آرتا رسانه

Nft چیست

Nft چیست؟

یکی از پدیده‌های جالب در دنیای دارایی‌های دیجیتال، NFT یا توکن غیرقابل تجسم یا توکن بی‌همتا است. اگرچه مدت زمان زیادی از شروع گسترش این واژه در بین مردم گذشته است اما بسیاری از افراد هنوز درک کاملی از مفهوم NFT ندارند. این امر به این دلیل است که اکثر افرادی که با این مفهوم سر و کار دارند فعالان تکنولوژی یا بازارهای مالی که با سایر مفاهیم ارزهای دیجیتال آشنایی دارند نیستند بلکه عمدتاً هنرمندان، کلکسیونرها و علاقمندان به هنر هستند.

در حال حاضر با ظهور تکنولوژی NFT مفهوم و تبادل دارایی‌های دیجیتال دچار تحول چشمگیری شده است. NFT ها از جمله تکنولوژی‌های جدید عصر حاضر هستند که به دلیل ویژگی‌های ذاتی و منحصر به فرد خود درهای جدیدی به روی دنیا باز کرده اند.

پیشنهاد ویژه: طراحی NFT مارکت پلیس

nft چیست؟

 

NFT ها توکن‌هایی هستند که غیرقابل تعویض اند، یکتا و یگانه هستند. این توکن‌ها با پرکردن شکاف بین فضای فیزیکی و دیجیتال، عصر جدیدی را در جهان شروع کرده‌اند. به کمک NFT ها یک هنرمند می‌تواند آثار خود را به توکن‌ تبدیل کند سپس این توکن‌ها را به صورت امن و مستقیم به مخاطبان خود ارائه دهد. هر توکن نشانگر نسخه یکتا و اصلی از آثار هنری یا دارایی دیجیتال است.

از جمله دلایلی که NFT ها ارزشمند هستند می‌توان به اصالت و یکتایی آثار، تضمین مالکیت و تاریخچه تراکنش‌ها، شفافیت در تبادل و معاملات، امکان برنامه‌ریزی قوانین و شرایط مالی بر روی توکن‌ها و امکانات قابل توسعه و پیشرفت اشاره کرد.

اگر مایلید بیشتر در مورد این موضوع بدانید پس تا انتها ما را همراهی کنید.

فرق NFT با توکن‌های معمولی (تعویض‌پذیر) چیست؟

 

تفاوت اساسی بین NFT و توکن‌های قابل تعویض (تعویض‌پذیر) در ویژگی‌های مشخصی است که در آن‌ها نهفته شده است. توکن‌های قابل تعویض معمولاً به عنوان ارزهای دیجیتالی شناخته می‌شوند و قابلیت تعویض و جابجایی بین واحدهای مختلف را دارند. به عبارت دیگر هیچ تفاوتی از نظر کاربرد و ارزش بین واحدهای مختلف ارز وجود ندارد. به طور مثال اگر شما ۱ واحد اتریوم (ETH) داشته باشید و دوست شما هم همین مقدار اتریوم داشته باشد می‌توانید هر دو را به قیمت مشابه مبادله کنید یا توکن‌ها را با هم دیگر جابه‌جا کنید. در این حالت هیچ تفاوتی در مالکیت یا ارزش دارایی بین شما و دوستتان وجود ندارد. این مفهوم قابل اعمال بر روی دیگر دارایی‌ها مانند طلا، اسکناس یا پول فیات نیز است.

در مقابل توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به دسته‌ای از دارایی‌ها گفته می شود که قابلیت جابجایی و تعویض ندارند. هر توکن ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را بی‌نظیر می‌کند. به عبارت دیگر هر NFT تنها یک نسخه یکتا از آن دارایی مانند یک اثر هنری خاص، بلیت تئاتر، یک خانه، یک پوسته برای شخصیت‌های بازی ویدیویی یا یک علامت تجاری است. این دارایی‌ها ممکن است فیزیکی و قابل لمس بوده یا به صورت دیجیتال و چندرسانه‌ای باشند.

اصطلاح “توکن” در واقع ما را به یک گواهی یا سند دیجیتالی ارجاع می‌دهد که در یک پایگاه داده توزیع‌شده و امن به نام بلاکچین ذخیره می‌شود. بنابراین NFT یا توکن‌های غیرقابل تعویض دارایی‌های دیجیتالی هستند که مالکیت معنوی آن‌ها قابل تأیید عمومی است. هر NFT به صورت منحصر به فردی به یک دارایی خاص اشاره دارد.

پیشنهاد مطالعه: کسب درآمد از nft بدون سرمایه

ویژگی‌های NFT

در ادامه به چند ویژگی nft ها می پردازیم.

تقسیم ناپذیری

NFTها واقعاً منحصربه‌فرد و یکتا هستند. هر NFT یک شناسه یا توکن منحصربه‌فرد دارد و هیچ فرد دیگری نمی‌تواند دقیقاً همان NFT را داشته باشد حتی اگر دو NFT از یک محتوا ساخته شوند. هر کدام از آن‌ها دارای شناسه یا توکن جداگانه‌ای خواهند بود.

همچنین NFTها قابلیت تقسیم ناپذیری دارند یعنی نمی‌توان آن‌ها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کرد مانند یک کالای فیزیکی که نمی‌توان آن را به بخش‌های کوچکتری تقسیم و به صورت مستقل خرید و فروش کرد اما برخی پلتفرم‌ها امکان مالکیت کسری (Fractional Ownership) برخی NFTهای گران‌قیمت را ارائه می‌دهند. به طور کلی NFTها به بخش‌های کوچکتر تقسیم نمی‌شوند و مالکیت آن‌ها به صورت کامل انتقال پیدا می کند.

مالکیت و قابلیت انتقال

NFT مالکیت قابل انتقالی دارد به طوری که می‌توانیم آن را با تراکنش روی بلاکچین از یک فرد به فرد دیگر منتقل کنیم. این انتقال معمولاً با استفاده از قراردادهای هوشمند صورت می‌گیرد و شرایط مشخصی را که توسط صاحب NFT تعیین شده است رعایت می‌کند.

گستردگی کاربرد

همچنین NFTها در حوزه‌های مختلفی از جمله هنر، املاک و مستغلات مجازی در متاورس (Metaverse)، بازی‌ها، موسیقی و صنایع دیگر کاربرد دارند. آن‌ها روز به روز در حال گسترش و توسعه هستند و ممکن است در آینده بیشترین کاربرد را داشته باشند.

حق امتیاز

در مورد حق امتیاز توسط قراردادهای هوشمند می‌توان NFTها را طوری برنامه‌ریزی کرد که هر بار که به فروش می روند قسمتی از قیمت فروش به آدرس سازنده اصلی ارسال شود. این ویژگی به هنرمندان و سایر صاحبان NFTها این امکان را می‌دهد که همیشه درآمدی از اثرهای خود داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: کالکشن NFT چیست؟

NFTها چگونه کار می‌کنند؟

چندین چارچوب مختلف برای ساخت و مینت (Mint) NFT وجود دارد اما شناخته شده ‌ترین آن‌ها استاندارد ERC-721 است که برای صدور و معامله دارایی‌های غیرقابل تعویض در بلاکچین اتریوم توسعه یافته است. علاوه بر این، استاندارد جدیدتر و پیشرفته‌تری به نام ERC-1155 نیز وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان قراردادهای هوشمندی را نوشت که هم دارای توکن‌های قابل تعویض و هم دارای توکن‌های غیرقابل تعویض باشند. این پیشرفت طیف وسیعی از احتمالات را برای آینده فراهم می‌کند. استانداردسازی صدور NFT بستری را برای همکاری بیشتر بین برنامه‌های مختلف ایجاد می‌کند که در نهایت به نفع کاربران است. به عبارت دیگر دارایی‌هایی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد می‌توانند با سهولت نسبی بین برنامه‌های مختلف منتقل شوند.

برای درک کارکرد NFTها ابتدا باید به پتانسیل شگفت‌انگیز فناوری بلاکچین نگاه کنیم. در واقع NFTها از ویژگی‌های منحصربه‌فرد بلاکچین مانند غیرمتمرکز بودن و تأیید اطلاعات در یک زنجیره برای تعیین مالکیت و اعتبار دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. هر NFT با محتوای خاصی (مانند آثار هنری، موسیقی، کالاهای مجازی) در ارتباط است که به‌صورت یک توکن بی‌همتا ثبت شده و تمام تاریخچه خرید، فروش و انتقال مالکیت آن در بلاکچین وجود دارد. بلاکچین به عنوان یک سیستم بسیار امن و قابل اعتماد شناخته می‌شود و هیچ انسان یا سازمانی نمی‌تواند اطلاعات آن را دستکاری یا کنترل کند. در واقع هر NFT مانند ثبت گواهی اصالت برای دارایی دیجیتال می باشد که همه سوابق تراکنش‌ها و مالکیت اش در بلاکچین ثبت می‌شود.

وقتی یک شخص یک NFT می‌سازد معمولاً هزینه‌ای را پرداخت کرده و اطلاعات لازم مانند نام، توضیحات و تصویر دارایی را ثبت می‌کند. محتوای دیجیتال در توکن‌سازی که شخص آن را ارائه کرده است به یک توکن غیرقابل تعویض تبدیل می‌شود سپس این توکن در کیف پول ارز دیجیتال سازنده قرار می‌گیرد و شخص می‌تواند این توکن را به فروش برساند یا به شخص دیگری ارسال کند. تمام اطلاعات تراکنش‌های انجام شده روی بلاکچین ثبت می‌شود و هر کسی که این توکن را در کیف پول خود دریافت کند مالک حقیقی آن است و هیچ شخص دیگری نمی‌تواند ادعای مالکیت داشته باشد یا آن را به‌نوعی کپی کند.

NFTها چگونه ساخته می‌شوند؟

ابتدا شما باید محتوایی را که می‌خواهید به عنوان NFT خود استفاده کنید انتخاب کنید. این محتوا می‌تواند شامل تصاویر، ویدئوها، آهنگ‌ها، آثار هنری و سایر فرمت‌های دیجیتال باشد. سپس باید ابرداده را برای NFT بسازید. ابرداده شامل اطلاعاتی مانند عنوان NFT، توضیحات آن، نام خالق و خصوصیات محتوا است که توکن شما را توصیف می‌کند. این اطلاعات به صورت یک فایل JSON ذخیره می‌شوند. سپس ابرداده را روی شبکه معمولا در یک سرور مرکزی ذخیره می‌کنید. برای ایجاد NFT باید یک قرارداد هوشمند روی پلتفرم بلاکچینی استفاده شود. این قرارداد هوشمند شامل قوانین مربوط به NFT شما است و مشخص می‌کند که چگونه می‌توانید آن را انتقال داده و سایر عملیات را انجام دهید. پس از ساخت قرارداد هوشمند می‌توانید NFT خود را در یک بازار NFT معرفی کنید و به دیگران اجازه خرید و فروش آن را بدهید. هنگامی که یک شخص می‌خواهد NFT شما را خریداری کند تراکنشی روی بلاکچین انجام می‌شود که شامل انتقال مالکیت NFT و تبادل ارز دیجیتال برای قیمت معامله است. تمامی تراکنش‌ها در بلاکچین ثبت می‌شوند و ردیابی مالکیت و تاریخچه تراکنش‌ها برای هر NFT امکان‌پذیر است.

پیشنهاد مطالعه: ساخت nft با کدنویسی سالیدیتی

چگونه NFT بخریم؟

برای خرید NFT ابتدا باید یک کیف پول ارز دیجیتال راه‌اندازی کنید. این کیف پول برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال شما استفاده می‌شود. سپس باید به یک صرافی معتبر مراجعه کرده و ارز دیجیتالی که قصد خرید NFT را با آن دارید را خریداری کنید. معمولاً این ارزها باید توکن اصلی یا بومی همان بلاکچینی باشند که NFT مورد نظر شما روی آن است. سپس ارز دیجیتال خریداری شده را به کیف پول خود انتقال دهید. بعد از آن کیف پول خود را به یک بازار NFT معتبر متصل کنید. در این بازارها معمولاً می‌توانید NFT مورد نظر خود را جستجو کنید و با استفاده از ارز دیجیتال خود آن را خریداری کنید. چنانچه NFT در قالب مزایده قرار داده شده باشد می‌توانید با قیمتی که می‌خواهید پیشنهاد خود را ارائه دهید. در پایان پس از خرید NFT آن را به کیف پول خود منتقل کنید و در آنجا نگهداری کنید.

چگونه NFT بفروشیم؟

مهمترین عامل جذابیت یک توکن NFT مرتبط بودن با ماجراهای پشت آن است. در صورتی که یک اثر هنری شاهکار خلق کنید اما داستان جذابی نداشته باشد احتمالاً نتوانید آن را با قیمت مناسبی بفروشید. از طرفی اگر یک اثر هنری معمولی ساخته باشید که دارای داستانی جذاب و خیره‌کننده باشد امکان موفقیت در فروش آن با قیمت مناسب بیشتر است. بنابراین داشتن داستانی جذاب و جالب برای اثر NFT شما بسیار مهم است.

حال بیایید مراحل فروش NFT را بررسی کنیم. اولین مرحله این است که NFT خود را در یک بازار لیست کنید. برای این کار باید یک بازار مناسب را برای فروش NFT خود پیدا کنید. در انتخاب بازار عواملی مانند شناخته‌شده بودن پلتفرم و تعداد کاربران فعال آن را در نظر بگیرید.

در مرحله بعدی باید اطلاعات کامل و جذابی در مورد اثر NFT خود فراهم کنید. این اطلاعات می‌توانند شامل عنوان، توضیحات، تصاویر و ویدئوها و هر گونه جزئیات دیگری درباره اثر شما باشند. هدف شما در این مرحله جلب توجه و ایجاد ارتباط با خریداران احتمالی است.

سپس برای جلب توجه بیشتر می‌توانید از روش‌های تبلیغاتی مختلفی استفاده کنید. این شامل اشتراک‌گذاری اثر NFT در شبکه‌های اجتماعی، همکاری با هنرمندان یا تاثیرگذاران معروف و تبلیغات در پلتفرم‌های مرتبط است. هدف این تبلیغات جذب بیشترین تعداد خریداران احتمالی اثر NFT شما است.

در نهایت وقت آن رسیده که NFT خود را به فروش برسانید. در این مرحله معمولاً برای فروش NFT یک حراجی برگزار می‌شود. شما می‌توانید قیمت ابتدایی را تعیین کنید و خریداران برای دریافت NFT خود به رقابت بپردازند.

بهترین بازارهای خرید و فروش NFT

با اینکه ممکن است NFTها بین آدرس‌های مختلف به صورت مستقیم معامله شوند معاملات این توکن‌ها اکثرا در پلتفرم‌های واسطه‌ای انجام می‌شود. در واقع مالکان آثار را به مشتریان وصل می‌کنند. اوپن سی جزو شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های معامله NFTهاست که کار خود را از اواخر سال ۲۰۱۷ شروع کرده است؛ یعنی زمانی که کمتر کسی نام NFTها را شنیده بود. این بازار تا امروز بستر مجموعه‌های مشهوری بوده که گاهی تا چندین میلیون دلار معامله می شده اند. بلر در واقع یک تجمیع‌کننده غیرمتمرکز بازارهای مختلف مبتنی بر اتریوم است که اخیراً به ابزار محبوبی میان معامله‌گران حرفه‌ای NFTها تبدیل شده است. رریبل از رقیبان سنتی اوپن سی بوده است. با اینکه موفق نشده است جایگاه این پلتفرم را بگیرد همچنان به خاطر قابلیت‌های کاربردی خود جزو پرطرفدارترین بازارها برای ساخت و معامله NFTها محسوب می‌شود. اکس۲وای۲ یک پلتفرم غیرمتمرکز است که علاوه‌بر خرید و فروش، امکان وام‌دهی NFTها را نیز به کاربران می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: معروفترین سایت های ساخت nft

چگونه از NFT نگهداری کنیم؟

برای نگهداری از NFTهامی‌توانید به‌طور مشابه با سایر توکن‌ها آن‌ها را در کیف پول‌ها ذخیره کنید. برای مثال می‌توانید از کیف پول‌های محبوبی مانند MetaMask یا Trust Wallet استفاده کنید. هر دو این کیف پول‌ها از شبکه اتریوم و برخی از بلاکچین‌های دیگر پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این می‌توانید از هر کیف پول معتبر دیگری که از شبکه‌ای که NFT شما در آن قرار دارد پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید. NFT شما مثل بقیه توکن‌هایی که در بلاکچین وجود دارند، داخل یک آدرس ذخیره می شود. لازم به ذکر است که NFTها بدون اجازه مالک یا حتی توسط صاحب اثر قابل انتقال نیستند.

کاربرد NFT 

NFTها در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارند و جهان را در زمینه‌های مختلفی تحت تأثیر قرار داده‌اند در ادامه به معرفی برخی از کاربردهای اصلی NFT می‌پردازیم.

 • استفاده در دنیای بازی‌ها: NFTها با ایجاد امکان مالکیت واقعی بر دارایی‌های داخل بازی، صنعت بازی را تغییر داده‌اند. بازیکنان می‌توانند آیتم‌های قابل استفاده و خرید در بازی مثل سلاح‌ها، اسکین‌ها و پوسته‌ها را به صورت NFT بخرند و بفروشند و مالک انحصاری آن‌ها باشند.
 • توکن‌سازی دارایی‌های واقعی: NFTها می‌توانند نماینده‌ای از دارایی‌های واقعی باشند و بر روی بلاکچین ذخیره و معامله شوند. این ویژگی می‌تواند نقدینگی لازم را برای بازارها فراهم کند و به عنوان نماینده‌ای از هنرهای زیبا، کالاهای کمیاب و مجموعه‌های کلکسیونی به کار رود.
 • خرید و فروش املاک مجازی: در دنیاهای مجازی متاورس، املاک مجازی وجود دارند که با استفاده از NFT معامله می‌شوند. افراد می‌توانند زمین‌ها و املاک خود را در این دنیاها داشته باشند. این بازار در حال حاضر فعالیت می‌کند و شرکت‌ها و شخصیت‌های مشهور نیز در این دنیاها ملک خود را دارند.

بنابراین، NFTها به عنوان نماینده‌های دیجیتالی از دارایی‌ها، صنایع مختلف را تحت تأثیر قرار داده و امکانات جدیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

انواع NFT

دنیای NFT همیشه در حال تکامل است و روز به روز گسترده‌تر می‌شود. هیچ معلوم نیست که در آینده چند مدل این توکن‌ها وجود داشته باشد و گستردگی جهان NFT تا کجا ادامه داشته باشد اما در حال حاضر انواع مختلف NFT وجود دارند که به شرح زیر است:

 • NFT هنری: این نوع NFT شامل آثار هنرمندان است که به صورت دیجیتال تولید شده و به عنوان قطعه‌های هنری منحصر به فرد قابل معامله هستند.
 • NFT موسیقی: قطعات موسیقی می‌توانند به صورت NFT معامله شوند و حق امتیاز آن‌ها برای نوازنده یا خواننده محفوظ است.
 • NFT کالای مجازی: آیتم‌هایی مانند اشیاء گوناگون در بازی‌ها که به صورت دیجیتال و بر اساس استانداردهای NFT تولید و معامله می‌شوند.
 • NFT املاک مجازی: املاک مجازی مانند زمین‌ها و خانه‌ها در دنیاهای مجازی مانند متاورس دیسنترالند که به صورت NFT معامله می‌شوند.
 • NFT بلیط رویدادهای خاص: بلیط‌های مرتبط با رویدادهای خاصی مانند کنسرت‌ها یا تجارب واقعیت مجازی (VR) که به صورت NFT قابل معامله هستند.

معروف‌ترین نمونه‌های NFT

NFT ها در طول سال های گذشته به طور گسترده ای رشد کرده اند و تعداد آنها بسیار زیاد شده است. در ادامه، چند نمونه موفق از بازی ها و مجموعه های کلکسیونی NFT را معرفی می کنیم:

 • بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club): این مجموعه توسط شرکت یوگا لبز (Yuga Labs) ارائه شده است و توانسته است به یکی از پرطرفدارترین و موفق ترین مجموعه های NFT در بازار تبدیل شود. اعضای این مجموعه با خرید توکن های Bored Ape به عضویت در باشگاه در می آیند و از امتیازات ویژه ای مانند دسترسی به پروژه های مرتبط با این مجموعه بهره مند شوند.
 • دیسنترالند (Decentraland): این یک دنیای واقعیت مجازی غیر متمرکز است که به بازیکنان اجازه می دهد زمین های مجازی را به صورت NFT خریداری و معامله کنند. بازیکنان می توانند در این دنیای مجازی زمین ها را توسعه داده و آنها را به دیگران بفروشند. سندباکس (Sandbox) نیز یک بازی مشابه با امکانات مشابه را ارائه می دهد.
 • گادز آنچیند (Gods Unchained): این بازی یک بازی جمع آوری کارت های دیجیتال است که به صورت NFT در بلاکچین صادر می شوند. هر کارت دارای یک ارزش منحصر به فرد است و بازیکنان می توانند آنها را جمع آوری کنند و یا آنها را با دیگران معامله کنند.
 • مای کریپتو هیروز (My Crypto Heroes) یک بازی نقش‌آفرینی چند نفره است که بازیکنان می‌توانند قهرمانان تاریخی را با شرکت در مراحل و نبردهای مختلف به رتبه‌های بالاتر برسانند. قهرمانان و آیتم‌های درون بازی به‌صورت توکن در بلاکچین اتریوم لیست شده‌اند و قابل خرید و جابه‌جایی هستند.
 • کریپتو استمپ (Crypto Stamp) یک مجموعه تمبر است که توسط شرکت خدمات پستی اتریش صادر می‌شود. این تمبرها همانند تمبرهای معمولی استفاده می‌شوند اما به صورت تصاویر دیجیتالی در بلاکچین اتریوم نیز ذخیره می‌شوند و به کالاهای کلکسیونی دیجیتال تبدیل می‌شوند.
 • کریپتو کیتیز (Crypto Kitties) نیز یک بازی مشهور NFT است که در شبکه اتریوم اجرا می‌شود. در این بازی، بازیکنان می‌توانند گربه‌های مجازی را جمع‌آوری، پرورش و معامله کنند. بازی کریپتو کیتیز به عنوان یکی از اولین نمونه‌های استفاده از بلاکچین در صنعت سرگرمی و تفریح معروف شد و تجارت قابل توجهی در اطراف گربه‌های کمیاب این بازی ایجاد شد.

روش‌های جلوگیری از کلاهبردای‌های NFT

برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های مرتبط با NFT می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • هرگز عبارت بازیابی کیف پول خود را به هیچ وجه با سایت‌ها یا افراد دیگر به اشتراک نگذارید.
 • از پاسخ‌گویی به افرادی که خود را به عنوان پشتیبانی کیف پول یا پلتفرم NFT معرفی می‌کنند خودداری کنید. هرگز قبل از درخواست شما، پشتیبانی کیف پول یا پلتفرم مورد استفاده شما با شما تماس نمی‌گیرد.
 • از اتصال کیف پول خود به سایت‌های مشکوک و ناشناس خودداری کنید و آدرس پلتفرم‌های موردنظر خود را به دقت بررسی کنید.
 • از دانلود اپلیکیشن‌های مشکوک و ناشناس از طریق بازارهای غیررسمی (مانند فایل APK در تلگرام یا فضاهای مشابه) خودداری کنید و برنامه‌های موردنیاز خود را تنها از بازارهای اپلیکیشن رسمی و معتبر دریافت کنید.
 • از انجام معاملات مستقیم با افراد ناشناس خودداری کنید و همیشه در حالت هشدار باشید و از روش‌های فریب‌دهنده و پیشنهادهای اغواکننده آنها محافظت کنید.

پیشنهاد مطالعه: کلاهبرداری قرارداد هوشمند

آیا NFT قانونی است؟

از دیدگاه قانونی وضعیت NFTها در اکثر کشورها از جمله ایران هنوز به‌طور کامل تنظیم نشده است. هیچ قانون خاصی درباره NFTها وجود ندارد و قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال و فعالیت‌های مرتبط با آنها همچنان در حال توسعه و تجدیدنظر است.

اگرچه قانون‌گذاری دقیق مربوط به NFTها در بسیاری از کشورها وجود ندارد اما معمولاً قانون‌گذاران و مقامات قضایی به سمت ایجاد قوانین و مقرراتی برای حفاظت از حقوق مالکیت و مبارزه با جرم‌های مالی و پول‌شویی در فضای دیجیتال حرکت می‌کنند.

بنابراین استفاده از NFTها و انجام معاملات مربوط به آنها به طور کلی در بسیاری از کشورها قانونی است اما باید توجه داشت که استفاده از NFTها به عنوان ابزاری برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی مثل پول‌شویی تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و ممکن است تحت قوانین مربوطه مجازات شود.

همچنین در بسیاری از کشورها معاملات رسمی و حقوقی مبتنی بر NFTها هنوز قابل قبول و قابل اجرا توسط مراجع قانونی نیستند و از لحاظ حقوقی ممکن است فاقد اعتبار باشند. بنابراین در صورتی که نیاز به انجام معاملات مربوط به مالکیت دارایی‌ها با استفاده از NFTها دارید، بهتر است از مشاوره حقوقی متخصصان در این زمینه استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: وضعیت قرارداد هوشمند در ایران

کلام آخر

با درک اینکه NFT چیست و نقش مهمی که در فناوری بلاکچین و اقتصاد دارد می‌توان نتیجه گرفت که آنها یک مسیر جدید را برای توسعه بلاکچین باز کرده‌اند. NFTها امکاناتی را فراهم می‌کنند که نه تنها در اکوسیستم بلاکچین بلکه در اقتصاد نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. همچنین با توجه به تنوع استفاده‌های توکن‌های بی‌همتا احتمالاً در آینده توسعه‌دهندگان به نوآوری‌های جدید و هیجان‌انگیزتری در این حوزه خواهند رسید. در سال‌های اخیر تمرکز بیشتر بر روی آثار هنری دیجیتال، مجموعه‌های کلکسیونی و آیتم‌های درون بازی‌های ویدئویی بوده است و هنوز هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید در آینده چه امکانات جدیدی در این حوزه به وجود خواهد آمد. این مسیر پر از فرصت‌هاست و ممکن است ما را به سمت جهانی دیجیتالی تر و متصل ببرد که هنوز به صورت کامل نمی توانیم تصور کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا