آرتا رسانه

راهنمای کامل سئوی شبکه های اجتماعی

راهنمای کامل سئوی شبکه های اجتماعی

اگر اولین چیزی که با شنیدن “بهینه سازی موتور جستجو” (SEO) به ذهنتان خطور می کند گوگل است، شما تنها نیستید. چشم‌انداز دیجیتال رقابتی امروز، اجتناب از آن را برای بازاریابان غیرممکن کرده است.

 آیا می دانید اگر می خواهید عکس خود را با مخاطبان هدف خود بگیرید، چه الگوریتم هایی برای بهینه سازی محتوا دارید؟ پلتفرم های رسانه های اجتماعی

فیس بوک، اینستاگرام، تیک تاک، شما آن را نام ببرید. همه این برنامه‌های سرگرم‌کننده و معتاد به یک الگوریتم استراتژیک پایبند هستند که بازاریابان رسانه‌های اجتماعی باید یاد بگیرند که چگونه آن را شکست دهند.

در این راهنما از سری مقالات آموزش دیجیتال مارکتینگ از وب سایت آرتارسانه به موارد زیر می پردازیم:

فهرست مطالب

سئوی اجتماعی چیست؟

سئوی اجتماعی عمل بهینه سازی صفحات رسانه های اجتماعی شما بر اساس الگوریتم های پلتفرم است.

این باعث می شود محتوای شما در جستجو و فیدهای افراد بیشتر دیده شود، که به شما امکان می دهد فالوورهای بیشتری به دست آورید و نرخ تعامل خود را افزایش دهید.

در سال 2023، 77 درصد از مشاغل از رسانه های اجتماعی برای ارتباط با مشتریان استفاده می کنند و 41 درصد حتی از رسانه های اجتماعی به عنوان منبع درآمد استفاده می کنند.

این منطقی است، با توجه به اینکه 76٪ از کاربران حداقل یک چیز را که در رسانه های اجتماعی دیده اند خریداری کرده اند.

و با توجه به HubSpot، رسانه های اجتماعی به طور متوسط 16٪ از ترافیک وب سایت را تشکیل می دهند – در مقایسه با 17٪ که توسط جستجوی ارگانیک ایجاد می شود.

مانند گوگل، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی از الگوریتم‌های خاصی پیروی می‌کنند که تعیین می‌کنند کاربران کدام پست‌ها را ببینند. از آنجایی که هر یک متفاوت است، درک الگوریتم‌های پلتفرم‌های انتخابی شما ضروری است اگر می‌خواهید تلاش‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود را بازدهی داشته باشید.

سئوی اجتماعی برای اینستاگرام

اینستاگرام محتوای کاربران خود – مانند پست ها و حلقه ها – را در فید آنها بر اساس آنچه که الگوریتم تعیین کرده است کاربر دوست دارد مصرف کند، نشان می دهد.

قابلیت استوری اینستاگرام نیز به همین صورت عمل می کند. کاربران ابتدا استوری حساب هایی را می بینند که بیشترین تعامل را با آنها دارند.

در اینجا چند نکته برای تسلط بر الگوریتم اینستاگرام برای به دست آوردن فالوورهای بیشتر و اطمینان از اینکه مخاطبان فعلی شما پست های جدید شما را می بینند آورده شده است:

 • هشتگ های کم آویزان را پیدا کنید. به سرعت متوجه خواهید شد که برخی از هشتگ های اینستاگرام میلیاردها بار و برخی دیگر 100 یا کمتر استفاده شده اند. هنگام انتخاب هشتگ برای پست های خود، هدف خود را برای یافتن یک حد وسط، که به عنوان “میوه کم آویز” نیز شناخته می شود، پیدا کنید. این هشتگ‌ها این پتانسیل را دارند که ترافیک زیادی را به همراه داشته باشند و خطر کمتری دارند که حساب‌های اینفلوئنسر بزرگ شما را غرق کنند. البته ابتدا از مرتبط بودن هشتگ ها اطمینان حاصل کنید. سپس، انواع دم بلند از موضوعات گسترده را انتخاب کنید تا کلمه کم آویزان خود را پیدا کنید. به عنوان مثال، هشتگ #weightlosstips بیش از 3.6 میلیون پست دارد. اما #weightlosstipsformen کمی بیش از 7600 پست دارد.
 • به طور طبیعی کلمات کلیدی را در محتوای خود بگنجانید. کلمات کلیدی با هشتگ ها متفاوت هستند. معمولاً همپوشانی وجود دارد – کلمات کلیدی شما به احتمال زیاد در انتهای پست شما به هشتگ تبدیل می شوند. اما سعی کنید اصطلاحاتی را به طور طبیعی در متن پست خود بگنجانید که به الگوریتم سیگنال می دهد که محتوای شما در مورد چیست. با استفاده مجدد از مثال نکات کاهش وزن، می توانید از هشتگ #weightlosstipsformen استفاده کنید و طبیعتاً در جایی از پست خود از عبارت کامل «نکات کاهش وزن برای مردان» استفاده کنید.
 • بهترین زمان روز برای ارسال پست را مشخص کنید. تجزیه و تحلیل اینستاگرام به شما این امکان را می دهد که ببینید مخاطبان شما در چه ساعاتی از روز (و چه روزهایی از هفته) محتوای شما را بیشتر می بینند و با آن تعامل دارند. به سادگی به «Insights» → «Audience» بروید. پس از اسکرول کردن به پایین، نمودار میله ای آبی و نمودار دایره ای را مشاهده می کنید که داده هایی را نشان می دهد که به شما امکان می دهد زمان بهینه برای پست را پیدا کنید. پست های برنامه ریزی هوشمند در زمان های بهینه با Sendible از زمان‌بندی پیشرفته ما برای شناسایی بهترین زمان برای پست کردن استفاده کنید و از حداکثر تعامل و تأثیر اطمینان حاصل کنید.
 • هدف قرار دادن 10 استوری در روز. اگرچه لازم نیست هر روز چیزی در فید خود پست کنید، اما اگر به دنبال افزایش فالوور و افزایش تعامل هستید، ضروری است که استوری اینستاگرام خود را روزانه به روز کنید. این استوری‌ها می‌توانند هر چیزی باشند—پشت صحنه تیم شرکت شما، پرسش و پاسخ، نقل قول‌های روزانه، سلفی‌های تیمی و غیره. استوری‌ها به اینستاگرام می‌گویند که شما فعال هستید و آماده تعامل با فالوورهای خود هستید و احتمال اینکه آنها محتوای شما را ببینند افزایش می‌دهد.
 • از Reels استفاده کنید. خود را به پست‌های فید اینستاگرام سنتی (و بنابراین راحت) محدود نکنید. حلقه‌های اینستاگرام با افزایش بیش از ۵۷ درصدی استفاده از آن در یک سال، تنها محبوب‌تر می‌شود. به علاوه، Reels از هر نوع محتوای اینستاگرام دیگری از نظر دسترسی شکست می‌خورد. مطالعه‌ای از HypeAuditor نشان داد که دسترسی تخمینی به قرقره‌ها 33.8 درصد است که بالاترین میزان را در بین سایر اشکال دارد.
 • از برچسب های مکان استفاده کنید برچسب گذاری موقعیت مکانی خود در پست ها راهی آسان برای افزایش دید و تعامل کلی شما است. به گفته یکی از اساسی ترین موارد ، پست‌های دارای برچسب موقعیت مکانی 79 درصد بیشتر از پست‌های بدون برچسب تعامل دریافت می‌کنند.

سئوی اجتماعی برای فیس بوک

فیس بوک رایج ترین رسانه اجتماعی برای مشاغل است، بنابراین احتمالاً در لیست پلتفرم های شما برای بهینه سازی قرار دارد.

در اینجا برخی از بهترین روش ها برای استفاده حداکثری از تلاش های بازاریابی فیس بوک آورده شده است:

 • توضیحات صفحه و بخش «درباره» خود را بهینه کنید. برخلاف اینستاگرام، فیس‌بوک به شما امکان می‌دهد یک بخش «درباره» و یک توضیح صفحه با کاراکترهای بسیار بیشتری بنویسید. کلمات کلیدی را به طور طبیعی ترکیب کنید که توصیف کننده چیزی است که شما ارائه می دهید، چه کسی هستید و مخاطبانی که به آنها خدمت می کنید. به عنوان مثال شرکت پوشاک ورزشی Fabletics را در نظر بگیرید. صفحه «درباره» آن‌ها مملو از محتوای جذاب است که توصیف می‌کند آن‌ها چه کسانی هستند، ارزش‌های برندشان چیست و چه محصولاتی ارائه می‌دهند.
 • URL پیش فرض خود را به یک URL بی معنی تغییر دهید. هر صفحه فیس بوک دارای یک URL پیش فرض است – رشته ای از حروف و اعداد در انتهای پیوند. با این حال، فیس‌بوک به شما امکان می‌دهد URL پیش‌فرض خود را به URL بیهوده تغییر دهید، که همان آدرسی است که خودتان ایجاد می‌کنید. دوباره با استفاده از مثال Fabletics، به جای اینکه URL آنها facebook.com/123456… باشد، URL بیهوده آنها facebook.com/Fabletics است.
 • کلمات کلیدی محتوای صفحه خود را بهینه کنید. درست مانند اینستاگرام، الگوریتم فیس‌بوک با نحوه نوشتن محتوای شما متوجه می‌شود. بنابراین ضروری است که در صورت امکان (و جایی که مناسب هستند) کلمات کلیدی خاص و بلند را بپاشید.
 • تا جایی که می توانید اطلاعات «درباره» را وارد کنید. ممکن است مشکل به نظر برسد، اما وقتی فیس بوک برای همه این اطلاعات اقدام می کند، بهتر است فقط آن را تحویل دهید. پیوند وب سایت، نوع صفحه، سایر پیوندهای اجتماعی، ساعات کار، مکان و هر چیز دیگری را که می توانید در نظر بگیرید.

سئوی اجتماعی برای TikTok

TikTok از زمان آغاز به کار خود، با بیش از 1.67 میلیارد کاربر فعال، جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

و آنچه که برای بازاریابان جذاب‌تر است این است که TikTok ماهانه بیش از 1 میلیارد بزرگسال از تبلیغات بالقوه برخوردار است.

 • به ترندها توجه کنید و از صداهای محبوب استفاده کنید. TikTok پر از روندهای مبتنی بر آهنگ است که سازندگان از آنها به عنوان صدا برای ویدیوهای خود استفاده می کنند، از خود در حال رقص فیلمبرداری می کنند و مواردی از این قبیل. با استفاده از محبوب‌ترین صداها، می‌توانید بر هر موجی که انجمن TikTok در حال گشت و گذار است سوار شوید تا بازدیدها و دنبال‌کنندگان بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد.
 • 3-5 هشتگ بسیار مرتبط را انتخاب کنید. برخلاف اینستاگرام و فیسبوک، TikTok زمانی را دوست ندارد که سازندگان بیش از چند هشتگ استفاده کنند. به همین دلیل بهترین تمرین این است که به 3-5 هشتگ میوه بسیار مرتبط و کم آویز برای ویدیوهای خود پایبند باشید.
 • زیرنویس یا کپشن اضافه کنید. زیرنویس ها می توانند به شدت بر تعداد افرادی که ویدیوهای شما را تماشا می کنند تأثیر بگذارد. اول، افراد دارای ناتوانی شنوایی می توانند به اندازه دیگران از محتوا لذت ببرند. دوم، به این فکر کنید که چه تعداد از مردم هنگام انتظار در صف، در حمل و نقل و در اماکن عمومی – معمولاً با صدای خاموش، تلفن های خود را مرور می کنند. زیرنویس‌ها به آن‌ها این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به روشن کردن صدا، ویدیوی شما را تا آخر تماشا کنند.
 • از کلمات کلیدی در محتوای ویدئویی خود استفاده کنید. از آنجایی که TikTok مبتنی بر ویدیو است، باید از کلمات کلیدی در توضیحات خود و خود ویدیو استفاده کنید. اگر از شرح‌ها استفاده می‌کنید، آن‌ها را در زیرنویس اضافه کنید. اگر یک ویدیوی مکالمه است، هنگام ضبط صدای خود از آنها استفاده کنید.
 • 1-4 بار در روز پست کنید. رشد در TikTok به معنای انتشار مداوم و زیاد است. حداقل یک پست در روز را هدف گذاری کنید. اما معمولاً نیازی به ارسال بیشتر از چهار مورد نیست.

سئوی اجتماعی برای یوتیوب

 • از کلمات کلیدی در عنوان، توضیحات، برچسب‌ها، اسکریپت و موارد دیگر استفاده کنید. در YouTube، مکان‌های بیشتری وجود دارد که باید هنگام افزودن کلمات کلیدی خود به آنها توجه کنید. سعی کنید به طور طبیعی کلمه کلیدی مورد نظر خود را در عنوان، توضیحات، برچسب ها و اسکریپت ویدیویی گفتاری قرار دهید. مانند سایر پلتفرم‌ها، باید در مورد کلمات کلیدی دم بلند که با کلمات کلیدی اصلی شما همسو هستند تحقیق کنید.
 • گزینه زیرنویس را اضافه کنید. با افزودن زبان ویدیویی در ویرایشگر، می‌توانید به راحتی زیرنویس و زیرنویس را به ویدیوهای خود اضافه کنید. از منوی سمت چپ “Subtitles” را انتخاب کنید، زبان را انتخاب کنید و سپس روی “افزودن” کلیک کنید.
 • ویدیوهای خود را به فصل تقسیم کنید. تقسیم ویدیوهای خود به مهرهای زمانی (همچنین به عنوان “فصل” شناخته می شود) هضم آنها را آسان می کند و به شما فرصت های بیشتری برای استفاده طبیعی از کلمات کلیدی خود می دهد. در اینجا نمونه ای از ویدیویی است که از فصل ها استفاده می کند:
  اسکرین شات از یک ویدیوی YouTube که از مهر زمانی استفاده می کند.
 • تصاویر کوچک چشم نواز ایجاد کنید. YouTube روشن کرده است که تصویر کوچک بر عملکرد ویدیوی شما تأثیر می گذارد. گوگل حتی فاش کرده است که 90 درصد از ویدیوهای با عملکرد برتر دارای تصاویر کوچک سفارشی هستند. پیام اصلی از این: با ریز عکس‌های خود شلخته نباشید. روی ابزارهای طراحی باکیفیت مانند Canva سرمایه گذاری کنید یا یک طراح را استخدام کنید تا تصاویری درجه یک ایجاد کنید که مخاطب هدف شما را جذب کند.

سوالات متداول درباره سئوی اجتماعی

آیا افزودن متن جایگزین به تصاویر واقعا مهم است؟

پاسخ کوتاه: بله، افزودن متن جایگزین به تصاویر در رسانه های اجتماعی مهم است.

برای اولین بار، به کاربران دارای ناتوانی بینایی اجازه می دهد تا تصویر را از طریق صفحه خوان ها درک کنند. دوم، متن جایگزین تصویر را با الگوریتم توصیف می کند، که به آن کمک می کند تصمیم بگیرد که پست شما با مخاطب هدف شما مرتبط است.

چه عواملی بر ترافیک و تعامل سئو اجتماعی تاثیر می گذارد؟

از آنجایی که هر الگوریتم رسانه های اجتماعی متفاوت است، فاکتورهای سئوی آن ها در کل یکسان نخواهد بود. اما مهم‌ترین و رایج‌ترین آنها در همه پلتفرم‌ها عبارتند از:

 • بهینه سازی کلمات کلیدی
 • ثبات پست
 • زمان بندی پست ها
 • مشارکت شما با نظرات
 • تصاویر و فیلم های با کیفیت بالا
 • لایک، اشتراک گذاری و کامنت

آیا زیرنویس های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی به قابلیت جستجوی پست های رسانه های اجتماعی آسیب می زند؟

در حال حاضر، محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی به عملکرد پست‌های رسانه‌های اجتماعی شما آسیبی نمی‌زند تا زمانی که مطمئن شوید که واقعی، معتبر و با کیفیت به نظر می‌رسد.

نتیجه

تسلط بر سئوی اجتماعی می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص که هر پلتفرم الگوریتم متفاوتی دارد. اما با این نکات، شما در مسیری سریع برای رشد سریع خواهید بود.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا