آرتا رسانه

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس چیست؟ تعریف گوگل آنالیتیکس، موارد استفاده، مزایا و موارد دیگر

اکنون بیش از یک دهه قدمت این ابزار محبوب به دلیل تجزیه و تحلیل وب سایت های پیشرفته و توانایی آن در کمک به صاحبان وب سایت ها برای درک چیزهایی در مورد وب سایت های خود که زمانی فقط آرزوی دانستن آن را داشتند، شناخته شده است.

در این صفحه، درباره چیستی گوگل آنالیتیکس، نحوه کارکرد آن و اینکه چگونه می تواند به شما کمک کند تا بالاترین بازگشت سرمایه ممکن را برای کسب و کار خود داشته باشید، صحبت خواهیم کرد!

اگر می‌خواهید قبل از مطالعه با اصطلاحات بازاريابي آشنا شويد ، می‌توانید مقالات آموزش ديجيتال ماركتينگ را در اولويت قرار دهيد..

تعریف گوگل آنالیتیکس: گوگل آنالیتیکس چیست؟

Google Analytics یک ابزار تجزیه و تحلیل وب است که می توانید از آن برای ردیابی و تجزیه و تحلیل عملکرد وب سایت یا برنامه خود استفاده کنید. از طریق گوگل آنالیتیکس، می توانید به طیف گسترده ای از داده ها و گزارش ها در مورد ترافیک وب سایت و رفتار بازدیدکنندگان وب سایت دسترسی داشته باشید. این پلتفرم برای هر کسی که اکانت گوگل دارد در دسترس است و نسخه های پولی و رایگان آن وجود دارد.

گوگل آنالیتیکس برای چه مواردی استفاده می شود؟

گوگل آنالیتیکس طیف گسترده ای از داده های مربوط به وب سایت و بازدیدکنندگان سایت شما را ردیابی می کند. این داده ها شامل:

  • نحوه ورود کاربران به وب سایت شما
  • نحوه تعامل کاربران با محتوای وب سایت شما
  • ویژگی های مخاطبان وب سایت شما
  • چه تعداد از بازدیدکنندگان وب سایت شما تبدیل می شوندمی‌توانید از گزارش‌های موجود در Google Analytics برای انجام کارهایی مانند:
  • ارزیابی عملکرد کمپین های بازاریابی شما
  • تعیین نحوه عملکرد صفحات شما و نحوه بهینه سازی صفحات شما
  • تصمیم بگیرید که محتوای و بازاریابی خود را برای چه کسی هدف قرار دهید
  • ردیابی تبدیل و خرید

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می کند؟

برای ردیابی وب سایت خود با استفاده از Google Analytics، باید یک قطعه کد جاوا اسکریپت را به صفحات وب سایت خود اضافه کنید.

وقتی کاربر از صفحه ای با این قطعه کد بازدید می کند، کد از یک فایل جاوا اسکریپت برای شروع ردیابی داده ها و ارسال آن به Google Analytics استفاده می کند.

هنگامی که گوگل آنالیتیکس داده های کافی را از سایت شما جمع آوری کرد، داده ها گزارش های داخل GA را پر می کنند.

چه کسانی می توانند از گوگل آنالیتیکس بهره ببرند؟

از آنجایی که گوگل آنالیتیکس برای ردیابی بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، پرداخت به ازای کلیک (PPC) و سایر تلاش های بازاریابی استفاده می شود، برای شرکت هایی با حضور آنلاین که می خواهند کمپین های بازاریابی خود را دنبال کنند، بیشترین سود را دارد.

با گوگل آنالیتیکس، می توانید اطلاعات مهمی در مورد مخاطبان، رفتار بازدیدکنندگان در سایت خود، الگوهای ترافیک و موارد دیگر به دست آورید. به علاوه، می‌توانید با ویژگی نمونه‌گیری داده‌های Google Analytics به سرعت به داده‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.

چه نسخه رایگان یا پولی را انتخاب کنید، می توانید بینش فوق العاده ای در مورد نحوه تعامل مشتریان خود با وب سایت خود به دست آورید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که Google Analytics را برای شروع راه اندازی کنید.

چرا گوگل آنالیتیکس مفید است؟

بیایید از آنچه گوگل آنالیتیکس است فراتر برویم و در مورد چرایی اهمیت آن صحبت کنیم.

برای درک اینکه چرا گوگل آنالیتیکس بسیار سودمند است، مهم است که ابتدا درک اولیه ای از آنچه که به دنبال آن کمک می کند داشته باشید.

قبلاً اشاره کردیم که این پلتفرم به صاحبان وب سایت کمک می کند تا موفقیت SEO، PPC و سایر کمپین های بازاریابی اینترنتی خود را پیگیری کنند. اما سئو و PPC چیست؟

سئو به مجموعه ای از تکنیک های بازاریابی اشاره دارد که برای بهبود وب سایت شما استفاده می شود. این پیشرفت ها به وب سایت شما کمک می کند تا در صفحات نتایج موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشد، به این معنی که آنها ترافیک بیشتری را جذب می کنند.

کمپین های سئو بر روی هدف قرار دادن کلمات کلیدی مهمی که مخاطبان شما به طور مداوم جستجو می کنند، ایجاد محتوای اطلاعاتی برای هدف قرار دادن آن کلمات کلیدی، ایجاد یک وب سایت کاربر پسند و موارد دیگر تمرکز می کنند.

PPC یک پلتفرم تبلیغاتی پولی است که می توانید آن را با گوگل آنالیتیکس نیز پیگیری کنید.

این بر روی یک سیستم مناقصه کار می کند که در آن صاحبان مشاغل کلمات کلیدی را انتخاب می کنند و برای به دست آوردن امتیازهای تبلیغاتی برتر و پولی در لینک های حمایت شده موتور جستجو پیشنهاد می دهند. بهترین چیز در مورد PPC این است که تبلیغ‌کنندگان تنها زمانی پرداخت می‌کنند که مردم روی تبلیغات آنها کلیک کنند.

با تمام آنچه گفته شد، می توانید ببینید که چگونه ممکن است درک نتایج حاصل از این استراتژی ها بدون نوعی پلت فرم ردیابی دشوار باشد.

این دقیقاً دلیل سودمند بودن Google Analytics است.

5 مزیت باورنکردنی كه Google Analytics ارائه می کند

این طیف گسترده از قابلیت ها مزایای بی شماری را برای کسب و کارها فراهم می کند. در اینجا پنج مورد از مهمترین آنها آورده شده است.

1. دسترسی به داده های زمان واقعی

یکی از اولین تب ها در گوگل آنالیتیکس، تب “زمان واقعی” است. این برگه به ​​شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به وب سایت خود را در زمان واقعی مشاهده کنید.

این شامل یک خواندن دیجیتالی از تعداد افرادی است که در هر ثانیه در وب سایت شما حضور دارند، چند نفر از آن کاربران وب سایت شما را روی دسکتاپ مشاهده می کنند و چند نفر آن را در تلفن همراه مشاهده می کنند.

گوگل آنالیتیکس

همچنین می‌توانید ببینید که چه تعداد بازدید از صفحه وب‌سایت در دقیقه و در ثانیه اتفاق می‌افتد، وب‌سایت‌های ارجاع‌دهنده برتر (وب‌سایت‌هایی که به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند)، صفحات فعال برتر، و مکان‌های برتر که وب‌سایت شما در آن مشاهده می‌شود.

این اطلاعات هم‌زمان را می‌توان به مکان‌ها، منابع ترافیک، محتوا و موارد دیگر تقسیم کرد.

در برگه مکان‌ها، می‌توانید ببینید چند درصد از کاربران وب‌سایت وب‌سایت شما را از هر مکان معین در سراسر جهان مشاهده می‌کنند.

در برگه منابع ترافیک، می‌توانید ببینید که ترافیک شما از کجا می‌آید، که برای درک اینکه چگونه مخاطبان هدف شما در وب گشت و گذار می‌کنند بسیار مفید است. این پلتفرم می‌تواند به شما بگوید چند درصد از کاربران وب‌سایت از موتورهای جستجو – که به عنوان ترافیک ارگانیک نیز شناخته می‌شوند – آمده‌اند – چند درصد ترافیک ارجاع، ترافیک تبلیغات پولی و ترافیک مستقیم است.

برگه بلادرنگ همچنین داده‌های شما را به محتوا تقسیم می‌کند، که اعداد بی‌درنگ برای محتوایی که مشاهده می‌شود و تبدیل‌ها – نوع اهدافی که در حال حاضر تکمیل می‌شوند را ارائه می‌دهد.

صاحبان وب‌سایت‌ها اهداف خود را تعیین می‌کنند و این اهداف می‌توانند هر چیزی باشند، از یک سرنخ جدید یا ارسال شغل تا ثبت‌نام در خبرنامه.

چرا این اطلاعات مهم است؟

اعداد بلادرنگ اطلاعات اولیه در مورد ترافیک سایت را ارائه می دهند و به شما در درک رفتار کاربر کمک می کنند. چیزهایی مانند:

زمانی از روز که کاربران معمولاً در وب سایت شما حضور دارند
نوسانات کاربران در طول زمان
انرژی خود را کجا متمرکز کنید – آیا ترافیک شما بیشتر پولی است، ارجاعی است یا ارگانیک؟
هر چند وقت یک‌بار کاربران برای یک خبرنامه ثبت‌نام می‌کنند، راهنما را دانلود می‌کنند، تبدیل می‌کنند یا هر هدف دیگری را که تعیین می‌کنید تکمیل می‌کنند.

2. بینش مخاطبان خود

برای درک بهتر نحوه خدمت رسانی و هدف قرار دادن مخاطبان، دانستن هر چه بیشتر اطلاعات در مورد آنها بسیار مفید است.

به همین دلیل است که Google Analytics اطلاعاتی مانند تعداد بازدیدکننده وب سایت شما، تعداد جلساتی که هر کاربر تکمیل می کند، تعداد صفحاتی که کاربران در هر جلسه مشاهده می کنند و میانگین مدت جلسه ارائه می دهد.

برگه مخاطب همچنین نمودارهایی را ارائه می دهد که درصد بازدیدکنندگان جدید در مقابل بازدیدکنندگان بازگشتی به سایت شما و نحوه نوسانات ترافیک در یک دوره زمانی خاص را نشان می دهد.

 

دموگرافیک گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس همچنین اطلاعات جمعیتی مخاطبان را ارائه می دهد تا به شما کمک کند کاربران وب سایت خود را عمیق تر درک کنید. اطلاعاتی مانند چند درصد از بازدیدکنندگان به زبان خاصی صحبت می‌کنند، تعداد زیادی از بازدیدکنندگان شما اهل کدام کشور هستند، مرورگری که استفاده می‌کنند و حتی سیستم عامل دستگاه تلفن همراهشان.

این آمارهای جمعیتی سطحی و عمومی مطمئناً سودمند هستند، اما Google Analytics با ارائه اطلاعاتی در مورد ارزش طول عمر کاربران، تجزیه و تحلیل گروهی و موارد دیگر به شما کمک می کند تا مخاطبان خود را حتی بیشتر درک کنید.

برگه مخاطب همچنین به شما این امکان را می دهد که به علایق مخاطبان خود، رفتار آنها در سایت خود (که مواردی مانند تعامل را پوشش می دهد)، نوع دستگاه تلفن همراهی که آنها استفاده می کنند و موارد دیگر را بررسی کنید.

چرا این اطلاعات مهم است؟

تجزیه و تحلیل مخاطب مهمتر از آنچه به چشم می آید!

این به شما کمک می کند مواردی مانند زبان برای استفاده در سایت خود، اصطلاحات تخصصی، لحن و موارد دیگر را انتخاب کنید.
این به شما کمک می کند تا بفهمید کاربران در چه ساعاتی از روز بیشتر در سایت شما فعال هستند.
این به شما کمک می کند تا بفهمید سازگاری با موبایل چقدر برای وب سایت شما مهم است.
این به شما کمک می کند تا علایق آنها را درک کنید و محتوای بیشتری را در چه مواردی قرار دهید.
و خیلی بیشتر.

3. مدیریت تبلیغات پیشرفته

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تبلیغات PPC یک راه عالی برای هدایت ترافیک به وب سایت شما است، اما بدون پلتفرم Analytics، ردیابی نتایج دشوار است.

 

گوگل ادز در گوگل آنالیتیکس

با گوگل آنالیتیکس، می‌توانید حساب Google Ads خود را در یک مکان پیگیری و مدیریت کنید. شما قادر خواهید بود مواردی مانند تعداد کلیک روی هر تبلیغ، هزینه هر کمپین، هزینه هر کلیک و موارد دیگر را مشاهده کنید.

چرا این اطلاعات مهم است؟

پیگیری کمپین‌های PPC به شما کمک می‌کند بفهمید چه چیزی کار می‌کند، و به شما کمک می‌کند در درازمدت در هزینه خود صرفه‌جویی کنید.

پولی که خرج می شود و اینکه آیا این به نفع کمپین شما است را بدانید
درک کنید که چه کلمات کلیدی مفید هستند
درک کنید که کاربران چند بار کلیک می کنند و چه تبلیغاتی بهترین عملکرد را دارند
نحوه تعامل کاربران با صفحات فرود را درک کنید

4. درک بهتر از تعاملات و رفتار کاربر

در برگه رفتار پلتفرم آنالیتیکس خود، می‌توانید درباره همه چیزهای محتوای سایت بیاموزید.

شما می توانید یک نمای کلی از تمام صفحات سایت خود، که محبوب ترین هستند، و میزان بازدید آنها در طول زمان را مشاهده کنید.

همچنین می توانید یک URL خاص از وب سایت خود وارد کنید تا اعداد مربوط به آن صفحه را مشاهده کنید.

برخی از اطلاعات ارائه شده در تب رفتارها شامل جلسات، کاربران جدید، نرخ پرش، میانگین مدت جلسه و نرخ تبدیل آن صفحه است.

از این برگه همچنین می توانید سرعت سایت خود، تجزیه و تحلیل صفحه خروج (آخرین صفحه ای که کاربر قبل از خروج از سایت در آن بوده) و موارد دیگر را مشاهده کنید.

چرا این اطلاعات مهم است؟

درک نحوه تعامل کاربران با محتوای سایت شما به شما کمک می کند در زمان و تلاش خود صرفه جویی کنید و آن را به مناطق صحیح سایت خود هدایت کنید.

به تعیین اینکه کدام محتوا محبوب ترین و سودمندترین است کمک می کند
به تعیین اینکه چه عناصری کاربران را در یک صفحه نگه می دارند کمک می کند
نشان می دهد که چه صفحاتی باعث ایجاد تبدیل می شوند
به شما امکان می دهد یک صفحه را در دو دوره زمانی مختلف مقایسه کنید تا نحوه تأثیر تغییرات محتوا بر صفحات شما را ردیابی کنید

5. ردیابی بهتر اهداف و تبدیل ها

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، می توانید اهدافی را بر اساس هر چیزی که به عنوان تبدیل در وب سایت خود در نظر می گیرید تعیین کنید.

 

google analytics-goal

اگر یک سایت تجارت الکترونیک هستید، ممکن است هدف را خرید در نظر بگیرید. اگر نانوایی هستید، ممکن است تکمیل هدف را به عنوان ارسال فرم قیمت در نظر بگیرید.

هر نوع عملی که بخواهید هدف داشته باشید، می تواند هدف باشد. برخی از ایده های هدف دیگر شامل ثبت نام در خبرنامه، تکمیل فرم تماس، دانلود راهنما، یا ثبت نام در وبینار است.

برگه تبدیل در Analytics به شما کمک می کند تا اهداف خود را درک کنید، ببینید چه تعداد تکمیل شده اند، ارزش پولی اهداف خود و موارد دیگر.

چرا این اطلاعات مهم است؟

درک کامل اهداف شما به طور بالقوه یکی از مهمترین چیزهایی است که باید در مورد هر کمپین بازاریابی درک کنید.

ببینید چه اهدافی در حال تکمیل شدن هستند و کدام‌ها تکمیل نشده‌اند و در مورد دلیل آن نتیجه‌گیری کنید.
ارزش کلی هدف را به دلار ببینید
ببینید اهداف چه صفحاتی تکمیل شدند

آیا برای راه اندازی Google Analytics برای کسب و کار خود به کمک نیاز دارید؟
اکنون که می دانید گوگل آنالیتیکس چیست و چرا مهم است، وقت آن است که Google Analytics را برای وب سایت کسب و کار خود راه اندازی کنید.

اگر می‌خواهید به شما کمک کند تا بیشترین ارزش ممکن را از تجزیه و تحلیل وب خود دریافت کنید، WebFX شما را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ما خدمات مشاوره Google Analytics را ارائه می‌دهیم و می‌توانیم به شما در یادگیری نحوه استفاده از Google Analytics، راه‌اندازی آن و دریافت ارزش بیشتر از داده‌های خود کمک کنیم.

به عنوان یک شرکت بازاریابی اینترنتی با خدمات کامل، ما همچنین می‌توانیم طرح‌های بازاریابی دیجیتال سفارشی را برای کسب‌وکار شما ایجاد و اجرا کنیم. ما در زمینه SEO، PPC و موارد دیگر متخصص هستیم. مهم نیست کدام کانال های بازاریابی آنلاین را انتخاب می کنید، ما از تجزیه و تحلیل وب برای پیگیری، گزارش و بهبود کمپین های شما استفاده می کنیم.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا