آرتا رسانه

آلت کوین چیست

آلت کوین چیست؟ راهنمای مبتدیان برای ارزهای دیجیتال

در ادامه مباحث آموزش مفاهيم بلاك چين به زبان ساده در وب سايت آرتارسانه به مفهومي مي رسيم به نام آلت كوين.

آلت کوین چیست؟ آلت کوین ادغامی از «alt» است که به معني «جایگزین» و «coin» به معني «ارز رمزنگاری» اشاره دارد، یعنی تمام سکه‌هایی که بیت کوین (BTC) نیستند، آلتکوین هستند. بیت کوین ارز دیجیتالی بود که فناوری بلاک چین را پس از بحران مالی جهانی 2008-2009 به جهان معرفی کرد.

بیت کوین خود را به عنوان «استاندارد طلایی» ارزهای دیجیتال تثبیت کرده و انقلابی را در دنیای مالی به ارمغان آورده است. به دلیل مزیت حرکت اول، به تعادل پایدار در بین ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین تبدیل شده است. ارزهای دیجیتال جایگزین برای بهبود چالش‌های فنی و عملی بیت‌کوین ایجاد شده‌اند (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد). بنابراین، آیا اتریوم یک آلتکوین است؟

تولد آلت کوین ها با معرفی نسل دوم و سوم ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین مانند لایت کوین (LTC) و اتر (ETH) دنبال شد. در حالی که بیت کوین اغلب به دلار، یوان، یورو و سایر ارزهای فیات قیمت گذاری می شود، آلت کوین ها (ارزهای دیجیتال جایگزین) معمولاً بر اساس بیت کوین قیمت گذاری می شوند.

این مقاله قصد دارد سؤالات مختلفی مانند نحوه خرید یا فروش آلت کوین را روشن کند؟ تفاوت بیت کوین و آلت کوین چیست؟ آیا آلت کوین ها بهتر از بیت کوین هستند؟

انواع آلت کوین

آلت‌کوین‌ها را می‌توان به‌عنوان آلت‌کوین‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) (بر اساس مکانیسم‌های اجماع)، کوین‌های پایدار و آلت‌کوین‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) دسته‌بندی کرد.

آلتکوین های PoW و PoS

شبکه بیت کوین از روش اجماع PoW برای تأیید و پردازش تراکنش ها پیروی می کند. سایر آلتکوین های PoW عبارتند از LTC، بیت کوین کش (BCH) و Zcash (ZEC). در مقابل، اعتبار سنجی ها (به جای ماینرها) تراکنش ها را در مدل PoS تأیید می کنند.

اتریوم به دلیل ماهیت انرژی بر روش PoW در حال حرکت به سمت مکانیسم اجماع PoS است. Cosmos (ATOM) و Tron (TRX) نمونه های دیگری از آلت کوین های PoS هستند.

استیبل کوین ها

به سکه هایی که ارزش آن ها مانند دلار با فیات مرتبط است، استیبل کوین می گویند. ارزش استیبل کوین معادل یک واحد ارز فیات است که به آن متصل شده است. به عنوان مثال، تتر (USDT) یک استیبل کوین است که ارزش آن به USD متصل است.

برای انجام پیوند، صادرکننده استیبل کوین معمولاً پول نقد یا سایر دارایی‌هایی را که برابر با تعداد سکه‌های در گردش است در ذخیره خود نگه می‌دارد. به این ترتیب، در صورت شکست یا ایراد سکه، به دارندگان آن خسارت پرداخت می شود.

آلت کوین های DeFi

استیبل‌کوین‌های DeFi مبتنی بر بلاک چین به دارندگان این امکان را می‌دهند تا ارزهای دیجیتال خود را وام دهند و در ازای آن درآمد غیرفعالی کسب کنند. Compound (COMP)، Synthetix (SNX) و Uniswap (UNI) نمونه هایی از آلت کوین های DeFi برای خرید هستند.

تفاوت بیت کوین و آلت کوین چیست؟

آلت کوین ها با گسترش قابلیت های خود و پر کردن شکاف های ناشی از نقص های ادعایی بیت کوین، خود را از بیت کوین متمایز می کنند. آلتکوین های مختلفی مانند LTC، ETH، BCH و ZEC در بخش های زیر با BTC مقایسه شده اند.

لایت کوین در مقابل بیت کوین

در 7 اکتبر 2011، لایت کوین در تلاشی برای ایجاد پیشرفت های جزئی در فناوری اصلی بیت کوین معرفی شد. لایت کوین به شدت مبتنی بر بیت کوین است، اما در چند جنبه کلیدی متفاوت است. به عنوان مثال، LTC زمان مورد نیاز برای ساخت یک بلوک را از 10 دقیقه به 2.5 دقیقه کاهش داد به این امید که افزایش تعداد تراکنش های تکمیل شده در مدت زمان معین باعث افزایش سرعت شبکه شود.

با این حال، کاهش زمان بلاک به قیمت بلاک‌های یتیمی تمام می‌شود که استخراج‌کنندگان حل کرده‌اند اما به‌عنوان مسیر بعدی بلاک چین انتخاب نشده‌اند. در نتیجه، ماینرها نتوانستند حجم انبوه تراکنش ها را با نرخ مناسب در دسامبر 2017 پردازش کنند و باعث شد لایت کوین با چالش های مقیاس پذیری مواجه شود.

برای رسیدگی به مسائل فوق، لایت کوین از شاهد جدا (SegWit)، Mimble Wimble و شبکه لایتنینگ استفاده کرد تا ازدحام روی شبکه را کاهش دهد. علاوه بر این، لایت‌کوین الگوریتم متفاوتی نسبت به بیت‌کوین انتخاب کرد، که بیشتر به حافظه یک کامپیوتر ماینینگ متکی بود تا کد اصلی، که کارایی بهتری با قدرت پردازش بیشتر به آن داد. بیت کوین از الگوریتم رمزگذاری SHA-256 استفاده می کند، در حالی که لایت کوین از Scrypt استفاده می کند.

در نهایت، LTC با BTC تفاوت دارد زیرا کل عرضه سکه از 21 به 84 میلیون افزایش یافته است. این بدان معناست که همان معامله در لایت کوین به جای 0.5 واحد در بیت کوین، 2 واحد هزینه خواهد داشت، که از نظر ظاهری واقعی تر و برای افرادی که مهارت های حسابداری ضعیفی دارند مفیدتر می شود.

اتریوم در مقابل بیت کوین

اتریوم در 30 جولای 2015 متولد شد و از نظر عملکرد بسیار متمایز از بیت کوین است – مانند LTC. به جای استفاده از بیت کوین به عنوان مدلی برای ارز دیجیتال، اتریوم از مفهوم بلاک چین برای ایجاد یک ماشین مجازی غیرمتمرکز کامل تورینگ استفاده می کند. ماشین مجازی اتریوم یک کامپیوتر غیرمتمرکز است که می تواند اسکریپت ها و کدها را از هر نقطه از شبکه پردازش کند.

اتریوم همچنین قراردادهای هوشمند را به دنیا معرفی کرد که منطق اساسی برنامه های غیرمتمرکز را نشان می دهد. با عرضه بی حد و حصر، مدت زمان بلوک 14 ثانیه و بلاک هایی که توسط هزینه محاسباتی آنها محدود شده است، عملکرد داخلی اتریوم به طور چشمگیری با بیت کوین متفاوت است.

بیت کوین ارزش ذاتی ندارد، در حالی که قراردادهای هوشمند اتریوم، سرعت، مقیاس پذیری، عرضه غیر تورمی و حرکت به سمت الگوریتم PoS و لایه نوآوری به ارزش شبکه می افزاید و به ETH یک ارزش ذاتی ارائه می دهد.

بیت کوین کش در مقابل بیت کوین

در 1 آگوست 2017، بیت کوین کش به عنوان یک به روز رسانی نرم افزاری (فورک) از شبکه اصلی بیت کوین برای استفاده از SegWit برای رفع مشکلات مقیاس بیت کوین تشکیل شد. با این حال، کاربران بعدی رویکرد خود را تغییر دادند تا اندازه بلوک را از 1 به 8 مگابایت افزایش دهند، که امکان افزایش هشت برابری تعداد تراکنش‌ها در هر 10 دقیقه، کاهش هزینه‌های تراکنش را فراهم کردند.

علاوه بر این، حامیان BCH بر این باورند که بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادله مناسب تر است، در حالی که بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش مناسب تر است.

ZCash در مقابل بیت کوین

Zcash در 28 اکتبر 2016 معرفی شد و زمان بلوک از پیشنهاد اولیه ساتوشی ناکاموتو 10 دقیقه به 2.5 دقیقه کاهش یافت. Zcash ایده بیت کوین را در مورد «نام مستعار» (که مالکان آن ناشناخته هستند اما آدرس ها در دسترس عموم است) را به تراکنش های ناشناس گسترش می دهد.

برای محاسبه داده های اضافه شده در تراکنش های پیچیده تر، ZEC اندازه بلوک 2 مگابایتی را انتخاب کرد که دو برابر BTC است.

خلاصه ای از تفاوت های آلت کوین های ذکر شده در بالا و بیت کوین در زیر ذکر شده است:

آلت کوین چیست

چگونه آلتکوین بخرم؟

اگر از خود می پرسید: آیا باید روی آلت کوین ها سرمایه گذاری کنم؟ و می خواهید بدانید چگونه می توانید این کار را انجام دهید، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید.

تعیین کنید که چند درصد از آلتکوین ها را می خواهید به پورتفولیوی خود اضافه کنید

استراتژی سرمایه گذاری آلتکوین شما به میزان ریسک گریزی شما یا میزان ریسکی که مایل به انجام آن هستید بستگی دارد. بر اساس سطح ریسک بازدهی که انتظار دارید، بخشی از آلتکوین ها را که می خواهید به سبد خود اضافه کنید، تعیین کنید.

آلت کوین هایی را که در آن سرمایه گذاری کنید تحقیق کنید

برای تجارت آلتکوین، ابتدا با نگاهی به وب سایت پروژه، دسته های رسانه های اجتماعی و تیم پشت پروژه، بهترین آلت کوین ها را تعیین کنید. همه این عوامل به شما کمک می کند تا صحت پروژه را بفهمید. همچنین، دریابید که آیا کیف پول فعلی شما با آلتکوینی که می‌خواهید بخرید سازگار است یا اینکه باید یک کیف پول ارز دیجیتال جدید تهیه کنید.

یک صرافی را انتخاب کنید و یک جفت ارز پیدا کنید

ممکن است برخی صرافی ها از خرید آلت کوین با فیات پشتیبانی نکنند، بنابراین برای ادامه باید بیت کوین بخرید. پس از به دست آوردن بیت کوین، باید یک یا چند صرافی را پیدا کنید که آلتکوین شما را می پذیرند. زمانی که بهترین صرافی را انتخاب کردید، باید ثبت نام کنید.

پس از تکمیل ثبت نام باید بخشی از بیت کوین خود را به صرافی انتقال دهید. فراموش نکنید که شما در حال معامله در جفت ارزها هستید. بنابراین، BTC به آلتکوین شما تبدیل می شود.

آلت كوين

اگر پاسخ دو سوال اول “بله” و برای سوال آخر “خیر” است، باید به آن مبادله ادامه دهید. با این حال، شما همچنین می توانید در صرافی که مورد حمله قرار گرفته است، بر اساس نحوه پاسخ آنها به آن هک و کیفیت تحقیقات و اقدامات امنیتی اعمال شده توسط صرافی پس از حمله، ثبت نام کنید.

بیت کوین را با آلتکوین مورد علاقه خود معامله کنید

زمانی که پول نقد یا بیت کوین شما به حساب صرافی شما رسید، آماده خرید آلت کوین هستید. زمانی که آماده معامله بیت کوین با آلت کوین هستید، آلتکوین مورد علاقه خود را سفارش دهید.

آلت کوین های خود را در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره کنید
پس از تکمیل تراکنش، آلتکوین های ارزشمند شما باید در صرافی ذخیره شوند. با این حال، در صورت خرید طولانی مدت، دارایی های رمزنگاری شما باید خارج از مبادلات ذخیره شده و در کیف پول ذخیره شوند. ممکن است بخواهید یکی از کیف پول های گرم، سرد، وب، موبایل یا دسکتاپ را به عنوان کیف پول آلتکوین خود انتخاب کنید.

چگونه آلتکوین را بفروشیم؟

برخی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را برای درازمدت نگه نمی دارند، زیرا این ارزها بسیار نوسان هستند. اگر شما هم جزو چنین سرمایه گذارانی هستید و می خواهید بدانید که چگونه می توانید آلت کوین بفروشید، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

altcoin

فصل آلت کوین (altcoin season)چیست؟

اصطلاح «فصل آلت‌کوین» به دوره‌ای در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد که در آن چندین آلت‌کوین افزایش قیمتی بیش از بیت کوین و ارزهای فیات مانند دلار آمریکا دارند. اولین نمونه از فصل آلت کوین در اوج سفر بیت کوین در سال 2017 رخ داد، زمانی که عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم باعث توسعه تعداد زیادی از سکه های جدید شد.

بسیاری از سرمایه گذاران رمزارز به دلیل افزایش قیمت بیت کوین، پاداش های عظیمی به دست آورده اند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران دیگر با سرمایه‌گذاری در بازار آلت‌کوین‌ها تلاش می‌کنند تا ثروتی به دست آورند که منجر به فصل آلت‌کوین می‌شود.

هیچ روشی برای پیش بینی فصل قریب الوقوع ارزهای دیجیتال وجود ندارد. با این وجود، مرکز بلاک چین ابزار بی نظیری به نام شاخص فصل آلت کوین ارائه می دهد که احساسات بازار را ارزیابی می کند و محاسبه می کند که آیا بیت کوین یا آلت کوین ها بر بازار ارزهای دیجیتال تسلط دارند یا خیر. علاقه به توکن‌های غیرقابل تعویض و سکه‌های میم مانند Dogecoin و Shiba Inu نیز منجر به توسعه چرخه آلت‌کوین می‌شود.

آینده آلت کوین ها

سرمایه گذاری در آلت کوین ها روشی ارزان برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری فراتر از بیت کوین است.

علاوه بر این، سرمایه گذاران می توانند در تصمیم گیری های حاکمیتی پروژه های مختلف مشارکت داشته باشند. تعداد زیادی آلتکوین در بازار کریپتو موجود است.

با این حال، آنهایی که کاربرد قوی دارند از رقابت جان سالم به در خواهند برد و بر بازار مسلط خواهند شد. همچنین، فقدان مقررات خطرات مختلفی را برای سرمایه گذاری آلت کوین به همراه دارد. با این وجود، خطرات نظارتی با بلوغ بازار ارزهای دیجیتال برطرف خواهد شد.

منبع : cointelegraph

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا