آرتا رسانه

معرفی 5 فریمورک برتر بلاک چین

در این مقاله به معرفی 5 فریمورک برتر بلاک چین می پردازیم و به طور مختصر درباره آن ها صحبت می کنیم.

در صورت تمایل به آموزش برنامه نویسی بلاکچین، پکیج آموزش برنامه نویسی بلاکچین را ملاحظه نمایید.

معرفی 5 فریمورک برتر بلاک چین

فریمورک های برتر بلاک چین عبارتند از:

CORDA

Corda یک سیستم دفتر کل توزیع شده برای مشاغل است. این یک شبکه بلاک چین مجاز است که درجات بالایی از حریم خصوصی، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری را امکان پذیر می کند و برخلاف یک بلاک چین عمومی، گره ها در شبکه حداقل می توانند یکدیگر را بشناسند.

Corda ارتباط همتا به همتا را بر اساس نیاز به دانستن فراهم می کند. تعداد زیادی از شبکه های کسب و کار کوچک، شبکه اصلی Corda را تشکیل می دهند. این بدان معناست که هر گره در Corda نشان دهنده یک سازمان یا یک تجارت است. اگر هر دو از این شرکت ها بخواهند معامله ای انجام دهند، تراکنش فقط در آن گره ها ذخیره می شود و نه در همه گره ها. بنابراین، بر اساس نیاز به دانستن، تنها شرکت‌کنندگانی که در تراکنش شرکت می‌کنند، از آن اطلاع دارند، نه کل شبکه.

طراحی Corda این امکان را برای آن فراهم می کند تا نیازهای کسب و کارهایی که در سطح جهانی تنظیم شده و بسیار پیچیده هستند را برآورده کند. بنابراین Corda را می توان به راحتی در تمام زمینه های تجارت استفاده کرد. زمانی که بسیاری از شرکت‌کنندگان در صنعت برای ساختن یک پلتفرم مشترک با یکدیگر همکاری می‌کنند، مزایای بلاک چین غیرقابل انکار است.

Corda با ایجاد یک اکوسیستم بین‌صنعتی، آن را زنده می‌کند. با این حال، Corda همچنین در صورتی که مشتریان بخواهند یک شبکه کاملاً شخصی که به شبکه اصلی متصل نیست راه اندازی کنند، یک جعبه ابزار قدرتمند را در اختیار مشتریان قرار می دهد.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه Ethereum، Hyperledger Fabric و Corda

EOS

EOS بیشتر شبیه اتریوم است، اما سرعت، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بیشتری دارد. EOS قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز صنعتی را ارائه می دهد. این امکان تراکنش های رایگان، افزایش توان تراکنش و بهبود عملکرد را فراهم می کند. طبق گفته EOS، می‌تواند میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را بدون پرداخت هزینه پردازش کند. EOS بر روی یک مدل مالکیت مشابه با یک سیستم عامل عمل می کند.

EOS مبتنی بر اثبات تفویض شده اجماع سهام است. اعتبار دهندگان در این مکانیسم اجماع با فرآیند رأی گیری انتخاب می شوند. هر کاربری که دارای سکه های EOS است، این قدرت را دارد که برای تعیین اینکه کدام گره ها مجاز به تایید تراکنش های شبکه هستند، رای دهد. این گره های منتخب اغلب به عنوان نماینده نامیده می شوند. این نمایندگان به عنوان تولیدکنندگان بلوک در پروتکل EOS شناخته می شوند. 21 نامزد برتر تولید کننده بلوک انتخاب می شوند. علاوه بر این، تولیدکنندگان بلوک انگیزه ای برای رفتار صادقانه دارند.

Hyperledger Fabric

Hyperledger Fabric یک فناوری دفتر کل توزیع شده با مجوز منبع باز برای راه حل های سازمانی است. این به عنوان پایه ای مقیاس پذیر، ایمن و مدولار برای راه حل های بلاک چین صنعتی عمل می کند. برنامه ها یا راه حل ها را با استفاده از طراحی مدولار ایجاد می کند. کسب‌وکارها می‌توانند قابلیت‌های مختلفی را برای برآوردن نیازهای منحصر به فرد خود ادغام کنند.

مانند هر بلاک چین دیگری، Fabric یک دفتر کل زمانی تمام تراکنش ها را نگه می دارد. در Fabric یک دارایی منتقل می شود. هر چیزی که ارزش پولی داشته باشد را می توان دارایی در نظر گرفت. کسب‌وکارها می‌توانند انواع و مقادیر دارایی‌هایی را که می‌خواهند با Fabric استفاده کنند، انتخاب کنند. دارایی‌ها تحت ‌عنوان جمعی از جفت‌های کلید-مقدار به نمایش در می آید که ثبت تغییرات وضعیت در دفتر کل به‌عنوان تراکنش‌ها انجام می گیرد.

همچنین به شما امکان می دهد دارایی ها را با استفاده از کد زنجیره ای تغییر دهید. Chaincode قطعه ای از نرم افزار است که دارایی ها و همچنین دستورالعمل های تراکنش را برای تغییر آنها تعریف می کند. Chaincode از طریق قراردادهای هوشمند مستقر در دفتر کل Fabric اجرا می شود.

گره های همتا و نودهای سفارش دو نوع مختلف گره در شبکه Hyperledger Fabric هستند. تراکنش ها توسط گره های همتا اجرا و تایید می شوند. در حالی که گره های سفارش دهنده وظیفه سفارش تراکنش ها و انتقال تاریخچه مناسب رویداد به شبکه را بر عهده دارند. دفتر کل فابریک از دو بخش تشکیل شده است: ثبت بلاک چین و پایگاه داده دولتی.

رکورد متوالی تغییرناپذیر تراکنش ها در یک بلوک در یک لاگ بلاک چین نگهداری می شود. پایگاه داده دولت برای حفظ وضعیت فعلی بلاک چین استفاده می شود.

 جهت تهیه دوره آموزش هایپرلجر فابریک می توانید همین الان اقدام کنید.

Hyperledger Sawtooth

Hyperledger Sawtooth یک فناوری منبع باز بلاک چین به عنوان یک سرویس است که برای ساخت و مدیریت برنامه ها و شبکه های دفتر کل توزیع شده استفاده می شود. با Hyperledger Sawtooth، سیستم اصلی و دامنه برنامه توسط یک معماری انعطاف‌پذیر و ماژولار از هم جدا می‌شوند و به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا قوانین تجاری را برای برنامه‌ها بدون آگاهی از ساختار داخلی سیستم اصلی تعریف کنند.

Sawtooth از یک زمانبندی موازی استفاده می کند که امکان اجرای چندین تراکنش مستقل را به صورت موازی فراهم می کند. از تعدادی از تکنیک‌های اجماع پشتیبانی می‌کند، از جمله اثبات زمان سپری شده (PoET) و تحمل خطای بیزانسی عملی (PBFT).

Sawtooth می تواند اجماع را بسته به نیازهای شبکه تغییر دهد. Sawtooth از چندین زبان پشتیبانی می کند. SDK ها برای Python، Go، JS، Rust، Java و C++ در دسترس هستند.

پیشنهاد مطالعه:  آموزش Hyperledger Sawtooth

اتریوم

اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز و منبع باز برای شبکه بلاک چین است که شفافیت کامل را برای مشاهده تمام تراکنش ها ممکن می کند. اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند و دارای یک ارز دیجیتال بومی به نام اتر یا ETH است.

اتریوم محافظت شده است و دستکاری در هر تراکنش در سطح بلوک را به چالش می کشد. اتریوم جامعه بزرگ تری دارد و تعدادی از کسب و کارها از این پلتفرم برای توسعه و آزمایش اپلیکیشن های مختلف استفاده می کنند.

اثبات کار (PoW) الگوریتم اجماع استفاده شده توسط اتریوم بود. اخیراً به اجماع اثبات سهام (PoS) تغییر یافته است. هر عملیاتی که بر روی بلاک چین اتریوم انجام می شود، مستلزم پرداخت گاز است که بلوک سازنده اکوسیستم اتریوم است.

قراردادهای هوشمند اتریوم به بایت کد تبدیل می شوند که ماشین مجازی اتریوم (EVM) می تواند آن را بخواند و اجرا کند. اتریوم از چندین زبان برنامه نویسی از جمله Solidity، Vyper، Serpent، LLL، Mutan و Julia استفاده می کند.

محبوب ترین چارچوب‌های بلاک چین موضوع بحث ما بوده است. با بررسی چارچوب های اصلی بلاک چینّ، می توانید چارچوبی را که می خواهید در سال 2023 استفاده کنید، انتخاب نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا