آرتا رسانه

تحقيقات بازار

همه چيز درباره تحقیقات بازار

اگر مباحث آموزش ديجيتال ماركتينگ را در وب سايت آرتارسانه دنبال كرده باشيد عبارت تحقيقات بازار را زياد شنيديد. تحقیقات بازار فرآیند ارزیابی قابلیت دوام یک خدمات یا محصول جدید از طریق تحقیقاتی است که مستقیماً با مشتریان بالقوه انجام می شود. تحقیقات بازار به شرکت اجازه می دهد تا بازار هدف خود را تعریف کند و نظرات و سایر بازخوردهای مصرف کنندگان را در مورد علاقه آنها به یک محصول یا خدمات دریافت کند.

این تحقیق ممکن است در داخل یا توسط یک شرکت شخص ثالث که در تحقیقات بازار تخصص دارد، انجام شود. این کار را می توان از طریق نظرسنجی، آزمایش محصول، مصاحبه و گروه های متمرکز انجام داد.

تحقیقات بازار یک جزء حیاتی در مرحله تحقیق و توسعه (R&D) معرفی محصول یا خدمات جدید است.

نكات کلیدی

  • قبل از معرفی یک محصول جدید، شرکت ها تحقیقات بازار را برای تعیین جذابیت آن برای مشتریان بالقوه انجام می دهند.
  • ابزارهای تحقیقات بازار شامل گروه های متمرکز، مصاحبه های تلفنی و پرسشنامه است.
  • نتایج تحقیقات بازار، طراحی نهایی محصول را مشخص می کند و نحوه قرارگیری آن در بازار را مشخص می کند.
  • تحقیقات بازار معمولاً اطلاعات اولیه را که مستقیماً از مصرف کنندگان جمع آوری می شود و اطلاعات ثانویه که داده های موجود از منابع خارجی است ترکیب می کند.
    تحقیقات بازار

درک تحقیقات بازار

تحقیقات بازار برای تعیین قابلیت دوام یک محصول یا خدمات جدید استفاده می شود. نتایج ممکن است برای بازنگری در طراحی محصول و تنظیم دقیق استراتژی برای معرفی آن به عموم استفاده شود.

این كار می تواند شامل اطلاعات جمع آوری شده به منظور تعیین بخش بندی بازار باشد. همچنین از تمایز محصول اطلاع می‌دهد که برای تبلیغات مناسب استفاده می‌شود.

تحقیقات بازار ابزاری حیاتی است که شرکت‌ها برای درک خواسته‌های مصرف‌کنندگان، توسعه محصولاتی که آن مصرف‌کنندگان از آن استفاده خواهند کرد و حفظ مزیت رقابتی نسبت به سایر شرکت‌ها در صنعت خود از آن استفاده می‌کنند.
یک کسب و کار برای تکمیل فرآیند تحقیقات بازار درگیر وظایف مختلفی می شود. اطلاعات را بر اساس بخش بازاری که محصول هدف آن است جمع آوری می کند. سپس این اطلاعات تجزیه و تحلیل می‌شود و نقاط داده مربوطه تفسیر می‌شوند تا نتیجه‌گیری در مورد چگونگی طراحی بهینه محصول و بازاریابی به بخش بازاری که برای آن در نظر گرفته شده است، به دست آید.

تحقیقات بازار اولیه در مقابل ثانویه

تحقیقات بازار معمولاً شامل ترکیبی از موارد زیر است:

  • تحقیقات اولیه که توسط شرکت یا شرکت خارجی که استخدام می‌کند جمع‌آوری شده است
  • تحقیق ثانویه که از منابع خارجی داده استفاده می کند

تحقیقات بازار اولیه

تحقیقات اولیه به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند: تحقیقات اکتشافی و تحقیقات اختصاصی.

تحقیق اکتشافی ساختار کمتری دارد و از طریق سؤالات باز کار می کند. سوالات ممکن است در یک محیط گروه متمرکز، مصاحبه تلفنی یا پرسشنامه مطرح شوند. این كار منجر به سوالات یا مسائلی می شود که شرکت باید در مورد محصولی که در حال توسعه است به آنها رسیدگی کند.

تحقیقات اختصاصی عمیق تر به مشکلات یا مسائل شناسایی شده در تحقیقات اکتشافی می پردازد.

تحقیقات بازار ثانویه

تمام تحقیقات بازار با یافته های سایر محققین در مورد نیازها و خواسته های مصرف کنندگان اطلاع رسانی می شود. امروزه بسیاری از این تحقیقات را می توان به صورت آنلاین یافت.

تحقیقات ثانویه می‌تواند شامل اطلاعات جمعیت از داده‌های سرشماری دولتی، گزارش‌های تحقیقاتی انجمن صنفی، نتایج نظرسنجی و تحقیقات سایر مشاغل فعال در همان بخش بازار باشد.

نمونه ای از تحقیقات بازار

بسیاری از شرکت‌ها از تحقیقات بازار برای آزمایش محصولات جدید استفاده می‌کنند یا اطلاعاتی را از مصرف‌کنندگان در مورد نوع محصولات یا خدماتی که نیاز دارند و در حال حاضر ندارند، دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال، شرکتی که در حال بررسی راه اندازی یک تجارت است، ممکن است تحقیقات بازار را برای آزمایش دوام محصول یا خدمات خود انجام دهد. اگر تحقیقات بازار علاقه مصرف کننده را تایید کند، کسب و کار می تواند با اطمینان طرح تجاری خود را ادامه دهد. در غیر این صورت، شرکت می تواند از نتایج تحقیقات بازار برای انجام تنظیماتی در محصول استفاده کند تا آن را با خواسته های مشتری مطابقت دهد.

 

تحقيقات بازار چيست؟

تاریخچه تحقیقات بازار

تحقیقات بازار رسمی در دهه 1920 در آلمان آغاز شد. در ایالات متحده، با ظهور عصر طلایی رادیو آغاز شد.

شرکت‌هایی که برای این رسانه سرگرمی جدید تبلیغات ایجاد می‌کردند، شروع به بررسی آمار جمعیتی مخاطبانی کردند که به هر یک از نمایش‌های رادیویی، برنامه‌های موسیقی، و صحنه‌های کمدی ارائه شده گوش می‌دادند.

قبلاً آنها سعی می کردند با قرار دادن پیام های خود در بیلبوردها یا در محبوب ترین مجلات به گسترده ترین مخاطبان ممکن دسترسی پیدا کنند. با برنامه های رادیویی، آنها این شانس را داشتند که مصرف کنندگان روستایی یا شهری، نوجوانان یا خانواده ها را هدف قرار دهند و نتایج را بر اساس اعداد فروش بعدی قضاوت کنند.

انواع تحقیقات بازار

مصاحبه های حضوری

از همان روزهای اول، شرکت های تحقیقات بازار با مردم در خیابان درباره روزنامه ها  مصاحبه می کردند

گزیده هایی که مرتب می خوانند و می پرسيدند که آیا تبلیغات یا مارک هایی را که در آنها منتشر شده است به خاطر آورده اند یا خیر. داده‌های جمع‌آوری‌شده از این مصاحبه‌ها با تیراژ نشریه مقایسه شد تا اثربخشی آن تبلیغات مشخص شود.

تحقیقات و نظرسنجی‌های بازار از این تکنیک‌های اولیه اقتباس شده‌اند.

برای به دست آوردن درک قوی از بازار خود، درک تقاضا، اندازه بازار، شاخص های اقتصادی، موقعیت مکانی، اشباع بازار و قیمت گذاری ضروری است.

گروه های تمرکز

گروه تمرکز تعداد کمی از مصرف کنندگان نماینده است که برای آزمایش یک محصول یا تماشای یک تبلیغ انتخاب می شوند.

پس از آن، از گروه درخواست می شود تا در مورد تصوراتشان از محصول، برند شرکت یا محصولات رقیب بازخورد داشته باشند.

تحقیقات تلفنی

تکنیک مصاحبه فرد در خیابان خیلی زود جای خود را به مصاحبه تلفنی داد. یک مصاحبه کننده تلفنی می تواند اطلاعات را به شیوه ای کارآمدتر و مقرون به صرفه تر جمع آوری کند.

تحقیقات تلفنی تاکتیک ترجیحی محققان بازار برای سال‌ها بود. در سال های اخیر با کاهش خدمات تلفن ثابت و جایگزینی تلفن های همراه با دسترسی کمتر، این امر بسیار دشوارتر شده است.

تحقیق پیمایشی

به عنوان جایگزینی برای گروه های متمرکز، نظرسنجی ها روشی مقرون به صرفه برای تعیین نگرش مصرف کننده بدون نیاز به مصاحبه حضوری با کسی است. نظرسنجی ها از طریق پست به مشتریان ارسال می شود، معمولاً با یک کوپن یا کوپن برای تشویق مشارکت. این نظرسنجی ها به تعیین اینکه مصرف کنندگان در مورد محصول، برند و نقطه قیمت چه احساسی دارند کمک می کند.

تحقیقات بازار آنلاین

با توجه به اینکه مردم زمان بیشتری را به صورت آنلاین سپری می کنند، فعالیت های تحقیقاتی بازار به صورت آنلاین نیز تغییر کرده است. جمع‌آوری داده‌ها همچنان از یک فرم به سبک نظرسنجی استفاده می‌کند. اما به‌جای اینکه شرکت‌ها فعالانه به دنبال شرکت‌کنندگان با پیدا کردن آنها در خیابان یا تماس سرد با آنها از طریق تلفن باشند، مردم می‌توانند انتخاب کنند که ثبت‌نام کنند و در نظرسنجی شرکت کنند و در زمانی که وقت دارند نظرات خود را ارائه دهند.

این امر باعث می‌شود که فرآیند بسیار کمتر مداخله‌ای باشد و عجله کمتری داشته باشد، زیرا افراد می‌توانند به وقت خود و به میل خود در آن شرکت کنند.

نحوه انجام تحقیقات بازار

اولین قدم برای تحقیقات بازار موثر، تعیین اهداف مطالعه است. هر مطالعه باید به دنبال پاسخگویی به یک مسئله واضح و کاملاً تعریف شده باشد. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است به دنبال شناسایی ترجیحات مصرف کننده، شناخت برند یا اثربخشی نسبی انواع مختلف کمپین های تبلیغاتی باشد.

پس از آن مرحله بعدی این است که مشخص شود چه کسانی در تحقیق قرار خواهند گرفت. تحقیقات بازار یک فرآیند پرهزینه است و یک شرکت نمی تواند منابع را برای جمع آوری داده های غیر ضروری هدر دهد. شرکت باید از قبل تصمیم بگیرد که چه نوع مصرف کنندگانی در تحقیق گنجانده می شوند و داده ها چگونه جمع آوری می شوند. آنها همچنین باید احتمال خطاهای آماری یا سوگیری نمونه گیری را در نظر بگیرند.

مرحله بعدی جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل نتایج است. اگر دو مرحله قبلی به طور دقیق انجام شده باشد، این باید ساده باشد. محققان نتایج مطالعه خود را جمع‌آوری می‌کنند و سن، جنسیت و سایر داده‌های مرتبط هر پاسخ‌دهنده را پیگیری می‌کنند. سپس این در یک گزارش بازاریابی که نتایج تحقیقات آنها را توضیح می دهد، تجزیه و تحلیل می شود.

آخرین مرحله این است که مدیران شرکت از تحقیقات بازار خود برای تصمیم گیری های تجاری استفاده کنند. بسته به نتایج تحقیقات خود، آنها ممکن است گروه دیگری از مصرف کنندگان را هدف قرار دهند یا ممکن است قیمت یا برخی ویژگی های محصول خود را تغییر دهند.

نتایج این تغییرات ممکن است در نهایت در تحقیقات بیشتر بازار اندازه گیری شود و این روند دوباره از نو آغاز خواهد شد.

مزایای تحقیقات بازار

تحقیقات بازار برای توسعه وفاداری به برند و رضایت مشتری ضروری است. از آنجایی که بعید است که یک محصول برای هر مصرف کننده ای به یک اندازه جذاب باشد، یک برنامه تحقیقاتی قوی در بازار می تواند به شناسایی جمعیت شناسی کلیدی و بخش های بازار که به احتمال زیاد از یک محصول خاص استفاده می کنند کمک کند.

تحقیقات بازار همچنین برای توسعه تلاش های تبلیغاتی یک شرکت مهم است. به عنوان مثال، اگر تحقیقات بازار یک شرکت مشخص کند که مصرف کنندگان آن بیشتر از توییتر از فیس بوک استفاده می کنند، می توانند تبلیغات آن را به جای پلتفرم دیگر، به یک پلتفرم دیگر هدف قرار دهند. یا اگر آنها تشخیص دهند که بازار هدف آنها به جای حساس به قیمت، به ارزش حساس است، می توانند به جای کاهش قیمت، روی بهبود محصول کار کنند.

انواع اصلی تحقیقات بازار چیست؟

انواع اصلی تحقیقات بازار، تحقیقات اولیه و تحقیقات ثانویه است. تحقیقات اولیه شامل گروه های متمرکز، نظرسنجی و نظرسنجی است. تحقیقات ثانویه شامل مقالات دانشگاهی، اینفوگرافیک ها و مقالات سفید است.

تحقیقات کیفی بینش هایی را در مورد چگونگی احساس و تفکر مشتریان ارائه می دهد. تحقیقات کمی از داده‌ها و آمارهایی مانند بازدید از وب‌سایت، مشارکت رسانه‌های اجتماعی و تعداد مشترکان استفاده می‌کند.

تحقیقات بازار آنلاین چیست؟

تحقیقات بازار آنلاین از همان استراتژی‌ها و تکنیک‌های تحقیقات بازار اولیه و ثانویه سنتی استفاده می‌کند، اما در اینترنت انجام می‌شود. ممکن است از مشتریان بالقوه خواسته شود در نظرسنجی شرکت کنند یا مبلغی را ارائه دهند

بازخورد در مورد یک محصول پاسخ ها ممکن است به محققان کمک کند تا مشخصاتی از مشتری احتمالی برای یک محصول جدید ایجاد کنند.

نظرسنجی های تحقیقات بازار پولی چیست؟

تحقیقات بازار پولی شامل پاداش دادن به افرادی است که موافق شرکت در یک مطالعه هستند. ممکن است در ازای پر کردن پرسشنامه یا شرکت در یک گروه تمرکز، مبلغی جزئی برای وقت خود یا یک کوپن تخفیف به آنها پیشنهاد شود.

مطالعه بازار چیست؟

مطالعه بازار تجزیه و تحلیل تقاضای مصرف کننده برای یک محصول یا خدمات است.

یک مطالعه بازار به همه عواملی که بر تقاضا برای یک محصول یا خدمات تأثیر می گذارد نگاه می کند. اینها شامل قیمت محصول، موقعیت مکانی، رقابت، و جایگزین ها و همچنین عوامل اقتصادی کلی است که می تواند بر پذیرش محصول جدید تأثیر بگذارد، خوب یا بد.

پي نوشت 

تحقیقات بازار جزء کلیدی مرحله تحقیق و توسعه (R&D) یک شرکت است. این به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از قبل قابلیت دوام یک محصول جدید را که در حال توسعه هستند درک کنند و ببینند که چگونه ممکن است در دنیای واقعی عمل کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا