آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

آیا با آنالیز بک ‌لینک رقبا آشنایی دارید؟ اصلاً بک لینک چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟ لینک‌ها برای رتبه‌بندی سایت ضروری هستند. در واقع، رتبه‌بندی بدون لینک بسیار دشوار است. همینطور، کسب لینک‌های خوب هم دشوار است. بنابراین، ما از اطلاعات خود استفاده خواهیم کرد تا تعیین کنیم که در کجا ممکن است پیوندهای خوبی را پیدا کنیم که تا مسیر را راحت‌تر طی کنیم. اما آن لینک ها چیست؟

در یک پاسخ کوتاه باید بگویم سایت‌هایی که قبلا به رقبای شما لینک داده اند، اما به شما لینک نداده اند.

آنالیز بک لینک رقبا چیست؟

 وب سایت‌هایی که به رقبای شما لینک می دهند قبلاً نشان داده‌اند که به موضوع شما علاقه مند هستند. شما در مورد کلمات کلیدی رقبای خود تحقیق کرده اید، URL های موفق آنها را تجزیه و تحلیل کرده‌اید، و محتوای برتر و ارزشمندتری برای مخاطبان خود ایجاد کرده‌اید. اکنون، می‌توانید به این وب سایت‌ها نشان دهید که منابع شما به طور قابل توجهی بهتر از رقبای شما است. این به شما شانسی بهتر از حد متوسط برای به دست آوردن لینک نیز می‌دهد و در نتیجه اقتدار شما را در وب افزایش می‌دهد.

آنالیز بک لینک رقبا با moz

قبل از شروع جستجوی بک لینک‌های رقبای خود، باید نمایه خود، به ویژه Domain Authority خود را ارزیابی کنیم. Domain Authority (DA) هنگام بررسی رقبای واقعی شما به بهترین وجه به عنوان یک معیار مقایسه ای استفاده می شود، بنابراین انجام یک خودارزیابی سریع (اما موثر) مهم است. به این ترتیب، ما چشم انداز رقابتی خود را بهتر درک خواهیم کرد، و اینکه در چه جایگاهی قرار داریم. اگر مایل باشید می توانید مقاله روش های افزایش دامین آتوریتی سایت را مطالعه کنید.

برای بررسی DA خود و دریافت یک عکس فوری از سلامت بک لینک خود، از Domain Authority Checker استفاده می‌کنیم. البته ابزارهای دیگری نیز برای این کار وجود دارد ولی ما برای تهیه این متن از ابزار رایگان moz استفاده می‌کنیم.

توجه داشته باشید برای استفاده از این ابزار باید به فیلترشکن متصل شوید.

بیایید به بررسی کننده اعتبار دامنه برویم:

1. نام دامنه خود را وارد کنید(1800petmeds.com)، شما می‌توانید نام دامنه خود یا هر دامنه دیگری را وارد کنید ما نیز در اینجا از دامنه 1800petmeds.com استفاده می‌کنیم.

2. روی Check Authority کلیک کنید، صفحه شما به شکل زیر در می آید:

آنالیز بک لینک رقبا
آنالیز بک لینک رقبا

همانطور که می‌بینید می‌توانیم Domain Authority، Linking Root Domains، و برخی از آمارهای اضافی درباره دامنه خود را ببینیم:

در سمت چپ، صفحات برتر توسط لینک‌ها را خواهید دید. اینها پولسازان شما هستند. آنها URL های شما هستند که بیشترین سود را از طریق بک لینک کسب می‌کنند.

در سمت راست، Top Linking Domains را خواهید دید. اینها بالاترین وب سایت‌های Domain Authority هستند که به شما لینک می دهند.

 Domain Authority لگاریتمی است نه خطی. این به این معنی است که افزایش DA در زمانی که پایین است، مانند افزایش از 1 به 10، بسیار ساده تر است. اما در این مثال، DA ما 60 است و افزایش آن به میزان 10 امتیاز در این سطح بسیار بسیار دشوارتر است.

نحوه انجام تجزیه و تحلیل لینک رقیب

 اکنون که وضعیت فعلی و DA خود را می‌دانیم، قدم بعدی یافتن صفحات بسیار مرتبط برای دریافت لینک است. برای این تحلیل، از Link Explorer’s Link Intersect tool استفاده می کنیم. این گزارش دامنه ها و URL هایی را به شما نشان می‌دهد که به رقبای شما لینک دارند، اما نه به شما.

 1. با وارد کردن دامنه خود در فیلد اول (1800petmeds.com)، شروع کنید.

2. رقبای خود را در زیر وارد کنید. برای بهترین نتایج، دو رقیب خوب است، اما می‌توانید تا پنج رقیب را وارد کنید. ما در اینجا دو دامنه (petcarerx.com و chewy.com) را برای وارد کردن انتخاب کردیم:

تجزیه و تحلیل لینک رقیب
نحوه انجام تجزیه و تحلیل لینک رقیب

3. نتیجه به صورت عکس بعدی برای ما لیست می‌شود. نتایج زیر را مرتب و فیلتر کنید. اکنون ما لیستی از دامنه هایی داریم که به رقبای ما لینک دارند، اما به ما نه. در این مورد، می‌توانیم ببینیم nypost.com، mashable.com و vice.com همه به دو رقیب ما مرتبط هستند، اما به ما لینک نداده‌اند :

Root Domain
Root Domain

فقط یک نگاه به نتایج به ما ایده‌ای از وب سایت‌های خارج از حرفه ما، مانند Vice و Mashable را می دهد که محتوای مرتبط را منتشر می‌کنند و سپس به رقبای ما لینک می‌دهند. این گزارش یک نمای هوایی مفید از محتوا و ماتریس پیوندهایی است که در فضای ما رخ می دهد.

4. این را به یک CSV صادر کنید

 5. مرحله نهایی: در قالب SEO Competitor Analysis، CSV را در تب Link Gap Analysis کپی و پیست کنید.

 سطح بعدی: تجزیه و تحلیل لینک هدفمند دانستن این نکته ارزشمند است که سایت هایی مانند mashable.com و vice.com به URL یکی از رقبای ما پیوند دارند و همچنین به URL رقیب دیگری پیوند دارند. با این حال، داشتن یک زمینه اضافی مفید خواهد بود.

علاوه بر این، ممکن است روی محتوای خاصی در وب سایت خود متمرکز شوید. شاید شما یک محصول یا خدمات را در اولویت قرار داده‌اید، یا هدف شما این است که ترافیک را به سمت محصولات یا محتوای فصلی هدایت کنید.

برای پرداختن به این اهداف و خروجی بسیار کاربردی‌تر، اجازه دهید به عقب برگردیم و پرس و جو را دوباره اجرا کنیم، اما این بار همه چیز را در سطح صفحه (به جای سطح دامنه) وارد می‌کنیم. با یافتن URL هایی که به صفحات خاص رقبای ما پیوند دارند، نتایج ما بیشتر متمرکز خواهد شد.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهیم قدرت خود را در موضوع گیاهان سمی برای حیوانات خانگی افزایش دهیم. ما تحقیقات کلمات کلیدی را انجام داده ایم، یک مقاله قانع کننده با روش‌ها، تصاویر و توضیحات عالی ایجاد کرده‌ایم. اکنون می خواهیم لینک‌های بسیار مرتبط را به آن صفحه هدایت کنیم.

 ما 2 تا از رقبای خود را شناسایی کرده‌ایم که URLهای موفقی برای این موضوع دارند. petmd.com و aspca.org. حالا هدف ما شناسایی صفحاتی است که به آدرس‌های اینترنتی رقبای ما پیوند دارند که برای این موضوع رتبه بندی می‌کنند.

 ما از Moz’s Link Intersect برای انجام این کار استفاده خواهیم کرد:

 1. URL خاصی را از دامنه خود که می‌خواهید فرصت های لینکی را برای آن کشف کنید، وارد کنید.

 2. منوی کشویی را به صفحه دقیق تغییر دهید.

 3. با URL های خاص مقالات رقبای خود تکرار کنید

 4. فهرست کشویی را به صفحاتی تغییر دهید که به هر ترکیبی از موارد زیر پیوند دارند:

نتیجه یک مجموعه بسیار خاص از فرصت‌های لینکی است. با استفاده از این ابزار، URL های خاصی را می‌بینیم که به صفحات رقیب خاصی (A, B) لینک دارند، اما به صفحه ما لینک نمی‌دهند.

اکنون، با محتوای ارزشمند و مفید خود، فهرست شروع خوبی از مکان‌هایی دارید که می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و از آنها لینک بخواهید. آماده انجام تحلیل رقبای سئوی خود هستید. برای تجزیه و تحلیل سریع، نگاهی به یک یا دو پرس و جو، پیوند یا SERP ممکن است کافی باشد. برای بررسی عمیق تر، احتمالاً می خواهید همه چیز را به یک صفحه گسترده صادر کنید تا بتوانید مجموعه داده‌های بزرگتر را مرتب و فیلتر کنید. شکل واقعی تجزیه و تحلیل رقبای شما متفاوت خواهد بود، اما ما یک مجموعه نمونه برای شروع کار برای شما تنظیم کرده ایم:

1-  دستورالعمل‌ها را برای جمع‌آوری داده‌ها دنبال کنید

2-  داده‌های نمونه را با داده‌های خود جایگزین کنید

3- مرتب سازی، فیلتر کردن، و سفارشی سازی بر اساس نیازهای خود

برای تحلیل ابتدایی رقبای سئو، به ابزار خاصی نیاز ندارید ،چشمان شما و گوگل برای شروع کار کافی است.

اما اگر واقعاً می‌خواهید بینش‌های عملی را کشف کنید، به شما کمک می‌کند که یک ابزار ارزشمند سئوی همه‌جانبه در اختیار داشته باشید.

  مجموعه نرم افزاری با داده‌های کلمه کلیدی و فهرست لینک قابل توجهی بهترین کار را دارد.

  اگر حساب Moz Pro ندارید، می‌توانید یک اکانت رایگان 30 روزه ایجاد کنید.

این راهنما به راحتی تمام داده هایی را که برای تکمیل تجزیه و تحلیل رقیب سئوی موثر نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد

از این الگو برای هدایت تحلیل رقبای سئوی خود استفاده کنید. می‌توانید از کل الگو یا فقط آن قسمت‌هایی که احساس می‌کنید بیشتر مرتبط هستند استفاده کنید.

  این راهنما برای شروع کار در نظر گرفته شده است، بنابراین با خیال راحت از آن استفاده کنید و آن را هر طور که می خواهید تغییر دهید.

خب تا اینجای کار ما یکی از ابزارهای معرف برای آنالیز بک‌لینک رقبا را بررسی کردیم. در ادامه چند ابزار دیگر را خدمتتان معرفی می‌کنیم تا اگر تمایل داشتید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

آنالیز بک لینک رقبا با Ahref

این ابزار یکی از بهترین ابزارهای موجود برای آنالیز بک‌لینک رقباست. البته پولی است ولی ارزشش را دارد که از آن استفاده کنید.

برای استفاد از این سایت وارد آن شوید و بعد از عضویت و طی کردن مراحل می‌توانید لینک صفحه اصلی یا آدرس صفحه داخلی خود را وارد کنید تا آنالیز را شروع کنید.

سپس روی گزینه Backlinks  کلیک کنید در ادامه برای اینکه لیستی از سایت هایی که رقبا در آنها لینک سازی کرده اند را به دست بیاورید روی گزینه One link per domain  کلیک کنید.

حالا هر کدام از این سایت‌ها را بررسی کنید و در صورت امکان بک لینک بسازید یا اینکه بک‌لینک بخرید.

ابزارهای دیگری نیز همچون OpenLinkProfiler (پولی و رایگان)، Majestic (پولی و رایگان)، Alexa  (پولی و رایگان) برای آنالیز بک‌لینک رقبا وجود دارند که به نوبه‌ی خود ابزارهای قدرتمندی هستند.

پیمایش به بالا