آرتا رسانه

Moodle چیست؟ چه کاربردی دارد؟

Moodle یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) باز متن است که در دانشگاه ها، مدارس، تجارت و همچنین آموزش های خصوصی برای افزودن تکنولوژی وب به دوره های آموزشی استفاده می شود. این سیستم امروزه در بیش از هزاران سازمان آموزشی در سرسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. Moodle بصورت رایگان روی وب در دسترس است که به این ترتیب هر کسی می تواند آن را نصب کند.

Moodle دارای دو معنی است. این اصطلاح در ابتدا به عنوان مخفف عبارت Modular Object Oriented Developmental Learning Environment بکار گرفته شد. معنی این اصطلاح “اجازه دادن به مغز یا بدن برای انجام کاری است که منجر به خلاقیت می شود”

پیشینه ی Moodle

Moodle توسط مارتین دوگیاماس تولید شد. او یک کارشناس و مربی کامپیوتر بود که در دانشگاه پرت به عنوان پشتیبان و نگهدارنده یک سیستم مدیریت دوره فعالیت داشت. او به خوبی دریافت که سیستم مدیریت دوره توسط مهندسان تولی شده است نه مربیان. همچنین تشخیص داد که سیستمی مه توسط شخصی با پیش زمینه آموزشی تولید شود، بی نهایت بهتر و مفیدتر از سیستمی خواهد بود که او مجبور بود با آن کار کند. او تحصیل خود را در زمینه ی آموزش و علوم کامپیوتر ادامه داد تا بتواند روی پیاده سازی Moodle به عنوان یک جایگزین کار کند. او هم‌ اکنون بصورت تمام وقت بر روی Moodle کار می کند. یک انجمن از تولید کنندگان اختصاصی بازمتن، از سراسر دنیا با او تشریک مساعی می کنند تا Moodle را به بهترین نرم افزار مدیریت دوره موجود تبدیل نمایند.

سیستم مدیریت پروژه (CMS) چیست؟

CMS ها از کاربردهای ساختار وب هستند. بدین معنا که روی یک سرویس دهنده اجرا می شوند و توسط یک مرورگر وب برای جستجو کنندگان در وب قابل دسترسی می باشند. شما و دانشجویانتان با اتصال به اینترنت در هر جا می توانید به این شبکه دسترسی داشته باشید.

به طور کلی CMS ابزار اساتید برای ایجاد یک شبکه آموزشی و کنترل دسترسی به آن می باشد، به طوری که تنها دانشجویان ثبت نام شده بتوانند آن را ببینند. در کنار کنترل دسترسی، CMSها ابزارهای متنوعی را به شما ارائه می دهند که شما را تاثیر پذیرتر می نماید. آن ها راه ساده ای را برای بارگذاری و اشتراک مواد درسی، برقراری مباحثه های بر خط و گفتگو، پرسش و بررسی، جمع آوری و بازبینی تکالیف دانشجویان و نگهداری نمرات ارائه می دهند. اکنون اجازه دهید به طور سریع به هر کدام از موارد ذکر شده و فواید آن بپردازیم.

بارگذاری و اشتراک موارد درسی

اکثر CMSها ابزاری برای انتشار ساده تر مواد درسی مهیا می کنند. به جای استفاده از ویرایشگر HTML و پس ارسال مستندات خود به سرویس دهنده ی FTP، شما به راحتی می توانید از یم نرم افزار تحت وب برای ذخیره برنامه ی درسی خود روی سرویس دهنده استفاده کنید.

محل هم اندیشی و گفتگو

محل های هم اندیشی بر خط و گفتگو امکان برقراری ارتباطات را در بیرون از کلاس درس فراهم می سازند. محل های هم اندیشی زمان بیشتری را برای تولید پاسخ ها در اختیار دانشجویان شما قرار می دهد و ان ها را به سمت بحث های منطقی هدایت می نماید. گفتگو اصولاً به آسانی و به سرعت امکان برقراری ارتباط با دانشجویان دور دست را امکان پذیر می سازد.

پرسش و بررسی

پرسش و بررسی بر خط، بسیار سریع ارزش دهی می شوند. این موارد ابزار مهمی برای ارائه بازخورد سریع به دانشجویان در مورد عملکرد و همچنین اندازه کیری درک مطلب آن ها از درس می باشد. امروزه، بسیاری از موسسات انتشاراتی، بانکی از سوالات تستی را به صورت طبقه بندی شده مربوط به فصل های کتاب تهیه می کنند.

جمع آوری و بازبینی تکالیف دانشجویان

پیگیری تکالیف دانشجویان کاری سخت و دشوار است. ارسال تکالیف برخط، راهی آسان برای پیگیری و نمره دهی به تکالیف دانشجویان می باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که استفاده از یک محیط بر خط برای دانشجویان به طوری که بتوانند کارهای یکدیگر را ببینند، سبب افزایش انگیزه و عملکرد آن ها می گردد.

نگهداری نمرات

یک کتابچه نمره برخط، می تواند اطلاعات به روز شده ای را در مورد کارایی دانشجویان شما در دوره شما به آن ها ارائه دهد. همچنین نمرات برخط، شما را به سمت موافقت با قوانین خصوصی جدیدی سوق می دهد که ارسال نمرات با شناسه شخصی در محل های عمومی ممنوع می باشد. کتابچه نمره CMS به دانشجو اجازه می دهد که تنها نمره خود را ببیند،نه نمره سایرین را. همچنین شما می توانید نمرات را برای محاسبه پیشرفته به برنامه Exel منتقل کنید.

شما میتوانید برای تهیه وب سایت آموزشی مودل و خرید سایت ارزان از آرتا رسانه مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا