آرتا رسانه

سولانا چیست؟

وقتی صحبت از کریپتوکارنسی، NFT و شبکه های بلاک چین به میان می آید، سولانا تفاوت چشمگیری در مقایسه با فناوری هایی چون اتریوم یا بیت کوین دارد . اما چه چیزی بلاک چین سولانا را اینقدر متمایز و متفاوت می کند؟ آیا سولانا آینده بلاک چین است؟ سولانا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟برای پاسخ به این پرسش ها تا پایان این مفاله با ما همراه باشید.

سولانا چیست؟

سولانا یکی از معدود بلاک چین‌هایی است که پس از ادغام، به جای استفاده از الگوریتم اثبات کار (proof-of-work) ، مانند بیت‌کوین یا اثبات سهام (proof-of-stake) در اتریوم ، مبتنی بر الگوریتم اثبات تاریخچه (Proof of History) است. سولانا از اثبات سهام در کنار اثبات تاریخچه PoH استفاده می‌کند و این کار را حتی قبل از اتریوم انجام داده است.

اکو سیستم سولانا یک بلاک چین عمومی و منبع باز است که توسط آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) در سال 2017 تاسیس شد. در مقایسه با اتریوم که در سال 2013 تاسیس شده و بیت کوین که در سال 2009 راه اندازی شد، فناوری نسبتا جدیدی است.

مانند بسیاری از بلاک چین ها و کریپتوکارنسی ها، سولانا با یک وایت پیپر(whitepaper) شروع کرد. برخلاف وایت پیپر معروف بیت کوین که فقط 9 صفحه دارد، وایت پیپر سولانا 32 صفحه و هفت بخش را شامل می شود. وایت پیپر سولانا الگوریتم اثبات تاریخچه Proof of History را توضیح می دهد. مکانیزم اجماع که از یک زمان و ساعت قابل اعتماد برای همگام سازی شبکه استفاده می کند. این  زمان بین رایانه هایی که به یکدیگر اعتماد ندارند، قابل ردیابی است.

آناتولی یاکوونکو بنیانگذار شرکت سولانا گفته است که یک سیستمی که بر اساس راهکار PoH کار می کند حداقل 10000 برابر سریع‌تر از بلاک چین‌های فعلی اتریوم و بیت‌کوین خواهد بود. این مورد بدین معنی است که بلاک چین می‌تواند در نهایت به یک پلتفرم پرداخت جهانی و غیرمتمرکز تبدیل شود.

یاکوونکو ابتدا یک کد خصوصی را با استفاده از زبان برنامه نویسی C پیاده سازی کرد. برنامه نویس دیگری به نام گرگ فیتزجرالد (Greg Fitzgerald) به او پیشنهاد کرد که پروژه را با استفاده از Rust، یک زبان برنامه نویسی که فیتزجرالد معتقد بود بهره وری را افزایش می دهد، کدگذاری مجدد کند. این دو برنامه نویس پروژه را Loom نامیدند و فیتزجرالد شروع به ایجاد یک بلاکچین اولیه منبع باز بر اساس  وایت پیپر یاکوونکو کرد.

طبق مستندات سولانا ، در همان زمان اتریوم پروژه شبکه لوم ( Loom Network) خود را راه‌اندازی کرده بود. یاکوونکو و همکارانش فیتزجرالد و استفان آکریج (Stephen Akridge) نمی خواستند نام پروژه جدیدشان مشابه پروژه لوم اتریوم باشد، از این رو تصمیم گرفتند بلاک چین PoH خود را به سولانا ( Solana) تغییر نام دهند.

این نام از ساحل سولانا (Solana Beach) در خارج از سن دیگو (San Diego) گرفته شده است. جایی که این سه همکار زمانی که در کوالکام (Qualcomm) کار می کردند، در آنجا با هم زندگی و در آن ساحل موج سواری می کردند.

با دانستن شروع بلاک چین، که توسط دوستان ساحلی راه اندازی شد، بهتر است بدانید  که ارز دیجیتال خرید و فروش شده در بلاک چین سولانا، SOL می باشد که به لاتین به معنای خورشید است.

سولانا چگونه سریعتر است؟

ترکیب مکانیسم‌های اجماع PoH و PoS، تراکنش‌های روی بلاک چین سولانا را سریع‌تر، پایدارتر و مقیاس‌پذیرتر می‌کند. کارشناسان می گویند که سولانا به دلیل سرعت، ازدحام کم و کارمزد کم، روزی می تواند با Visa پلت فرم پردازش پرداخت رقابت کند. شبکه بلاک چین سولانا یکی از اولین گام ها به سوی تامین مالی غیرمتمرکز در سراسر جهان است.

سولانا ارز دیجیتالی است یا بلاک چین؟

در پاسخ به این پرسش که سولانا چیست، به زبانی ساده باید گفت که سولانا یک بلاک چین است که توکن غیرمثلی (Non-fungible token) به اختصار NFT ها را در خود جای داده و همینطور قراردادهای هوشمند را مدیریت می کند. و البته سولانا یک کریپتوکارنسی است. اغلب، این ارز دیجیتالی  با نام SOL شناخته می شود و با نام SOL در صرافی های کریپتو معامله می شود.

آیا سولانا یک بلاک چین خصوصی است؟

سولانا یک بلاک چین خصوصی نیست و هرگز برای خصوصی بودن طراحی نشده است. این یک شبکه بلاک چین عمومی است، به این معنی که سایر کاربران می توانند برای انجام تراکنش ها به بلاک چین دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این، از آنجا که بلاک چین سولانا منبع باز است، به این معنی که توسعه دهندگان می توانند از آن به طرق مختلف استفاده کنند. شبکه سولانا می‌تواند برای ایجاد، فروش یا خرید توکن‌های غیرقابل تعویض همان NFT ها ، ایجاد و اجرای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز، ایجاد و مدیریت قراردادهای هوشمند، و ایجاد بازی‌های بلاک چین به عنوان بخشی از Web3 یا متاورس استفاده شود.

به دلیل ماهیت منبع باز شبکه سولانا، به یک پلت فرم برجسته برای خرید، فروش و معامله NFT تبدیل شده است.

چه چیزی سولانا را از سایر بلاک چین ها متمایز می کند؟

سولانا از مکانیزم اثبات تاریخچه به نام Proof-of-History یا PoF به همراه مکانیسم اجماع اثبات سهام PoS که اخیراً توسط اتریوم در طول ادغام اتریوم بکاربرده شده است، استفاده می کند. در وایت پیپر سولانا، یاکوونکو اشاره داشته است که : “سولانا، معماری جدید برای بلاک چین با کارایی  و بهره وری بالا است” . وی همان ابتدا به مسائل و مشکلات مربوط به بلاک چین های موجود پرداخته است.

یانکوونکو بنیان گذار و مدیرعامل سولانا، اشاره می کند که ” بلاک‌چین‌های فعلی که در دسترس عموم قرار دارند برجسب زمان نیستند. و یا در نگهداری زمان بسیار ضعیف عمل می کنند.هر گره در شبکه معمولاً بدون اطلاع از برچسب های زمانی سایر شرکت‌کنندگان و یا نودها در شبکه به زمان محلی خود متکی است.”

یاکوونکو خاطرنشان کرد فقدان یک منبع زمانی قابل اعتماد به این معنی است که وقتی از برچسب زمانی پیام برای پذیرش اعتبار یک گره استفاده می‌شود، راهی برای تأیید آن وجود ندارد. وقتی PoH با PoS ترکیب می‌شود، PoH می‌تواند پیام‌رسانی را کاهش دهد و در نتیجه تراکنش‌هایسریع‌تر انجام شوند. در سال 2017، یاکوونکو پیش بینی کرد که تا 710 هزار تراکنش در ثانیه امکان پذیر است. سولانا امروز به آن سرعت های پردازشی نرسیده است، اما در حال حاضر می تواند تا 65000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. همچنین نسبت به سایر بلاک چین ها، کارمزد کمتر و ردپای کربن کمتری دارد.

الگوریتم اثبات سهام چیست؟

درک مکانیسم Proof-of-Stake یا PoS که زیربنای بلاک چین سولانا است، بسیار مهم است. PoS که دوستدار محیط‌زیست‌تر و سریع‌تر از اجماع اثبات کار است، به سهامداران – مشابه استخراج‌کنندگان در بلاک چین PoW – اجازه می‌دهد تا رمزنگاری خود را در اختیار اعتبارسنجی قرار دهند. هنگامی که یک اعتبار سنجی انتخاب می شود، آن شخص با ایجاد یک بلوک جدید در زنجیره، سکه های SOL به دست می آورد.

با این حال، بدون اجماع PoH، هیچ راه خوبی برای تعیین اینکه کدام اعتباردهنده اول در زنجیره آمده است وجود ندارد و انجام این کار به زمان بیشتری نیاز دارد. به عنوان مثال، اتریوم برای ایجاد یک بلاک جدید تقریباً 12 ثانیه طول می کشد، در حالی که سولانا فقط 400 میلی ثانیه طول می کشد.

الگوریتم اثبات تاریخچه (Proof of History) چیست؟

مکانیسم PoH گذر زمان بین دو رویداد را تأیید می کند. به طور خاص، زمان بین ایجاد دو بلوک در یک زنجیره. هنگامی که یک بلوک ایجاد می شود، یک اعتبارسنجی برای ایجاد بلوک بعدی با استفاده از مکانیسم PoS انتخاب می شود. اعتباردهنده پنج ثانیه کار می کند تا یک اسلات (Slot) و یک بلوک تولید کند. سپس، مکانیسم PoS اعتبارسنجی بعدی را انتخاب می‌کند و زنجیره ادامه می‌یابد.

SOL چیست و آیا سرمایه گذاری خوبی است؟

یکی از عملکردهای اصلی بلاک چین سولانا، ایجاد، توزیع و معامله کریپتوکارنسی آن یعنی SOL است.شما می توانید SOL را در اکثر بهترین صرافی های رمزنگاری، از جمله Gemini و Coinbase خریداری کنید.

اگر کریپتوهای دیگری دارید، می‌توانید برای SOL در یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز معامله کنید. اما بیشتر سرمایه گذاران مبتدی می خواهند از یک صرافی معتبر رمزنگاری شروع کنند که یک کیف پول آنلاین برای شما فراهم می کند. همانطور که سرمایه‌گذاری‌های شما رشد می‌کند، می‌خواهید به کیف پول ذخیره‌سازی سرد نگاه کنید تا با ذخیره‌سازی آفلاین کریپتو خود در زمانی که معامله نمی‌کنید، از آن محافظت کنید.

با توجه به کارایی، ثبات و پتانسیل کلی بلاک چین، کارشناسان قیمت SOL را تا 954 دلار در چند سال آینده پیش‌بینی می‌کنند. اما حتی اگر SOL به این ارزش دست پیدا نکند، استفاده از بلاک چین برای تراکنش‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و استخراج و سرمایه‌گذاری NFT مزایای زیادی دارد.

خرید و فروش NFT در بلاک چین سولانا

NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، درست مانند رمزارزها بر روی بلاک چین ایجاد و معامله می‌شوند. با این حال، بر خلاف سکه ها، NFT ها سرمایه گذاری های منحصر به فردی هستند، مانند هنر. بسیاری از آنها نمایش دیجیتالی آثار هنری، آهنگ ها، ویدئوها، شعرها یا آواتارها هستند. برخی از NFT ها به دارندگان امکان دسترسی به رویدادهای ویژه را می دهند.

به این مطلب باید اشاره داشت که توسعه‌دهندگان برای استفاده از شبکه بلاک چین سولانا  نیاز به دانش برنامه‌نویسی تخصصی دارند. از سویی دیگرهزینه‌های تراکنش های شبکه سولانا پایین است.  بدین دلایل بلاک چین سولانا به محلی برای ایده‌ها و پروژه‌های نوآورانه تبدیل شده است. مانند پروژه DeGods NFT، که به کاربران اجازه می‌دهد NFT‌های خود را برای کسب توکن‌های ابزار DUST، که می‌توان با پول نقد معامله کرد، به اشتراک بگذارند. DeGods همچنین یکی از NFTهایی است که به ساختار حق امتیاز برای هنرمندان و سازندگان تبدیل شده است.

اگر علاقه مند به معامله DeGods یا سایر NFT ها در بلاک چین Solana هستید، می توانید این کار را در بازارهای محبوب NFT مانند OpenSea، Magic Eden، Solenart و Solsea انجام دهید.

علاوه بر DeGods، برخی از مجموعه‌های برتر NFT که در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری روی بلاک چین Solana باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • Cets on Creek
  • Degenerate Ape Academy
  • Solana Monkey Business
  • Fearless Bulls

Solana Pay چیست؟ پردازش پرداخت سریع و ارزان

در مارس 2022، AnalyticsInsight.net حدس زد که Solana Pay، پلتفرم پرداخت بلاک چین، از پی پل (Paypal) پیشی خواهد گرفت.

این پروتکل در واقع نشان دهنده داد و ستد غیرمتمرکز است و به مصرف کنندگان اجازه می دهد ارز دیجیتال را از کیف پول خود به یک حساب دوست یا فروشنده ارسال کنند. بازرگانان می‌توانند پاداش‌، تخفیف‌ها و پیشنهادات را به‌طور مستقیم در تراکنش ها تعبیه کنند.

مانند خود بلاک چین، Solana Pay بر روی یک پلتفرم پروتکل باز ساخته شده است و توسعه دهندگان را قادر می سازد تا قابلیت ها را بر اساس معیارهای خود بسازند و سفارشی کنند.

Solana Pay در Web3 یا متاورس کاربرد دارد. مردم می‌توانند از Solana Pay برای تراکنش‌های آنلاین و در خرده‌فروشی‌ها استفاده کنند. همانطور که امروزه از Paypal یا Apple Pay استفاده می‌کنیم. در برخی موارد، مصرف‌کنندگان می‌توانند با یک محصول فیزیکی و یا یک NFT که نمایانگر خرید یا حتی پاداش‌ها یا پاداش‌های اضافی در کیف پول Solana است، خارج شوند.

کجا می توانید از Solana Pay استفاده کنید؟

در حال حاضر می توانید از Solana Pay با سه کیف پول دیجیتال استفاده کنید:

  • Phantom
  • Crypto Please
  • FTX

Phantom و Crypto Please کیف پول‌هایی هستند که فقط برای خرید، فروش، تجارت یا نگهداری NFT های سولانا و کریپتو SOL استفاده می‌شوند. FTX از تمام ارزهای رمزنگاری شده از جمله SOL و NFT در بلاک چین سولانا پشتیبانی می کند.

یکی از مزایای Solana Pay این است که می‌توانید از آن برای پرداخت با توکن‌های SOL و سایر رمزارزها، از جمله استیبل کوین USDC استفاده کنید، که ارزش آن با دلار آمریکا مرتبط است. این امر باعث می‌شود Solana Pay در فروشگاه‌های خرده‌فروشی‌های آنلاینی که مستقیماً ارز دیجیتال را به‌عنوان شکلی از پرداخت قبول نمی‌کنند، قابل اجرا باشد. بلاک چین Solana در حال حاضر 4 میلیارد دلار USDC دارد، بنابراین واضح است که علاقه به این ارز وجود دارد.

با افزایش هزینه‌های پردازش کارت اعتباری، تعداد فزاینده‌ای از بازرگانان نیز ممکن است برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، روی Solana Pay باز باشند. علاوه بر این، از آنجایی که تراکنش‌های بلاک چین غیرقابل برگشت هستند، هیچ خطری برای بازپرداخت هزینه وجود ندارد. خبری از بازپرداخت هایی که هزینه‌ای دارد و به شهرت معامله گر لطمه می‌زند، نیست.

آیا سولانا آینده بلاک چین است؟

وقتی تمام احتمالات بلاک چین سولانا را در نظر بگیرید، ممکن است SOL در نهایت افزایش یابد و از اتریوم و بیت کوین به عنوان کریپتوکارنسی های پیشرو، پیشی بگیرد. با این حال، احتمال بیشتری وجود دارد که مکانیسم اجماع PoH Soldana در بلاک چین‌های آینده به کار گرفته شود و حتی با پیشرفت فناوری بهبود یابد.

به هر حال، این فناوری هنوز به سرعت پیش‌بینی‌شده بنیان‌گذار یعنی 710000 تراکنش در ثانیه دست پیدا نکرده است، بنابراین فضای زیادی برای رشد وجود دارد.

کارشناسان هزینه های کم سولانا را یکی از نکات کلیدی فروش برای پذیرش در آینده می دانند.

SOL یکی از رقبای پیشرو در فضای بلاک چین قرارداد هوشمند است. گاوین اسمیت (Gavin Smith)، از  Panxora Hedge Fund به CryptoNews.com گفت، اگر ارتقای اتریوم نتواند کارمزد تراکنش های کمتری را ارائه دهد، احتمالاً شبکه سولانا یکی از ذینفعان اصلی خواهند بود.

پس از چند خاموشی در تابستان، برخی ثبات بلندمدت سولانا را زیر سوال می برند. به گفته کارشناسان به‌روزرسانی‌های پروتکل باعث کاهش قطعی‌ها و بهبود خوش‌بینی پیرامون شبکه شده است.

به عنوان یک سرمایه گذاری، می توان گفت SOL ارزشمند است. حضور فزاینده ای در بازار NFT دارد و می تواند بعنوان یک یاز انتخاب های پرداخت در Web3 باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که اکو سیستم سولانا هنوز چالش هایی دارد که باید بر آنها غلبه کرد. اما اگر هر بلاک چین یا کریپتو پایداری، سرعت و هزینه های پایین تراکنش داشته باشد، ممکن است سولانا باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا