آرتا رسانه

جدول محتوا

در این مقاله به کاوش در Hyperledger Fabric و Hyperledger Explorer و بررسی این دو نمونه می پردازیم.

Hyperledger Fabric و Hyperledger Explorer

Hyperledger Fabric برای بلاک چین های مجاز، یکی از برجسته ترین آنها به شمار می رود که توسط بنیاد لینوکس و منبع باز پشتیبانی می شود.

در صورت تمایل به آموزش برنامه نویسی بلاک چین پکیج آموزش برنامه نویسی بلاک چین را ملاحظه نمایید.

در ساده‌ترین حالت، هر تعداد گره‌ای که به آنها «همتا» گفته می‌شود، ممکن است یک شبکه خصوصی (فقط دعوت) تشکیل دهند و همه یا زیرمجموعه‌ای از آنها ممکن است در هر تعداد «کانال» شرکت کنند.

این کانال‌ها در واقع زنجیره‌های بلوکی متمایز هستند، بنابراین در تصویر زیر، Peer 3 در دو بلاک چین با مجوز برای هر دو کانال 1 و کانال 2 شرکت می‌کند. سایر همتایان فقط به یک کانال دسترسی دارند. بر خلاف یک شبکه عمومی، همه همتایان در این طرح نیازی به دسترسی به تمام داده های موجود در شبکه ندارند.

بررسی Hyperledger Fabric و Hyperledger Explorer

هر همتا متعلق به یک سازمان است (هر سازمان ممکن است بیش از یک همتا را اداره کند). سازمان اساساً مالک است و کلیدهای لازم برای دسترسی به شبکه را در اختیار دارد.

از آنجایی که هیچ ماینر وجود ندارد، شخص دیگری باید عملکردهای مشابهی را در اجرای قراردادهای هوشمند و دستیابی به اجماع انجام دهد. این کار توسط Endorsers و Orderers انجام می شود. پشتیبان‌ها همتاهایی هستند که قرارداد را اجرا می‌کنند و تأییدیه‌های امضا شده رمزنگاری شده خود را برمی‌گردانند.

سپس این تاییدیه‌ها توسط سفارش‌دهندگان جمع‌آوری می‌شوند تا ترتیب صحیح تراکنش‌ها مشخص شود و بلوک بعدی ایجاد شود. سپس بلوک با هر همتای آن کانال هماهنگ می شود. چند مؤلفه مورد نیاز دیگر نیز وجود دارد، اما ذکر آن هد در این مورد سطح بالا ضروری نیست.

پیشنهاد مطالعه: Hyperledger Caliper چیست؟

محیط محلی

نمونه شروع سریع ساده ارائه شده، شبکه ای با دو سازمان و یک سفارش دهنده با یک کانال ایجاد می کند.

کاوش و بررسی Hyperledger Fabric و Hyperledger Explorer
شکل 2: شبکه آزمایشی پیش فرض

راهنمای پیش نیازها را دنبال کنید و سپس نمونه ها و تصاویر داکر را دریافت کنید. در زمان نوشتن این مقاله نسخه 2.4 آن است. در هر پوشه ای که می خواهید در آن کار کنید، موارد زیر را انجام دهید:

curl -sSL https://bit.ly/2ysbOFE | bash -s

پس از تکمیل، یک پوشه fabric-samples را می‌بینید و اگر تصاویر docker را انجام دهید، یک دسته از تصاویر را خواهید دید.

شبکه آزمایشی را راه اندازی کنید.

$ cd fabric-samples/test-network $ ./network.sh up createChannel

چند ثانیه طول می کشد و باید با این جمله تمام شود: کانال «mychannel» پیوست. حالا اگر یک داکر ps انجام دهید، کانتینرها را خواهید دید که برای 2 همتا و 1 سفارش دهنده اجرا می شوند.

اکنون برای تجسم آنچه در شبکه آزمایشی شخصی شما در جریان است، Hyperledger Explorer پروژه خوبی است. مانند Etherscan عمومی به آن فکر کنید تا ببینید در شبکه اتریوم چه خبر است. برای اجرای آن مراحلی که در اینجا آورده شده را دنبال کنید.

//this is now in same folder as fabric-samples $ mkdir hlf-explorer $ cd hlf-explorer $ wget https://raw.githubusercontent.com/hyperledger/blockchain-explorer/main/examples/net1/config.json $ wget https://raw.githubusercontent.com/hyperledger/blockchain-explorer/main/examples/net1/connection-profile/test-network.json -P connection-profile $ wget https://raw.githubusercontent.com/hyperledger/blockchain-explorer/main/docker-compose.yaml

از جایی که شبکه را شروع کرده اید، روی پوشه سازمان ها کپی کنید. این شامل کلیدهای لازم است. چند متغیر را تنظیم کنید و شروع کنید.

$ cp -r ../fabric-samples/test-network/organizations . $ export EXPLORER_CONFIG_FILE_PATH="./config.json" $ export EXPLORER_PROFILE_DIR_PATH="./connection-profile" $ export FABRIC_CRYPTO_PATH="./organizations" $ docker-compose up -d

بار اول، باید تصاویر را بکشد، بنابراین ممکن است کمی طول بکشد، اما در غیر این صورت سریع است. یک docker ps انجام دهید و اکنون دو کانتینر اضافی برای اکسپلورر و DB آن خواهید دید. نسخه 1.1.8 در زمان نگارش این مقاله.

توضیح و بررسی Hyperledger Fabric و Hyperledger Explorer

مرورگر خود را به http://localhost:8080/ ببرید و با exploreradmin/exploreradminpw پیش فرض وارد شوید و می توانید شبکه آزمایشی خود را ببینید!

توضیح Hyperledger Fabric و Hyperledger Explorer

پاک کردن

در پوشه Hyperledger Explorer:

docker-compose down -v

پیشنهاد مطالعه: مقایسه Hyperledger Besu و Hyperledger Indy 

در پوشه fabric-samples/test-network folder

./network down

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا