آرتا رسانه

فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز

فضای ذخیره سازی غیر متمرکز در بلاکچین -sia

پروژه‌های ذخیره‌سازی بلاکچین - Sia

سیا (Sia)، مشابه فایل‌کوین (Filecoin)، از فناوری بلاکچین برای ایجاد یک پلتفرم ذخیره‌سازی داده‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند. این پلتفرم فایل‌ها را رمزنگاری کرده و به صورت توزیع‌شده در سراسر یک شبکه همتای به همتا پخش می‌کند . برنامه کاربری سیا، که برای ویندوز، لینوکس و مک‌اواس در دسترس است، هر فایل را به 30 قطعه تقسیم کرده و آن‌ها را به چندین میزبان توزیع می‌کند.

برنامه از کدگذاری Reed-Solomon برای ایجاد تکرار و بازیابی فایل از تنها ده قطعه‌اش استفاده می‌کند. همچنین، برنامه قبل از ارسال قطعه‌ها به سرورهای ذخیره‌سازی، آن‌ها را رمزنگاری کرده و از روش Threefish منبع آزاد استفاده می‌کند. کاربران از سیاکوین برای خرید فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند و میزبان‌ها اطلاعات را با سیاکوین به عنوان تضمین ذخیره‌سازی نگه می‌دارند.

فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز Sia

نرم‌افزار سیا open source است و شامل یک رابط برنامه‌نویسی (API) است که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای ایجاد برنامه‌ها استفاده کنند. راه‌اندازی سیا به عنوان یک کاربر مستاجر یا میزبان، یک روش ساده و خوب مستندسازی شده است که آن را از رقبا متمایز می‌کند.1

سیا یک بازار ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که در آن ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی برای جذب مشتریان رقابت می‌کنند. به دلیل این موضوع، قیمت‌گذاری کمتر قابل پیش‌بینی است. سیا تخمین می‌زند که ۱ ترابایت فضای ذخیره‌سازی باید کمتر از ۲ دلار در ماه (به ازای پرداخت با سیاکوین) قیمت داشته باشد. با این حال، کاربران اجاره‌دهنده باید به هزینه‌های دیگری مانند هزینه ایجاد قرارداد و هزینه پهنای باند برای بارگذاری و بارگیری داده‌ها توجه کنند.

پی نوشت 1:

اصطلاح “مستاجر” به فردی اشاره دارد که از سرویس‌های ذخیره‌سازی Sia برای ذخیره و بازیابی فایل‌ها استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، مستاجران می‌توانند فایل‌های خود را در شبکه‌ی Sia ذخیره کنند و از آن‌ها استفاده کنند.

همچنین، اصطلاح “میزبان” به معنای افراد یا سرورهایی است که اطلاعات فایل‌ها را در سیستم ذخیره‌سازی Sia نگه می‌دارند. هر فایل به 30 قطعه تقسیم شده و به چندین میزبان توزیع می‌شود. این میزبان‌ها مسئول نگهداری و ارائه‌ی اطلاعات فایل‌ها به کاربران هستند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا