آرتا رسانه

وبینار چیست

وبینار چیست؟

وبینار چیست و برای برگزاری وبینار چه ابزارهایی مورد نیاز است؟ چطور برای وبینار، مخاطب جذب کنیم؟ برگزاری وبینار چه فوایدی برای کسب و کار ما می تواند داشته باشد؟ قطعاً برای پیدا کردن جواب این سوال ها، در حال مطالعه این مقاله هستید. نگران نباشید، قصد داریم در این مقاله از سری مقالات مربوط به دوره دیجیتال مارکتینگ، به طور کامل به همه این سوالات پاسخ دهیم.

وبینار چیست؟

اول به این سوال پاسخ دهیم و بعد برویم سراغ مابقی سوال ها. وبینار به زبان ساده و عامیانه یعنی برگزاری جلسه و یا دوره در فضای مجازی و اینترنت. وبینار مخفف Web-based seminar است. به این معنی که فرد یا یک گروه یک دوره آموزشی، سخنرانی، جلسه توجیحی و یا حتی می تواند یک گفتگوی دو الی 3 نفره در فضای اینترنت باشد. کافیه پای لپ تاپ یا گوشی به دست، وارد جلسه یکی از وبینارها که بلیط ورود به جلسه را دریافت کرده اید بشوید. می توانید در این جلسه آنلاین، هم مستمع باشید و هم گوینده.

یکی از وبینارهایی که شاید به مراتب با آن برخورد داشته اید، همین کلاس های آموزشی که در اپلیکیشن شاد در دوران کرونا برگزار شد، نمونه بارز وبینارهای آموزشی بود.

در جلسات وبینار امکان پرسش و پاسخ نیز وجود دارد. ارسال فایل های صوتی شرکت در بحث ها و خیلی کارهای دیگر نیز امکان پذیر است. البته این بستگی دارد به سایتی که به عنوان میزبان برای دوره های Webinar استفاده می شود.

وبینار دقیقاً مثل کلاس های حضوری است به طوری است که شما تصویر و صدای مدرس را در گوشه مانیتور خود دارید و در بقیه صفحه نیز می توانید تخته، مانیتور و غیره را ببینید.

اهمیت وبینار

 • با توجه به پیشرفت جامعه و نیاز مردم به آموزش های هر چه بیشتر، عده ی زیادی از مردم مایلند که در دوره های آموزشی شرکت کنند تا بتوانند خود را در سطح جامعه نگه دارند. ولی در این میان مشکلاتی وجود دارد که مانع از شرکت در کلاس ها می شود. یکی از این مشکلات کمبود زمان است و اینکه با تمام خستگی مجبور باشیم ساعت ها در ترافیک بمانیم، معظل دیگری است. مثلاً در آرتا رسانه، دپارتمان طراحی سایت اختصاصی، یک وبینار برگزار کرد و استقبال خوبی هم شد.
 • عده ای هم از شهرستان ها به مراکز مراجعه می کنند که این هم مشکل بزرگتری است. هزینه رفت و آمد و صرف وقت زیاد، موجب می شود که بسیاری از دوره ها را به دلیل بعد مسافت از دست بدهیم.
 • کسب و کار جدیدی را شروع کرده اید ولی مخاطبین هدف شما را به درستی نمی شناسند و به دنبال راهکاری هستید تا بتوانید خود و کسب و کارتان را معرفی کنید.
 • ممکن است تعدادی از پرسنل شما به صورت دورکار در شهرهای دیگر و حتی در کشورهای دیگر ساکن باشند و برای هماهنگی امور، نیاز دارید تا به صورت کم هزینه بتوانید جلساتی را با اعضای گروه برگزار کنید.

دنیای مجازی برای حل این مشکل وبینار را مطرح کرده است. می توانید در منزل یا دفتر کار خود بنشینید و از طریق کامپیوتر یا گوشی در وبینار شرکت کنید، بدون اینکه زمان و هزینه زیادی صرف کرده باشید.

برای برگزاری وبینار به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

واقعاً نیاز به تجهیزات خاصی ندارید:

 • کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ
 • سیستم مجهز به وب کم و میکروفن برای ارسال با کیفیت صدا و تصویر. (البته می توانید وبینار را بدون تصویر برگزار کنید، ولی اینکه دانشجویان یا مستمعین شما، تصویرتان را ببینند، در اعتمادسازی، نقش بسزایی دارد. اگر هم مستمع هستید و نمی خواهید در صحبت شرکت کنید یا سوالی از مدرس ندارید، نیازی به میکروفن هم ندارید و فقط به یک سیستم کامپیوتر نیاز دارید.)
 • اتصال به اینترنت پرسرعت جهت برگزاری با کیفیت تر وبینار
 • نرم افزار برای برگزاری وبینار. (در ادامه بیشتر توضیح خواهم داد)

مزایای برگزاری وبینار

در ابتدا توضیح دادم که چرا ایده برگزاری وبینار به وجود آمد و در رشد کسب و کار ما چقدر می تواند مفید باشد. ولی اگر بخواهم به مزایای وبینار به صورت فهرست وار اشاره کنم، می توانم این موارد را ذکر کنم:

 • کاهش هزینه های رفت و آمد
 • صرفه جویی در وقت
 • عدم محدودیت در تعداد شرکت کنندگان
 • عدم نیاز به فضای فیزیکی و صرف هزینه برای فضا
 • راحتی استفاده از جلسات
 • شرکت در جلسه بدون اینکه شناخته شوید.😀😀 بعضی از افراد تمایل دارند در فلان دوره آموزشی مثلا دوره آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته شرکت کنند، ولی تمایلی ندارند که مدرس یا سایر دانشجویان دوره از این موضوع مطلع شوند. می توانند با یک اسم مستعار در دوره شرکت کنند.
 • اگر به اینترنت دسترسی داشته باشید، از هر نقطه ای از جهان می توانید در این جلسات شرکت کنید.
 • امکان ضبط جلسه و ارسدال به شرکت کنندگان

معایب وبینار

 • اینترنت: یکی از معایب وبینار این است که چون وابسته به اینترنت است ممکن است اینترنت قطع شود یا سرعت آن کم باشد و مشکلاتی در برقراری ارتباط ایجاد شود. که این مشکل از طریق ضبط کلاس مرتفع شده است. یعنی شما می توانید برنامه را به صورت ضبط شده ببینید.
 • ارتباط دانشجو با مدرس: نداشتن ارتباط نفر به نفر. شاید این مشکل از نظر عده ای لاینحل باشد ولی این طور نیست. بسیاری از سایت های ارائه دهنده ی وبینار این امکان را دارند که دانشجو بتواند با مدرس به صورت آنلاین در همان کلاس ارتباط داشته باشد سوال خود را بپرسد و جواب را بگیرد و سایر شرکت کنندگان نیز می توانند از این پرسش و پاسخ استفاده کنند. یا حتی می توان از استاد خواست که ایمیل یا شماره تماسی بدهد که بتوانید سوال خود را بعداً مطرح کنید.

چطور یک وبینار برگزار کنیم؟

ابتدا یک سایت مناسب که امکان برگزاری وبینار را دارد، پیدا کنید. بررسی کنید که این سایت میزبان، امکانات مد نظر شما را داشته باشد. روز و ساعت جلسه را مشحص کنید.

سپس مشخص کنید که هدفتان از برگزاری وبینار چیست؟ می تواند یکی از اهداف زیر باشد:

 • برگزاری جلسات پرسش و پاسخ
 • برگزاری کلاس آموزشی
 • معرفی محصول یا خدمات خاص
 • معرفی خودتان به عنوان پرسونا برندینگ

تصمیم بگیرید که می خواهید این جلسه رایگان باشد یا شرکت کنندگان باید یک بلیط پولی تهیه کنند. این را در همان سایت میزبان وبینار می توانید مشخص کنید.

پس از اینکه مشخص شد چه هدفی از این وبینار دارید، برای جذب جامعه هدف و مخاطبین، باید اطلاع رسانی کنید. اطلاع رسانی می تواند از طریق ارسال ایمیل یا پیامک تبلیغاتی، درج بنر تبلیغاتی در سایت های پربازدید و مرتبط و موارد اینچنینی باشد.

تا روز برگزاری وبینار، محتوایی را که می خواهید ارائه دهید را آماده کنید. ایده آل است که یک فایل پاورپوینت آماده کنید و در هر اسلاید، تیتر موضوعی که می خواهید صحبت کنید را بنویسید. هم خودتان رشته کلام را از دست نمی دهید و هم مدیریت زمان بهتری خواهید داشت.

منتظر باشید تا زمان برگزاری جلسه برسد. به همین راحتی. البته بستگی به سایت میزبان وبینار، ممکن است شرایط خاصی وجود داشته باشد که در خود سایت راهنمایی های لازم انجام می شود.

بهترین نرم افزارهای برگزاری وبینار رایگان

در ادامه به چند نرم افزار جهت برگزاری جلسات و وبینارهای رایگان اشاره می کنیم:

گوگل میت Google Meet

 • امکان برگزاری جلسات در زمان های 60 دقیقه‌ای
 • امکان حضور 100 نفر به صورت همزمان در یک جلسه صورت رایگان (قابلیت برگزاری جلسات 1000 نفره با پرداخت هزینه)
 • فقط با یک اکانت جیمیل می توانید به گوگل میت دسترسی داشته باشید.
 • در لحظه می توانید تصمیم بگیرید و اقدام کنید. یعنی نیاز به رزرو و یا هماهنگی قبلی با هیچ سایتی نیست.
 • امکان اشتراک صفحه و ارسال فایل‌های صوتی و تصویری
 • امنیت بالا

برگزاری وبینار رایگان در Skype

پلتفرم اسکایپ به شرکت مایکروسافت تعلق دارد و یکی از معروف‌ترین نرم افزار برگزاری جلسات آنلاین رایگان است که می‌توان از طریق آن متن، ویدئو و صدا را به اشتراک گذاشت.

 • امکان برقراری تماس ویدئویی، صوتی و متنی با چندین کاربر مختلف حداکثر تا 50 نفر
 • اکثر امکانات این پلتفرم کاملاً رایگان می باشد
 • امکان نصب روی پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف را دارد.
 • می توانید ضبط تماس، اشتراک صفحه‌نمایش را هم در جلسات داشته باشید.

نرم‌افزار Adobe Connect

نرم‌افزار Adobe Connect نرم‌افزار برگزاری جلسات آنلاین رایگان است که بسیار پرکاربرد است.

 • اشتراک صوتی و تصویری آنلاین از طریق پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف
 • دسترسی به ابزارهای از جمله: نظرسنجی‌ها، امکان چت
 • تمرکز بر افزایش تعامل شرکت‌کنندگان (قابلیت افزایش میزان دسترسی کاربران)
 • قابلیت ایجاد گروه‌بندی و محدود کردن دسترسی کاربران به گروه. مثلاً می توانید دسترسی کاربران را به میکروفن قطع کنید.

بهترین سایت های برگزارکننده وبینار در ایران

بعد از کرونا شاید بتوان گفت که برگزاری وبینارهای آنلاین در ایران، رواج بیشتری پیدا کرد و عموم مردم با این امکانات، آشنا شدند. در ادامه به معرفی چند سایت برگزارکننده وبینار و جلسات آنلاین اشاره می کنیم.

سایت ایوند

فعالیت سایت ایوند از سال 1396 آغاز شد. شما می توانید با ثبت نام در ایوند، یک پنل کاربری اختصاصی داشته باشید و برای هر یک از وبینارهایی که قصد برگزاری دارید، یک صفحه مجزا بسازید و همه اطلاعات مربوط به وبینار را در آن صفحه قید کنید.

نمود و تمامی برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در این رویدادها می توانند از آن استفاده نمایند. در صورتی که قصد دارید یک وبینار برگزار نمایید به راحتی می توانید به ایوند از بهترین سایت های برگزار کننده وبینار مراجعه کنید و در یک صفحه اختصاصی اطلاعات مربوط به وبینار را در معرض دید کاربران قرار دهید. شما در این صفحه می توانید تولید محتوا کرده و مطالبی در رابطه با مکان و سالن همایش، معرفی مهمانان و اساتیدی که سخنرانان رویداد هستند و… بپردازید. این وب سایت همچنین در زمینه برگزاری وبینار یا کنفراس آنلاین نیز فعالیت دارد.

سایت وبینار

این سایت هم یکی دیگر از سایت های ایرانی برگزارکننده جلسات و وبینارهای آنلاین است که هم می توانید وبینارهای رایگان و هم پولی خود را در این سایت برگزار کنید.

سایت ایسمینار

این سایت ها یکی از سایت های محبوب ایرانی برای برگزاری وبینار های رایگان و پولی است که مانند ایوند، هر شخص می تواند یک پنل کاربری داشته باشد و تاریخچه وبینارهای برگزار شده توسط خودش و حتی وبینارهایی که شرکت کرده است را در این پننل کاربری ببیند.

اهمیت برگزاری وبینار در بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ

شاید از خودتان بپرسید که برگزاری وبینارهای رایگان چه سودی برای برگزارکنندگان دارد. باید این را بدانید که برگزاری وبینار رایگان و ارائه اطلاعات رایگان به مخاطبین در هر زمینه ای، می تواند سبب شناخته شدن شما به عنوان یک متخصص در آن زمینه شود و مخاطبین اگر در آن زمینه نیاز به مشاوره یا خرید خدمات داشته باشند، اسم شما در گوشه ذهنشان به عنوان متخصص خواهد بود.

بسیار دیده شده است که بعد از وبینارهای رایگان آموزشی، افراد برای خرید دوره استاد یا هماهنگی کلاس خصوصی آموزشی اقدام می کنند.

این مساله فقط در مورد جلسات آموزشی نیست. فرض کنید شما شرکت تولید کننده تجهیزات پزشکی هستید و یک دستگاه جدید دندانپزشکی تولید کرده اید. برای شناساندن این دستگاه می توانید یک دعوتنامه به دندانپزشکان ارسال کنید و در این وبینار از مزایا و معایب محصول و اینکه این محصول کدام نیاز دندانپزشکان را برطرف می کند، صحبت کنید. باید در بازاریابی هم زیاده روی نکنید به طوری که مستمع این ذهنیت را داشته باشد که شما به هر قیمتی می خواهید این محصول را بفروشید.

حتی می توانید از کسان دیگری که وبینار مرتبط با حوزه کسب و کار شما برگزار می کنند، بخواهید که محصول شما را تبلیغ کنند. فرض کنید شما دوره آموزش زبان آلمانی دارید، بنا به هر دلیلی نمی خواهید خودتان وبینار برگزار کنید، ببینید چه وبینارهایی در مورد مهاجرت به آلمان برگزار می شود. خیلی زیرپوستی 😂😂 و غیرمحسوس می توانید از آنها بخواهید که برای متقاضیان مهاجرت به آلمان دوره آموزش زبان آلمانی شما را معرفی کنند. برگزاری وبینارهای مهاجرتی یکی از اقداماتی است که شرکت ها معمولاً در راستای سئوی سایت مهاجرتی انجام می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا