آرتا رسانه

ويژگي ها و کاربردهاي Hyperledger Fabric

جدول محتوا

در این مقاله ويژگي ها و کاربردهاي Hyperledger Fabric را بیان کرده و بررسی می کنیم.
با پيشرفت‌هاي فضاي بلاک چين در چند سال گذشته، شاهد تغيير انقلابي در پروژه‌هاي بلاک چين و چارچوب‌هاي بلاک چين بوده‌ايم. Hyperledger Fabric يکي از محبوب ترين گزينه ها در توسعه پروژه هاي بلاک چين است زيرا داراي چندين ويژگي متمايز در مقايسه با ساير مدل هاي بلاک چين مدرن می باشد.

اين پروژه توسط بنياد لينوکس در سال 2015 براي پيشرفت فناوري‌هاي بلاک چين بين‌صنعتي معرفي شد. Hyperledger Fabric يکي از پروژه‌هاي بلاک چين در Hyperledger است که داراي دفتر کل است، از قراردادهاي هوشمند استفاده مي‌کند و سيستمي را ارائه مي‌دهد که توسط آن شرکت‌کنندگان مي‌توانند تراکنش‌هاي خود را مانند ساير پروژه‌هاي بلاک چين مديريت کنند.

اين يک شبکه خصوصي و داراي مجوز است که معماري ماژولار آن حريم خصوصي، انعطاف‌پذيري بلاک چين را به حداکثر مي‌رساند و قابليت‌هاي تصميم‌گيري را آسان مي‌کند.

پيشنهاد مطالعه: معماری Hyperledger Fabric

ويژگي هاي اصلي Hyperledger Fabric

اين پروژه بلاک چين عموما به دليل ماژولار بودن و تطبيق پذيري آن شناخته شده است. اين يک رويکرد مشترک براي توسعه فناوري‌هاي بلاک چين از طريق فرآيند جامعه، با حقوق مالکيت معنوي است که توسعه باز و پذيرش استانداردهاي کليدي را در طول زمان ترويج کرده و تشويق مي‌کند. ويژگي هاي اصلي آن عبارتند از:

خصوصي و مجاز بودن

به جاي يک سيستم باز و بدون مجوز که به هويت هاي ناشناخته اجازه مي دهد در شبکه شرکت کنند، اعضاي يک شبکه Hyperledger Fabric از طريق MSP (ارائه دهنده خدمات عضويت) که کاملاً مورد اعتماد است ثبت نام مي کنند.

حريم خصوصي

برخلاف ساير شبکه‌ها که حفظ حريم خصوصي يک نگراني اصلي نيست، اين پروژه بلاک چين از شبکه‌هايي پشتيباني مي‌کند که حريم خصوصي (استفاده از کانال‌ها) يک نياز عملياتي حياتي است.

عملکرد قرارداد هوشمند

Hyperledger Fabric از قراردادهاي هوشمند نوشته شده با کد زنجيره اي پشتيباني مي کند که مي تواند در چندين زبان برنامه نويسي پياده سازي شود. در حال حاضر در Go و Node پياده سازي شده است. اين داراي يک مدل قرارداد هوشمند باز است که به انعطاف پذيري براي دستيابي به هر مدل راه حل دلخواه اجازه مي دهد.

مکانيسم اجماع

داراي يک مدل تأييد انعطاف پذير براي دستيابي به اجماع است. اين برنامه به گونه اي طراحي شده است که به شروع کنندگان شبکه اجازه مي دهد مکانيزم اجماع را انتخاب کنند که به بهترين شکل نشان دهنده روابطي است که بين شرکت کنندگان در سراسر سازمان هاي مورد نياز وجود دارد.

علاوه بر اين، توانايي ايجاد کانال‌ها را ارائه مي‌دهد و به گروهي از شرکت‌کنندگان اجازه مي‌دهد تا يک دفتر کل معاملات جداگانه ايجاد کنند. با استفاده از «مجموعه‌هاي» داده‌هاي خصوصي، اشتراک‌گذاري داده‌ها را بر اساس نياز به دانستن فراهم مي‌کند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ساخت اولین شبکه Hyperledger Fabric

برنامه هاي کاربردي Hyperledger Fabric

همانطور که ويژگي‌هاي مختلف Hypperledger Fabric را بررسي کرديم، حالا به اين موضوع مي پرازيم که چگونه اين فناوري صنايع مختلف را متحول مي‌کند؟

قابليت رديابي زنجيره تامين

بافت بلاک چين يک پروتکل استاندارد را ارائه مي دهد تا به هر شرکت کننده در يک شبکه زنجيره تامين اجازه دهد که تعداد کالاها و لوازمي را که در يک رسانه خاص توليد و استفاده مي شود وارد کرده و رديابي کند. اين فناوري خريداران نهايي را قادر مي‌سازد تا به سوابق کاملي از اطلاعات دسترسي داشته باشند و به دقيق و کامل بودن اطلاعات اعتماد کنند. اين پروژه بلاک چين همچنين از يک رويکرد مدرن براي رديابي غذاهاي دريايي پيروي مي کند.

هويت ديجيتال

با وجود حاکميت امنيتي، امنيت همچنان با مکانيسم هاي متعددي مانند نقض داده ها و جرايم سايبري که به عنوان نقاط عطف عمل مي کنند، با مشکل مواجه است. Hyperledger Fabric مي تواند به ارائه امنيت و قابليت اطمينان قوي کمک کند، بنابراين از هويت ديجيتال محافظت مي کند. اين به سازمان‌ها و افراد اجازه مي‌دهد تا کنترل کاملي بر اعتبار ديجيتال خود داشته باشند زيرا مي‌توان زمان، مکان و با چه کسي اطلاعات مهم خود را به اشتراک گذاشت.

معاملات دولتي

پروژه هاي بلاک چين مانند Hyperledger Fabric مي توانند در مقابله با معاملات املاک نيز کمک کنند. با غيرمتمرکز کردن پايگاه‌هاي داده، مي‌تواند عناوين زمين را پيگيري کند و هر معامله درگير در دفتر کل ثبت مي‌شود که به شرکت‌هاي مالي در تصميم‌گيري‌هايي مانند، به عنوان مثال، اعطاي وام به شخصي که به دنبال خريد ملک است کمک مي‌کند. علاوه بر اين، اين سيستم ثبت اسناد مبتني بر مجوز، اعتماد کلي را افزايش مي‌دهد و از صاحبان خانه در برابر تصميم‌گيري اشتباه محافظت مي‌کند.

موسيقي و حقوق رسانه

Hypperledger Fabric مکانيزم عادلانه و شفاف در صنعت موسيقي و رسانه ايجاد مي کند. با اين روش آهنگسازان موسيقي، هنرمندان، دارندگان حقوق و … مي توانند به بيان حقوق خود جهت تجاري سازي هنر خود در جايي که داده ها در يک شبکه توزيع شده نگهداري مي شوند، بپردازند. اين فناوري امکان تبادل يکپارچه داده بين هنرمندان و کاربران را بدون دخالت هيچ شخص ثالثي فراهم مي کند.

نتیجه

با توجه به مطالب بالا، مي‌توان گفت که Hyperledger Fabric پتانسيل بسيار زيادي براي فناوري بلاک چين براي سال‌هاي آينده دارد. جداي از موارد استفاده ذکر شده در بالا، اين فناوري همچنين به طور گسترده براي رديابي الماس، پرداخت هاي فرامرزي، مديريت دارايي هاي سبز، قراردادهاي B2B و موارد ديگر استفاده مي شود.

در صورت تمایل به آموزش برنامه نویسی بلاک چین پکیج آموزش برنامه نویسی بلاک چین را ملاحظه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا