آرتا رسانه

سرچ اینتنت چیست

هدف جستجو (search intent) چیست؟

جدول محتوا

همه موتورهای جستجو از جمله گوگل، به دنبال جلب رضایت کاربران خود هستند و هر سایتی که بتواند این رضایت را جلب کند، محبوب گوگل خواهد بود. یکی از مواردی که موتورهای جستجو با الگوریتم های مختلف درصدد شناسایی و درک آن هستند، سرچ اینتنت است. به همین دلیل است که در تولید محتوا، ابتدا باید درک درستی از هدف جستجو و نیت کاربر داشته باشیم تا محتوایی که تولید می کنیم، برآورده کننده نیازهای کاربران باشد. دیگر آن زمان گذشته است که با قرار دادن چند کلمه کلیدی در صفحه، سایت رتبه می گرفت. امروزه فاکتورهای مهمی وجود دارد که بدون توجه به آنها، تلاشتان در سئو به نتیجه ای نخواهد رسید.

هدف جستجو یا search intent چیست؟

سرچ اینتنت search intent یعنی اینکه بدانیم وقتی کاربری، کلمه یا عبارتی را در متور جستجو سرچ می کند، انتظار دارد چه محتوایی نمایش داده شود. به طور مثال وقتی دوره سئو را جستجو می کند، به دنبال یک دوره مجازی و پکیج آموزش سئو است، زمانی که عبارت قیمت سئوی سایت را جستجو می کند، انتظار دارد صفحه ای نمایش داده شود که شامل هزینه خدمات سئو است. فکر می کنم این دو مثال به خوبی مفهوم را مشخص می کند.

اهمیت سرچ اینتنت در تولید محتوا و سئو

برای گوگل این مساله مهم است که سایت ها بنا تولید محتوای مناسب، بتوانند جواب سوالات و احتیاجات کاربران را برآورده کنند. اگر کاربری “تور فرانسه” را جستجو می کند، محتوایی نمایش داده شود که حاوی قیمت، مشخصات و تاریخ رفت و برگشت باشد. این کاربر نیازی ندارد در مورد تاریخچه و موقعیت جغرافیایی فرانسه اطلاعاتی کسب کند. اگر همین مساله را درک کنید، اولین خشت تولید محتوا را درست بنا کرده اید وگرنه خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج😉😉

  • می توانید رتبه بندی وب سایت خود را در موتورهای جستجو بهبود بخشید: موتورهای جستجو مانند گوگل از الگوریتم هایی برای رتبه بندی وب سایت ها بر اساس میزان مطابقت آنها با هدف جستجوی کاربر استفاده می کنند. اگر بتوانید محتوایی ایجاد کنید که خواسته ها و نیازهای مردم را بهتر برآورده کند، احتمالاً در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت.
  • شما بهتر می توانید مخاطبان خود را هدف قرار دهید. ایجاد محتوای مرتبط برای جذب کاربر و تبدیل آنها به مشتریان بسیار موثر هستند.
  • تشخیص هدف جستجو، تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌دهد: به مشتری خود آنچه می‌خواهد، نمایش بدهید، احتمال بیشتری وجود دارد که شما را به عنوان یک سایت مرجع نگاه کند و مجدد برای سرچ های بعدی، به سایت شما بازگردد. با تشخیص هدف جستجو، می توانید محتوای مرتبط تری برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

انواع سرچ اینتنت search intent

قطعاً میلیون ها کاربری که در گوگل جستجو می کنند، هدف و نیت یکسانی ندارند و اهداف مختلفی برای سرچ کاربران وجود دارد. در ادامه به 4 هدف از سرچ کاربران به گفته سایت Backlinko و روش تشخیص آن می پردازیم.

پیدا کردن یک سایت مشخص Navigational Intent

این زمانی است که هدف جستجو شامل چیزی خاص است و کاربر قبلاً نام تجاری یا وب سایت را می داند. همه کسانی که مطالعه می کنند احتمالاً با Navigational Intent آشنا هستند و احتمالاً خودتان قبلاً از آن استفاده کرده اید.

برای رسیدن به این هدف، کاربران معمولاً کلمات کلیدی مرتبط را در موتور جستجو وارد می‌کنند، مانند “الگوی چرم بای سل” یا “عضویت در زنجیره هوشمند صادرات”

با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، جستجوگران اطمینان حاصل می کنند که دقیق ترین و مفیدترین نتایج را برای درخواست خود دریافت می کنند. یعنی دقیقاً همان سایتی که می خواهند نمایش داده می شود.

Informational Intent کسب اطلاعات

این نوع جستجو همان چیزی است که افراد را هنگام جستجوی اطلاعات به وب سایت شما سوق می دهد. کسب اطلاعات یا Informational Intent زمانی است که شخصی به دنبال اطلاعاتی در مورد یک موضوع خاص است. آنها ممکن است ندانند دقیقاً به دنبال چه چیزی هستند، اما از کلمات کلیدی برای هدایت جستجوی خود استفاده می کنند. برای مثال، چیزی مانند “چگونه یک لاستیک پنچر شده را تعمیر کنیم” را تایپ کنید.
دانستن اینکه چگونه این نوع هدف جستجو را هدف قرار دهید به شما کمک می کند تا رتبه وب سایت خود را بهبود دهید و ترافیک بیشتری را به سایت خود جذب کنید.
چیدن کلمات کلیدی با چگالی بالا در صفحه، نمی تواند گوگل را فریب دهد و گوگل واقعاً به دنبال تعداد کلمات بیشتر نیست و حتی با آپدیت های اخیر خود، بیش از قبل بر محتوای مفید، تاکید کرده است.

قصد معامله Transactional Intent

قصد خرید کردن، به این معنی است که یک فرد به دنبال خرید آنلاین یک کالا یا سفارش خدماتی خاص هست. در اینجا یک نکته وجود دارد. کاربری عبارت ” خرید سایت” را جستجو می کند. این کاربر به دنبال سفارش طراحی سایت وردپرسی است. پس باید محتوایی به او نمایش دهید که بتواند سایت مناسب خود را انتخاب کند و سفارش دهد.

نیت تجاری Commercial Intent

هدف تجاری زمانی است که شخصی به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک شرکت یا محصول قبل از تصمیم گیری برای خرید است. باز هم، شما می توانید این را با کلمات کلیدی که آنها استفاده می کنند تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر کسی عبارت (سایت وردپرسی بهتر است یا کدنویسی)، مشخص است که در انتخاب سایت وردپرسی یا اختصاصی مردد است، می توانید محتوایی تولید کنید که مزایا و معایب هر یک را بیان کنید تا کاربر به راحتی بتواند بعد از مطالعه، سفارش دهد. پس در این راستا محتوایی از قبیل، مزایا و معایب سایت های وردپرسی و معرفی انواع سایت های وردپرسی و کدنویسی اختصاصی می تواند مناسب باشد. در واقع شما باید تشخیص دهید که در این لندینگ پیج چه اطلاعاتی را باید بگنجانید.

چگونه سرچ اینتنت را تشخیص دهیم

هدف همه ما از تولید محتوا این است که بتوانیم کاربران هدف را از این طریق جذب کنیم. این موفقیت زمانی به دست می آید که تولید محتوای درستی انجام داده باشیم و در محتوای خود نیاز کاربر را پوشش دهیم. از کجا تشخیص دهیم که نیاز کاربر چیست؟ این یک سوال کلیدی است که اگر بتوانیم تشخیص دهیم مابقی مراحل کار را به درستی پایه گذاری می کنیم.

  1. تحقیق کلمه کلیدی را به درستی انجام دهید. برای این کار می توانید از ابزارهای رایگان تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید.
  2. به انواع سؤالاتی که افراد در شبکه های اجتماعی و انجمن های آنلاین می پرسند توجه کنید. این پرسش ها می تواند سرنخ هایی در مورد انواع اطلاعاتی که کاربران به دنبال آن هستند به شما بدهد.
  3. به کانسپت کلمات کلیدی توجه کنید. بررسی کنید که گوگل برای هر کدام از سرچ ها چه نوع صفحاتی را در صفحه اول سرچ نمایش می دهد. به عنوان مثال اگر کاربر عبارت (خرید ساعت مچی) را سرچ کند، گوگل صفحات دسته بندی ساعت مچی را نمایش می دهد. یعنی سرچ اینتنت (خرید ساعت مچی) خرید است.
  4. از قابلیت های پیشنهاد خودکار گوگل استفاده کنید.
  5. استفاده از ویژگی جستجوهای مرتبط گوگل، یک روش دیگر است. این ابزار در پایین صفحه نتایج جستجو ظاهر می شود و لیستی از کلمات کلیدی دیگری را که افراد در جستجوی آنها هستند به شما نشان می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا