آرتا رسانه

مقایسه Hyperledger Besu و Hyperledger Indy

جدول محتوا

در این مقاله به مقایسه Hyperledger Besu و Hyperledger Indy می پردازیم. ویژگی های هرکدام را بررسی کرده و درباره تفاوت آن ها صحبت خواهیم کرد.

برای آشنایی با آموزش برنامه نویسی بلاک چین پکیج برنامه نویسی بلاک چین را ملاحظه نمایید.

Hyperledger چیست؟

Hyperledger  بخشی از فناوری بلاک چین است. Hyperledger یک پروژه بلاک چین در سراسر جهان است. این ساختار، اصول، قوانین و ابزارهای اساسی را برای جمع آوری بلاک چین های منبع باز ارائه می دهد. همچنین برنامه های کاربردی مرتبط با فناوری بلاک چین را برای استفاده در سرمایه گذاری های مختلف ارائه می دهد. این یک سازمان غیر انتفاعی است. عمدتاً برای آوردن منابع و زیرساخت برای پروژه های بلاک چین منبع باز استفاده می شود. همچنین یک اکوسیستم پایدار را برای نرم افزار منبع باز تضمین می کند.

Hyper ledger  یک فناوری بسیار امن است که ماژولار بودن و قابلیت همکاری را ارائه می دهد. از Cryptocurrency-Agnostic  پیروی می کند و با API ها رقابت می کند. این فناوری یک بلوک ساختمانی برای هسته است. همچنین یک سیستم بین صنعتی را برای مقیاس بندی اندازه و پیچیدگی توسعه می دهد. همچنین اثربخشی و ارزش را فراهم می کند. فناوری‌های Hyperledger  فناوری مبتنی بر کد منبع باز با طراحی و حاکمیت مشترک هستند. و به همین دلیل، صنایع از این فناوری استقبال می کنند. سازمان ها از این فناوری برای توسعه زیرساخت های ساخت راه حل های بلاک چین استفاده می کنند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش هایپرلجرفابریک و ساخت بلاکچین خصوصی با نصب هایپرلجر فابریک

Hyperledger Besu چیست؟

این یک کلاینت اتریوم مبتنی بر جاوا است. این عمدتا برای کار پسند سازمانی طراحی شده است. و این باعث می شود Hyperledger برای شبکه های دارای مجوز عمومی و خصوصی مناسب باشد. همچنین آن را قادر می سازد تا در شبکه های آزمایشی مانند Rinkeby، Ropsten و Görli اجرا شود. این پروژه که قبلا با نام پانتئون شناخته می شد، در سال 2019 به خانواده هایپرلجر پیوست.

ویژگی های  Hyperledger Besu

Hyperledger Besu  دارای بسیاری از ویژگی های مفید برای ارائه است که عبارتند از:

EVM

 ماشین مجازی اتریوم یا EVM را ارائه می دهد. و همچنین استقرار و اجرای قراردادهای هوشمند اتریوم را امکان پذیر می کند.

الگوریتم های اجماع  Hyperledger Besu

چندین پروتکل اثبات اعتبار را ارائه می دهد. این پروتکل برای استفاده در کنسرسیوم های بلاک چین یا سایر شبکه های خصوصی مناسب است.

شبکه P2P

 Besu می تواند ارتباط مشتری به مشتری را تسهیل کند. این امکان وجود دارد زیرا Besu از پروتکل های شبکه devp2p اتریوم استفاده می کند.

ذخیره سازی Hyperledger Besu

 از پایگاه داده کلیدی-مقدار RockDB برای ذخیره داده های زنجیره ای به صورت محلی استفاده می کند. این داده ها بیشتر به داده های بلاک چین و داده های وضعیت جهانی تقسیم می شوند.

مجوز Hyperledger Besu

 از شبکه اصلی اتریوم استفاده می کند. این کار به کسب و کار امکان می دهد شبکه های مجاز ایجاد کند تا مشخص کند کدام گره ها و حساب ها می توانند در شبکه ها شرکت کنند.

حریم خصوصی  Hyperledger Besu

 از سیستم مدیریت تراکنش های خصوصی استفاده می کند. این امر حریم خصوصی کامل معاملات بین طرفین را تضمین می کند.

API  رو به کاربر

 کلاینت Hyperledger Besu API های شبکه اصلی اتریوم و EEA JSON-RPC را ارائه می دهد. از GraphQL API پشتیبانی می کند. این پروتکل ها را از طریق پروتکل های HTTP و WebSocket پشتیبانی می کند.

نظارت  Hyperledger Besu

 ابزارهای مفیدی مانند Prometheus و Block Explorer را ارائه می دهد. این ابزارها کاربران را قادر می سازد تا بر عملکرد گره و شبکه نظارت کنند.

Hyperledger Indy چیست؟

Hyperledger Indy یک دفتر کل توزیع شده است. عمدتاً برای هویت غیرمتمرکز ساخته شده است. این فناوری ابزارهای مفید مختلف، کتابخانه ها و اجزای قابل استفاده مجدد را فراهم می کند. اینها برای ایجاد هویت های دیجیتال مستقل بسیار سودمند هستند. همچنین به کاربران امکان می‌دهد از هویت‌های ریشه‌شده در بلاک چین یا سایر دفتر کل توزیع‌شده استفاده کنند.

این در واقع یک پروژه تحت چتر پروژه بلاک چین Hyperledger است که صرفاً توسط بنیاد لینوکس پشتیبانی می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به Hyperledger Indy چیست؟ مراجعه کنید.

ویژگی های Hyperledger Indy

Hyperledger Indy دارای ویژگی های بسیاری است که عبارتند از:

خود حاکمیت

 این یکی از ویژگی های برتر Hyperledger Besu است. مصنوعات Hyperledger Indy شامل انباشته های رمزنگاری است. همچنین شامل اثبات وجود، کلیدهای عمومی و بسیاری موارد دیگر است. این ویژگی از هویت دفتر کل توزیع شده محافظت می کند. فقط توسعه دهنده دفتر کل می تواند هویت دفتر توزیع شده را تغییر دهد.

حریم خصوصی

 Hyperledger Indy تمام حریم خصوصی و امنیت را در یک سیستم غیرمتمرکز فراهم می کند و حفظ می کند.

هدف‌سازی

 طراحی هدفمند Hyperledger Indy فقط برای هویت‌های غیرمتمرکز است. این به کاربران امکان می دهد از پلتفرم آماده برای ادغام با هر شرکتی که با هویت سر و کار دارد استفاده کنند.

ادعاهای قابل تأیید

 Hyperledger Indy یک شناسه منفرد با کاربری آسان ارائه می دهد. سپس این iID واحد برای شناسایی دفتر کل استفاده می شود. این تأیید بدون دردسر و معتبر را بدون تعداد زیادی فرآیند تأیید ارائه می دهد.

مقاوم در برابر همبستگی هویت

 این یکی دیگر از ویژگی های عالی Hyperledger Indy است. این فناوری در مقابل همبستگی هویت به طور کامل مقاوم است. بنابراین دفتر کل توزیع شده اجازه نمی دهد یا دو شناسه را روی پلت فرم متصل می کند. این امر امنیت دفتر کل را بیشتر می کند.

شناسه های غیرمتمرکز

تمامی شناسه های غیرمتمرکز Hyperledger Indy در سطح جهانی حل شونده هستند. بنابراین همه شناسه های غیرمتمرکز یک شناسه منحصر به فرد خواهند داشت که فقط به کاربر تعلق دارد. این ویژگی مشکل سرقت هویت را حل می کند.

Zero-knowledge proofs

این ویژگی به کاربر این امکان را می دهد که فقط اطلاعات مورد نیاز را افشا کند. بنابراین زمانی که هر کاربری نیاز به اثبات اعتبار خود دارد، تنها می تواند اطلاعات مورد نیاز را انتخاب کند. این امر کنترل بیشتری بر پلت فرم دفتر کل توزیع شده به کاربر می دهد.

اتصال همتا به همتا

Hyperledger Indy یک اتصال همتا به همتا روی پلتفرم خود دارد. در اینجا دو همتا می توانند گفتگو کنند و نیازی به سرویس واسطه سرور ندارند.

برای توسعه هر سیستم دفتر کل توزیع شده مبتنی بر راه حل، کاربران باید Hyperledger Indy را انتخاب کنند. و برای توسعه هر مورد استفاده از شبکه عمومی با استفاده از شبکه عمومی اتریوم، آنها باید Hyperledger Besu را انتخاب کنند. هر دو فناوری برای کارهای مختلف مفید هستند. بنابراین مردم باید با دقت انتخاب کنند که کدام فناوری برای شغل آنها مفید است.

نتیجه:

Hyperledger پروژه های مختلف زیادی دارد. و در حال حاضر نیز در حال تبدیل شدن به یک فناوری اصلی است. به همین دلیل، مردم دوره های هایپرلجرفابریک را انجام می دهند. Hyperledger Indy و Hyperledger Besu هر دو ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. آنها بخشی از یک فناوری هایپرلجر یکسان هستند، با این حال بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. هر دو Hyperledger Indy و Hyperledger Besu قابلیت استفاده و اهداف متفاوتی دارند. روش کار و الگوریتم آنها نیز با یکدیگر متفاوت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا