آرتا رسانه

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ يكي از جذاب ترين بحث هاي آموزش ديجيتال ماركتينگ است در واقع به همکاری بین کاربران و برندهای محبوب شبكه های اجتماعی برای تبلیغ محصولات یا خدمات برندها گفته مي شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ همکاری بین کاربران و برندهای محبوب رسانه های اجتماعی برای تبلیغ محصولات یا خدمات برندها است. این مشارکت‌ها از ابتدای ظهور رسانه‌های اجتماعی به‌طور غیررسمی ادامه داشته است. تا سال 2009،به اندازه کافی عادی بودند تا کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده وارد عمل شد و آنها را از طریق قانون به اصطلاح بلاگر تنظیم کند. (چین، هند و بریتانیا مقررات مشابهی را معرفی کرده اند.)

از آن زمان، بازار به سرعت شگفت‌آوری رشد کرده است: طی پنج سال گذشته، بیش از 50 درصد در پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام و یوتیوب (در کشورهای غربی) و Pinduoduo و WeChat (در چین) افزایش یافته است. در این سال، اقتصاد اینفلوئنسر مارکتینگ 16.4 میلیارد دلار ارزش گذاری شد.

مک کینزی با تکمیل یک نظرسنجی که شامل 20000 مصرف کننده اروپایی بود، ظهور اینفلوئنسر مارکتینگ را در سال 2014 پیش بینی کرد. تجزیه و تحلیل در آن زمان اشاره کرد که بیشتر تأثیر اینفلوئنسر مارکتینگ از به اصطلاح تأثیرگذاران قدرت ناشی می شود. اما این نظرسنجی همچنین یک بازار نوظهور – و تا حد زیادی دست نخورده – از اینفلوئنسرهای کمتر فعال با دنبال کنندگان کمتر را شناسایی کرد. در سال‌های اخیر، شاهد این بودیم که این پدیده با ظهور اینفلوئنسرهای میکرو و نانو ظاهر شده است.

برندها از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می کنند زیرا برای آنها، مصرف کنندگان و تأثیرگذاران به طور یکسان کار می کند. هنگامی که مک کینزی نظرسنجی خود را در سال 2014 انجام داد، رسانه های اجتماعی تأثیر قابل توجهی بر تصمیمات خرید مصرف کننده داشتند. در سال 2022، تجزیه و تحلیل بیش از 2000 پست بازاریابی تأثیرگذار نشان داد که این استراتژی ROI مثبتی را برای برندها به همراه دارد.

پیشنهاد طالعه: roi چیست؟

به علاوه، هیچ کمبودی برای تأثیرگذاران احتمالی وجود ندارد. در یک نظرسنجی در سال 2019 از چندین هزار هزاره و نسل Z  ، پنجاه و چهار درصد گفتند که اگر بتوانند اینفلوئنسر خواهند شد. اگرچه نمی دانیم بازار تا چه زمانی اینقدر داغ خواهد بود، رسانه های اجتماعی همچنان بسیار محبوب هستند. و برندها و افراد از این هجوم طلا نهایت استفاده را می‌برند در حالی که تجارت هنوز در حال رونق است.

بيشتر بخوانيد: gen z چیست؟

فراتر از موهای براق و لبخند مگاواتی، چه چیزی باعث می شود که یک فرد تأثیرگذار باشد؟ و اینفلوئنسر مارکتینگ چگونه کار می کند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پدیده به سرعت در حال رشد و اینکه به کجا می رود،در اين مقاله با ما همراه باشيد.

آنچه در اين مطلب مي خوانيد:

اینفلوئنسر كیست؟

اینفلوئنسرها افرادی با فالوورهای قابل توجه در رسانه های اجتماعی هستند که می توانند بر رفتار دنبال کنندگان خود به عنوان مصرف کننده تأثیر بگذارند. اگرچه هر کسی می‌تواند تأثیرگذار باشد، اینترنت  به نفع افراد ثروتمند، مشهور و جذاب است. این فهرست 2021 از 50 تأثیرگذار برتر رسانه های اجتماعی جهان را بررسی کنید. هر اسمی را می شناسید؟ احتمالاً این کار را می‌کنید: اکثر افرادی که در لیست هستند، افراد مشهور بزرگ هستند.

با این حال، همه حساب‌های رسانه‌های اجتماعی نشان دهنده انسان‌ها نیستند و این در مورد تأثیرگذاران نیز صادق است. اینفلوئنسرهای حیوانات نیز یک چیز هستند. اینفلوئنسرهای هوش مصنوعی هم همینطور. مشهورترین اینفلوئنسر ربات، لیل میکولا ۱۹ ساله دائمی است که حساب کاربری او (که توسط یک استارت آپ در لس آنجلس ایجاد شده است) تعداد فالوورهایش به سه میلیون نفر می رسد.

معامله اینفلوئنسر مارکتینگ چگونه است؟

چنین مشارکتی اغلب این دو مدل را ترکیب می کند:

  1. یک اینفلوئنسر به ازای هر پست یک نرخ ثابت برای ارائه محصول یا خدمات دریافت می کند. این كار به عنوان یک معامله برند شناخته می شود. نرخ ثابت می تواند سه تا پنج رقم باشد، حتی برای یک اینفلوئنسر بدون میلیون ها دنبال کننده یا یک پروفایل جهانی. افراد مشهور می توانند برای هر پست شش رقمی یا بیشتر هزینه کنند.
  2. یک اینفلوئنسر درباره یک محصول یا خدمات، با پیوندی به درگاه خرید، پست می‌کند. هر بار که بیننده با کلیک بر روی پیوند یا استفاده از یک کد تبلیغاتی محصول را خریداری می کند، اینفلوئنسر کمیسیون دریافت می کند.

پیشنهاد مطالعه: پوش نوتیفیکیشن چیست؟

اینفلوئنسرها چقدر دستمزد می گیرند؟

از آنجایی که هر اینفلوئنسر دارای مخاطبان منحصر به فرد، لیست فالوورهای منحصر به فرد و معیارهای تعامل منحصر به فرد است، هر معامله بازاریابی تأثیرگذار نیز منحصر به فرد است. الکسا کالینز مدل لباس شنا و اینفلوئنسر، که بیش از دو میلیون دنبال کننده دارد، به اینسایدر گفت که حداقل 1000 دلار برای یک استوری حمایت شده در حساب اینستاگرام خود دریافت می کند. تایلر شانل – یک اینفلوئنسر با بیش از 13000 فالوور – می‌گوید که برای یک استوري حمایت‌شده حداقل 100 دلار از برندها دریافت می‌کند. برخی از اینفلوئنسرهای شبكه های اجتماعی 100 دلار به ازای هر 10000 دنبال کننده را یک فرمول قابل قبول می دانند. اما هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد. یکی از اینفلوئنسرهای رسانه اجتماعی با Insider صحبت کرد که هر ماه حدود 5000 دلار فقط از طریق پیوندهای وابسته که کاربران وب را به وب سایت تبلیغ کننده هدایت می کند، به دست آورد. معاملات برند می‌تواند برای اینفلوئنسرها نیز چک‌های بزرگی به همراه داشته باشد. اینفلوئنسر دیگری که در آن زمان 275000 فالوور داشت، گفت که در مدت 6 ماه فقط از معاملات برندها 700000 دلار به دست آورده است.

 

تفاوت بین اینفلوئنسر مارکتینگ و تایید افراد مشهور چیست؟

از مدت ها قبل از اینکه ورزشکاران برای اولین بار در cereal boxes ظاهر شوند، برندها از افراد مشهور برای فروش محصولات استفاده می کردند. اما اینفلوئنسر مارکتینگ و تایید افراد مشهور کاملاً یکسان نیستند. تأیید افراد مشهور معمولاً شامل یک شرکت سرمایه گذاری بزرگ در شخصی است، اما تعیین بازده دقیق آن سرمایه دشوار است. با اینفلوئنسر مارکتینگ، تشخیص بازگشت سرمایه آسان‌تر است زیرا شرکت‌ها می‌توانند از نزدیک بر لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، مکالمات آنلاین و غیره نظارت کنند.

میکرو اینفلوئنسر چیست؟

اینفلوئنسرها بسته به تعداد فالوورهایشان در پنج اندازه مختلف وجود دارند – نانو، میکرو، متوسط، ماکرو و مگا:

  • اینفلوئنسرهای نانو کمتر از 10000 دنبال کننده دارند.
  • میکرو اینفلوئنسرها بین 10000 تا 50000 دارند.
  • اینفلوئنسرهای متوسط از 50000 تا 100000 دارند.
  • اینفلوئنسرهای ماکرو بیش از 500000 نفر دارند.
  • اینفلوئنسرهای مگا هوای نادر تنفس می کنند: آنها بیش از یک میلیون دنبال کننده دارند.

ممکن است تصور کنید که برندها می خواهند فقط با اینفلوئنسرهای کلان کار کنند، اما این كار همیشه هوشمندانه ترین تصمیم تجاری نیست. اینفلوئنسرهای میکرو ممکن است نسبت به همتایان کلان خود که از عکاسان حرفه ای، استایلیست ها، هنرمندان آرایش و انواع مشاوران برای قرار دادن یک پست استفاده می کنند، محتوای مرتبط تری تولید کنند. در حالی که اینفلوئنسرهای کلان ممکن است سبک زندگی را تبلیغ کنند که برای بسیاری از افراد دست نیافتنی به نظر می رسد، از سوی دیگر اینفلوئنسرهای خرد می توانند نشان دهنده دسترسی فالوورهای خود باشند.

البته، کار با اینفلوئنسرهای کلان مزایای آشکاری دارد: با فالوورهای انبوه خود، آنها می توانند به برندها کمک کنند تا صدها هزار یا حتی میلیون ها نفر را جذب کنند.

پیشنهاد مطالعه: چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟

چه پلتفرم هایی برای اینفلوئنسر مارکتینگ محبوب هستند؟

در یک نظرسنجی در سال 2022 از بیش از 2000 برند جهانی، حدود 80 درصد گزارش کردند که از اینستاگرام برای بازاریابی تأثیرگذار استفاده می کنند. TikTok در حال افزایش است: در همین مطالعه که در سال 2023 انجام شد، 56 درصد از برندهای شرکت کننده گزارش دادند که از این پلت فرم برای کمپین های بازاریابی تأثیرگذار استفاده می کنند.

اگرچه اینستاگرام و تیک تاک محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای اینفلوئنسر مارکتینگ هستند، برندها نباید پتانسیل جایگزین‌ها را نادیده بگیرند. شاید نام تجاری شما قبلاً یک تأثیرگذار خاص با تعداد قابل توجهی از مشترکین YouTube را در ذهن داشته باشد. مانند انواع سنتی بازاریابی، اینفلوئنسر مارکتینگ باید متناسب با مخاطبان خاص یک برند باشد.

همچنین، تحقیقات انجام شده توسط پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ Upfluence نشان می‌دهد که پلتفرم‌های خاصی ممکن است اینفلوئنسرهای خاصی را جذب کنند، بسته به اینکه اینفلوئنسر چند فالوور دارد. اینفلوئنسرهای میکرو و متوسط تمایل دارند اینستاگرام را ترجیح دهند، در حالی که اینفلوئنسرهای ماکرو و مگا به سمت TikTok مهاجرت می کنند.

چه چیزی باعث موفقیت یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ می شود؟

اصالت اساس هر کمپین بازاریابی تأثیرگذار موفق است. ایجاد روابط با اینفلوئنسرهایی که از قبل با پیام برند مرتبط هستند حیاتی است. اینفلوئنسرها ممکن است به دلیل محتوایشان در مورد پایداری، آشپزی، مثبت بودن بدن، سبک زندگی سالم و غیره محبوب باشند. آیا برند شما با یک اینفلوئنسر خاص و برند آن تأثیرگذار مطابقت دارد؟ اینفلوئنسر مارکتینگ باید بیشتر از امتیاز دادن به پست هایی باشد که محصولات شما را تایید می کنند. این كار باید در مورد ایجاد روابط واقعی با سازندگان باشد – شما می خواهید آنها واقعاً پشت برند شما باشند.

علاوه بر این، مشارکت با گروه متنوعی از اینفلوئنسرها می‌تواند به برند شما کمک کند تا با مخاطبان بزرگ‌تری تعامل داشته باشد. به عنوان مثال، الساندرا سیلز – معاون رشد در Ipsy – به مک کینزی گفت که تجربیات او در کار با سازندگان تراجنسیتی به او کمک کرد تا برند زیبایی را دوباره با جامعه ترنس‌جنسیتی ارتباط برقرار کند.

چگونه همه گیري COVID-19 بازاریابی اینفلوئنسر را تغییر داد؟

شواهد به وضوح نشان می دهد که همه گیری COVID-19 یک حالت عادی جدید ایجاد کرد. اگرچه بسیاری از ما دوباره به مسافرت می رویم، بیرون می روی به دفتر کار می رویم، همه چیز احتمالاً عادي شده است. این بیماری همه گیر نحوه نگاه ما به سلامت عمومی، غذا، خرید و موارد دیگر را تغییر داد.

اکنون افراد بیشتری به صورت دیجیتال خرید می کنند. هیچ جای تعجبی وجود ندارد: با نگرانی های طولانی مدت برای سلامتی و سطوح جدید و کمتر تحمل خطر، خرید آن کفش های جدید از مبل راحت تر و ایمن تر است. در یک مطالعه، که در می 2020 انجام شد، داده‌های ویزا نشان داد که 13 میلیون نفر در آمریکای لاتین اولین معامله تجارت الکترونیک خود را در طول همه‌گیری، زمانی که مصرف‌کنندگان خواهان خرید بدون تماس بودند، انجام دادند. علاوه بر این، نظرسنجی جهانی مداوم مک‌کینزی نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان به‌طور مداوم راه‌های دیجیتالی و کم‌تماس برای دریافت خدمات یا محصولات را انتخاب می‌کنند. اینفلوئنسرها نقش بزرگتری در خرید عادی جدید دارند: 34 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند که به دلیل تأیید اینفلوئنسرها از اینستاگرام خرید کرده اند.

 

اینفلوئنسر كیست

متاورس چگونه بر بازاریابی تأثیرگذار تأثیر می گذارد؟

متاوره مفهومی نسبتاً جدید و تا حدودی پیچیده است. ما آن را به‌عنوان یک تکامل اینترنت توصیف می‌کنیم: این فضای دیجیتال سه بعدی در حال ظهور است که به مردم اجازه می‌دهد از طریق واقعیت مجازی و سایر فناوری‌ها، تجربیات واقعی را به صورت آنلاین داشته باشند. در متاورس، افراد با همتایان، محتوا، ارزهای دیجیتال، برندها و دیگر «جهان‌ها» تعامل دارند. پلتفرم هایی که ممکن است قبلاً بشناسید عبارتند از Animal Crossing، Fortnite، Minecraft، Roblox و The Sims.

آینده بازاریابی در متاورس چیست؟ به نظر می رسد که مردم مایل به پرداخت برای کالاهای مجازی هستند: فروش مستقیم به آواتار چنین اقلامی صنعت 54 میلیارد دلاری را ایجاد کرده است. به عنوان مثال، گوچی نسخه دیجیتال کیف Dionysus خود را به قیمت بیش از 4000 دلار فروخت که بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن است. نایک کفش‌های کتانی مجازی به نام Nike Cryptokicks می‌فروشد و Chipotle به 30000 بازدیدکننده اول رستوران مجازی شرکت در Roblox، کوپن‌هایی برای بوریتوهای واقعی ارائه می‌دهد.

اینفلوئنسرها بیشتر و بیشتر با متاورس درگیر می شوند. به عنوان مثال، خواننده رپ، اسنوپ داگ، یک موزیک ویدئو ساخته شده در متاورس The Sandbox و همچنین یک “Snoopverse” (در همان پلتفرم) منتشر کرده است، که در آن طرفداران می توانند به اجراها و محتوای انحصاری دسترسی داشته باشند. پتانسیل همکاری برند-اینفلوئنسر در متاورس به همان اندازه بی حد و حصر به نظر می رسد که خود متاورس.

فرصت ها و چالش های اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

بسیاری از برندها می توانند با مشارکت با اینفلوئنسرها سود ببرند. اما اینفلوئنسر مارکتینگ بدون ریسک نیست. شرکت‌های بزرگ و معروف ممکن است از اینفلوئنسر مارکتینگ برای ایجاد یا حفظ حس اعتماد در میان مصرف‌کنندگان با افزودن عنصر شخصیتی استفاده کنند. اما برندهای بزرگ نیز ممکن است برایشان سخت‌تر باشد که در توصیه‌های اینفلوئنسر معتبر ظاهر شوند، زیرا به وضوح برای آن پول پرداخت شده است. اینفلوئنسر که یک برند کوچکتر و کمتر شناخته شده را تبلیغ می کند، می تواند واقعی تر به نظر برسد.

برندهای کوچکتر ممکن است در آینده با چالش های خاص خود روبرو شوند. از آنجایی که اینفلوئنسر مارکتینگ بازار آنلاین را تحت الشعاع قرار می دهد، ممکن است در میان سر و صدا برجسته شدن سخت تر باشد. کیتی فرایبرگ، رئیس سابق بازاریابی رشد در شرکت لباس زیر زنانه ThirdLove، به مک کینزی گفت:

از آنجایی که بازار اشباع‌تر می‌شود، برای برندها، به‌ویژه برندهای کوچک‌تر، بسیار سخت‌تر می‌شود که خودشان را متمایز کنند. برندهای مستقیم به مصرف کننده [D2C] از این كار به عنوان راهی برای ساختن برند و صدای خود استفاده کرده اند. همانطور که شرکت‌های بزرگ‌تر وارد فضا می‌شوند و شروع به استفاده از اینفلوئنسرها می‌کنند، برندهای D2C مجبور می‌شوند چیز جدید بعدی را کشف کنند.

فرایبرگ همچنین خاطرنشان می کند که مشاغل بزرگ که با بسیاری از اینفلوئنسرها کار می کنند ممکن است در مدیریت چنین شبکه هایی با مشکل مواجه شوند. حتی اگر برند شما با دقت خالقی را انتخاب کند که از ارزش های برند شما حمایت می کند، همیشه نمی توانید مطمئن باشید که آن شخص به صورت آنلاین حرفه ای عمل می کند و به اعتبار برند شما آسیب نمی رساند.

مثل همیشه، برندها باید در مورد نحوه انجام تجارت خود در اینترنت یا در متاورس هوشمند باشند. اما با وجود خطرات، مشارکت با اینفلوئنسرهای مناسب در این فضاها می تواند به رشد تصاعدی برندها کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا