آرتا رسانه

راهنمای کامل بازاریابی محتوا

فهرست مطالب

 مطمئناً تا به حال، عبارت “Content is King”(محتوا پادشاه است) را شنیده اید. اما چرا بازاریابی محتوا برای بازاریابان مهم است؟ در این مقاله، با تعریف چیستی، مزایا و قالب‌های آن و اینکه چگونه می‌توانید یک استراتژی بازاریابی محتوا برای جذب مشتری برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 • آیا می خواهید با مباحث بازاریابی دیجیتال آشنا شوید؟ از اینجا می توانید مقالات مرتبط با آموزش دیجیتال مارکتینگ را مطالعه کنید و کسب و کار خود را رونق ببخشید.

بازاریابی محتوا چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟

محتوا برای بازاریاب دیجیتال همانگونه است که رنگ سیاه برای مد است: کلاسیکی که هرگز شکست نمی خورد. 12 سال پیش، جو پولیزی تعریفی ارائه کرد که همچنان صادق است: «بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و ثابت برای جذب و حفظ یک مخاطب کاملاً تعریف شده متمرکز است – و در نهایت، اقدام سودآور مشتری را هدایت کنید.»

به اندازه کافی ساده، درست است؟ فقط برای اینکه مطمئن شوید که واقعاً آن را خوب متوجه شدید، بیایید نگاهی به این مسئله کنیم که این نوع بازاریابی چیست و چه چیزی نیست.

بازاریابی محتوا چه چیزی هست؟

– ارزش ارائه شده ی رایگان. «ببخش و دریافت خواهی کرد» یکی از شعارهای بزرگ تولید محتوا است.

– یک سرمایه گذاری بلند مدت برخی از شرکت‌ها با تمام اشتیاق دنیا شروع به نوشتن یک وبلاگ می‌کنند و وقتی بعد از چند ماه نمی‌توانند نتایج را محاسبه کنند، دست از کار می‌کشند. اشتباه محض! قبل از ناامید شدن، باید کاملاً درک کنید که برای به دست آوردن بهترین نتایج، باید ثابت قدم باشید و در بلندمدت فکر کنید.

– تلاش کل تیم اگر به تمام افراد مختلفی که در شرکت شما کار می کنند فکر کنید، مطمئناً متوجه خواهید شد که همه می توانند دیدگاه های جدید و تازه ای در مورد محتوای شما ارائه دهند. اگرچه بخش اعظم مسئولیت به بخش بازاریابی تعلق دارد، اما مشارکت دادن کل تیم شما محتوای شما را بسیار جذاب تر می کند.

بازاریابی محتوا چه چیزی نیست؟

– فقط نوشتن مقاله نیست. وقتی به این نوع بازاریابی فکر می کنیم، اغلب فقط به اولین قدم فکر می کنیم: ایجاد محتوای مرتبط با برند شما. در واقع، این یک استراتژی محتوا است که از چهار مرحله تشکیل شده است: ایجاد ترافیک، تولید سرنخ، پرورش سرنخ و ایجاد مشتری.

– تبلیغات بومی نیست. اگرچه آنها ویژگی های مشترکی دارند، اما تبلیغات بومی از دو جنبه عمده با بازاریابی محتوا متفاوت است: اول از همه، این تبلیغات مبتنی بر پرداخت هزینه برای فضاهای دیگران است (برخلاف انتشار در کانال های خودمان) و از مخاطبان از قبل موجود استفاده می کند. به جای اینکه خودمان را از ابتدا بسازیم).

– بازاریابی درونگرا نیست.  بازاریابی محتوا یک بازاریابی درونگرا است، اما لزوما برعکس آن صادق نیست. مفهوم بازاریابی درونگرا شامل تمامی اقدامات برای جذب مشتریان به کسب و کار شما، از جمله ابزارهای سنتی تر مانند تبلیغات است.

– کپی رایتینگ نیست. تسلیم وسوسه استفاده از وبلاگ خود به عنوان بهانه ای برای فروش نشوید! بازاریابی محتوا حول محور کمک و حمایت از کاربر می چرخد. شعارها و تک گویی های بیش از حد فروش، نتایج موفقیت آمیزی برای برند شما به همراه نخواهد داشت.

بازاریابی محتوايي چيست

مزایای بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک سرمایه گذاری بلند مدت است که به زمان و منابع نیاز دارد. پس چرا اصلا زحمت بکشیم؟ در اینجا برخی از مزایای یک استراتژی محتوای خوب آورده شده است:

 • اعتماد کاربران خود را جلب می کنید. انتشار منظم محتوای با کیفیت به کاربران این امکان را می دهد که بدانند می توانند به برند شما اعتماد کنند. به هر حال، اگر مایل باشید به صورت رایگان به آنها کمک کنید، وقتی آنها به شما پول می دهند حاضر به انجام چه کاری نخواهید بود؟
 • شما خود را به عنوان یک متخصص در صنعت خود قرار می دهید. اگر زمانی که یک روزنامه مقاله ای در مورد صنعت شما می نویسد، یا زمانی که کسی اطلاعاتی در مورد موضوعی خاص می خواهد، اگر «آنجا باشید»، به رسمیت شناخته شده و اقتدار پیدا خواهید کرد و خود را به یک متخصص صنعت تبدیل خواهید کرد.
 • استراتژی بلند مدت شما را بهبود می بخشد. با یک برنامه محتوایی توسعه‌یافته، می‌توانید با دانستن اینکه بازاریابی شما به چه سمتی می‌رود و چه کاری و چه زمانی انجام خواهید داد، راحت باشید.
 • موقعیت شما در موتور جستجو (SEO) را بهبود می بخشد. انتشار منظم محتوا یک راه مطمئن برای جلب محبت گوگل به شما است. اگر بتوانید محتوای خود را در بین اولین نتایج موتورهای جستجو قرار دهید، به منبع باورنکردنی ترافیک رایگان دسترسی خواهید داشت.
 • باعث ایجاد مشتری و فروش می شود. در نتیجه همه موارد فوق، فروش شما افزایش می یابد و کاربران بیشتری از وب سایت شما بازدید می کنند و بیشتر به شما اعتماد می کنند. با این وجود، اگر می‌خواهید استراتژی شما واقعاً کار کند و مؤثر باشد، مراحل بعدی در قیف بازاریابی محتوا را که قبلاً ذکر کردیم (تولید سرنخ، پرورش سرنخ، تولید مشتری) را فراموش نکنید.

اصول بازاریابی محتوا

در صورتی که مفهوم بازاریابی محتوا هنوز مبهم به نظر می رسد، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند درک خود را از بازاریابی محتوا تقویت کنید:

 • راهی برای ارزش افزودن رایگان است. به عبارت دیگر، شما می دهید تا به دست آورید.
 •  یک سرمایه گذاری بلند مدت است. هنگام انتخاب بین گزینه های مختلف در جعبه ابزار بازاریابی خود، باید بدانید که چه ابزارهایی راه حلی سریع به همراه خواهند داشت و کدام یک راه حل بلند مدت ارائه می دهند. در مورد بازاریابی محتوا، شما با شرط بندی روی آینده برند خود، بلندمدت فکر می کنید. به خاطر داشته باشید که احتمالاً در ماه های اول نتایج سودآوری نخواهید دید، اما چشم خود را به جایزه نگاه دارید و هنوز انگیزه خود را از دست ندهید.
 • خیلی بیشتر از نوشتن مقاله است. محتوا در اشکال و اندازه های مختلف می آید. مطمئناً به پست های وبلاگ شما محدود نمی شود. در واقع، یک استراتژی بازاریابی محتوای کامل دارای چهار مرحله است: تولید ترافیک، تولید سرنخ، پرورش سرنخ و تبدیل مشتری. در بخش بعدی بیشتر به دنیای بازاریابی محتوا نگاه خواهیم کرد.
 • تبلیغاتی نیست.برخلاف تمرکز بر فروش مستقیم چیزی، محتوای شما باید بر ارزش افزوده تمرکز کند. هیچ چیز بدتر از یک زمان بندی فروش ضعیف نیست. کمک کننده باشید، از کاربران خود حمایت کنید و معتبر باشید. با شعار صحبت نکنید

دنیای بازاریابی محتوا

معمولاً وقتی در مورد بازاریابی محتوا صحبت می کنیم، به یک استراتژی کاملاً مشخص بر اساس انتشار در کانال های خودمان اشاره می کنیم. اگر دیدگاه جامع‌تری داشته باشیم، می‌بینیم که چگونه تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلف وارد حوزه بازاریابی محتوا می‌شوند. بگذارید چند نمونه را به شما نشان دهم:

 • حمایت های برند . هنگامی که یک برند از یک رویداد حمایت مالی می کند، خود را با محتوای خاصی (مضامین و پیام های مطرح شده در رویداد) مرتبط می کند که ارزش ها و روحیه آن را منعکس می کند. حمایت های مالی شکلی غیرمستقیم از تولید محتوای مرتبط است.
 • تبلیغات بومی . تبلیغات بومی شکلی از تبلیغات پولی است که در آن محتوا را در یک رسانه بیرونی شرکت منتشر می کنید. این محتوا نشان دهنده نوع رسانه ای است که در آن منتشر می شود و به مخاطبان ارزش می بخشد. نمونه ای از این نوع تبلیغات شامل کمپین سریال «نارنجی سیاه جدید است». این نمایش درباره زندگی محکومان زن در زندانی در آمریکا است. در تاریخ انتشار فصل جدید، نیویورک تایمز گزارشی طولانی از چالش های پیش روی زنان در زندان با عناصر تعاملی منتشر کرد. توسط نتفلیکس حمایت مالی شد.
 • رسانه های اجتماعی. از شبکه های اجتماعی می توان برای انتشار محتوای برند شده موجود و همچنین ایجاد محتوا به طور مستقیم برای کانال های خاص استفاده کرد.

هر شبکه اجتماعی ویژگی های منحصر به فردی را با توجه به قالب محتوا ارائه می دهد، بنابراین بهترین راه حل های خلاقانه با آنها سازگار خواهد شد. نمونه‌های اخیر استوری‌های اینستاگرام و اسنپ چت هستند که نحوه درک و مصرف محتوا را تغییر داده‌اند.

 • وبلاگ نویسی مهمان . وبلاگ نویسی مهمان شامل انتشار محتوای ایجاد شده توسط نمایندگان برند برای وبلاگ های مهم در این بخش است. به این ترتیب، می توانید خود را در معرض مخاطبان جدید قرار دهید و سئو سایت را با ایجاد بک لینک به سایت خود بهبود بخشید. همچنین می تواند به شما به عنوان یک متخصص در یک موضوع خاص کمک کند و با دیگران ارتباط برقرار کنید.
وبلاگ نویسی

محبوب ترین فرمت های محتوای برند

 • وبلاگ ها . اگرچه چندین دهه است که وجود دارند، اما هنوز یکی از راه های مورد علاقه ما برای مصرف محتوا هستند. کلید یک وبلاگ موفق این است که به طور منظم و مداوم منتشر کنید، دسته بندی ها و برچسب ها را به خوبی سازماندهی کنید و در مقالات با کیفیت بالا سرمایه گذاری کنید. ممکن است تولید محتوای «پرکننده» ارزان‌تر باشد، اما در درازمدت برای شما هزینه خواهد داشت.
 • گزارش ها، کاغذهای سفید و سایر فایل های PDF قابل دانلود. این نوع محتواها برای افرادی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع خاص هستند ارزش زیادی ارائه می دهد و کمک بزرگی در جایگاه شما به عنوان یک متخصص صنعت است. آنها همچنین یک راه بسیار کارآمد برای دریافت ایمیل های مشتریان بالقوه و جزئیات تماس اولیه شما هستند.
 • خبرنامه ها. هنگامی که توانستید یک پایگاه داده از افرادی که به طور بالقوه به برند شما علاقه مند هستند جمع آوری کنید، خبرنامه ها راهی عالی برای حفظ ارتباط هستند. می توانید از آنها برای تبلیغ بهترین محتوای وبلاگ خود استفاده کنید.
 • فیلم ها. ویدیو همچنان یک ترند است و فقط در بین کاربران محبوبیت بیشتری پیدا می کند. قالب‌هایی مانند آموزش‌های ویدیویی در موقعیت‌یابی برند شما بسیار مؤثر هستند، در حالی که پخش زنده یک راه عالی و خلاقانه برای دستیابی به مخاطبان و نشان دادن خودانگیختگی شماست.
 • اینفوگرافیک یک مورد عالی برای وبلاگ شما برای اینکه به راحتی در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

ایده های الهام بخش برای بازاریابی محتوای شما

 1. از سوالات متداول برای ایجاد محتوا در وبلاگ خود استفاده کنید. به 20 سوال متداول در مورد محصول یا خدمات خود فکر کنید و اینکه چگونه می توانید به روش آموزشی به آنها پاسخ دهید. شما برای 20 پست ایده دارید! علاوه بر اینکه منبع خوبی از محتوای مفید است، به شما در صرفه جویی در زمان در خدمات مشتری کمک می کند: دفعه بعد که یکی از این سوالات را دریافت کردید، فقط باید پیوند را ارسال کنید.
 2. برای نمایش پیشنهادات ویژه، فایل‌های GIF را در ایمیل‌های خود قرار دهید. GIF ها راه ساده ای برای برقراری ارتباط با مصرف کنندگان و صحبت کردن با آنها به زبان خودشان هستند.
 3. برای ایجاد محتوای ویدیویی با اینفلوئنسرها شراکت کنید. محتوای ویدیویی جذاب است، اما تولید آن دشوار است. برای آسان‌تر کردن کار، می‌توانید با اینفلوئنسرها در YouTube شریک شوید.
 4. از قدرت میم ها در فیس بوک استفاده کنید. میم، طبق تعریف، یک پدیده ویروسی است. آیا عکس یا فیلمی روی دیوار همه دوستان شما در حال گردش است؟ چگونه می توانید از آن به شیوه ای طنز برای برند خود استفاده کنید؟ خلاق باشید و به یاد داشته باشید که هدف در اینجا فروش نیست، بلکه گرفتن لایک است.
 5. هشتگ ها را فراموش نکنید. از هشتگ ها برای طبقه بندی پست ها و افزایش دید شما استفاده می شود. شما باید از آنها برای ارتباط با مخاطبان خود استفاده کنید. مراقب باشید به موضوعات سیاسی یا بالقوه توهین آمیز اشاره نکنید.
 6. در مورد اشتباهات و شکست های خود بنویسید. شکست ها و خطاها معمولاً بیشتر از موفقیت ها درس می دهند. اغلب برندها و شرکت‌ها مصمم هستند که تصویری ایده‌آل از خود ارائه دهند، اما واقعیت این است که همه اشتباه می‌کنند و کامل بودن قابل اعتماد نیست. بنابراین در مورد اشتباهات خود در وبلاگ خود صحبت کنید! خوانندگان شما از صداقت شما قدردانی خواهند کرد.
 7. یک وبینار ترتیب دهید. آموزش یکی از با ارزش ترین اشکال محتوایی است که می توانید به دنبال کنندگان خود بدهید. شرکت شما در چه زمینه ای متخصص است؟ به این فکر کنید که چگونه می توانید این تخصص را از طریق یک وبینار 30-60 دقیقه ای بیان کنید. از این طریق می توانید مستقیماً با شرکت کنندگان در تعامل باشید و به سوالات آنها به صورت بلادرنگ و رایگان پاسخ دهید. این یک راه عالی برای قرار دادن خود به عنوان یک متخصص است.

نحوه پیاده سازی بازاریابی محتوا

کلیدهای زیادی برای موفقیت برای محتوای شما وجود دارد، اما اگر بخواهیدمن را مجبور کنید تا یک نصیحت به شما ارائه کنم، این است که  “داستان بگویید”.

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، فروش مستقیم با بازاریابی محتوا کار نمی کند. آنها به سادگی به هدف برقراری ارتباط واقعی با مخاطبان و ارزش افزوده نمی رسند. برای دسترسی به مشتریان خود، باید اصیل و صادق باشید. به آنها نشان دهید که تنها به نفع آنها هستید و هیچ برنامه پنهانی ندارید. این کار را با اجتناب از تبلیغات مزاحم انجام دهید و در عوض به تجربه کاربر کمک کنید.

 • از عناوین و معرفی ها برای جذب کاربران استفاده کنید. در دریای محتوا برجسته شوید. مقدمه و عنوان شما شناورهای شما در اقیانوس هستند. عنوان و مقدمه باید تعادل خوبی بین دو عامل ایجاد کند: جذابیت و توصیف آنچه هنوز در راه است. به طور خلاصه به روشی جذاب و مناسب، نوع محتوایی را که خواننده می‌تواند منتظر آن باشد، بیان کنید.
 • وضوح را در اولویت قرار دهید. روزنامه نگاری به دنبال اطلاع رسانی بخش بزرگی از مردم است. بهترین شیوه ها شامل انتخاب حقایقی است که بیشتر مرتبط هستند و به روشی واضح و ساده به آنها منتقل می شود. وقتی در مورد مطالعه در اینترنت صحبت می کنیم، بیان ساده خود از همیشه مهمتر است. سعی کنید از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید و عناصری را اضافه کنید تا چیزها را تجزیه کنید.
 • تمرکز شفافی داشته باشید. نحوه بیان محتوای خود به اندازه خود محتوای واقعی مهم است. در بسیاری از موارد، تفاوت بین یک رسانه یا رسانه دیگر، خود اخبار یا حقایق نیست، بلکه دیدگاه متمایز رسانه است. به این فکر کنید که صدای برند شما چیست و چرا؟
 • مختصر باشد. زیبایی در اختصار است
  تصاویر. می گویند ارزش یک عکس بیشتر از هزار کلمه است. گالری‌های عکس، اینفوگرافیک‌ها و ویدیوها محتوا را ارزشمندتر و جذاب‌تر از متن ساده می‌کنند.
استراتژی جذب مشتری

استراتژی های جذب مشتری با بازاریابی محتوا

هنگام برنامه ریزی استراتژی بازاریابی محتوای خود، می توانید روی موارد زیادی تمرکز کنید. توصیه اصلی من این است که ساده شروع کنید و همیشه چهار مرحله ای را که در بالا ذکر کردیم را در ذهن داشته باشید. در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • بهترین محتوای ممکن را ایجاد کنید. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری بلندمدت مورد نیاز این نوع بازاریابی را انجام دهید، آن را به خوبی انجام دهید! شما به محتوای خود برای تحت تاثیر قرار دادن کاربران خود نیاز دارید، به طوری که آنها آن را به دوستان خود توصیه می کنند و شما را به عنوان یک مرجع می بینند.
 • فقط بر ترافیک تمرکز نکنید، بلکه روی تبدیل ها نیز تمرکز کنید. ترافیک و بازدیدکنندگان به تنهایی برای شما سود چندانی نخواهد داشت. از سوی دیگر، سرنخ ها برای شما بسیار مفید هستند. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که یک استراتژی دارید تا بازدیدکنندگان را وادار کنید اطلاعات تماس خود را برای شما بگذارند و در ازای آن چیزی ارزشمند به آنها پیشنهاد دهند.
 • در سئو سرمایه گذاری کنید. برای اینکه محتوای شما به راحتی پیدا شود و مرتبط باشد، باید به خوبی برچسب گذاری شود و از نوعی دستورالعمل موقعیت یابی پیروی کند. از تاکتیک هایی مانند پر کردن کلمات کلیدی و سئوی Black Had خودداری کنید. اگر از همان ابتدا مراقب این موضوع باشید، خیلی زودتر تاثیرات محتوای خود را خواهید دید.
 • بلند مدت فکر کنید برنامه ریزی تیمی جزئی از کار است. برای اینکه پست شما ثابت و قابل اعتماد باشد، باید تقویم سرمقاله خود را از قبل سازماندهی کنید.

ترندهای بازاریابی محتوا برای سال 2022

فروش مهمترین معیار در بازاریابی محتوا است

در بازاریابی محتوا، معیارهای زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما دانستن اینکه کدام یک از آنها را تجزیه و تحلیل کنید، ممکن است دشوار باشد. نگران نباشید، فقط باید بدانید کدام یک برای کارشناسان بازاریابی مهم است: فروش. طبق گزارش Hubspot در سال 2021 ، محتوا عمدتا برای فروش تولید می شود.

اتوماسیون شناختی برای گردش کار (هوش مصنوعی و یادگیری ماشین)

خودکار کردن فرآیندها دشوار است زیرا بسیاری از گردش کارها به مداخله انسانی نیاز دارند. برای غلبه بر این مانع، یادگیری ماشینی را در فرآیندهای بدون ساختار بگنجانید تا یک عنصر شناختی را اضافه کنید که به درک اطلاعات کمک می کند.

بسته به موقعیت شرکت شما، راه حل های مختلفی برای ترکیب اتوماسیون شناختی برای تفسیر داده های بدون ساختار وجود دارد. نیازی نیست کل ساختار شرکت خود را از بالا به پایین بازنگری کنید، اما می توانید ابزار مناسب خود را پیدا کنید.

آمار بازاریابی محتوا

بر اساس گزارش HubSpot “وضعیت بازاریابی محتوا در سال 2022″، در اینجا برخی از آمارها در مورد آینده بازاریابی محتوا آورده شده است.

 • بیش از 60 درصد از بازاریابان موفقیت استراتژی بازاریابی محتوای خود را از طریق فروش می سنجند.
 • سه هدف اصلی که بازاریابان از طریق بازاریابی محتوای موفق به آن دست می یابند، ایجاد آگاهی از برند، ایجاد اعتبار و اعتماد، و آموزش مخاطبان است.
 • برترین فناوری‌هایی که سازمان‌های B2B برای تکمیل بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند، ابزارهای تحلیلی، انتشار رسانه‌های اجتماعی و نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی هستند.
آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا