آرتا رسانه

کاهش زمان پاسخگویی سرور

کاهش زمان پاسخگویی سرور

جدول محتوا

در این مقاله درباره کاهش زمان پاسخگویی سرور صحبت می کنیم و توضیح می دهیم که سرور چگونه بر عملکرد صفحه تأثیر می گذارد. سپس، در مورد اینکه چرا زمان پاسخگویی صفحه شما ممکن است کند باشد و پنج روش برای کاهش زمان پاسخگویی سرور معرفی خواهیم کرد.

اگر صاحب یک وب سایت وردپرسی هستید یا تمایل به خرید سایت دارید ممکن است نگران سرعت صفحه باشید . اجرای تست سرعت می تواند به شما کمک کند تا سرعت بارگیری صفحه خود را تشخیص دهید، اما کار زیادی برای بهبود عملکرد انجام نمی دهد. یک صفحه کند با زمان بارگذاری کند می تواند به معنی از دست دادن بازدیدکنندگان سایت و تبدیل کمتر برای سایت وردپرس شما باشد. همچنین در صورت تمایل می توانید مقاله روش های افزایش سرعت سایت را مطالعه بفرمایید.

با کاهش زمان پاسخگویی اولیه سرور شما وب سایت شما به یک وب سایت بهینه تبدیل می شود. کاهش زمان سایت شما برای اولین بایت (TTFB) می تواند ثانیه هایی را که طول می کشد تا صفحه شما در مرورگرهای بازدیدکنندگان بارگذاری شود کاهش دهد. این بدان معنی است که محتوای شما سریعتر ارائه می شود و عملکرد کلی سایت را بهبود می بخشد.

مقدمه ای بر زمان پاسخگویی سرور

زمان پاسخ سرور به مدت زمانی که طول می کشد تا یک دستگاه پس از درخواست HTTP از یک سرور پاسخ دریافت کند، اشاره دارد. این معمولاً توسط Time To First Byte (TTFB) اندازه گیری می شود.

TTFB بازه زمانی بین لحظه ای است که برای اولین بار به یک صفحه وب پیمایش می کنید تا زمانی که محتوای آن بر روی صفحه نمایش شما نمایش داده می شود. به عبارت دیگر، این اندازه گیری سرعت پاسخ سرور وب پس از درخواست از مرورگر کاربر را ردیابی می کند.

کاهش زمان پاسخگویی سرور

 اجزا تعیین کننده TTFB سایت

  • درخواست HTTP با سرعت بسته به شبکه و اتصال کاربر به سرور ارسال می شود.
  • سپس سرور درخواست را پردازش می کند و با مکاتبه با سیستم شبکه یا اجرای اسکریپت ها پاسخی ایجاد می کند.
  • سپس سرور اولین بایت پاسخ را برای کاربر ارسال می کند. این TTFB است.

هرچه TTFB وب سایت شما سریعتر باشد، محتوای شما سریعتر در مرورگر بازدیدکننده شما نمایش داده می شود. سرعت این فرآیند به عوامل متعددی بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر یک وب سایت پویا با تعداد زیادی انیمیشن دارید، احتمالاً TTFB طولانی تری خواهید داشت. سایت‌های کوچک‌تر و ساده‌تر مانند وبلاگ‌ها معمولاً TTFB کوتاه‌تری دارند زیرا محتوای کمتری برای بارگیری وجود دارد.

اهمیت زمان پاسخگویی سرور برای سایت وردپرس

سرعت بارگذاری صفحه یکی از مهمترین عوامل برای تجربه کاربری (UX) است. به ویژه، می تواند بر نرخ پرش سایت شما تأثیر بگذارد. این عبارت به درصد بازدیدکنندگانی اطلاق می شود که پس از بازدید از یک صفحه وب سایت شما را ترک می کنند.

نرخ پرش برای صفحاتی که در عرض دو ثانیه بارگذاری می شوند حدود 9 درصد است. اما پس از تنها سه ثانیه، این آمار به 38 درصد می رسد.

عملکرد وب سایت به طور مستقیم با نرخ پرش مرتبط است. اگر زمان پاسخگویی سرور شما کند باشد، بازدیدکنندگان شما منتظر محتوای وب سایت شما خواهند ماند. این تاخیر می تواند منجر به ناامیدی و بی حوصلگی شود و باعث شود کاربران سایت شما را رها کنند.

زمان پاسخگویی سرور همچنین می‌تواند بر تلاش‌های بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) شما تأثیر بگذارد. گوگل سرعت سایت را یک عنصر ضروری در هنگام رتبه بندی محتوا در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) می داند. اگر بارگذاری وب سایت شما بیش از حد طول بکشد، در معرض خطر افت رتبه هستید.

علاوه بر این، مزایای دیگری از کاهش TTFB حاصل می شود. سرعت سایت بیشتر می تواند نحوه تجربه بازدیدکنندگان از سایت شما را بهبود بخشد و منجر به تعامل، نرخ حفظ و تبدیل بیشتر شود.

پیشنهاد مطالعه: rel=noopener چیست؟

عوامل کاهش زمان پاسخگویی سرور

عوامل مختلفی می توانند بر زمان پاسخگویی سرور تأثیر بگذارند. برخی از آنها خارج از کنترل شما هستند، در حالی که برخی دیگر به نحوه پیکربندی سایت خود مربوط می شوند.

رایج ترین دلایل کاهش زمان پاسخگویی سرور

  • هاست ارزان و ناکارآمد
  • نفخ صفحه
  • پرس و جوهای پایگاه داده و مسیریابی کند
  • پهنای باند شبکه محدود
  • صفحات و داده ها در حافظه پنهان ذخیره نمی شوند

خوب است بدانید که بیشتر این عناصر در کنترل شما هستند. بعداً، برخی از مراحلی را که می‌توانید برای کاهش TTFB بردارید، مرور خواهیم کرد. اما ابتدا، اجازه دهید در مورد اینکه چه چیزی به عنوان یک سرعت استثنایی برای وب سایت شما واجد شرایط است را مطرح کنیم.

گوگل توصیه می کند که TTFB سایت شما کمتر از 200 میلی ثانیه باشد، که یک قانون سرانگشتی خوب است. راه های متعددی برای تست سرعت شما وجود دارد که به شما کمک می کند تا متوجه شوید که آیا سایت شما عملکرد خوبی دارد یا خیر.

به عنوان مثال، Pingdom یک ابزار آنلاین رایگان است که می توانید از آن برای آزمایش سرعت و عملکرد سایت استفاده کنید. کافی است URL خود را در قسمت متن وارد کنید و روی دکمه Start Test کلیک کنید.

استفاده از ابزارهای رایگان برای کاهش زمان پاسخگویی سرور

سپس یک گزارش عملکرد دقیق وب سایت، از جمله درجه عملکرد کلی، زمان بارگذاری، درخواست ها و اندازه صفحه دریافت خواهید کرد.

روش کاهش زمان پاسخگویی سرور

یکی دیگر از گزینه های محبوب، PageSpeed Insights است. این ابزار نتایج دقیق مربوط به Google Core Web Vitals، TTFB و شاخص سرعت را برمی‌گرداند:

روش های مختلف کاهش زمان پاسخگویی سرور

نتایج شما ممکن است بسته به ابزاری که استفاده می کنید متفاوت باشد. با این حال، در بیشتر موارد، گزارش عملکرد یک معیار دقیق برای موقعیت سایت شما ارائه می دهد.

در صورت تمایل به بالا بردن امنیت سایت خود مقاله افزایش امنیت سایت وردپرس را ملاحظه فرمایید.

5 راه برای کاهش زمان پاسخگویی اولیه سرور

اکنون که عواملی را که باعث کندی زمان پاسخگویی سرور می‌شوند، می‌دانید، اجازه دهید راه‌هایی را برای بهبود سرعت سایت شما بررسی کنیم. ما پنج راه برای کاهش زمان پاسخگویی اولیه سرور برای وب سایت وردپرس شما گردآوری کرده ایم که عبارتند از:

1. کاهش زمان بارگزاری صفحه

قالب ها، افزونه ها و محتوای سنگین و با کدگذاری ضعیف می توانند به زمان بارگذاری شما آسیب بزنند. اینها عناصری هستند که با جمع شدن، زمان پاسخگویی سرور سایت شما را افزایش می دهند. به عبارت ساده، سرور شما باید برای نمایش همه این محتوا سخت تر کار کند.

نگران نباشید این مشکلات تقریبا سریع و آسان برطرف می شود. شما می توانید با حذف عناصر غیر ضروری از سایت خود، شکاف صفحه را کاهش دهید.

با اولویت بندی افزونه های وردپرس و حذف افزونه های غیر ضروری شروع کنید. همچنین توصیه می کنیم این ابزارها را به طور مرتب به روز کنید زیرا به روز رسانی ها اغلب شامل بهبود عملکرد و وصله های امنیتی می شوند.

یکی دیگر از راه‌های کاهش زمان بارگذاری سایت، انتخاب یک قالب سبک و سئو است. به عنوان یک قاعده کلی، قالب های تمیز و ساده برای عملکرد سایت بهترین هستند.

به عنوان مثال، وردپرس دارای قالب های پیش فرض سبک وزن است، مانند Twenty Twenty-One

بهترین روش‌های دیگر برای کاهش حجم صفحه عبارتند از: فشرده‌سازی تصاویر (از TinyPNG استفاده کنید )، کاهش ابزارک‌ها و به‌روز نگه داشتن هسته وردپرس. اجرای این روش ها می تواند سایت شما را سریع نگه دارد و زمان پاسخگویی سرور را بهبود بخشد.

2. به کار بردن یک شبکه تحویل محتوا (CDN)

CDN گروهی از سرورها است که در سطح جهانی قرار دارند. به بازدیدکنندگان سایت شما محتوا از نزدیکترین سرور به آنها ارائه می شود که زمان پاسخگویی سرور را افزایش می دهد. علاوه بر این، CDN ها اغلب محتوای وب مانند تصاویر، فیلم ها و جاوا اسکریپت را بهینه می کنند.

می توانید از CDN شخص ثالث برای سایت خود استفاده کنید. با این حال، بسیاری از هاست های وردپرس این سرویس را در برنامه های خود قرار می دهند.

پیشنهاد مطالعه: افزایش نرخ کرول سایت

3. پایگاه داده خود را بهینه کنید

پایگاه داده شما حاوی تمام اطلاعات وب سایت شما است. تمام داده های سایت شما از جمله محتوا و تنظیمات آن را می گیرد و آن را در ردیف ها، ستون ها و جداول سازماندهی می کند.

سرور شما هنگام پرس و جو اطلاعات را از پایگاه داده شما بازیابی می کند. با این حال، اگر پایگاه داده شما متورم یا ضعیف باشد، می تواند زمان صرف شده برای ارائه داده ها را افزایش دهد.

بهینه سازی پایگاه داده به صورت دستی می تواند برای مبتدیان دشوار باشد. بنابراین، توصیه می کنیم از افزونه ای مانند WP-Optimize استفاده کنید.

WP-Optimize می تواند پایگاه داده شما را با حذف داده های غیر ضروری مانند نظرات هرزنامه، گزینه های گذرا و پینگ بک پاک کند. علاوه بر این، می تواند جداول MySQL شما را یکپارچه سازی و فشرده کند تا کارایی پایگاه داده شما را بهبود بخشد.

4. Caching را پیکربندی کنید

ذخیره سازی شامل ذخیره کپی از فایل های سایت شما در مرورگر کاربران برای مدت معینی است. سپس، هنگامی که بازدیدکنندگان به سایت شما باز می گردند، به جای درخواست و بازیابی همه چیز از ابتدا، فایل های ذخیره شده در حافظه پنهان به آنها ارائه می شود.

راه اندازی کش در سایت وردپرس شما یک راه آسان برای کاهش TTFB است. یک ابزار ذخیره‌سازی، وزن سرور شما را به حداقل می‌رساند و در نهایت به داده‌های آن اجازه می‌دهد سریع‌تر منتقل و نمایش داده شوند.

می توانید از یک افزونه کش مانند W3 Total Cache استفاده کنید.

W3 Total Cache به شما امکان می دهد صفحات، پست ها، CSS، جاوا اسکریپت، فیدها و موارد دیگر را در حافظه پنهان ذخیره کنید. حتی می توانید محتوای خاص تری مانند اشیاء پایگاه داده و صفحات نتایج جستجو را در حافظه پنهان ذخیره کنید. به طور کلی، این روش های کش می توانند زمان بارگذاری و فشار روی سرور شما را کاهش دهند.

پیشنهاد ویژه: استعلام قیمت سئو ارزان

5. هاست سریع و قابل اعتماد انتخاب کنید

صدها شرکت میزبانی برای سایت وردپرس شما در دسترس هستند. با این حال، همه آنها در مورد سرعت صفحه یکسان نیستند. برخی از هاست ها حداقل پشتیبانی را ارائه می دهند یا به شدت به منابع سرور مشترک متکی هستند که می تواند باعث کندی بارگذاری شود.

برای داشتن سریع ترین سایت وردپرس ممکن، یک ارائه دهنده میزبانی انتخاب کنید که عملکرد و در دسترس بودن بالا را در اولویت قرار دهد.

نتیجه

زمان پاسخگویی سرور یکی از اجزای ضروری عملکرد وب سایت است. افزایش سرعت این زمان پاسخگویی می تواند سئو، UX و سرعت کلی وب سایت شما را بهبود بخشد.

برای جمع بندی، در اینجا پنج استراتژی وجود دارد که می توانید از آنها برای کاهش زمان پاسخگویی اولیه سرور استفاده کنید:

با انتخاب قالب های سبک وزن و حذف هر گونه افزونه غیر ضروری، نفخ سایت خود را کاهش دهید.
یک شبکه تحویل محتوا (CDN) را انتخاب کنید.
پایگاه داده وب سایت خود را بهینه کنید.
کش را در سایت خود تنظیم کنید یا بررسی کنید که آیا میزبان شما آن را ارائه می دهد.
یک ارائه دهنده میزبانی وردپرس را انتخاب کنید که سرعت و قابلیت اطمینان را برای وب سایت شما در اولویت قرار می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا