آرتا رسانه

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده از پلتفرم های شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مخاطبان برای ساختن برند شما، افزایش فروش و افزایش ترافیک وب سایت است. این مورد شامل انتشار محتوای عالی در نمایه های رسانه های اجتماعی شما، تعامل با فالوورها و جذب آنها، تجزیه و تحلیل نتایج و اجرای تبلیغات شبکه های اجتماعی است.

پلتفرم های اصلی شبکه های اجتماعی (در حال حاضر) فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست، یوتیوب و اسنپ چت هستند.

همچنین طیف وسیعی از ابزارهای مدیریت رسانه های اجتماعی وجود دارد که به کسب و کارها کمک می کند تا بیشترین بهره را از پلتفرم های رسانه های اجتماعی ذکر شده در بالا ببرند. در صورت علاقه مندی به مباحث دیجیتال مارکتینگ می توانید،از اینجا مقالات آموزش دیجیتال مارکتینگ را مطالعه کنید که می تواند به شما در دستیابی به موفقیت در بازاریابی دیجیتال کمک کند. چه بخواهید یک برند بسازید یا کسب و کار خود را توسعه دهید، می خواهیم به شما کمک کنیم تا موفق شوید.

مروری سریع بر بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی شبکه های اجتماعی(SMM) ابتدا با انتشار شروع شد. کسب‌وکارها محتوای خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذاشتند تا ترافیک وب‌سایت‌های خود را ایجاد کنند و امیدواربودند فروش داشته باشند. اما رسانه‌های اجتماعی بسیار فراتر از اینکه فقط مکانی برای پخش محتوا باشند، رشد کرده‌اند.

امروزه کسب و کارها از شبکه های اجتماعی به روش های مختلف استفاده می کنند. برای مثال، کسب‌وکاری که نگران صحبت‌های مردم در مورد برند خود است، مکالمات شبکه های اجتماعی و پاسخ به اشاره‌های مرتبط (گوش دادن به رسانه‌های اجتماعی و تعامل) را رصد می‌کند. کسب‌وکاری که می‌خواهد نحوه عملکرد خود در رسانه‌های اجتماعی را درک کند، دسترسی، تعامل و فروش خود را در شبکه های اجتماعی با ابزار تحلیلی (تحلیل شبکه های اجتماعی) تجزیه و تحلیل می‌کند. کسب‌وکاری که می‌خواهد به مجموعه خاصی از مخاطبان در مقیاس برسد، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی بسیار هدفمند (تبلیغات شبکه های اجتماعی) را اجرا می‌کند.

به طور کلی، اینها اغلب به عنوان مدیریت شبکه های اجتماعی نیز شناخته می شوند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

پنج رکن اصلی بازاریابی رسانه های اجتماعی

1. استراتژی

قبل از اینکه شروع کنید و چیزی را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید، بیایید یک قدم به عقب برگردیم و به تصویر بزرگتر نگاه کنیم. اولین قدم این است که به استراتژی شبکه های اجتماعی خود فکر کنید.

اهداف شما چه هستند؟ چگونه رسانه های اجتماعی می توانند به شما در دستیابی به اهداف تجاری خود کمک کنند؟ برخی از کسب و کارها از رسانه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند خود استفاده می کنند، برخی دیگر از آن برای افزایش ترافیک وب سایت و فروش استفاده می کنند.

شبکه های اجتماعی  می‌توانند به شما در ایجاد تعامل پیرامون برندتان، ایجاد یک جامعه و به عنوان کانال پشتیبانی مشتری برای مشتریانتان کمک کنند.

می‌خواهید روی کدام شبکه‌های اجتماعی تمرکز کنید؟ پلتفرم های اصلی رسانه های اجتماعی که در بالا ذکر شد، فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست، یوتیوب و اسنپ چت هستند. همچنین پلتفرم‌های کوچک‌تر و رو به‌روز مانند Tumblr، Tik Tok و Anchor و پلتفرم‌های پیام‌رسان اجتماعی مانند مسنجر، واتس‌اپ و وی چت نیز وجود دارند.

هنگام شروع کار، بهتر است چند پلتفرم را انتخاب کنید که فکر می کنید مخاطبان هدف شما در آنها هستند تا اینکه در همه پلتفرم ها حضور داشته باشید.

چه نوع محتوایی را می خواهید به اشتراک بگذارید؟ چه نوع محتوایی مخاطب هدف شما را به بهترین شکل جذب می کند؟ آیا این تصاویر، ویدیوها یا پیوندها است؟ محتوای آموزشی است یا سرگرم کننده؟ یک مکان خوب برای شروع، ایجاد یک شخصیت بازاریابی است که به شما در پاسخ به این سوالات کمک می کند. و این نباید برای همیشه رفع شود. شما همیشه می توانید استراتژی خود را با توجه به نحوه عملکرد پست های رسانه های اجتماعی خود تغییر دهید.

برای کمک به شما در ایجاد یک استراتژی شبکه اجتماعی عالی، در اینجا راهنماهای طولانی و گام به گام ما در مورد ایجاد یک استراتژی رسانه اجتماعی و برنامه بازاریابی رسانه های اجتماعی آورده شده است.

2. برنامه ریزی و انتشار

بازاریابی شبكه های اجتماعی برای مشاغل کوچک معمولاً با حضور مداوم در شبکه های اجتماعی شروع می شود. نزدیک به سه میلیارد نفر (3،000،000،000!) از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. با حضور در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، به برند خود فرصتی می‌دهید تا توسط مشتریان آینده‌تان کشف شود.

انتشار در شبکه های اجتماعی به سادگی اشتراک گذاری یک پست وبلاگ، یک تصویر یا یک ویدیو در یک پلت فرم رسانه اجتماعی است.

دقیقاً مانند نحوه اشتراک گذاری در نمایه شخصی فیس بوک است. اما شما می خواهید به جای ایجاد و انتشار خود به خود محتوا، محتوای خود را از قبل برنامه ریزی کنید.

همچنین، برای اطمینان از اینکه دسترسی خود را در رسانه های اجتماعی به حداکثر می رسانید، باید محتوای عالی را که مخاطبان شما دوست دارند، در زمان و فرکانس مناسب منتشر کنید.

بازاریابی شبکه اجتماعی

3. گوش دادن و تعامل

با افزایش فالوورهای کسب و کار و شبکه های اجتماعی، مکالمات در مورد برند شما نیز افزایش می یابد. مردم در مورد پست‌های شبکه‌های اجتماعی شما نظر می‌دهند، شما را در پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود تگ می‌کنند یا مستقیماً برای شما پیام می‌دهند.

حتی ممکن است مردم در مورد برند شما در شبکه های اجتماعی بدون اطلاع شما صحبت کنند.

بنابراین شما می خواهید مکالمات شبکه های اجتماعی در مورد برند خود را زیر نظر داشته باشید. اگر نظر مثبت باشد، فرصتی دارید که آنها را شگفت زده و خوشحال کنید. در غیر این صورت، می توانید حمایت کنید و قبل از بدتر شدن وضعیت، آن را اصلاح کنید.

می‌توانید به‌صورت دستی همه اعلان‌های خود را در تمام پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی بررسی کنید، اما این کارآمد نیست و پست‌هایی را نخواهید دید که نمایه شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکارتان را تگ نکرده باشند.

در عوض می‌توانید از ابزار گوش دادن و تعامل شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید که همه نام‌گذاری‌ها و پیام‌های شبکه‌های اجتماعی شما را جمع‌آوری می‌کند، از جمله پست‌هایی که نمایه شبکه اجتماعی کسب‌وکار شما را تگ نکرده‌اند.

4. تجزیه و تحلیل و گزارش

در طول مسیر، چه در حال انتشار محتوا و چه در شبکه های اجتماعی باشید، می خواهید بدانید بازاریابی شبکه های اجتماعی شما چگونه عمل می کند.

آیا در شبکه های اجتماعی بیشتر از ماه گذشته با افراد ارتباط برقرار می کنید؟ در ماه چند منشن مثبت می گیرید؟ چند نفر از هشتگ برند شما در پست های شبکه های اجتماعی خود استفاده کردند؟

خود پلتفرم های شبکه های اجتماعی سطح پایه ای از چنین اطلاعاتی را ارائه می دهند. برای به دست آوردن اطلاعات تجزیه و تحلیل عمیق تر یا مقایسه آسان بین پلتفرم های شبکه های اجتماعی، می توانید از طیف گسترده ای از ابزارهای تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی موجود، استفاده کنید.

5. تبلیغات

وقتی بودجه بیشتری برای رشد بازاریابی شبکه های اجتماعی خود دارید، حوزه ای که می توانید در نظر بگیرید تبلیغات شبکه های اجتماعی است.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به کسانی که شما را دنبال می‌کنند به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید.

امروزه پلتفرم‌های تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی آنقدر قدرتمند هستند که می‌توانید دقیقاً مشخص کنید که تبلیغات خود را به چه کسی نشان دهید. شما می توانید مخاطبان هدف را بر اساس جمعیت، علایق، رفتارها و موارد دیگر ایجاد کنید.

هنگامی که چندین کمپین تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی را همزمان اجرا می کنید، می توانید از ابزار تبلیغات شبکه های اجتماعی برای ایجاد تغییرات عمده، خودکارسازی فرآیندها و بهینه سازی تبلیغات خود استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا