آرتا رسانه

ورلدکوین چیست

ورلد کوین (WorldCoin) چیست؟

ارز دیجیتال جدید سام آلتمن، خالق چت جی پی تی و مدیراجرایی  OpenAI، از یک دستگاه گوی شکل برای اسکن عنبیه ها در ازای توکن ها استفاده می کند – اما به چه قیمتی؟

سام آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI، روز دوشنبه(دوم مرداد) Worldcoin را راه اندازی کرد، یک پروژه ارز دیجیتال که یک توکن رمزنگاری به نام WLD را بین مردم «فقط به دلیل اینکه یک فرد منحصر به فرد هستند» توزیع می کند.

به گفته Worldcoin، پیشرفت در هوش مصنوعی تشخیص اینکه آیا فعالیت آنلاین، متن نوشته شده، آثار هنری دیجیتال یا واقعاً هر چیزی که در اینترنت وجود دارد از انسان واقعی یا هوش مصنوعی آمده است را به طور فزاینده ای دشوار کرده است. این شرکت پیشنهاد می‌کند با استفاده از نوعی پاسپورت دیجیتال، بر اساس آنچه «اثبات شخصیت» می‌نامد، به حل این سردرگمی کمک کند.

هدف این پروژه با انتشار توکن‌های رمزنگاری در ازای داده‌های بیومتریک، هم به‌عنوان درآمد پایه جهانی جهانی و هم به عنوان یک سیستم احراز هویت برای تمایز بین انسان‌ها و روبات‌ها است.

از زمان فاز بتا این پروژه، 2 میلیون کاربر به دست آورده است. با راه‌اندازی آن، Worldcoin در حال گسترش عملیات «گردش‌گری» خود به ۳۵ شهر در ۲۰ کشور است.

کسانی که در کشورهای خاصی ثبت نام می کنند، رمز ارز دیجیتال WLD را از Worldcoin به عنوان مشوق دریافت می کنند.

اما انتقاد کارشناسان فناوری را در مورد خطرات حفظ حریم خصوصی به دنبال داشته است.

آنچه باید در مورد Worldcoin بدانید در اینجا آمده است:

Worldcoin چیست؟

به عنوان یک ارز دیجیتال، Worldcoin عملکرد متفاوتی نسبت به رهبران بازار بیت کوین یا اتریوم خواهد داشت و به مردم یک رمز ارز آینده را بدون نیاز به سرمایه گذاری وجوهی ارائه می دهد.

آلتمن و الکس بلانیا، بنیانگذاران مشترک، می خواهند که ارز به عنوان شکلی از درآمد پایه جهانی عمل کند که امکان دسترسی عادلانه تری به اقتصاد جهانی را فراهم کند.

برای دریافت یک توکن، افرادی که در Worldcoin ثبت نام می کنند باید عنبیه خود را از طریق یک دستگاه گوی شکل اسکن کنند – راهی برای اطمینان از اینکه هر فردی که ثبت نام می کند انسان است و فقط یک بار ثبت نام می کند.

 

اسکن عنبیه

جرمی کلارک از موسسه مهندسی سیستم‌های اطلاعات Concordia مستقر در کانادا می‌گوید: «Worldcoin بیشتر در تلاش است تا در سمت احراز هویت نوآوری کند.

کلارک توضیح داد که هر کسی می تواند از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین استفاده کند و با هر تعداد هویتی که می خواهد ثبت نام کند، اما ورلد کوین “سعی می کند یک و تنها یک (آدرس) را به همه افراد روی کره زمین برساند.”

طبق گفته وب‌سایت Worldcoin، تنها داده‌ای که orb ذخیره می‌کند «IrisHash» است، مجموعه‌ای از اعداد که برای شناسایی فرد ایجاد می‌شوند. گوی هیچ داده بیومتریکی را ذخیره نمی کند.

یکی از سخنگویان Worldcoin در نظرات ایمیل شده گفته: «تصاویر جمع‌آوری‌شده توسط Orb به‌سرعت حذف می‌شوند، مگر اینکه صریحاً توسط شخصی که ثبت‌نام می‌کند درخواست شود».

هنگامی که فرد IrisHash منحصر به فرد خود و کیف پول رمزنگاری خود را دریافت کرد، یک “شناسه جهانی” یا پاسپورت دیجیتال دریافت می کند.

از افغانستان تا بریتانیا، شناسه های بیومتریک و دیجیتال به طور فزاینده ای استفاده می شود تا مردم بتوانند رای دهند و به خدمات اولیه مانند مراقبت های بهداشتی و بانک های مواد غذایی دسترسی داشته باشند.

ورلد کوین در کشورهایی از جمله سودان، شیلی و اندونزی آزمایش گوی انجام داده است و می‌گوید برنامه جهانی آن در بیش از 80 کشور در دسترس خواهد بود.

استقبال از پروژه چگونه بوده است؟

Altman و OpenAI، استارت آپی که ChatGPT را پشت سر می گذارد، از اواخر سال گذشته در کانون توجه قرار گرفته اند و علاقه به هوش مصنوعی با سرعتی جهشی افزایش یافته است.

Worldcoin سرمایه گذاری برخی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر سیلیکون ولی، از جمله Andreessen Horowitz و Blockchain Capital را جذب کرده است.

پس از انتقاد اولیه از پروژه، اسپنسر بوگارت از Blockchain Capital گفت که این پروژه «قانع‌کننده‌ترین راه‌حل» را برای حملات سیبیل ارائه می‌کند – جایی که یک هکر چندین هویت را برای تسلط بر یک شبکه آنلاین ایجاد می‌کند.

وب سایت این شرکت Worldcoin را به عنوان یک ارز جهانی جدید مبتنی بر اتریوم توصیف می کند که “ارز جهانی جدید با مالکیت جمعی که به طور عادلانه بین افراد زیادی توزیع می شود“.

اما کارشناسان فناوری می گویند که این ارز از نظر نوسانات هیچ تفاوتی با سایر ارزهای دیجیتال ندارد.

پیتر هاوسون، کارشناس رمزارز از دانشگاه نورثامبریا بریتانیا، گفت: «هیچ چیزی نمی توان گفت که هیچ شرکتی این مبلغ را برای پرداخت می پذیرد یا اینکه شما می توانید با آن کاری انجام دهید.

برای حریم خصوصی کاربران چه معنایی دارد؟

ورلد کوین به دلیل مدیریت داده های بیومتریک مورد انتقاد قرار گرفته است.

ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق اطلاعاتی ایالات متحده، در پاسخ به توئیت آلتمن مبنی بر معرفی این پروژه در سال 2021، در توییتی نوشت: “چشم ها را فهرست نویسی نکنید”.

تحقیقات انجام شده توسط MIT Technology Review نگرانی‌هایی را در مورد روش Worldcoin برای جمع‌آوری داده‌های بیومتریک از کشورهای در حال توسعه مانند اندونزی، کنیا و کلمبیا در طول آزمایش این پروژه ایجاد کرد.

این تحقیقات نشان داد که این شرکت از «روش‌های بازاریابی فریبنده استفاده می‌کند، اطلاعات شخصی بیشتری از آنچه تصدیق می‌کرد جمع‌آوری می‌کند و رضایت آگاهانه معنادار را از کاربران دریافت نمی‌کند».

مولی وایت، محقق رمزارز که وب‌سایت Web3 is Going Just Great را اداره می‌کند، گفته که آزمایش نمادی از رویه‌ای در صنعت فناوری برای آزمایش بر روی جوامعی است که به اندازه کافی نمایندگی ندارند و ممکن است به راحتی مجبور به تعامل شوند. در پروژه.”

برای هاوسون، “این مقدار قابل توجهی از داده است که کاربر بالقوه باید از آن صرف نظر کند… هنگامی که آن (داده ها) از بین برود، برای همیشه مشکل ایجاد می کند.”

طبق گزارش Gizmodo، مردم چین اسکن عنبیه را در بازار سیاه می‌خرند تا به شبکه بتا Worldcoin دسترسی پیدا کنند، که تأییدیه‌های KYC را برای برنامه جهانی ارائه می‌کند.

برای اطمینان از حریم خصوصی کاربران، Worldcoin می گوید که پس از بهینه سازی سیستم هایش، داده های بیومتریک کاربران را ناشناس کرده و از بین می برد.

حتی با وجود اینکه هزاران اسکن عنبیه را برای آموزش الگوریتم های خود ضبط و ذخیره کرده است، این شرکت هنوز ضرب الاجلی برای حذف داده ها ارائه نکرده است.

سخنگوی Worldcoin گفت: «تنها اطلاعات شخصی که از Orb خارج می‌شود، پیامی است که حاوی نمایش عددی مهم‌ترین ویژگی‌های تصویر، کد عنبیه، برای اعتبارسنجی منحصربه‌فرد بودن است».

ورلد کوین

Worldcoin چگونه کار می کند؟

ورلد کوین را به عنوان یک چهارپایه سه پایه در نظر بگیرید: تنها زمانی کار می کند که افراد سه جزء تقویت کننده متقابل را بپذیرند و از آنها استفاده کنند.

شناسه جهانی

قلب این پلتفرم World ID است، که این شرکت ادعا می کند که کاربران را قادر می سازد تا با حفظ حریم خصوصی خود، به صورت آنلاین «انسان بودن خود را تأیید کنند». این به اصطلاح “اثبات شخصیت” توسط یک دستگاه اسکن عنبیه به نام Orb ایجاد شده است.

مانند اثر انگشت، الگوی عنبیه هر فردی متفاوت است. Orb عنبیه کاربر را اسکن می کند و از ساختار آن برای ایجاد یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام IrisCode استفاده می کند. این کد با اطلاعات شخصی کاربر مرتبط نیست – این کد صرفاً برای جلوگیری از دستیابی افراد به بیش از یک شناسه جهانی وجود دارد.

پس از اینکه Orb عنبیه شما را اسکن کرد و یک IrisCode ناشناس را ذخیره کرد، ID جهانی شما را صادر می کند. همچنین هر تصویر عنبیه را برای همیشه حذف می کند. هر بار که نیاز به تأیید هویت خود دارید، این سیستم به این بستگی ندارد که اسکنرها را به سمت کره چشم شما نشان دهد.

هر شناسه جهانی به بلاک چین Worldcoin اضافه می شود و کاربران یک برنامه امن رمزنگاری را برای شناسایی خود مستقر می کنند.

از زمان راه اندازی این هفته، Worldcoin Orbs در هنگ کنگ، توکیو، سنگاپور، سئول، پاریس، لیسبون، مکزیکو سیتی، سائوپائولو، نایروبی، نیویورک، سانفرانسیسکو و تقریباً 25 شهر دیگر در سراسر جهان در دسترس هستند.

برنامه جهانی

برنامه جهانی مخزن شناسه جهانی شما است. Worldcoin ادعا می کند که این برنامه حریم خصوصی کاربران را حفظ می کند و همچنین دسترسی به فهرست رو به رشدی از برنامه های مالی غیرمتمرکز را فراهم می کند.

این برنامه به عنوان یک کیف پول رمزنگاری عمل می کند، اما هدف اصلی آن ذخیره اطلاعات کاربری است تا کاربران بتوانند خود را در هر برنامه شخص ثالث تأیید کنند.

علاوه بر شناسه جهانی شما، این اپلیکیشن می‌تواند بیت کوین، اتریوم و USDC را نیز در خود جای دهد و این شرکت می‌گوید که رمزارزهای بیشتری در آینده پشتیبانی خواهند شد.

رمز ارز دیجیتال WLD

هنگامی که کاربران یک شناسه جهانی ایجاد می کنند و برنامه جهانی را دانلود می کنند، به توکن ارز دیجیتال WLD دسترسی پیدا می کنند.

WLD برای کاربرانی که در برنامه بتا شرکت کردند صادر شد. مقدار زیادی از WLD روز دوشنبه به عنوان بخشی از راه اندازی رسمی این پلتفرم به کاربران عرضه شد. صرافی های کریپتو WLD را برای تجارت فهرست کرده اند، از جمله KuCoin و Binance، بزرگترین صرافی جهان از نظر حجم.

بر اساس کاغذ سفید Worldcoin، در مجموع 10 میلیارد WLD در طول 15 سال صادر خواهد شد. در حال حاضر 143 میلیون WLD از زمان عرضه رسمی در حال گردش است. از این مبلغ، 43 میلیون به کاربران تایید شده ورلد اپ اختصاص یافت و 100 میلیون برای تسهیل تجارت به بازارسازان ارسال شد.

انتقاد از Worldcoin

این پروژه قبلاً به دلیل اهداف عالی و روش های مشکوک خود مورد انتقاد قرار گرفته است.

پس از راه اندازی، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، نگرانی های خود را در مورد Worldcoin در یک پست وبلاگ بیان کرد. او استدلال می‌کرد که اسکن‌های عنبیه پلتفرم می‌تواند اطلاعات بیشتری از آنچه شرکت اجازه می‌دهد جمع‌آوری کند، یا اینکه فردی می‌تواند به طور بالقوه عنبیه شخص دیگری را اسکن کند تا مشخص کند که آیا آنها دارای شناسه جهانی هستند یا خیر.

Worldcoin همچنین به دلیل تبلیغ گسترده این پلت فرم در کشورهای در حال توسعه مورد انتقاد قرار گرفته است. بخش قابل توجهی از کاربران جدید در آسیا و آفریقا هستند که نگرانی‌هایی را در مورد بهره‌برداری افزایش می‌دهد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا