آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

انکرتکست یکی از پارامترهای مهم در سئو سایت محسوب می شود. با استفاده درست و اصولی از انکرتکست و با آگاهی از قوانین استفاده از آن می‌توان تأثیر فوق‌العاده‌ای در بهینه سازی لینک داخلی سایت ایجاد کرده و رتبه آن را در نتایج موتور جستجوی گوگل بهبود داد.
در ادامه مطالب کاملی در رابطه با انکرتکست و نحوه استفاده درست از آن را مطرح می‌ نماییم. در صورت تمایل به بهینه سازی محتوای سایت خود مطابق با استانداردهای موتورهای جستجو و دستیابی به جایگاه بهتر در نتایج گوگل با ما همراه باشید.

انکرتکست چیست؟

انکرتکست متنی قابل کلیک در یک هایپرلینک است که اجازه حرکت کاربر از یک صفحه وب به صفحه دیگر را می دهد.
انکرتکست موضوع مهمی در سئو سایت به شمار می رود پس آن را نادیده نگیرید. کسانی که برای مدتی در سئو فعالیت داشته‌اند، به اهمیت انکرتکست در رتبه بندی وب سایت ها در موتورهای جستجو واقف هستند.

انکر تکست از این جهت حائز اهمیت است که قادر است به موتورهای جستجو تفهیم کند که یک صفحه وب درباره چیست.
به طور مثال در متن بالا “لینک داخلی سایت” انکر تکست می باشد.
شاید سوالی برای تان پیش آمده باشد لینک یا هایپرلینک چیست؟
لینک (Link) کوتاه شده کلمه هایپرلینک (Hyperlink) است که در واقع یک کد html محسوب شده و رفتن به صفحه جدید را با کلیک کردن روی آن ممکن می کند. به صورت کلی شما حدوداً در تمامی صفحات وب، لینک ها را مشاهده کرده‌اید که به سادگی می توان به وسیله آن ها مابین صفحه‌های وب حرکت کرد. لینک ها قابلیت پیوست به متن تصویر یا سایر عناصر را دارند.

ساخت انکرتکست

هنگام نوشتن مقاله ممکن است کلمات و عباراتی را به کار ببرید که شاید برای خواننده مفهوم نباشد، شما با انکرتکست و استفاده از لینک قادر به اتصال آن عبارت به اصل مقاله که توضیحاتی درباره عبارت نامفهوم دارد، به کاربر و مخاطبتان در مفهوم بودن مطلب کمک خواهید کرد. با انجام این کار ضمن اینکه مقاله دارای اعتبار و ارزش خواهد شد به مخاطب نیز در بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات درباره موضوع مورد نظر کمک می کنید.
پس به کار بردن انکرتکست در مقاله علاوه بر این که منجر به آگاهی و اطلاعات کامل کاربران و مخاطبان درباره موضوع مورد نظر خواهد شد، بلکه با این کار رتبه و درجه مقاله نیز بالاتر خواهد رفت.
در استفاده از انکرتکست نکته مهم و قابل توجه این است که در لینک دهی باید آسایش و نفع کاربران در درجه اول مدنظر قرار گیرد.
هنگام لینک دهی می توان از لینک های داخلی و خارجی استفاده نمود. در واقع این کدهای html هستند که لینک های مختلف را به وجود می‌آورند. موتورهای جستجو برای پیدا کردن سایت مورد نظر از کدهای html استفاده کرده و با استفاده از آنها کار جستجو را انجام داده و کلمه لینک شده یا همان انکرتکست را به صفحه وب سایت مرجع راهنمایی می کنند. در خصوص اهمیت انتخاب انکرتکست مناسب در آموزش سئو مفصل صحبت کرده ایم.

خصوصیات انکرتکست هایی که بر پایه اصول سئو هستند

از خصوصیات مهم انکرتکست هایی که بر پایه اصول سئو هستند این است که با لینک مورد نظر مطابقت داشته و متناسب با آن هستند. استفاده از کلید واژه هایی با حجم و چگالی بالا در این مورد اصلا مناسب نیست و توصیه نمی‌شود.
خصوصیت دیگر این نوع انکرتکست ها شفاف بودن و واضح بودنشان است به طوری که گوگل آنها را در گروه انکرتکست های گنگ قرار نداده و آن ها را نا مفهوم تشخیص ندهد.

تفکیک و انواع انکرتکست

قبل ترها لینک هایی که حاوی کلمه کلیدی بودند، وب سایت را به موتورهای جستجو معرفی می کردند و آن را در رتبه بالاتری قرار می دادند. در آن زمان پیوند های متنی انکرتکست که دارای کلمات کلیدی کاملی در وبسایت بودند، رتبه بندی صفحه اول را در پی داشتند اما الان دیگر این گونه نیست.
می‌توانیم بگوییم که امروزه حتی به کار بردن بیش از حد یک متن در لینک های گوناگون موجب جریمه شدن وبسایت خواهد شد. لذا بایستی در صفحات سایت از متن لینک های گوناگون استفاده شود. برای بهینه سازی لینک ها نیاز به آشنایی با انواع انکرتکست ها می باشد. به کار بردن انکر تکست های گوناگون موضوع سایت شما را به موتورهای جستجو بهتر تفهیم خواهد کرد؛ بنابراین رتبه بهتری نیز در نتایج جستجوی سایت نصیب شما خواهد شد.
امروزه انکر تکست ها فقط یک نوع ندارند بلکه دارای انواع گوناگونی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

Branded Anchors انکرتکست عمومی

در سال های گذشته انکرتکست های عمومی کاربرد فراوانی داشته اند و به کارگیری لینک هایی از قبیل “ادامه مطلب”، “اینجا کلیک کنید”، “اطلاعات بیشتر” “اینجا بروید” و … بسیار متداول بود اما مدتی است که قوانین الگوریتم گوگل تغییر کرده است و طبق آن به کار بردن لینک های ذکر شده که از نوع انکر تکست های عمومی به شمار می روند ممکن است حتی برای سئوی سایت مضر باشند.

انکر تکست عریان Naked Link Anchors

کلمه کلیدی خاصی در متن این نوع انکرتکست وجود ندارد و فقط در متن لینک، URL سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

Branded Anchors انکرتکست نام تجاری

در صورت که نام تجاری یا برند در متن لینک به کار برده شده باشد یعنی از انکرتکست نام تجاری استفاده شده است. این نوع انکر تکست به جز زمانی که نام تجاری با کلید واژه مد نظر یکسان نباشد ضرری را متوجه سئوی سایت نمی کند.

Branded and Keyword انکرتکست نام تجاری با کلمه کلیدی

یکی از راهکار هایی که جهت ایجاد لینک های مناسب و مطلوب به کار برده می شود ضمن اینکه راهکار خوب و مناسبی بوده و ریسک کمی دارد، به کار بردن نام تجاری و کلید واژه در متن لینک است. نام برند با کلمه کلیدی مورد نظر در این نوع انکرتکست درج می شود.

Image Anchors انکرتکست تصویر

یکی از بهترین راهکارهایی که برای طبیعی بودن پروسه لینک بیلدینگ از دید گوگل استفاده می شود به کار بردن تصاویر سایت در لینک است.
دقت کنید که در اینجا و در این نوع Alt tag تصویر در واقع انکر تکست شما از دید گوگل است. پس در صورت نداشتن Alt tag تصویر سایت، متنی برای لینک قابل شناسایی نبوده و از دید گوگل نادیده گرفته می شود.

LSI Anchors انکرتکست هم معنی

در این نمونه از انکرتکست کلمات و عبارت های مترادف و کلمات مرتبط با آن ها آن به جای کلید واژه مورد نظر به کار می روند. فرض کنید کلید واژه ای که مد نظر قرار گرفته است “طلا فروشی” می باشد. پس متن لینک می تواند عباراتی مثل “فروش اینترنتی طلا”، “طلا فروشی آنلاین” و … باشد.
یکی از مزایای به کار بردن این روش این است که اگر طلا فروشی مورد جستجو قرار گیرد، جستجوهایی که با این واژه و عبارت مرتبط هستند مشاهده خواهند شد.

Partial Match انکرتکست انطباق جزئی

به کار بردن کم یا زیاد کلید واژه در انکر تکست ازنوع Match Partial محسوب شده و با این عنوان شناسایی می شود.

نکات مهم در ایجاد انکرتکست 

برای بهینه نوشتن انکرتکست ها باید اصول و قواعدی را در نظر داشته باشید، تا انکرتکست هایی که می نویسید برای گوگل و نیز کاربران سایت، گویا و واضح باشد.

استفاده از انواع مختلف انکرتکست ها 

محدود کردن خودتان به فقط استفاده از یک نوع انکرتکست اشتباه است. لازم است در محتوای صفحات انواع مختلف انکر تکست مورد استفاده قرار گیرد. استفاده بیش از حد از انکر تکست های انطباق دقیق که یکی از بهترین روش های ایجاد انکرتکست می باشد؛ ممکن است منجر به جریمه گوگل شود. پس رعایت حد تعادل در این مورد لازم است.

لینک ندادن و عدم دریافت لینک از سایت های اسپم

یکی از مواردی که موجب جلوگیری از رتبه گرفتن سایت شما از گوگل می شود، متصل کردن انکرتکست ها به سایت های سمی یا اسپم می باشد. پس لازم است در این مورد دقت کافی داشته باشید و از اتصال انکرتکست ها به لینک های سمی خودداری کنید. با توجه به اینکه سایت های سمی یا اسپم توسط گوگل جریمه می شوند، در صورت لینک دادن شما به این صفحات، صفحه شما نیز به احتمال زیاد جریمه خواهد شد؛ زیرا شما این سایت را با لینک دادن تایید کرده اید.

مرتبط بودن انکرتکست با مفهوم صفحه مورد نظر

انکرتکست باید طوری باشد که با کلیک کاربر او را وارد صفحه کامل مرتبط با انکرتکست نماید. این نکته بسیار مهم است لذا استفاده از کلید واژه یا کلمه هم معنی در لینک دهی موجب فریب ندادن کاربر و رسیدن به نتایج بهتر خواهد شد.

استفاده از نوع انطباق دقیق در لینک سازی داخلی

یکی از روش های عالی در لینک سازی داخلی به کاربردن نوع انطباق دقیق می باشد. ناگفته نماند که رعایت حد تعادل در این مورد لازم است. بهتر است در کنار این روش از روش های دیگر نیز استفاده شود.

تلاش برای طبیعی نشان دادن انکرتکست های سایت

چگونگی توزیع انکرتکست ها در مقاله مهم است. ارزش بررسی سایت و طبیعی بودن آن از این طریق برای گوگل مشخص می شود. فریب گوگل با متن های اشتباه و گمراه کننده منجر به ایجاد مشکل خواهد شد.

عدم استفاده از متن های عمومی

کسانی که گرفتن رتبه در گوگل برای آنها اهمیت دارد به هیچ عنوان نباید از انکرتکست های عمومی استفاده کنند چون استفاده از این نوع انکرتکست برای سایت بسیار مضر بوده و از طرف گوگل نیز، استفاده از چنین متن هایی به شدت نهی شده است.

استفاده قطعی از Alt tag برای تصاویر

یکی از موضوعات بسیار مهم در سئوی محتوایی به کار بردن متن جایگزین تصویر می باشد چون گوگل به وسیله این متن از تصویر باخبر شده و آن را به کاربران نمایش خواهد داد. برای لینک دادن به یک تصویر لازم است تصویر Alt tag داشته باشد. می توانید مقاله ” متن جایگزین تصویر ” را مطالعه کنید.

متمایز کردن انکرتکست از سایر اجزای متن

یکی از نکات ساده و ابتدایی درباره انکرتکست ها متمایز بودن رنگ آنها از بقیه قسمت های محتوا می باشد. کاربر با ورود به سایت باید بتواند انکرتکست ها را تشخیص داده و روی این متون کلیک نماید. اگر انکرتکست نسبت به بقیه متن و محتوا متمایز نباشد کلیکی هم توسط کاربر انجام نمی شود. در چنین شرایطی صفحه هیچ رتبه ای از گوگل دریافت نخواهد کرد.

کلام آخر

با توجه به پیشرفته تر شدن و هوشمند تر شدن موتورهای جستجو نسبت به گذشته، عوامل جزئی در رتبه بندی سایت در نظر گرفته می شوند. از پارامترهای مهمی که در رتبه بندی سایت در نظر گرفته می شود، مرتبط بودن موضوع لینک ها است.
درباره کارکرد موتورهای جستجو و نحوه تشخیص موضوع صفحات به وسیله آن‌ها باید بگوییم که محتوای صفحات سایت و لینک های ساخته شده برای صفحات به موتورهای جستجو در این کار کمک می کنند. در صورت عدم تشخیص موضوع محتوای سایت از این طریق، سایت در رتبه بالای نتایج قرار نخواهد گرفت. در مورد ” نحوه عملکرد موتور جستجو” مقاله مفصلی نوشته ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.
لذا پیشنهاد ما به شما این است که حتما متن لینک ها را متناسب و همخوان با محتوای سایت انتخاب کنید چون با این کار موجب افزایش بازدیدکنندگان شده و رتبه شما در نتایج جستجو بالا خواهد رفت. قطعا زمانی که بازدید کننده عنوانی را در لینک مشاهده کرده و کلیک کند، توقع مطالعه همان موضوع موجود در لینک را خواهد داشت؛ در غیر این صورت فوری وب سایت را ترک خواهد کرد.
و مطلب آخر اینکه بهتر است انکر تکست های مختلف و متنوعی را در فرایند لینک بیلدینگ به کار ببرید. گوگل با وجود لینک های متنوع ساختار لینک های سایت را طبیعی دانسته و اهمیت بیشتری به سایت خواهد داد.

پیمایش به بالا