آرتا رسانه

میم کوین پپه چیست

میم کوین پپه (PEPE) چیست؟

دنیای کریپتو پر از شگفتی است. ظهور و سقوط ترندها و فصول جدید، کاربران و دنبال کنندگان آن را سرپا نگه می دارد. فصل memecoin با ظهور Pepecoin (PEPE)، یک توکن ERC-20، در اواخر آوریل 2023 آغاز شد. پس از رسیدن به ارزش 1.5 میلیارد دلاری ارزش بازار، Pepecoin از سود گرفتن توسط سرمایه گذاران آسیب دیده است.

Memecoin ها از تم های میم متولد می شوند و Pepecoin تفاوتی ندارد. پپ کوین از میم «پپه قورباغه» ساخته شده توسط مت فیوری در کارتون «باشگاه پسران» الهام گرفته شده است. حرکت قیمت Pepecoin در روزهای اولیه توسط الگوهای رفتاری با مضمون قورباغه ای انجام شد که تیم موسس و پیروان آن در شبكه های اجتماعی از آنها استفاده کردند.

 

پپ كوين

پپ کوین یکی از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد چگونه جوامع ارزهای دیجیتال می‌توانند پشت یک فرهنگ جمع شوند و واقعاً به اقتصاد اساسی یک دارایی نگاه نکنند. پیشینیان Pepecoin ممکوین‌هایی با مضمون سگ‌ها Dogecoin هستند

 

دوج کوین با حمایت میلیاردر معروف ایلان ماسک به محبوبیت رسید و از ارزش بازار 10 میلیارد دلاری برخوردار است و ارزش بازار Shiba Inu بالای 5 میلیارد دلار است. در مقایسه، پپکوین هنوز حدود ۷۰۰ میلیون دلار ارزش بازار دارد که کمتر از نیمی از سقف ۱.۵ میلیارد دلاری آن در می ۲۰۲۳ است.

چگونه memecoin ها ارزش ایجاد و حفظ می کنند

افزایش محبوبیت Pepecoin در عرض چند هفته یک مطالعه موردی جالب برای درک چگونگی ایجاد و حفظ ارزش memecoin ها است. تیم سازنده memecoin به فرهنگ میم در رسانه‌های اجتماعی پایبند بود و به کسانی که این فرهنگ را دوست داشتند کمک می‌کرد تا به آن ورود کنند. گفته شد، اعضای فعال جامعه همچنین به افزایش آگاهی و افزایش علاقه به memecoin کمک کردند، که باعث جذب کاربران و سرمایه‌گذاران جدید شد. با این حال، فراتر از جنبه های فرهنگی، memecoin ها فاقد دلیل اساسی برای حفظ ارزش هستند.

Pepecoin مانند Dogecoin و Shiba Inu فاقد اکوسیستمی با کاربرد تجاری است. یک اکوسیستم با اصول بنیادی دارای یک جامعه توسعه دهندگان قوی، تعدادی برنامه کاربردی برای تعامل کاربران و چند کاربرد برای سرمایه گذاران نهادی برای مشارکت خواهد بود.

علیرغم فقدان این موارد استفاده اساسی، Dogecoin همچنان ارزش بازار چند میلیارد دلاری خود را حفظ کرده است و بر ارزهای دیجیتال اصلی مانند Solana تسلط دارد.

پس از ظهور پپ کوین، چندین ممکوین دیگر وجود داشت که افزایش و متعاقبا کاهش یافت. در بلاک چین اتریوم، Turbo و Wojak پیرو سریع بودند، در حالی که در بلاک چین Solana، Guacamole (GUAC) و King به محبوبیت رسیدند. توربو با پوشش هوش مصنوعی (AI) به موضوع ممکوین ها دست زد.

Turbo توسط Rhett Mankind تاسیس شد که از GPT-4 برای ایجاد memecoin استفاده کرد. در عرض چند روز، ممکوین به ارزش بازار بیش از 80 میلیون دلار رسید و پس از به دست گرفتن سود، به حدود 50 میلیون دلار رسید. میم ایجاد شده توسط هوش مصنوعی با بسیاری از سرمایه گذارانی که اجرای Pepecoin را دیده بودند یا از آن سود برده بودند، “ارتعاش” داشت.

چندین نهنگ و سرمایه گذار که میلیون ها دلار از چند هزار دلار در پپ کوین به دست آورده بودند در توربو شرکت کردند و باعث افزایش دارندگان از تنها 56 کیف پول به بیش از 4000 کیف پول در کمتر از یک روز شد. چنین افزایش علاقه، هشدارهایی را از طریق فعالیت های زنجیره ای ایجاد کرد که منجر به سرمایه گذاری های بیشتر در memecoin شد.


بنابراین، ممکوین ها یک دسته افراطی در رمزارزها هستند که عمدتاً بر روی یک قبیله گمانه زنی مبتنی بر فرهنگ اجرا می شوند. این فرهنگ جامعه سرمایه‌گذار را هیجان زده می‌کند که از حدس و گمان خجالتی نیست. با این حال، اینکه آیا این memecoin ها همچنان ارزش خود را حفظ خواهند کرد، هنوز مشخص نیست. با توجه به تاریخچه دوج و شیبا، ممکوین ها ممکن است به یک دسته اصلی از سکه ها در ارزهای دیجیتال تبدیل شوند.

آیا memecoin ها ابزار سرمایه گذاری مناسبی هستند؟

اگر تاریخ چیزی در مورد ارزهای دیجیتال و وب 3 به سرمایه گذاران آموخته است، باید ذهنی باز داشته باشید و اجازه دهید بازار تصمیم بگیرد. سرمایه گذاران زیربخش های جدیدی را در ارزهای دیجیتال و وب 3 دیده اند که چندین میلیارد دلار از طریق گروه های فرهنگی گرد هم آورده اند. این رفتار را نمی توان هنگام ارزیابی memecoin ها نادیده گرفت.

برای کسانی که در نیمه اول دهه قبل وارد ارزهای رمزنگاری شده بودند، حتی بیت کوین مانند یک ممکوین بود. برای اکثر مخاطبان خرده‌فروشی که اصول دارایی‌های کریپتو را درک نمی‌کنند، کل طبقه دارایی ممکن است شبیه memecoin‌ها به نظر برسد.

با این حال، صنعت کریپتو دارای ارزش کل بازار بیش از 1.1 تریلیون دلار است و قبل از نصف شدن بعدی بیت کوین در حال تثبیت است. سرمایه گذاران در memecoin ها می دانند که این سکه ها فاقد اصول پروتکل لایه 1 مانند اتریوم یا سولانا هستند. این پروتکل‌ها هزاران توسعه‌دهنده دارند که صدها برنامه کاربردی را می‌سازند که می‌توانند در یک زمینه روزمره استفاده شوند.

این L1ها ارزش خود را از تقاضا برای ارزهای دیجیتال خود توسط توسعه دهندگان، سازندگان و کاربران به دست می آورند. آنها چندین زیربخش از برنامه های کاربردی دارند – مانند decentra


مالی لیز، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز، GameFi و غیره – برای افزایش تقاضا برای سکه‌های خود. بنابراین، حتی موسسات بزرگ نیز برای سرمایه گذاری در آنها باز هستند.

Memecoin ها فاقد آن روایت کاربردی هستند. کریپتو توییتر چندین بار با استنباط اینکه ایلان ماسک ممکن است برنامه‌هایی برای Doge به عنوان روشی برای تبادل ارزش در پلتفرم داشته باشد هیجان‌زده شده است. با این حال، هر گونه برنامه بالقوه هنوز محقق نشده است. بنابراین، همانطور که پیش می‌آید، memecoin‌ها به‌جای کاربردهای دنیای واقعی به فرهنگ میم متکی هستند.

با این وجود، تأثیر فرهنگ را نباید دست کم گرفت. کلاس دارایی NFT در Web3 نشان داده است که فرهنگ می تواند جوامع را به هم نزدیک کند و به هدایت سرمایه های عظیم به سمت آن کمک کند. Memecoin ها ممکن است فقط یک معادل قابل تعویض و مایع تر NFT ها باشند.

با این حال، زمانی که بازار ارز دیجیتال روشن نیست، باید توجه داشت که اغلب نقدینگی محدودی در سیستم وجود دارد. در دوره‌های افزایش نقدینگی که به ممکوین‌ها سرازیر می‌شود، قیمت‌های کف NFT ممکن است کاهش یابد یا ممکن است ارزش ارزهای رمزپایه موجود کاهش یابد. سرمایه گذاران برخی از دارایی های خود را می فروشند تا از جریان memecoin بهره ببرند.

همچنین شایان ذکر است که این حرکت نقدینگی حتی در memecoin ها نیز اتفاق می افتد. به عنوان مثال، تا 15 می 2023، کمی بیش از 174 هزار و 30 هزار کیف پول وجود دارد که پپکوین و توربوکوین را در خود جای داده است. این تقریباً 50٪ از سرمایه گذاران است که به یک memecoin بعدی در اکوسیستم توکن ERC-20 می روند.

کیف پول های منحصر به فردی که با پپه معامله می کنند

این روند در Solana نیز قابل توجه بود، جایی که دو سکه برتر از نظر تعداد کیف پول، یعنی Guac و King، چندین هزار کیف پول مشترک داشتند.

هم در اتریوم و هم در سولانا، نقدینگی مشابهی بود که در میان ممکوین ها حرکت می کرد. دلالان سکه‌ای را برمی‌داشتند، آن را می‌خریدند تا دیگران آن را دنبال کنند و سپس روی کسانی که دیر می‌آمدند می‌ریزند.

نیازی به گفتن نیست، فضای memecoin شاید آنقدر خطرناک باشد که حتی نمی‌توان به این فکر کرد که تنظیم‌کننده‌ها به آن رسیدگی کنند. همچنین، با وجود تنها چند صد هزار کیف پول در فضای memecoin و ارزش کلی بازار memecoin ها کمتر از 16 میلیارد دلار، هنوز در روزهای اولیه است. با این حال، این یک ریسک بزرگ نظارتی برای شرکت‌هایی است که ممکوین‌ها را راه‌اندازی می‌کنند، زیرا در حال حاضر به عنوان سوداگرانه‌ترین شرط در کریپتوها تلقی می‌شوند.

آینده Pepecoin (و memecoins) چیست؟

در طول سال‌ها، صنعت کریپتو چندین داستان «جنگ به ثروت» بر اساس فرهنگ خلق کرده است. Memecoin ها یکی از آنها هستند. این صنعت تنها دو نمونه قبلی از چنین مدل هایی را دیده است که ارزش خود را از طریق بازار نزولی سخت حفظ می کنند و به طور مداوم از دیدگاه سرمایه گذاری خوب عمل می کنند – DOGE و SHIB.

Pepecoin شاید تنها سومین نمونه مهم از این روند باشد. بنابراین، خیلی زود است که بدانیم آیا ممکوین ها آینده ای دارند یا خیر. اگر ایجاد دارایی مبتنی بر فرهنگ به یک اقتصاد قابل توجه در ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود، با تعدادی از این اکوسیستم‌ها با سرمایه‌های بزرگ بازار، این یک نقطه داده خواهد بود.

این اکوسیستم‌های مبتنی بر فرهنگ باید در تعدادی از چرخه‌های بیت‌کوین ارزش داشته باشند و به نقاط عطف قابل احترامی مانند ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری دست یابند. این امر به شواهدی غیرقابل انکار مبدل خواهد شد که دنیای ارزهای دیجیتال طبقه دارایی جدیدی را کشف کرده است که اینجا باقی مانده است. تا آن زمان، ممکوین‌هایی مانند پپه در نهایت حدس و گمان در اکوسیستم کریپتو باقی می‌مانند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا