آرتا رسانه

متن جایگزین تصویر (alt) چیست و چه تاثیری بر روی سئو دارد

متن جایگزین تصویر (alt) چیست؟ نوشتن متن جایگزین تصاویر چه تاثیری ذر سئو سایت دارد؟ شاید برایتان پیش آمده باشد که بعد از ورود به یک وب‌سایت به علت کندی سرعت اینترنت در همان لحظه ورود تمام تصاویر را لود شده نبیند و به جای عکس یک نوشته ببینید که در واقع یک متن جایگزین برای عکس است که زمانی که عکس لود نمی‌شود نمایش داده می‌شود تا کاربر متوجه شود که این عکس مربوط به چه موضوعی است و یک ذهنیت ابتدایی پیدا کند. البته هدف از متن جایگزین تصویر صرفا دادن یک ذهنیت به کاربر نیست بلکه اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کند و در سئو سایت نیز موثر است. با ما همراه باشید تا در خصوص متن جایگزین تصویر و تاثیر آن بر روی سئو بیشتر صحبت کنیم.

متن جایگزین تصویر (alt) چیست؟

تاثیر alt تصاویر در سئو

به کد زیر توجه کنید.

 

اگر تا حدودی با کدهای html آشنا باشید حتما متوجه شدید که این کد یک کد html است ولی اگر با این کدها آشنا نیستید اصلا موردی ندارد چرا که کاملا به شما توضیح می‌دهم که این کد چیست و موضوع بحث ما چه ربطی به این کد دارد. تگ img در برنامه نویسی برای ایجاد و نمایش یک عکس در وب‌سایت استفاده می‌شود. این تگ یک سری صفت هم می‌گیرد که قابل مشاهده است و ۲ صفت پرکاربرد به نام‌های src و  alt دارد.

 • صفت Src : برای مشخص کردن آدرس URL فایل تصویر
 • صفت Alt : برای مشخص کردن یه توضیح کوتاه در مورد تصویر

خب پس تا اینجای مقاله متوجه شدیم که صفت alt یک از صفات تگ img است و حاوی یک توضیح مختصر در خصوص موضوع عکس است. به نظر شما دلایل دیگری برای استفاده از ویژگی alt برای یک تصویر وجود دارد خب در ادامه مطلب با هم به این موضوع می‌پردازیم.

دلایل استفاده از متن جایگزین (alt) چیست؟

دلایل استفاده از متن جایگزین (alt) چیست

متن جایگزینی که در تگ image یا همان img مشاهده می‌کنید چند هدف را دنبال می‌کند که یکی از این اهداف ارائه یک توضیح مختصر در خصوص عکس است که در توضیحات به آن اشاره کردیم.

همانطور که در دوره سئو، توضیح داده شده است، اگر شما یک کلمه کلیدی را در موتورهای جستجو سرچ کنید خواهید دید که علاوه بر متن و فیلم یک بخشی هم وجود دارد که تصاویر مرتبط به کلمه سرچ شده را به شما نشان می‌دهد. این مسئله به ما می‌فهماند که موتور‌های جستجو به تصاویر هم امیت زیادی می‌دهند و آن‌ها را نیز برای درک بهتر کاربر به نمایش می‌گذارند.

حال متن جایگزین چه کمکی به موتور جستجو می‌کند. ربات‌های موتور جستجو وقتی وارد صفحات سایت می‌شوند تمام کدها‌ را بررسی می‌کنند تا بدانند شما در سایت خود چه چیزی ارائه می‌کنید. این ربات‌ها وقتی به یک تصویر می‌رسند ویژگی‌های آن را هم بررسی می‌کنند اگر شما برای تصاویر خود متن جایگزین قرار ندهید ربات درک زیادی از تصویر پیدا نمی‌کند ولی قرار دادن همین صفت ساده و کوتاه به ربات‌ها کمک می‌کند تا درک بهتری از محتوا و موضوع عکس پیدا کنند و هدف شما را از قرار دادن عکس بهتر متوجه می‌شود.

تاثیر متن جایگزین تصاویر در سئو 

تاثیر alt تصاویر در سئو

این موضوع اهمیت زیادی دارد و می‌تواند اثر مثبتی روی سئو سایت داشته باشد و شانس شما را در دیده شدن در رتبه‌های بالای گوگل افزایش ‌می‌دهد. قرار دادن متن جایگزین برای تصاویر میزان رضایت کاربران یا همان تجربه کاربری را نیز بهبود می‌بخشد. ( برای آشنایی با تجربه کاربری می توانید مقاله تجربه کاربری چیست، را مطالعه کنید. ) چرا که اگر کاربر به دلایل مختلفی عکس را در سایت مشاهده نکند حداقل متوجه می‌شود که این عکس در خصوص چیست و یک ذهنیت پیدا می‌کند و شاید اگر به نیاز زیادی داشته باشد منتظر لود شدن عکس هم می‌ماند.

تمام این موارد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی سئو سایت اثر مثبت دارد. در نهایت نوشتن متن جایگزین یکی از اوصول کدنویسی صحیح و بهینه است. کد نویسی بهینه نیز هم شما را در این زمینه خبره می‌کند هم بر سئو سایت ثاتیر مثبت دارد.

دلیل آخری که می‌توان برای نوشتن متن جایگزین به آن اشاره کرد و بسیار جالب توجه و انسانی است این است که متن جایگزین به افراد نابینایی که از سایت شما دیدن می‌کنند نیز کمک می‌کند. چون افرد نابینا توان دیدن ندارند از ابزارهایی که متن را به صورت صوتی برایشان می‌خواند می‌توانند استفاده کنند.

اگر تصاویر شما متن جایگزین داشته باشد این ابزارها متن را می‌خوانند و افراد نابینا نیز متوجه موضوع عکس می‌شوند و مطالب را بهتر درک می‌کنند.

خب اگر بخواهیم به صورت لیست دلایل استفاده از متن جایگزین را به شما نمایش دهیم می‌توان به دلایل زیر اشاره کرد:

 • توضیح دادن در خصوص محتوا و موضوع عکس برای درک بهتر عکس در هنگام لود نشدن تصویر در وب‌سایت به علت کندی سرعت اینترنت.
 • کمک به افراد نابینا برای درک تصاویر
 • کمک به ربات‌های گوگل در خصوص درک بهتر از تصاویر
 • افزایش تجربه کاربری و بهینه شدن سایت برای موتورهای جستجوی گوگل که باعث بهبود سئو می‌شود.
 • کدنویسی بهینه و مطلوب که باعث بهبود سئو سایت نیز می‌شود

این دلایل از جمله دلایل اصلی نوشتن متن جایگزین است. حالا که متوجه شدیم استفاده از متن جایگزین برای تصاویر چه اهمیتی دارد باید دید چگونه می‌توان یک متن جایگزین مناسب برای تصاویر نوشت.

آموزش استفاده از متن جایگزین در وردپرس و سایت کدنویسی شده

متن جایگزین تصویر در وردپرس

با توجه به اینکه از طراحی سایت اختصاصی استفاده می کنید یا اینکه سایت شما با کمک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس ساخته شده است قرار دادن متن جایگزین کمی تفاوت دارد.

در خصوص سایت‌های کدنویسی شده این موضوع را باید به برنامه نویسی بگویید تا رعایت کند و برای تصاویر متن جایگزین قرار دهد.

اما اگر سایت شما وردپرسی است زمانی که شما یک عکس را برای قرار دادن در وب‌سایت خود بارگذاری می‌کنید چند گزینه در سمت چپ به شما نشان داده می‌شود که یکی از آنها که اوصولا همان گزینه اول است متن جایگزین یا همان alt است که شما باید در این بخش متن جایگزین مد نظر خودتان را بنویسید و سپس عکس را منتشر کنید.

نکاتی در خصوص نوشتن متن جایگزین برای تصاویر

تگ Alt چیست

در ادامه مطالب سعی می‌کنیم نکاتی را هر چند کوتاه ولی راه‌گشا را ارائه کنیم که می‌تواند در نوشتن یک متن جایگزین مناسب برای تصاویر به شما کمک کند و روی سئو سایت شما نیز موثر واقع شود.

 • متن جایگزین باید مرتبط به موضوع عکس باشد.
 • متن جایگزین نباید خیلی طولانی یا خیلی کوتاه و یک کلمه باشد. یک عبارت 2 الی 4 کلمه ای مناسب خوب است.
 • برای یک صفحه که چند عکس دارد از کلمات یکسان برای متن جایگزین استفاده نکنید.
 • استفاده از کلمه کلیدی به عنوان متن جایگزین بخصوص برای تصویر شاخص صفحات برای سئو سایت خوب است البته نباید زیاده‌روی کنید. 
 • اگر تصویر شما عکسی از یک محصول است، می‌توانید علاوه بر قرار دادن نام محصول، جزئیات آن مثل مدل و… را هم در متن جایگزین بنویسید.
 • هرگز چند کلمه کلیدی را در یک متن جایگزین قرار ندهید.
 • در کنار متن جایگزین برای بهبود سئو تصاویر از کلمات توصیفی عکس هم استفاده کنید.

سخن پایانی  

 در این مقاله سعی کردیم مطالب مفیدی را در خصوص متن جایگزین یا همان alt تصاویر را بیان کنیم و تاثیر رعایت این مسئله را روی سئو سایت بیان کنیم. هر چند برخی معتقدند رعایت این نکته تاثیر خاصی روی سئو ندارد ولی با توجه به تجربه سئوکاران و متخصصان این زمینه، رعایت همین نکته کوچک تاثیر زیادی در بهبود جایگاه وب‌سایت شما در نتایج گوگل خواهد داشت و کاربران را برای استفاده از وب‌سایت شما ترغیب خواهد کرد.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا