آرتا رسانه

بازاریابی نسلی چیست؟

وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال يا ديجيتال ماركتينگ به میان می آید، مطمئناً شما دوست داريد به بیشترین مخاطب ممکن دست پیدا کنید.

اما گروه های سنی مختلف واکنش متفاوتی به تبلیغات نشان می دهند. تحول دیجیتالی كه جهان دستخوش آن شده است، میلیون ها نفر را آنلاین کرده است. اگر می خواهید همه از نسل جوان گرفته تا قدیمی ترین افراد محصولات یا خدمات شما را بخرند، بازاریابی نسلی که یکی از سرفصل های آموزش دیجیتال مارکتینگ است، بهترین گزینه است.

بازاریابی نسلی با توسعه استراتژی های بازاریابی که به طور خاص گروه های سنی مختلف را هدف قرار می دهد، مشتریانی را از هر طیف سنی برای شما به ارمغان می آورد.

بازاریابی نسلی چیست؟

تاکتیک های هدف گذاری مانند بازاریابی نسلی، استراتژی کلی تحول دیجیتال شما را بهبود می بخشد. اگر مشتریانی از گروه های سنی مختلف را هدف قرار دهید، بازاریابی دیجیتال می تواند پیچیده به نظر برسد.

یک جوان دهه هفتادي يا هشتادي به تبلیغات شما مانند يك دهه شصتي (در ايران) پاسخ نمی دهد. طرز فکر آنها کاملا متفاوت است و هر دو گروه سنی در دنیایی با نظام های ارزشی بسیار متفاوت رشد کرده اند.

آیا زمانی که صحبت از بازاریابی دیجیتال به میان می‌آید، یک راه حل برای همه وجود دارد؟ متاسفانه نه. بهترین راه برای اطمینان از اینکه برند شما از شکاف های بین نسلی به مردم دسترسی پیدا می کند، تنظیم استراتژی بازاریابی خود برای هدف قرار دادن نسل های مختلف است.

اینجاست که بازاریابی نسلی وارد می شود.در بازاریابی نسلی،  استراتژی بازاریابی منحصر به فردی را برای هر گروه سنی ایجادمی کنید. این مسئله به شما کمک می کند پایگاه داده مشتريان خود را گسترش دهید تا همه را صرف نظر از گروه سنی آنها در بر بگیرد.

بازاريابي نسلي

چه استراتژی های بازاریابی در بازاریابی نسلی استفاده می شود؟

گروه های سنی مختلف به طور متفاوتی به بازاریابی شما پاسخ می دهند. بازاریابی دیجیتال دیگر به بازاریابی شبكه هاي اجتماعی محدود نمی شود. گروه های سنی مختلف به دلایل مختلف از پلتفرم های شبکه های اجتماعی مختلف استفاده می کنند.

الگوریتم های شبكه های اجتماعی نمایش محتوای شما را برای مخاطبان هدف مناسب دشوارتر می کند. برای مثال بیبی بومرها پست های طولانی وبلاگ را نمی خوانند. بنابراین اگر محتوای شما بیش از 300 کلمه باشد، بخش قابل توجهی از مشتریان شما می توانند آن را رد کنند. نسل Y و نسل Z محتوای خلاقانه را دوست دارند، بنابراین یک پست وبلاگ ساده برای جلب توجه آنها کافی نیست.

بياييد ببينيم بیبی بومرها (Baby Boomer)، نسل X ، نسل Y و نسل Z چه کسانی هستند؟ و چگونه می توانید آگاهی از برند خود را در بین این نسل ها افزایش دهید؟

بیبی بومرها (Baby Boomer ) چه کسانی هستند؟

بیبی بومرها افرادی هستند که تقریباً بین سالهای 1946 تا 1964 (در ايران متولدين بين سالهاي 1325 تا 1346) به دنیا آمدند. آنها در دوران پس از جنگ جهانی دوم بزرگ شدند.  این دوره ای از رشد و شکوفایی اقتصادی بود که به دنبال آشفتگی جنگ جهانی دوم بود.

به عنوان قدیمی‌ترین نسلی که هدف شما قرار می‌گیرد، به تکنیک‌های بازاریابی سنتی یا بازاریابی آفلاین که در طول اعصار غالب بوده است، عادت کرده‌اند. این نسل نیز همچنان به روی فناوری جدید باز هستند. آنها ممکن است در پاسخ به کمپین های بازاریابی آنلاین خلاقانه، به ویژه کمپین های مبتنی بر گوشی های هوشمند، کندتر عمل کنند.

چگونه بیبی بومرها را هدف قرار  دهیم؟

بیبی بومرها به بازاریابی مستقیم و فروش حضوری بهتر پاسخ می دهند. بومرها هنوز فاصله زیادی با فکر کردن به اینترنت به عنوان مکانی برای خريدهای منظم دارند. در اینجا چند استراتژی بازاریابی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بیبی بومر ها را هدف قرار دهید:

1- تاکتیک‌های سنتی:

بومرها در محیطی بزرگ شدند که تبلیغ‌کنندگان مستقیماً با آنها تماس می‌گرفتند. تبلیغات در روزنامه ها، تبلیغات در تلویزیون و تبلیغات در بیلبوردها وجود داشت. در حالت عادی جدید، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات روزنامه و تماس های تلفنی بهترین گزینه های شما هستند.

2- وفاداری را توسعه دهید:

بیبی بومرها نسبت به برندهایی که استفاده می کنند و تایید می کنند، به شدت وفادار هستند. اگر چنین برندی هستید، عالی است! اما اگر برند جدیدی هستید که سعی می‌کند نسل قدیمی‌تر را هدف قرار دهد، چه می‌کنید؟ نوستالژی بسازید.

بومرها به شدت وفادار هستند. هنگامی که آنها به محصول شما روی آوردند، احتمالاً می خواهند به محصولات شما متعهد شوند.

3- تخفیف ها همیشه هم خوب نیستند:

بیبی بومرها قبل از خرید یک کالا به دنبال محصولاتی با تخفیف های زیاد نیستند. آنها تمام زندگی خود را کار کرده اند و وارد مرحله بازنشستگی زندگی خود شده اند.

اين نسل میخواهند محصولات با کیفیتی بخرند که زندگی آنها را غنی تر کند. برای جذب بیبی بومرها، روی محتوای کوتاه خوانا تمرکز کنید که مستقیماً و به طور مؤثر پیام شما را به آنها منتقل می کند.

نسل X چه کسانی هستند؟

نسل X

نسل X در زمانی زندگی می کرد که اقتصاد به نفع آنها نبود به گفته استاد بازاریابی دیجیتال، نویسنده و کارآفرین نیل پاتل، هنگامی که در مورد نسل X مبتنی بر داده صحبت می‌کند، به عنوان نسل گمشده نیز شناخته می‌شود.

آنها که تقریباً بین سال‌های 1965 تا 1980 (متولدين بين سالهاي 1344 تا 1359 در ايران – البته در ايران متولدين دهه شصت رو اغلب نسل سوخته مي ناميم:)) به دنیا آمدند، در زمانی زندگی می‌کردند که اقتصاد به نفع آنها نبود.

درست در زمانی که این نسل آماده ضربه زدن به نیروی کار بود، رکود بزرگ رخ داد. این مورد بر درآمد، قدرت خرید و کیفیت کلی زندگی تأثیر گذاشت.

با توجه به این تجربه، نسل X در مورد پول خود محافظه کارتر است. افرادی که به نسل X تعلق دارند اکنون وام های خانه خود را پرداخت می کنند، خانواده دارند و بخشی فعال از نیروی کار هستند.

چگونه نسل X  را هدف قرار دهيم ؟

نسل X عاشق لیست های خرید هستند، حتی اگر همیشه همه چیزهایی را که لیست می کنند خریداری نکنند.

این نسل بدون حضور اینترنت بزرگ شده است. با این حال، نسل X عاشق ایمیل و بازاریابی ایمیلی است. در اینجا نحوه جذب نسل X آمده است:

1- به آنها ایمیل بزنید: 

Outlook قبل از شروع بازاریابی آنلاین محبوب بود. قبل از انفجار پلتفرم‌های شبكه های اجتماعی، مردم از طریق ایمیل با یکدیگر تعامل داشتند.

یک مورد جدید بود و مردم علاقه مند بودند. بازاریابی ایمیلی هنوز هم محبوب است و این گروه سنی به احتمال زیاد به آن پاسخ می دهند. ایمیل ها و خبرنامه ها راه های عالی برای جذب نسل X هستند.

2- کوپن:

کوپن یکی دیگر از بخش های محبوب دوران جوانی آنها بود. نسل X به خوبی به کوپن ها پاسخ می دهد. کوپن ها را به کمپین بازاریابی دیجیتال خود وارد کنید، به خصوص اگر ایمیل ارسال می کنید.

3- یادآوری های هدفمند:

گزینه های هدف گذاری فیس بوک می توانند در اینجا به شما کمک کنند. در روز تولد یا سالگرد آنها برای آنها پیام ارسال کنید.

شما می توانید مادران تازه وارد را با محصولات مراقبت از کودک هدف قرار دهید، والدین را با محصولات سبک زندگی در خانه بمانید، یا حتی محصولات مبتنی بر سرگرمی. تبلیغات هدفمند به شما کمک می کند افرادی را پیدا کنید که بیشتر از شما خرید می کنند.

همچنین به مشتریان بالقوه شما کمک می کند تا دقیقاً آنچه را که نیاز دارند یا آنچه ممکن است به آن علاقه دارند پیدا کنند.
نسل X محصولاتی را دوست دارد که به آنها ارزش پولی بدهد. آنها محصولاتی را دوست دارند که سبک زندگی آنها را بهبود می بخشد.

بنابراین اگر برند شما بر سلامتی، غذای ارگانیک یا سایر محصولات و خدمات بهبود سبک زندگی تمرکز دارد، این گروه سنی به خوبی به شما پاسخ خواهد داد.

نسل Y چه کسانی هستند؟

نسل Y

نسل Y يا هزاره ها معمولاً هدف اصلی اکثر استراتژی های بازاریابی دیجیتال هستند.

نسل Y سومین گروه سنی بزرگ و بزرگترین مصرف کننده محصولات آنلاین هستند. این نسل که بین سال‌های 1981 تا 1997 متولد شدند (در ايران متولدين بين سالهاي 1360 تا 1376) در کنار انفجار اینترنت بزرگ شدند.

آنها زمانی که Wi-Fi متولد شد، آنجا بودند و زمانی که دسترسی به گوشی‌های هوشمند رایج شد، فعالانه از اینترنت استفاده می‌کردند.

این گروه سنی بیش از هر گروه سنی دیگری زمان خود را بصورت آنلاین سپری می کنند و از اینترنت برای اهداف مختلفی استفاده می کنند.

چگونه نسل Y را هدف قرار دهيم؟

نسل Y حدود هشت ساعت در روز را به صورت آنلاین سپری می کنند. آنها از اینترنت برای همه چیز استفاده می کنند، از کار گرفته تا تعاملات اجتماعی و سرگرمی. یک استراتژی بازاریابی دیجیتال خوب می تواند به راحتی به شما در جذب این گروه سنی کمک کند. 

چگونه نسل Y را جذب كنيم؟

وقتی صحبت از فروش آنلاین به میان می آید، نسل Y مخاطبان بسیار پردرآمدی را ارائه می دهند. در اینجا چند روش جذب نسل Y آمده است

1- ترند ها جالب هستند: 

نسل Y گرایش ها را دوست دارند، حتی اگر به سرعت تغییر کنند و تغییر کنند. این بدان معنی است که شما باید از محتوای محبوب فعلی برای هدف قرار دادن آنها استفاده کنید. شما همچنین باید در مورد بهترین چیز بعدی يا ترند بعدي تحقیق کنید تا جلوتر بمانید.

Trend ها یک راه آسان برای ایجاد و مدیریت محتوای جدید به شما می دهد، بنابراین باید از آن به نفع خود استفاده کنید.

2- تعامل کاربر:

به عنوان کاربران فعال شبکه های اجتماعی، نسل Y دوست دارند با برندها تعامل داشته باشند. چه حساب توییتر، فیسبوک یا یوتیوب داشته باشید، برندها همیشه باید به نظرات و پیام‌ها پاسخ دهند. هرچه بیشتر با مخاطبان خود تعامل داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که صفحات شما را دوباره ببینند. این مورد برای توسعه وفاداری به برند بسیار مهم است.

3- نقدها و تبلیغات شفاهی:

نسل Y نسلی هستند که به نظرات و دوستانشان نسبت به تبلیغات اعتماد دارند. به همین دلیل است که وفاداری به برند مهم است.

اگر یک مشتری به دست آورید و آنها به دوستان خود بگویند، مشتریان وفادار بیشتری به دست خواهید آورد. به همین دلیل است که بایدبه طور مداوم و سریع با مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی تعامل کنید.

4- تمرکز بر محیط زیست:

نسل Y به خوبی به مسائل زیست محیطی پاسخ می دهند. اگر شرکت شما کاری برای کمک به محیط زیست انجام داده است، از آن در کمپین خود استفاده کنید. اگر نام تجاری شما ربطی به محیط زیست ندارد، پس به یک هدف محیطی کمک کنید تا امتیاز خوبي کسب کنید.

5- بازاریابی شبکه های اجتماعی:

این مورد بهترین راه برای هدف قرار دادن اين نسل است. از پلتفرم های مختلف رسانه های اجتماعی استفاده کنید، محتوای مرتبط ایجاد کنید و به تعامل با مشتریان خود ادامه دهید. هرچه تعامل بیشتری ایجاد کنید، اخبار بیشتری در مورد برند شما منتشر می شود.

نسل Y قدرت خرید زیادی دارد و دوست دارد از آن استفاده کند. به صورت پراکنده پست نگذارید و به نظرات دیر پاسخ ندهید.

وقتی صحبت از نسل Y می شود، پشتیبانی مداوم و با کیفیت از مشتری بسيار مهم است.

نسل z

نسل Z چه کسانی هستند؟

جوان‌ترین گروه سنی، اینها افرادی هستند که بین سال‌های 1997 تا 2001 (در ايران متولدين بين سالهاي 1376 و 1380) متولد شده‌اند. در حالی که بیشتر افراد در این گروه سنی هنوز در مدرسه و دانشگاه هستند، با این حال قدرت خرید بالایی دارند.

نسل Z به راحتی محتوای غیر معتبر و فيك  را تشخیص می دهد، به همین دلیل است که اصالت باید یک ملاحظه کلیدی برای کمپین های تحول دیجیتال شما در هنگام هدف قرار دادن نسل Z باشد.

چگونه نسل Z را هدف قرار دهيم؟

نسل Z در دنیایی بزرگ شد که اینترنت بخشی از زندگی روزمره بود. برای آنها اینترنت مکانی است که برای همه چیز به آن مراجعه می کنند. مهمتر از آن، آنها از اینترنت به عنوان پناهگاه استفاده میکنند. محتوایی که لذت بخش است و می تواند به تنهایی مصرف شود برای جذب نسل Z مهم است.

در اینجا نحوه هدف قرار دادن نسل Z  را بررسي مي كنيم:

1- اصالت:

ماموریت و چشم انداز برند خود را شناخته و آن را شایسته بسازید. در شبكه های اجتماعی ریاکار ظاهر نشوید، در غیر این صورت با خطر كنسل شدن مواجه خواهید شد. تا زمانی که محتوای شما مطابق با ارزش های شما باشد، نسل Z به خوبی به شما پاسخ خواهد داد.

2- محتوای تولید شده توسط کاربر:

نظرسنجی ایجاد کنید و از جریان‌های زنده يا لايو برای طراحی نسل Z استفاده کنید. مسابقات، هشتگ‌ها مواردی هستند که به کمپین بازاریابی دیجیتال شما کمک می‌کنند.

3- خوب باشید:

نسل Z برای اخلاق کاری ارزش قائل است و این در مورد عملکرد کارکنان شما نیست، بلکه به نحوه رفتار شما با آنها مربوط می شود. یک برند “باحال” که با کارکنان خود به خوبی رفتار می کند، نسل Z را جذب می کند و آنها را به مشتریان وفادار تبدیل می کند. نسل Z همچنان در حال رشد است و با گذشت زمان، قدرت خرید آنها حتی بیشتر خواهد شد.

  • درباره بازاریابی نسلZ بیشتر بخوانید

سخن پایانی

در این مقاله در مورد انواع نسلهای بازاریابی صحبت کردیم و نسل ها و رده های سنی مختلف را شناختیم و استراتژی های منحصربفرد برای جذب هر نسل را عنوان کردیم.

یکی از مواردی که حتما در بازاریابی و تبلیغات می بایست مورد توجه قرار گیرد این است که پیام مناسب به مخاطب هدف منتقل شود.

به همین دلیل است شما برای گروه های سنی مختلف نیازمند پیام های مختلف هستید. اینجاست که مبحث بازاریابی نسل ها یا Marketing generational مطرح می شود باید بسته به برند خودتان، محصول و خدمات خود کمپین های بازاریابی مختلف برای نسل های مختلف را راه اندازی کنید.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا