آرتا رسانه

تگ noreferrer noopener چیست

مفهوم تگ های noopener، noreferrer و nofollow

جدول محتوا

در اين مطلب به شرح تفاوت ویژگی های noopener، noreferrer و nofollow در لینک ها مي پردازيم. همچنين مطالبي درباره rel=”noopener noreferrer nofollow”، کاربرد آن در سئو را بررسی می کنیم و اینکه آیا عملاً وجود این ویژگی ها در لینک های سایت، به سئو سایت کمک می کند؟

اگر از دانشجویان دوره سئو هستید، به احتمال زياد با اصطلاحات noopener، noreferrer و nofollow برخورد کرده‌ايد. noopener noreferrer چيست؟ در مورد nofollow چطور؟ در اين مطلب همه آنها و تاثيرات آنها بر سئو و امنيت وب را توضيح خواهيم داد.

هر سه عبارت (noopener، noreferrer و nofollow) مقادیری از ویژگی rel تگ anchor در HTML هستند. مسلماً nofollow در بین توسعه دهندگان وب و کارشناسان سئو سایت شناخته شده تر است.

تگ Anchor) a) معمولاً در HTML برای تعریف URL/link استفاده می شود. به عنوان مثال، خط کد زیر را در نظر بگیرید.

				
					<a href="https://www.mydomain.com" rel="noopener noreferrer nofollow" target="_blank">Click here to visit</a>
				
			

می توانید ببینید که یک ویژگی href (href که از مرجع Hypertext REFerence می آید) وجود دارد که استفاده می شود و مقدار آن ویژگی، آدرس وب صفحه اصلی https://www.mydomain.com است. آنچه در زیر می آید متنی است که به عنوان کاربر برای شما نمایش داده می شود. بسته به CSS و مرورگر شما، این متن ممکن است زیر خط کشیده شود، رنگ های متفاوتی داشته یا هر دو باشد.

تگ Anchor می تواند ویژگی های مختلفی داشته باشد – یکی از آنها rel است (rel که از RELationship می آید). موضوع اصلی این مقاله noopener، noreferrer و nofollow است که هر سه آنها مقادیر ویژگی rel هستند.

باز هم خط کد زیر را در نظر بگیرید.

				
					<a href="https://www.pointjupiter.com" rel="noopener noreferrer nofollow" target="_blank">Click here to visit Point Jupiter website. </a>
				
			

شما می توانید به سرعت متوجه سه مقدار ویژگی rel شوید . اما اکنون می توانید ویژگی target را با _blank نیز مشاهده کنید. این قسمت از کد به مرورگر وب دستور می دهد که این پیوند را در یک تب جدید باز کند.

 این همان دلیل اصلی استفاده از مقادیر noopener است. noreferrer. همچنین علت اصلی چالش های احتمالی امنیتی و فیشینگ است.

noopener چیست؟

در صورت استفاده از  target=” _blank”، اتفاق جالبی می افتد. صفحه‌ای که به آن پیوند می‌دهید دسترسی جزئی به صفحه پیوند دارد. این کار را از طریق window.opener  انجام می دهد.

سپس، صفحه پیوند دهنده می تواند window.opener.location برای باز کردن وب سایت مخرب استفاده کند.

استفاده از target _blank مي تواند منجر به مشکلات امنيتي شود و براي حملات فيشينگ مورد سوء استفاده قرار گيرد.

فرض کنيد شما يک وب سايت مخرب ايجاد مي کنيد و محتواي ويروسي را در آن قرار مي دهيد. سپس اين وب سايت را در رسانه هاي اجتماعي با استفاده از target=”_blank” قرار مي دهيد.

يک کاربر ناآگاه روي پيوند کليک مي کند و صفحه وب شما در يک برگه جديد باز مي شود. در آن لحظه، وب سايت مخرب شما اکنون کنترل برگه قبلي (“به طور مثال فیس بوک”) را دارد. با استفاده از window.opener.location به سايت جديد هدايت مي شود، مثلاً يک فرم ورود که صفحه ورود به سيستم فيس بوک را شبيه سازي مي کند با يک پيام: «جلسه قبلي فيس بوک شما منقضي شده است. لطفاً براي ادامه استفاده از فيس بوک دوباره وارد شويد».

اکنون کاربر فريب خورده و اطلاعات ورود خود را وارد کرده و قرباني حمله فيشينگ مي شود.

اين فقط يک مورد فرضي است زيرا فيس بوک rel=”noopener” از لينک هاي خود استفاده مي کند target=” _blank”.

استفاده noopener موثر، به مرورگر مي‌گويد که پيوندي را در يک برگه جديد بدون دسترسي به صفحه وب که پيوند را باز کرده است، باز کند. اين با تنظيم نکردن window.opener ويژگي و در نتيجه برگرداندن يک مقدار تهي به دست مي آيد.

به مرورگر دستور مي‌دهد که پيوند را بدون اجازه دسترسي زمينه مرور جديد به سندي که آن را باز کرده، باز کند، با تنظيم نکردن window.opener در پنجره باز شده (باز مي‌گرداند null).

به اين ترتيب، rel= “noopener” به هيچ وجه بر سئو تأثير نمي گذارد. 

پیشنهاد ویژه: استعلام قیمت سئو

noreferrer چيست؟

از نظر عملکرد noreferrer مشابه noopener است. همچنين از دستکاري توسط سايت تازه باز شده جلوگيري مي کند window.opener. اما، علاوه بر اين، noreferrer هنگامي که به صفحه ديگري مي رويد، از ارسال آدرس صفحه وب ارجاع توسط مرورگر جلوگيري مي کند.

به عبارت ساده، noreferrer وقتي روي پيوند کليک مي شود، مقدار اطلاعات ارجاع دهنده را پنهان مي کند. به عنوان مثال، اگر شخصي پيوند شما را در صفحه وب خود پست کند و از noreferrer استفاده کند و سپس کاربران روي آن پيوند کليک کنند، نمي توانيد بگوييد که آن کاربران از کجا آمده اند. در نرم افزار تجزيه و تحليل شما (مثلاً Google Analytics)، اين به صورت ترافيک مستقيم ظاهر مي شود، نه به عنوان يک ریفرال.

باز هم، noreferrer تأثيري بر سئو ندارد، اما مي تواند با گزارش ترافيک مستقيم بيشتر، اعداد را در نرم افزار تجزيه و تحليل و رديابي شما تغيير دهد.

چه زماني بايد از noreferrer استفاده کنيد؟

پيشنهاد مي کنم از هر دو استفاده کنيد. اکثر مرورگرهاي مدرن از noopener پشتيباني مي کنند، در برخي موارد، اگر noopenerپشتيباني نمي شود، مي توانيد از noreferrer.

اين بدان معني است که از نظر عملي، استفاده از هر دوي آنها براي پشتيباني از مرورگرهاي قديمي تر نيز منطقي است. اما بهترين روش اين است که از استفاده target=”_blank” کاملا خودداري کنيد. مگر اينکه دليل بهتري براي استفاده از آن داشته باشيد. البته در مبحث سئو، ما ترجیح می دهیم لینک ها در تب های جدید باز شوند تا کاربر به راحتی بتواند به صفحه قبلی بازگردد.

nofollow چیست؟

در بهینه سازی موتورهای جستجو، بسیار مهم است که لینک های ارزشمند و باکیفیت زیادی به صفحه شما لینک دهند. به آن ها بک لینک می گویند. اما همه لینک ها یکسان ایجاد نمی شوند.

به طور کلی، زمانی که یک صفحه به صفحه شما لینک می‌دهد، به موتورهای جستجو سیگنال می‌دهد که برای وب‌سایت شما ارزش قائل هستند. در اصل، شما می توانید آن را به عنوان یک تایید در نظر بگیرید. اگر یک سایت معتبر به شما پیوند می دهد، شما را تأیید می کند و Google/Bing آن را به عنوان یک عامل رتبه بندی در نظر می گیرد. گوگل از عبارت PageRank به عنوان معیار کمیت و کیفیت لینک ها استفاده می کند.

وارد کنید rel=”nofollow”. درست مانند noopener noreferrer، nofollow یک مقدار relویژگی است. وقتی این مقدار را اضافه می‌کنید، به موتورهای جستجو سیگنال می‌دهد که نمی‌خواهید پیوند juice/PageRank را به صفحه‌ای که به آن پیوند می‌دهید منتقل کنید.

				
					<a href="https://www.mydomain.com" rel="noopener noreferrer nofollow" target="_blank">Click here</a>
				
			

در خط کد بالا، ما هر سه مقدار را قرار می دهیم – با افزودن مقدار nofollow، به گوگل نشان می دهیم که PageRank/link  به وب سایت mydomain.com منتقل نمی شود .

چه زمانی باید از nofollow استفاده کرد؟

قانون کلی این است که از تگ nofollow در پیوندهای موجود در نظرات یا انجمن ها استفاده کنید. محتوای تولید شده توسط کاربر می تواند منبع اسپم و لینک های بی کیفیت باشد. شما نمی خواهید سایت شما ارزش خود را به آن صفحات با کیفیت پایین منتقل کند.

درباره اصطلاحات – noopener noreferrer nofollow بیشتر بدانید

گاهی اوقات متوجه خواهید شد که افراد در حال ایجاد تگ noopener یا noreferrer هستند. در موارد دیگر، می توانید ویژگی rel noreferrer را تشخیص دهید. در حالی که این موارد توسط اکثر توسعه دهندگان وب قابل درک است.

پیشنهاد مطالعه: آنالیز بک لینک رقبا

به نکات زیر توجه کنید:

noopener، noreferrer، و nofollow برچسب یا ویژگی نیستند. آنها مقادیر ویژگی هستند.
rel یک تگ نیست این یک ویژگی تگ anchor است.
<a>یک تگ HTML است. به این ترتیب دارای ویژگی هایی است (یعنی rel) و آن ویژگی ها دارای مقادیر (noopener noreferrer nofollow) هستند.

نتیجه گیری

برای ویژگی تگ anchor سه مقدار ویژگی rel از جمله noreferrer، noopener و nofollow وجود دارد.

rel=”noopener”شما در تمام پیوندهای باز شده در برگه های جدید با استفاده از target _blank. noopener اگر از ارزش پیوندهای باز شده در برگه های جدید استفاده نکنید، پیامدهای امنیتی وجود دارد . یک مهاجم مخرب می تواند از window.opener برای تغییر محتوا و مکان صفحه اصلی استفاده کند.

rel=”noreferrer” می تواند هدفی مشابه با noopener, به خصوص در مرورگرهای قدیمی تر داشته باشد. از این رو، استفاده از هر دوی آنها منطقی است. علاوه بر این، norferrer می تواند بر تجزیه و تحلیل شما تأثیر بگذارد و ترافیک را به جای ارجاع به صورت مستقیم گزارش کند.

rel=”nofollow” به موتورهای جستجو اطلاع می دهد که پیوند را به صفحه پیوند داده شده ارسال نکنند و رتبه صفحه را پاس نمی کند. می‌توانید آن را به‌عنوان مقداری در نظر بگیرید که وقتی می‌خواهید به صفحه دیگری پیوند دهید، اما بدون «تایید» آن استفاده می‌شود. این تنها ارزش rel موجود در این لیست است که تأثیر محسوسی بر تلاش های سئو دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا