبدا، به عنوان انکرتکست لینک به صفحه دیگر استفاده نکنید. به طور مثال یکی از صفحات سایت شما در مورد لیست بک لینک است، شما از این صفحه به صفحه دیگر با کلماتی نظیر ” لیست بک لینک ” به صفحه دیگر لینک دهید.

تفکیک و انواع انکرتکست

مطمئن هستم که نمونه های مختلف انکرتکست ها را دیده اید. عکسی که با کلیک بر روی آن، وارد صفحه دیگری می شوید همانند انکرتکست های متنی عمل می کنند. در ادامه به چند نمونه رایج انکرتکست می پردازیم.

Branded Anchors انکرتکست نام برند

در این نوع، از اسم برند به عنوان متن انکرتکست استفاده می شود. معمولاً هم به صفحه اصلی سایت لینک داده می شود. مثلاً با نام برند آرتا رسانه به صفحه اصلی سایت لینک می دهم.

انکرتکست بدون متن Naked Link Anchors

کلمه کلیدی خاصی در متن این نوع انکرتکست وجود ندارد و فقط در متن لینک، URL سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

Image Anchors انکرتکست تصویر

یکی از بهترین راهکارهایی که برای طبیعی بودن پروسه لینک بیلدینگ از دید گوگل استفاده می شود به کار بردن تصاویر سایت در لینک است. دقت کنید که در نوع لینک دهی Alt tag (تگ alt) در واقع انکرتکست شما از دید گوگل است. پس در صورت نداشتن Alt tag، متنی برای لینک قابل شناسایی نبوده و از دید گوگل نادیده گرفته می شود.

LSI Anchors انکرتکست هم معنی

در این نمونه از انکرتکست کلمات و عبارت های مترادف و کلمات مرتبط با آن ها آن به جای کلید واژه مورد نظر به کار می روند. فرض کنید کلید واژه ای که مد نظر قرار گرفته است “طلا فروشی” می باشد. پس متن لینک می تواند عباراتی مثل “فروش اینترنتی طلا”، “طلا فروشی آنلاین” و … باشد. یکی از مزایای به کار بردن این روش این است که اگر طلا فروشی مورد جستجو قرار گیرد، جستجوهایی که با این واژه و عبارت مرتبط هستند مشاهده خواهند شد.

Partial Match انکرتکست کلمه کلیدی همراه با کلمه دیگر

به کار بردن یک یا چند کلمه در کنار کلمه کلیدی صفحه مقصد به عنوان انکرتکست ازنوع Match Partial محسوب شده و با این عنوان شناسایی می شود. به طور مثال اگر صفحه ای با کلمه کلیدی ” خرید سایت ” داریم و من با عبارت خرید سایت ارزان به این صفحه لینک می دهم.

نکات مهم در ایجاد انکرتکست

برای بهینه نوشتن انکرتکست ها باید اصول و قواعدی را در نظر داشته باشید، تا انکرتکست هایی که می نویسید برای گوگل و نیز کاربران سایت، گویا و واضح باشد.

استفاده از انواع مختلف انکرتکست ها

محدود کردن خودتان به فقط استفاده از یک نوع انکرتکست اشتباه است. لازم است در محتوای صفحات انواع مختلف انکر تکست مورد استفاده قرار گیرد. استفاده بیش از حد از انکر تکست های انطباق دقیق که یکی از بهترین روش های ایجاد انکرتکست می باشد؛ ممکن است منجر به جریمه گوگل شود. پس رعایت حد تعادل در این مورد لازم است.

مرتبط بودن انکرتکست با مفهوم صفحه مورد نظر

انکرتکست باید طوری باشد که با کلیک کاربر او را وارد صفحه کاملاً مرتبط با انکرتکست نماید. این نکته بسیار مهم است لذا استفاده از کلید واژه یا کلمه هم معنی در لینک دهی موجب فریب ندادن کاربر و رسیدن به نتایج بهتر خواهد شد. از طرفی گوگل هم متوجه می شود که این صفحه با کلمه کلیدی که در انکرتکست استفاده شده ، تارگت شده است.

تلاش برای طبیعی نشان دادن انکرتکست های سایت

چگونگی توزیع انکرتکست ها در مقاله مهم است. ارزش بررسی سایت و طبیعی بودن آن از این طریق برای گوگل مشخص می شود. فریب گوگل با متن های اشتباه و گمراه کننده منجر به ایجاد مشکل خواهد شد.

عدم استفاده از متن های عمومی

کسانی که گرفتن رتبه در گوگل برای آنها اهمیت دارد به هیچ عنوان نباید از انکرتکست های عمومی استفاده کنند چون استفاده از این نوع انکرتکست برای سایت بسیار مضر بوده و از طرف گوگل نیز، استفاده از چنین متن هایی به شدت نهی شده است.

استفاده قطعی از Alt tag برای تصاویر

یکی از موضوعات بسیار مهم در سئوی محتوایی به کار بردن متن جایگزین تصویر می باشد چون گوگل به وسیله این متن از تصویر باخبر شده و آن را به کاربران نمایش خواهد داد. برای لینک دادن با یک عکس، لازم است تصویر Alt tag داشته باشد. می توانید مقاله ” متن جایگزین تصویر ” را مطالعه کنید.

متمایز کردن انکرتکست از سایر اجزای متن

یکی از نکات ساده و ابتدایی درباره انکرتکست ها متمایز بودن رنگ آنها از بقیه قسمت های محتوا می باشد. کاربر با ورود به سایت باید بتواند انکرتکست ها را تشخیص داده و روی این متون کلیک نماید. اگر انکرتکست نسبت به بقیه متن و محتوا متمایز نباشد کلیکی هم توسط کاربر انجام نمی شود. در چنین شرایطی صفحه هیچ رتبه ای از گوگل دریافت نخواهد کرد.

کلام آخر

با توجه به پیشرفته تر شدن و هوشمند تر شدن موتورهای جستجو نسبت به گذشته، عوامل جزئی در رتبه بندی سایت در نظر گرفته می شوند. از پارامترهای مهمی که در رتبه بندی سایت در نظر گرفته می شود، مرتبط بودن موضوع لینک ها است. درباره کارکرد موتورهای جستجو و نحوه تشخیص موضوع صفحات به وسیله آن‌ها باید بگوییم که محتوای صفحات سایت و لینک های ساخته شده برای صفحات به موتورهای جستجو در این کار کمک می کنند. در صورت عدم تشخیص موضوع محتوای سایت از این طریق، سایت در رتبه بالای نتایج قرار نخواهد گرفت. در مورد ” نحوه عملکرد موتور جستجو” مقاله مفصلی نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید. لذا پیشنهاد ما به شما این است که حتما متن لینک ها را متناسب و همخوان با محتوای سایت انتخاب کنید چون با این کار موجب افزایش بازدیدکنندگان شده و رتبه شما در نتایج جستجو بالا خواهد رفت. قطعا زمانی که بازدید کننده عنوانی را در لینک مشاهده کرده و کلیک کند، توقع مطالعه همان موضوع موجود در لینک را خواهد داشت؛ در غیر این صورت فوری وب سایت را ترک خواهد کرد. و مطلب آخر اینکه بهتر است انکرتکست های مختلف و متنوعی را در فرایند لینک بیلدینگ به کار ببرید. گوگل با وجود لینک های متنوع ساختار لینک های سایت را طبیعی دانسته و اهمیت بیشتری به سایت خواهد داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا