آرتا رسانه

ابزار تحقیق کلمات کلیدی

ابزار تحقیق کلمات کلیدی رایگان

زمانی که شما با شرکت های ارائه دهنده خدمات سئو تماس می گیرید و در مورد قیمت سئو سوال می کنید، در مورد کلمات کلیدی از شما سوال می شود. یعنی کل کار سئو حول محور کلمات کلیدی می چرخد و اگر نتوانید آن را به درستی انتخاب کنید، کل زحمت شما به هدر می رود و ممکن است سایت را با کلمات اشتباهی به رتبه های بالاتر برسانید، که سودآوری کمتری برای شما دارند و در حالت بدتر هیچ سودی برایتان ندارند. 

به همین دلیل است که باید در ابتدا با استفاده از ابزار تحقیق کلمه کلیدی که نسخه رایگان آنها نیز وجود دارد، تحقیق کلمات را انجام دهید و انتخاب درستی داشته باشید. 

ابزارهای رایگان تحقیق کلمه کلیدی

برای راحتی کار و اینکه به سادگی به این ابزارها دسترسی داشته باشید، چند ابزار رایگان برای تحقیق کلمه کلیدی را به شما معرفی می کنیم. 

 • Google Search Console
 • KWFinder
 • Keywordtool.io
 • Keyword Planner
 • SEMrush
 • Google Trends
 • LSI Graph
 • Moz Keyword Explorer
 • Ahrefs Keywords Explorer
 • Jetseo

ابزار رایگان تحقیق کلمه کلیدی  Google Search Console

همانطور که قبلاً در آموزش سرچ کنسول توضیح داده شد، در این ابزار کاربردی قسمتی به نام Performance وجود دارد که می توانید query ها را بر اساس Impressions مرتب کنید و مشاهده کنید که سایت شما با کدام یک از کلمات و عبارات بیشتر دیده شده است. این عبارات نشان می دهد که تعداد سرچ آنها زیاد است و می تواند کاربران را به سمت سایت شما هدایت کند. 

البته در نظر داشته باشید که هر عبارت پرسرچ نمی تواند برای شما سود آوری داشته باشد. شاید شما لندینگ پیجی دارید که می خواهید با عبارت طراحی سایت آن را سئو کنید ولی بر اساس اطلاعات سرچ کنسول متوجه می شوید که عبارت “خرید سایت” را عموم مردم بیشتر سرچ می کنند. باید ببینید که آن عبارات پر سرچ مربوط به کدام صفحه از سایت شما هستند. باید کلمات کلیدی مربوط به آن صفحه خاص را رصد کنید و سودآورترین عبارات را انتخاب کنید. 

ابزار تحقیق کلمه کلیدی با سرچ کنسول

تحقیق کلمه کلیدی با KWFinder

KWFinder  به مدت 10 روز اکانت رایگان در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از امکانات آن استفاده کنید. برای آموزش KWFinder به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

تحقیق کلمه کلیدی با Keywordtool.io

من به شخصه از این ابزار زیاد استفاده می کنم. به خصوص برای پیدا کردن لانگ تیل ها و موضوعاتی که حول محور کلمه کلیدی مردم بیشتر جستجو می کنند، می توانید از این ابزار استفاده کنید. کار با این ابزار بسیار ساده است و خبر خوب اینکه زبان فارسی را ساپورت می کند. 

Google Keyword Planner 

ابزاری ضروری برای انتخاب کلمات کلیدی و استراتژی کلی سئو. شما باید یک حسابب کاربری داشته باشید تا بیشترین استفاده را از این ابزار تحقیق کلمه کلیدی داشته باشید.

با استفاده از این ابزار می توان کلمات کلیدی و مترادف و هم معنی آن کلمه را یافت و میزان سختی کلمه، میزان جستجوی ماهانه ی آن کلمه یا عبارت کلیدی توسط کاربران را نیز می توان فهمید. این ابزار امکانات خیلی زیادی دارد که یادگیری آن برای همه افرادی که در زمینه سئو فعالیت می کنند الزامی است. نکته مهم اینکه این ابزار را باید با IP یک کشور دیگر استفاده کرد.

در چند سال پیش ابزار Keyword Planner به صورت مستقل توسط گوگل ارائه شده بود. اما اخیرا گوگل این ابزار را قسمتی ازGoogle Ads قرار داده است. برای ورود به این ابزار از صفحه گوگل، Google Ads را سرچ می کنیم. از طریق آدرس ایمیل با این ابزار لاگین می شویم.

وقتی وارد صفحه ی اصلی شدیم:

در قسمت بالای صفحه گزینه Tools & seating را انتخاب می کنیم. در صفحه ی باز شده، در ستون اول آن گزینه ی keyword Planner را انتخاب می کنیم. 

معرفی چند ابزار تحقیق کلمه کلیدی

در صفحه ی باز شده گزینه ی Discover new keywords را انتخاب می کنیم. کلمه کلیدی را که میخواهیم بررسی کنیم را در گزینه اول وارد می کنیم. در قسمت پایین که آدرس URL خواسته، می توانیم وارد کنیم یا نه، که تاثیری در نتیجه ندارد. بعد از اینکه کلمه یا کلمات مورد نظر را وارد کردیم گزینه ی Get Result  را میزنیم. وارد صفحه به شکل زیر می شویم.

تحقیق کلمه کلیدی با Keyword planner

در قسمت بالای صفحه گزینه ی location را انتخاب میکنیم. و هر دو گزینه Target location , Germany را با ضربدر کنار آن ها می بندیم. چون ما از کشور ایران و تحریم هستیم نیازی نیست که location کشور خودمان را انتخاب کنیم. به همین دلیل وقتی این دو گزینه را ببیندیم location روی all location فعال می شود. صفحه را Save  و از آن خارج می شویم. بعد روی گزینه ی language می رویم و Persian را انتخاب می کنیم.

مجدد روی علامت سرچ رفته و کلمه ی کلیدی را وارد و روی Get Result کلیک میکنیم.حالا در این صفحه تمام کلمات مرتبط با کلمه مورد نظر شما نشان داده می شود. می توانیم برای سهولت کار خروجی Excel را با کلیک روی Download keyword ideas  بگیریم.حالا یک لیست از کلمات کلیدی مرتبط داریم.

امکانات دیگر این ابزار

در قست Add Filter  می توانیم داده ها را محدود کنیم به مواردی که می خواهیم. مثلا اگر بخواهیم مواردی که در آن کلمه “خرید “وجود دارد حذف شود، آن را در قسمت Add Filter اضافه میکنیم. نتیجه را مجدد بررسی می کنیم تمام کلمات کلیدی شامل واژه ی “خرید “حذف شده است.

در تصویر بالا :

 • ستون اول: کلمات یا عبارات کلیدی مرتبط
 • ستون دوم: میزان سرچ در ماه گذشته
 • ستون سوم : میزان سختی کلمه
 • ستون پنجم: حداقل مبلغ برای تبلیغات Ads
 • ستون ششم: حداکثر مبلغ برای تبلیغات Ads
 • ستون آخر: نرخ CTR

را نشان می دهند.

SEMrush 

ابزاری استثنایی برای تجزیه و تحلیل رقبا و دیدن اینکه رقبای شما از چه کلمات کلیدی استفاده می کنند. با SemRush می توانید درک بهتری از رقابتی که با آن روبرو هستید و فرصت های موجود به دست آورید. می توانید دشواری کلمات کلیدی، رصد جایگاه کلمات کلیدی، استخراج کلمات کلیدی رقبا و تجزیه و تحلیل حجم و ترندهای جستجو است.

Google Trends

 1. وارد سایت Google trends می شویم.
 2. در قسمت بالای صفحه گزینه ی انتخاب کشور، ایران را انتخاب می کنیم.(نکته قابل ذکر در این ابزار این که حتما بخاطر داشته باشیم که محدوده ی سنجش را  کشور ایران انتخاب کنیم. یا اگر هدف بررسی کشور دیگری است آنجا را انتخاب کنیم.)
 3. کلمه یا عبارت مورد نظر را در کادر وارد میکنیم.
 4. دکمه Enter را میزنیم. نمودار را نشان می دهد.
 5. برای مقایسه،کلمه یا عبارت دوم را در گزینه ی بعدی وارد می کنیم.
 6. حالا نمودار مقایسه ای را به شکل زیر ارائه می دهد.

ابزار رایگان تحقیق کلمه کلیدی گوگل ترندز

این نمودارها نشان می دهد که سئو سایت نسبت به بهینه سازی سایت محبوب تر است. در زیر همین نمودار ها اطلاعات خوبی راجع به محبوبیت کلمات انتخابی در شهرهای مختلف کشور به شما می دهد. که با مطالعه این اطلاعات به نتایج خوبی می رسیم.

LSI Graph

LSI Graph یک ابزار رایگان تحقیق کلمات کلیدی است که از فناوری LSI برای شناسایی کلمات کلیدی و لانگ تیل ها استفاده می‌کند. LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است و به این معنی است که توسط موتورهای جستجو برای شناسایی رابطه بین اصطلاحات و مفاهیم در محتوا استفاده می‌شود. در سئو، از LSI برای شناسایی کلمات کلیدی و عبارات مرتبط با یک کلید واژه اصلی استفاده می‌شود و به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد تا محتوای خود را برای ارتباط معنایی بهینه کنند و پاسخ جامع‌تری به درخواست جستجوی کاربر ارائه دهند. ابزار LSI Graph به شما کمک می‌کند کلمه کلیدی  LSI را شناسایی کنید، کلمات کلیدی طولانی را بیابید، ایده‌های تولید محتوا بهدست آورید و کلمات کلیدی رقبایتان را تجزیه و تحلیل کنید.

پیشنهاد مطالعه: سئو چیست؟

Moz Keyword Explorer

یکی دیگر از ابزارهای تحقیق در زمینه کلمات کلیدی است که برای استفاده از آن باید وارد سایت moz  شوید و در بخش Keyword Explorer از آن استفاده کنید. می توانید وارد این بخش شوید و کلمه کلیدی اصلی را وارد کنید و لیستی از کلمات کلیدی پیشنهادی همراه با سختی و نرخ کلیک آن‌ها را دریافت خواهید کرد.

Ahrefs Keywords Explorer

Ahrefs یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در زمینه سئو است که امکانات بسیاری دارد. یکی از این امکانات، تحقیق کلمه کلیدی است که به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

می‌توانید با وارد کردن کلمه کلیدی اصلی خود در این ابزار تحقیق کلمه کلیدی، یک لیست از کلمات و عبارات کلیدی مرتبط را به دست آورید. یکی از ویژگی های بارز این ابزار، دقت بالای آن است. با Ahrefs می‌توانید لانگ تیل هایی که با موضوع شما مرتبط هستند را به همراه آمار مشاهده کنید. یکی دیگر از ویژگی های این ابزار این است که ببنید وضعیت رقیب در کلمه کلیدی مد نظر شما چگونه است. برای شروع، با وارد کردن کلمه کلیدی و انتخاب کشور، می‌توانید شروع به تحقیق کنید. اما اگر می خواهید یک گزارش کامل دریافت کنید، باید اشتراک پولی آن را تهیه کنید.

ابزار جت سئو برای تحقیق کلمه کلیدی

به کمک جت سئو می توانید حجم سرچ کلمات کلیدی، درصد تکرار آنها در متن و تعداد کلمات متن را بررسی کنید.

از جمله امکانات مهم جت سئو می‌توان به بررسی رتبه وب‌سایت در کلمات کلیدی، تحلیل رقبا، کلمات کلیدی سایت های رقیب، بررسی میزان سختی کلمات کلیدی، بررسی چگالی کلمات کلیدی، بررسی خطاهای سئوی داخلی و محتوایی مقالات، پیشنهاد تعداد کلمات مناسب برای مقالات، پیشنهاد متادیسکریپشن مناسب و سئوپذیر، گزارش خطاهای مربوط به لینک‌ها و صفحات و آنالیز لینک‌های داخلی و خارجی اشاره کرد.

تکمیل خودکار Google 

همه ما تجربه کرده‌ایم که وقتی شروع به تایپ یک عبارت جستجو می‌کنیم، Google چگونه پیشنهادهایی ارائه می‌دهد. از آنجایی که اینها کلمات کلیدی هستند که مردم معمولاً آنها را مرتبط با موضوع جستجو می‌کنند، تکمیل خودکار گوگل منبع فوق‌العاده‌ای از ایده‌های کلیدواژه است.

Ubersuggest 

نیل پاتل این ابزار را برای کمک به تحقیقات کلمات کلیدی ایجاد کرده است. به سادگی یک کلمه یا عبارت را تایپ کنید و لیستی از پیشنهادات، مترادف ها و عبارات مرتبط را دریافت خواهید کرد. Ubersuggest همچنین شامل داده‌های مربوط به CPC، رقبا و حجم جستجو می‌شود.

Similarweb

یک ابزار هوشمند بازار که شامل ویژگی های تجزیه و تحلیل SEO مانند کلمات کلیدی پرطرفدار و محبوب ترین محتوا برای یک وب سایت خاص است.

تکمیل خودکار یوتیوب

 مانند تکمیل خودکار گوگل، نسخه یوتیوب به شما کمک می‌کند تا ایده‌های کلیدی بیشتری برای افزایش دسترسی خود از طریق SEO ویدیو دریافت کنید.

DuckDuckGo Autocomplete

یک موتور جستجوی جایگزین که حریم خصوصی بیشتری را به کاربران خود ارائه می دهد. در حالی که آشکارا به اندازه گوگل قدرتمند نیست، مکان دیگری برای دریافت ایده های کلیدواژه و یافتن فرصت های جدید است. این موتور جستجو بر روی ارائه حریم خصوصی بیشتر به کاربران متمرکز است. مانند مورد قبلی، می تواند مکان خوبی برای گرفتن ایده های جدید باشد.

پیشنهاد مطالعه: چک لیست سئو تکنیکال

Answer the public

یک ابزار تحقیق کلمه کلیدی جالب است که به یافتن پیشنهادات کلمه کلیدی کمک می کند که در یک نمودار منحصر به فرد ساختار یافته است که روابط بین اصطلاحات را نشان می دهد. ابزاری مفید برای تجسم ارتباط بین کلمات کلیدی شما.

SEO Power Suite

یکی دیگر از خدمات کامل راه حل SEO که شامل تحقیق کلمات کلیدی و نمای کلی عملکرد آنها می شود.

WordStream

این ابزار جستجوی رایگان کلمات کلیدی را برای شما پیدا می کند  سپس می توانید عملکرد را برای تبلیغات گوگل و بینگ صادر و نظارت کنید.

Also asked

کلمه کلیدی خود را به همراه یک زبان و یک کشور وارد کنید، این ابزار یک نقشه سلسله مراتبی از عبارت های جستجو را در مورد موضوع شما نمایش می دهد.

Bing Autocomplete

در حالی که دقیقاً گوگل نیست، Bing هنوز منبعی برای الهام از کلمات کلیدی است که ممکن است ایده‌ها و امکانات جدیدی به شما بدهد.

سؤالات مرتبط از Google 

در طول جستجوی Google، «سوالات مرتبط» یا «مردم نیز می پرسند» را مشاهده خواهید کرد. اینها منابع عالی ایده های کلیدواژه و محتوا هستند که از پرس و جوهای واقعی کاربر تولید می شوند.

سخن پاياني

انتخاب کلمات کلیدی مناسب گامی اساسی در موفقیت بازاریابی دیجیتال است. در حالی که گوگل نحوه ایندکس کردن و رتبه بندی صفحات را تغییر داده است، کلمات کلیدی هنوز در سئو بسیار مهم هستند. خوشبختانه برای بازاریابان ابزارهای زیادی برای تحقیق کلمات کلیدی و ادغام در محتوا وجود دارد. اگر قبلاً این کار را نکرده اید، برخی از ابزارهای توصیه شده ما را امتحان کنید. گاهی اوقات فقط یک برتری جزئی نسبت به رقبا است که می تواند تفاوت را ایجاد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا