URL  چیست؟ URLها اساس وب سایت شما هستند و زمانی که آنها را بهینه‌سازی کنید، می‌توانید ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید.

یک URL مناسب در جستجوی گوگل بسیار بهتر عمل می‌کند، قابل اعتمادتر به نظر می رسد و اشتراک گذاری آن‌ها را برای مخاطبان شما آسان می‌کند.

یک URL بهینه‌سازی شده به موتورهای جستجو و کاربران امکان می‌دهد به راحتی حدس بزنند که محتوای صفحه در مورد چیست و URLهای سئو پسند می‌توانند بر روی وب سایت شما به روش های بیشتری به جز رتبه بندی تأثیر بگذارند.

اگر قصد دارید در خصوص URL، نحوه بهینه سازی تاثیر آن بر سئو سایت اطلاعاتی بدست آورید در این مقاله نیز ما را همراهی کنید.

URL چیست؟ منظور از URLهای سئوپذیر چیست؟

URL مخفف Uniform Resource Locator است. URL چیزی نیست جز آدرس یک منبع منحصر به فرد در وب. هر URL معتبر به یک منبع منحصر به فرد اشاره می کند. چنین منابعی می تواند یک صفحه HTML، یک سند CSS، یک تصویر و غیره باشد.

URLهای سئوپذیر لینک‌هایی هستند که برای مطابقت با استانداردهای موتورهای جستجوی گوگل و کاربران طراحی شده‌اند. URLهایی که با هدف سئو بهینه‌سازی شده‌اند، کوتاه و غنی از  کلمات کلیدی هستند.

اوصولا اولین چیزهایی که وقتی به سئو فکر می‌کنید به ذهنتان خطور می‌کند کلمات کلیدی و توضیحات متا و امثال آن است. با این حال، سئو فنی فراتر از این مسائل است و URLهای کاملاً بهینه شده هم برای تجربه کاربر و هم برای موتورهای جستجو حیاتی هستند.

در واقع URLها به موتورهای جستجو توصیف می‌کنند که صفحه در مورد چیست و موتور جستجو درک بهتری از محتوای صفحه و هدف آن پیدا می‌کند. 

همچنین کاربران نیز با دیدن URL صفحه متوجه می‌شوند محتوایی که قصد مطالعه آن را دارد حاوی چه مطالبی است بخصوص اینکه URL در بالاترین بخش صفحه قرار دارد و بلافاصله با بالا آمدن صفحه به چشم می‌خورد و یک ذهنیت برای کاربر ایجاد می‌شود.

 پس  URL می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد و هر چه کوتاه و با مفهوم باشد و بتواند منظور نویسنده از محتوا را منتقل کند با ارزش است.

آیا URL روی سئو تاثیر می‌گذارد؟

تا اینجای کار متوجه شدیم URL  چیست.در اینجا قصد داریم کمی در خصوص تاثیر URL بر روی سئو صحبت کنیم. اجازه دهید این مسئله را روشن کنم، URLهای قدیمی یا جدید تأثیر عمده‌ای در رتبه‌بندی مستقیم ندارند.

ما در آموزش سئو توضیح داده ایم که، اگر بتوانید کلمات کلیدی را به درستی در URL درج کنید روی موتورهای جستجو تاثیر مثبت دارد که به نوبه خود ترافیک شما را افزایش می دهد که می‌تواند رتبه شما را تغییر دهد.

به این نکته نیز توجه کنید درست است که بهینه سازی URLهای شما مهم است، با این حال روی ایجاد URLهای غیر مفید فقط برای گنجاندن کلمات کلیدی تمرکز نکنید. URLها یک عامل اصلی رتبه‌بندی هستند. موتورهای جستجو همچنین رتبه صفحه یا وب سایت را بر اساس ارتباط در فهرست خود تعیین می کنند.

چرا داشتن یک URL مناسب SEO مهم است؟

وجود یک ساختار URL مناسب سئو در وب سایت‌ها، کار را برای متخصصان سئو آسان می کند. URL جنبه‌های یک وب‌سایت را نشان می‌دهد و استفاده از یک ساختار URL خوب باعث می‌شود خزنده‌های موتورهای جستجو بتوانند صفحات خاصی را مشخص کنند.

همراه با URL شما، تگ‌های عنوان، متا تگ‌ها، و انکرتکست‌ها، همه سیگنال‌های رتبه‌بندی به موتورهای جستجو در زمینه محتوای شما را می‌دهند. همچنین برای استراتژی‌های بهینه‌سازی محتوای SEO بسیار مهم هستند.

در واقع، ساختار URL شما به قدری حیاتی است که Google حتی در راهنمای مبتدیان SEO خود دستورالعمل های دقیقی را در مورد نحوه استفاده از آن ارائه می دهد.

گوگل فاکتورهای URL زیادی را در نظر می گیرد، مانند:

  • طول URL
  • مسیر URL
  • URL کلمات کلیدی
  • رشته URL

دلایل تاثیر url در سئو سایت:

  1. URLهای سئو پسند نرخ کلیک را افزایش می دهند: URL شما یکی از اولین چیزهایی است که کاربران در صفحه نتایج جستجو می‌بینند. اگر ساختار درستی داشته باشد، CTR یا نرخ کلیک بیش‌تری خواهید داشت. ( می توانید مقاله تجربه کاربری چیست را مطالعه کنید. )
  2. URLهای سئو پسند باعث افزایش قابلیت اعتماد و کاهش سردرگمی می شوند: URL های سئوپسند تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهند. امن به نظر می‌رسند و اغلب به راحتی به یاد می‌آیند (یعنی کاربر به راحتی می‌تواند با یک نگاه آن را به خاطر بسپارد.)
  3. URLهای سئو پسند نتایج جستجو را معنادارتر می کنند: وقتی URLها به درستی ساختار یافته باشند، ایندکس کردن محتوای شما را برای خزنده‌ها آسان‌تر می‌کند. ترافیک را افزایش می دهد و اغلب رتبه شما را در SERP ها افزایش می‌دهد.

ایجاد URLهای مناسب برای سئو 

بیایید در نظر داشته باشیم که هیچ قانون دقیقی برای بهترین ساختار URL وجود ندارد. این شیوه‌ها فقط روش‌هایی هستند که در طول زمان توسط کارشناسانی که اشتباهات و موفقیت‌های خود را به اشتراک گذاشته‌اند، ایجاد شده‌اند.

URLها بسته به هدف و عملکرد وب سایت می‌توانند متفاوت باشند، اما برخی از مفاهیم کلی وجود دارد که متخصصان سئو برای ایجاد یک URL ایده آل از آنها استفاده می‌کنند:

  • از ساختار URL مناسب استفاده کنید
  • از پروتکل HTTPS استفاده کنید
  • www را مخفی کنید

چگونه url های بهینه و سئوپذیر بنویسیم

در اینجا چند روش خوب دیگر برای ایجاد URLهای سئو پسند را به شما معرفی می‌کنم:

1- محتوای خود را با URL های خود مطابقت دهید

کاربر باید احساس راحتی کند و فقط با نگاهی به URL بتواند محتوای یک صفحه را حدس بزند. برای انجام این کار، باید مطمئن شوید که URL شما با محتوای صفحه مطابقت دارد. بهتر است عبارت یا اصطلاح دقیقی را که مربوط به محتوایی است که در صفحه است، درج کنید.

2- کلمات کلیدی هدف را در URLها قرار دهید

 البته باید توجه کنید که هر صفحه حداقل با یک کلمه کلیدی  بهینه شده باشد، سپس آن کلمه کلیدی را در URL بگنجانید. همچنین بهتر است مهم‌ترین کلمه کلیدی را در ابتدای URL خود قرار دهید. خزنده های موتورهای جستجو به کلماتی که در انتهای URL قرار دارند اهمیت چندانی نمی‌دهند. در ضمن اگرچه کلمات کلیدی یک فاکتور اصلی رتبه‌بندی هستند، خوب است که از کلمه کلیدی بیش از حد استفاده نکنید. تا نتیجه عکس ندهد.

3- برای جدا کردن کلمات از خط فاصله استفاده کنید

استفاده از خط تیره برای جدا کردن کلمات در URLها یک روش مهم برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو و خوانایی و استفاده کاربر است. گوگل استفاده از خط تیره (-) را به جای زیرخط (_) در URLها توصیه می‌کند، زیرا خط فاصله جداکننده هستند در حالی که زیرخط ها معمولا کلمات را به هم متصل می‌کنند.

به مثال زیر که در همین خصوص است توجه کنید:

یک URL بهینه شده:

 http://example.com/page/url-optimization-practices

یک URL بهینه نشده:

 http://example.com/page/url_optimization_practices

4- از حروف کوچک در URLها استفاده کنید

یک روش خوب بهینه سازی سئو برای URL ها استفاده از حروف کوچک است. در URLهای خود از حروف بزرگ استفاده نکنید. موتورهای جستجو می‌توانند حروف بزرگ و کوچک را رمزگشایی کنند. این مسئله گاهی اوقات می‌تواند منجر به محتوای تکراری URLها و از دست دادن رتبه وب سایت شود.

به مثال زیر توجه کنید تا بهتر متوجه شوید:

URL بهینه شده:

 http://example.com/page/url-optimization-practices

URL بهینه نشده:

 http://example.com/page/URL-Optimization-Practices

5- از URLهای کوتاه استفاده کنید

مت کاتز، رئیس سابق کیفیت جستجوی گوگل، در مصاحبه ای اظهار داشت که کوتاه نگه داشتن URL ها مهم است:

طبق گفته‌های Cutts و Ahrefs، یک URL مناسب SEO حدود 4-5 کلمه است و الگوریتم وزن کمتری به کلمات کلیدی اضافه شده بعد از کلمه پنجم می‌دهد. به عبارت دیگر، URLهای خود را کوتاه و شیرین نگه دارید. می‌توانید URL (یا آدرس URL صفحه خود) را با کوتاه نگه‌داشتن آن و درج کلمات کلیدی مورد نظر خود بهینه کنید.

6- از URLهای ایستا استفاده کنید

 URLها هنگام استفاده از URLهای ایستا بهینه‌ترین هستند. URLهایی که با سرعت بارگذاری هر صفحه ثابت هستند، که برای نرخ پرش و حفظ ترافیک خوب است. بهتر است از کاراکترهای خاص مانند «؟»، «&» و «=» خودداری کنید.

خواندن URL های ثابت برای بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو آسان است. این امر باعث می‌شود URL شما قابل خواندن باشد و تا حد امکان قابل اعتماد به نظر برسد.

شرایطی وجود دارد که ممکن است بخواهید از پارامترهای اضافی برای URLها استفاده کنید چرا که آن‌ها گاهی اوقات می‌توانند به شما در پیگیری داده‌ها کمک کنند، اما بهتر است که از URLهای کدگذاری سخت در وب سایت خود اجتناب کنید.

 همانطور که در بالا ذکر کردم، وقتی صحبت از URLها می‌شود، هر چه کوتاهتر باشد بهتر است. شما حتما باید URL خود را در حدود 100 کاراکتر یا کمتر نگه دارید. این بدان معناست که خواندن، به خاطر سپردن و به اشتراک‌گذاری آنها آسان باشد.

 کلمات غیرضروری مانند “and”، “a”، “the” و “but” را حذف کنید. با این حال، اگر به آنها نیاز دارید، می توانید در صورت لزوم آنها را نگه دارید.

7- مراقب ساب دامنه های(subdomains) خود باشید

موتورهای جستجو گاهی اوقات می توانند زیردامنه‌ها (subdomains)را به عنوان موجودیت هایی کاملاً مجزا از دامنه اصلی در نظر بگیرند. این امر می تواند جنبه های مختلف سئو از جمله بک لینک ها و ارزش اعتماد را تحت تاثیر قرار دهد. مگر اینکه به دلایلی نیاز به استفاده از یک زیردامنه داشته باشید، بهتر است به جای آن از پوشه های فرعی استفاده کنید. اگر نمی دانید ساب دامین چیست، می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

یک URL بهینه شده: http://www.example.com/example

یک URL بهینه‌سازی نشده است: http://example.example.com

8- پوشه ها را در ساختار URL محدود کنید

 یک URL بهینه شده خوب نباید پوشه اضافی داشته باشد. استفاده از تعداد پوشه ها و کاراکترهایی که برای ساختار URL شما لازم است، تمرین خوبی است. نه بیشتر یا کمتر. استفاده از این شیوه‌ها برای URL‌های سئو پسند به وب‌سایت شما کمک می‌کند تا در رتبه‌بندی بالاتر SERP قرار بگیرد و کاربران را به بازدید از وب‌سایت شما ترغیب کند. یکی از اجزای اصلی URLها قابلیت استفاده است.

9- در url تاریخ درج نکنید

 اگر می خواهید یک صفحه محتوا، صفحه فرود یا صفحه محصول در کوتاه‌مدت رتبه بگیرد، می‌توانید تاریخ را URL خود قرار دهید. ولی، اگر می خواهید محتوای شما مرتبط باقی بماند، قطعاً گنجاندن تاریخ‌ها می‌تواند مانع از رتبه بندی شما شود. به خصوص اگر محتوای طولانی ایجاد می‌کنید.

اجازه دهید یک مثال از یک URL ناجور یا طولانی را به شما نشان دهم که اغلب حاوی اعداد یا کاراکترهای اضافی است که صفحه را توصیف نمی‌کند.

 URL سئو ناپذیر ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

example.com/38892302/ab20093-3992/

 اعداد اضافی هستند، URL را بی‌جهت طولانی می‌کنند، و به کاربر یا موتور جستجو کمک نمی‌کنند صفحه را بفهمند.

آیا URL باید در متا تگ ها قرار گیرد؟

متا تگ‌ها مستقیماً بر رتبه‌بندی صفحه در موتورهای جستجو تأثیر نمی‌گذارند، اما برای نمایه‌سازی و نمایش اطلاعات مرتبط در SERP ها حیاتی هستند. که به نوبه خود ترافیک ارگانیک بیشتری را هدایت می‌کند و به رتبه بندی وب سایت شما کمک می‌کند.

متا تگ‌های سطح صفحه راه خوبی برای وب مسترها هستند تا به خزنده ها کمک کنند تا بهترین اطلاعات را در مورد وب سایت‌های خود پیدا کنند. متاتگ ها برای ارائه اطلاعات به مشتریان استفاده می‌شوند و موتورهای جستجو فقط متا تگ‌هایی را که می فهمند پردازش می کنند و بقیه را نادیده می‌گیرند. پیشنهاد می کنیم مقاله تگ های مهم در سئو  را مطالعه کنید.

چگونه متا تگ‌ها را به URL خود اضافه می کنید؟

 برای درج متا تگ ها در یک صفحه، باید بخشفایل HTML خود را ویرایش کنید.

 چند راه وجود دارد که می‌توانید این کار را انجام دهید.

اگر فایل از قبل در سایت شما وجود دارد، می توانید آن را با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP دانلود کرده و در آنجا ویرایش کنید. یا می‌توانید فایل خود را در مدیریت فایل cPanel ویرایش کنید.

آیا URL ها بر رسانه های اجتماعی تأثیر می گذارند؟

 روشی که شما از لینک ها و URL ها هم در وب سایت خود و هم در خارج از وب سایت خود استفاده می‌کنید بر سئوی شما تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارها کاملاً نیاز به اجرای یک استراتژی عالی لینک سازی دارند.

 لینک سازی به بیان ساده مجموعه‌ای از روش‌هایی است که برای دریافت لینک‌های بیشتر به وب سایت شما در وب سایت‌های خارجی استفاده می‌شود. اینها به عنوان بک لینک نیز شناخته می‌شوند.

 اگر لینکی با ظاهر قابل اعتماد نداشته باشید یا URL شما برای سئو بهینه نشده باشد، URLها نیز می‌توانند بر استراتژی پیوند داخلی شما تأثیر بگذارند. رسانه‌های اجتماعی یک راه عالی برای کمک به جذب ترافیک به وب سایت شما، افزایش آگاهی از برند و بهبود رتبه شما هستند.

با این حساب، رسانه‌های اجتماعی باید بخش عمده‌ای از استراتژی لینک شما باشند. یادآوری این نکته مفید است که هر پلتفرم رسانه اجتماعی راه‌های مختلفی برای کمک به رونق کسب و کار شما ارائه می‌دهد.

همانطور که اشاره کردم، از URLهای کوتاه‌تر استفاده کنید. آنها برای مشتریان، تمیز و جذاب به نظر می‌رسند و هنگام اشتراک گذاری فضای کمتری را اشغال می کنند.

علاوه بر کوتاه نگه داشتن پیوندهای خود برای رسانه های اجتماعی، باید از URLهای کوتاه شده استفاده کنید که نام برند شما را در خود جای داده است. با استفاده از این دو روش در شبکه های اجتماعی می توانید اقتدار و اعتماد خود را افزایش دهید.

سخن پایانی

با بهینه سازی URLهای خود، نه تنها به کاربران می‌گویید که محتوای سایت شما چیست، بلکه به موتورهای جستجو مانند گوگل می‌گویید که محتوای شما چقدر مرتبط و ارزشمند است. URL ها شکلی از سئوی فنی هستند که بهینه سازی آن به اندازه بقیه محتوای شما مهم است.

ارسال نظر غیر فعال شده