آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

محتوای همیشه سبز چیست؟ شاید چیزهایی درباره محتوای همیشه سبز شنیده‌اید ولی نمی‌دانید که چیست؟ جای خوبی آمده اید، در این مقاله من توضیح خواهم داد که محتوای همیشه سبز چیست، چرا مهم است و چگونه از آن در استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده کنیم. این روش کاملا تست شده است و ما هم در سئو سایت از آن استفاده می کنیم.

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز محتوای بهینه شده برای جستجو است که حول موضوعاتی می‌چرخد که همیشه برای خوانندگان مرتبط هستند. این محتواها نظیر محتوای تاپیک کلاستر برای سئو سایت بسیار حیاتی هستند و هرچه محتوای شما سبز باشد می‌توانید در نتایج گوگل دیده شوید.

 نام آن از گیاهان همیشه سبز گرفته شده است که برگ‌های سبز خود را در تمام طول سال حفظ می کنند. موضوعات همیشه سبز موضوعاتی هستند که در طول زمان مورد توجه و تقاضای جستجو هستند.

در ادامه چند موضوع همیشه سبز و غیر همیشه سبز را مثال می‌زنیم تا درک آن آسان‌تر شود.

چند نمونه از موضوعات همیشه سبز

“چگونه وزن کم کنیم” : مهم نیست امروز باشد یا 100 سال دیگر. مردم همیشه می‌خواهند وزن کم کنند.

“چگونه پوستی شفاف داشته باشیم” : این موضوع برای همه مهم است به خصوص خانم‌ها، اتفاقا این موضوع رفته رفته اهمیت بیشتری نیز پیدا می‌کند و یکی از موضوعاتی است که مردم همواره دنبال مطلب درباره آن هستند.

این موضوعات و موضوعات نظیر آن همیشه طرفدار دارند و هیچوقت ما از کسب اطلاعات در این زمینه‌ها بی نیاز نیستیم. حالا چند موضوع غیر همیشه سبز هم ببینیم تا بهتر متوجه تفاوت این محتواها باشیم:

نمونه هایی از موضوعات غیر همیشه سبز

“انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 “ : این اتفاق فقط یک بار اتفاق افتاد و در همان بازه زمانی ترافیک زیادی را بوجود آورد ولی بعد از مشخص شدن نتیجه دیگر کسی دنبال آن نیست و ترافیکی هم نخواهد داشت.

“لیورپول F.C. در سنگاپور” : این رویداد یک بار در سال 2022 بود. آخرین بار در سال 2009 اتفاق افتاد.

محتوای سبز

ما در دوره سئو در خصوص انواع مختلف محتوا صحبت کرده ایم که یکی از این نوع محتواها، محتوای سبز است. محتوای همیشه سبز، محتوای سئو در مورد یک موضوع همیشه سبز است که مدت ها پس از تاریخ انتشار خود به درد بخور است. حتی اگر اطلاعات آن “قدیمی” باشد، یک محتوای همیشه سبز همچنان می‌تواند در گوگل رتبه بالایی داشته باشد. در اینجا چند نمونه از محتوای همیشه سبز آورده شده است:

12 نکته برای کمک به کاهش وزن ، اصول کاهش وزن، حداقل طبق گفته مقامات بهداشت عمومی، در چند سال گذشته بدون تغییر باقی مانده است. بنابراین اگرچه آخرین بار در سال 2019 این موضوعات “بررسی” شده، اما همچنان رتبه های بالای خود را حفظ کرده است.

چگونه کراوات ببندیم، در این خصوص ویدیویی در سال 2012 منتشر شده است. اما همچنان همیشه سبز است و در رتبه بالایی در گوگل قرار دارد. منطقی است، روند تغییر زیادی نمی‌کند و نیازی به به‌روزرسانی آن نیست. اینجاست که تفاوت بین موضوعات و محتواهای همیشه سبز آشکار می‌شود.

چرا محتوای همیشه سبز مهم است؟

اگر محتوای همیشه سبز پیرامون موضوعات همیشه سبز ایجاد می‌کنید، می‌توانید ترافیک ارگانیک را ماه به ماه به پست خود جذب کنید، بدون اینکه بعد از یک یا دو هفته شاهد کاهش شدید ترافیک باشید. 

نحوه ایجاد محتوای همیشه سبز

ایجاد محتوای همیشه سبز یک فرآیند دو مرحله ای است.

موضوعات همیشه سبز را پیدا کنید

یافتن موضوعات همیشه سبز به معنای دور ماندن از موضوعات حساس به زمان و تمرکز بر موضوعات با پتانسیل ترافیک جستجوی مداوم است.

برای انجام این کار، شما باید جستجوی کلمات کلیدی را انجام دهید.

الف. کلمات کلیدی با پتانسیل ترافیک را پیدا کنید

چند موضوعی را که دوست دارید در وبلاگ خود هدف قرار دهید، کلمات کلیدی مرتبط با این موضوعات را انتخاب کنید و با استفاده از ابزارهای موجود در این زمینه آن ها را بسنجید تا از ترافیک آن‌ها مطلع شوید خلاصه وقت بگذارید و تحقیق کنید تا کلمات کلیدی مناسب پیدا کنید. اگر نمی دانید کلمه کلیدی چیست یا با چه ابزارهایی کلمات کلیدی سایت را پیدا کنید، مقاله ( تحقیق کلمه کلیدی ) را مطالعه کنید

ب. روند مثبت را در طول زمان بررسی کنید

موضوع همیشه سبز به این معنی است که نباید روندی نزولی داشته باشد. به نمودار روندها در Keywords Explorer نگاه کنید تا ببینید آیا موضوعی در طول زمان محبوبیت پیدا می‌کند یا محبوبیت خود را از دست می‌دهد.

محتوای همیشه سبز SEO ایجاد کنید

ایجاد محتوای همیشه سبز به معنای ایجاد چیزی است که مهم نیست چه زمانی مرتبط باشد یعنی وابسته به زمان نباشد. این محتوا باید به گوگل نشان دهد که شایسته است بهترین نتیجه را امروز، فردا و چندین ماه آینده داشته باشد.

چطوری این کار را انجام میدهی؟

 الف. محتوای 10X ایجاد کنید

 هدف گوگل ارائه بهترین نتیجه برای جستجو است. بنابراین اگر می‌خواهید لایق موقعیتی در صفحه اول باشید، باید محتوایی با کیفیت بالا ایجاد کنید. و اگر می‌خواهید محتوای شما در بلندمدت رتبه‌بندی خود را حفظ کند، باید محتوایی ایجاد کنید که بسیار بهتر از سایرین باشد.

در دنیای بازاریابی، ما به این محتوا “محتوای 10X” می گوییم. بسیاری از مردم “محتوای 10X” را می شنوند و فکر می کنند که این یعنی  محتوای خود را 10 برابر طولانی‌تر کنند. اما طولانی‌تر به معنای بهتر نیست.

در واقع، یک همبستگی منفی متوسط بین تعداد کلمات و ترافیک ارگانیک برای پست‌های بیش از 2000 کلمه وجود دارد. به عبارت دیگر، میانگین پست 10000 کلمه ای ترافیک جستجوی کمتری نسبت به پست متوسط 2000 کلمه ای دریافت می کند.

از “محتوای 10X” به عنوان یک مدل ذهنی برای الهام بخشیدن به خود برای ایجاد محتوای بهتر استفاده کنید.

هنگامی که محتوای 10X خود را ایجاد می کنید، این موارد را در نظر داشته باشید:

طراحی – آیا طراحی محتوا عالی است؟ آیا خواندن آن آسان است؟

سودمندی – آیا محتوا واقعاً مشکل را حل می کند؟

سرگرمی – آیا محتوا به خوبی نوشته شده و خواندن آن جالب است؟ یا خسته کننده است و خوانندگان برای خواندن سطر بعدی در تقلا هستند؟

منحصربه‌فرد بودن – چرا شخصی باید محتوای شما را بر دیگران انتخاب کند؟ آیا دیدگاه منحصربه‌فردی ارائه می‌دهید، راه‌حل‌های منحصربه‌فردی ارائه می‌دهید یا چیزی را از تجربه شخصی به اشتراک می‌گذارید؟

اقتدار – آیا در این موضوع/موضوع متخصص هستید؟ چرا باید کسی به شما اعتماد کند یا باور کند؟ پشتوانه داده – آیا نظرات شما توسط داده ها یا علم پشتیبانی می شود؟ همیشه لازم نیست، اما اگر این کار را انجام دهید محتوای شما منحصر به فردتر و قابل باورتر خواهد بود. 

پیشنهاد مطالعه: متن جایگزین تصویر چیست؟

ب- از زوایای با طول عمر کوتاه اجتناب کنید

اگر هدف شما ایجاد محتوای همیشه سبز است، سعی کنید از زوایای محتوای مرسوم یا ارجاعات پرهیز کنید. به هر چیزی محتوای خود را ارجاع ندهید.

ج- از به کار بردن عباراتی با عمر کوتاه خودداری کنید

منظور از این عنوان، این است که برای عنوان محتوا تا حد امکان  تاریخ مصرف تعیین نکنید. مثلا به این عنوان توجه کنید: آموزش 14 روش سئو برای جذب ترافیک بیشتر در سال 2022، اینکه زمان تعیین می‌کنید در سال‌های بعدی از سبز ماندن محتوا می‌تواند جلوگیری کند. البته این عناوین اوصولا جذاب هستند و می‌توانید در سال‌های بعدی عنوان را آپدیت کنید که در این صورت هیچ مانعی برای استفاده از این عناوین جذاب وجود ندارد.

چگونه می توانید وضعیت همیشه سبز محتوای خود را حفظ کنید

 برای اکثر موضوعات همیشه سبز، دنبال کردن مراحل بالا باید محتوای شما را برای مدتی همیشه سبز نگه دارد. اما وضعیت همیشه سبز محتوای شما برای همیشه دوام نخواهد داشت.

همه چیز تغییر می‌کند و بارها متوجه می شوید که محتوای شما نیاز به تجدید نظر و تازه‌سازی دارد. به عنوان مثال، زمینه سئو نسبتا سریع در حال آپدیت است و بسیاری از مقالات خودمان برای یک یا دو سال بدون نیاز به آپدیت با ارزش و سبز می مانند. 

چگونه می‌توانید محتوای همیشه سبز خود را زیر نظر داشته باشید و آن را حفظ کنید؟

1- رتبه بندی خود را دنبال کنید

اگر گوگل با گذشت زمان رتبه شما را کاهش دهد، می تواند نشانه ای از این باشد که اگرچه موضوع شما ممکن است همیشه سبز باشد، اما محتوای شما اینطور نیست.

البته به این نکته هم داشته باشید که ممکن است همیشه زمانی که رتبه شما کاهش می یابد، محتوای شما قدیمی نباشد. به عنوان مثال، ممکن است رقابت بیشتری وجود داشته باشد. اما رقبای که از شما بالاتر هستند به این معنی است که آنها کاری را بهتر از شما انجام می دهند، بنابراین هنوز هم ارزش دارد که نگاهی بیندازید و دلیل آن را بدانید.

پیشنهاد می کنیم الگوریتم های گوگل را بشناسید تا بر اساس آن بتوانید سیاست های سایت خود را دنبال کنید.

2- محتوای خود را به روز کنید

وقتی وضعیت همیشه سبز محتوای شما تمام شد، باید به محتوای خود نگاه کنید و بفهمید که چرا دیگر از نظر گوگل مرتبط نیست. معمولاً به این دلیل است که بخشی از آن قدیمی شده است، مانند: آمار، روند ، اسکرین شات‌ها،  پیوندها ، سال در عنوان.

نکته: بسیاری از سئوکاران از راه حل سریع تغییر سال در عنوان به محض رسیدن سال جدید استفاده می کنند. همچنین باید به صفحاتی که شما را در SERP ها جهش کرده‌اند نگاه کنید. از آنجایی که هدف Google ارائه بهترین و مرتبط ترین نتیجه برای پرس و جو است، صفحاتی که اکنون از شما بالاتر هستند ممکن است سرنخ هایی در مورد آنچه در پست شما وجود ندارد داشته باشند. از خود بپرسید: آنها چه چیزی دارند که شما ندارید؟ آن موضوعات یا نکات را در پست خود لحاظ کنید. سپس تنها چیزی که باقی می‌ماند بازخوانی، انتشار مجدد و تبلیغ مجدد آن است.

3- ایجاد لینک 

پیوندها برای رتبه بندی همیشه سبز ضروری هستند زیرا صفحات با لینک های کمتر آسان تر رتبه بندی می‌شوند.

 از کجا بدانیم؟ زیرا گوگل گفته است که بک لینک ها یک فاکتور مهم رتبه بندی هستند. اگر صفحه شما فقط 5 بک لینک دارد، برای کسی سخت نخواهد بود که از شما بالاتر باشد.

ما در آرتا رسانه برای شما آموزش ساخت بک لینک رایگان را در قالب مقاله فراهم کرده‌ایم.

سخن پایانی

اگر می خواهید ترافیک ثابت و زیادی به مرور زمان به سایت شما بیاید، باید موضوعات همیشه سبز را هدف قرار دهید. سپس برای حفظ وضعیت همیشه سبز آنها با بازنشر و تبلیغ مجدد آنها تلاش کنید. در این مقاله سعی کردیم در خصوص محتوای همیشه سبز مطالبی را برای شما گردآوری کنیم. امیدواریم که سودمند واقع شود.

 

پیمایش به بالا