آرتا رسانه

Hyperledger Indy چیست؟

با تکامل دنیای دیجیتال، همه ما می خواهیم همیشه آنلاین بمانیم. با این حال، در حین انجام وظایف مختلف، ممکن است مجبور شوید اطلاعات شخصی خود را در چندین پلتفرم نیز فاش کنید. به خصوص زمانی که در حال خرید آنلاین هستید، باید اطلاعات مالی خود را برای خرید هر چیزی به آنها بدهید.

و به همین دلیل است که نیاز به هویت دیجیتال بیش از هر زمان دیگری هستیم. خب، مهم نیست که پلتفرم‌های آنلاین چقدر امن هستند، به نظر می‌رسد در هر مورد تعداد زیادی سرقت هویت وجود دارد.

از لحظه ای که اطلاعات شخصی خود را فاش می کنید، در پایگاه های داده متعددی ذخیره می شود. و این پایگاه های داده از هکرها ایمن نیستند. علاوه بر این، اکنون پلتفرم‌ها از داده‌های ما بدون رضایت ما استفاده می‌کنند. علاوه بر این، این پلتفرم ها همچنین اطلاعات شما را به مشتریان تبلیغاتی می فروشند.

این قطعاً به نظر نمی رسد که شما در کنترل هستید، موافق هستید؟ و اینجاست که Hyperledger Indy  مطرح می شود تا نقش خود را ایفا کند.

اگر کنجکاو هستید که Hyperledger Indy چیست و اینکه چرا برای هویت های دیجیتال اهمیت دارد تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

Hyperledger Indy چیست؟

Hyperledger Indy پروژه ای از پروژه های هایپرلجر بلاک چین است که توسط بنیاد لینوکس پشتیبانی می شود. این پروژه عمدتا یک چارچوب ساخته شده برای هویت غیرمتمرکز و همچنین یک دفتر کل توزیع شده است. در حقیقت، با معماری Hyperledger Indy، می‌توانید هویت‌های دیجیتالی ایجاد کنید که ریشه در بلاک چین یا هر شکل دیگری از دفتر کل بی‌اعتماد دارند.

علاوه بر این، با معماری Hyperledger Indy، تعداد زیادی کتابخانه، ابزار، اجزای قابل استفاده مجدد و بسیاری موارد دیگر را دریافت خواهید کرد.

علاوه بر این، بهترین بخش این پروژه این مورد است که هر هویتی که از معماری Hyperledger Indy ایجاد می شود، در چندین دامنه، سازمان و برنامه‌های کاربردی قابل تعامل است.

هدف اولیه ساخت پروژه Hyperledger Indy ارائه یک هویت غیرمتمرکز بود. Indy به عنوان یک دفتر کل توزیع شده ارائه کتابخانه ها و اجزای قابل استفاده مجدد و همچنین ابزارهایی برای ایجاد هویت دیجیتال در بلاک چین است. Hyperledger Indy یک اکوسیستم برای اطمینان از یک هویت قوی، خصوصی و ایمن فراهم می کند.

علاوه بر این، Indy همچنین بر روی اجازه دادن به کاربران برای کنترل همه جانبه بر داده های خود و اطمینان از حفاظت از اطلاعات قابل شناسایی آنها در برابر هک و نقض حریم خصوصی تمرکز می کند. بدون ذخیره سازی داده های خصوصی کاربران در دفتر کل Hyperledger Indy، شامل استفاده از بلاک چین برای اجازه دادن امتیاز به اشخاص ثالث برای تأیید اینکه سازمان های مورد اعتماد اعتبارنامه خصوصی را صادر کرده اند، می شود. Hyperledger Indy از پروتکل تحمل خطای بیزانتین (Redundant Byzantine Fault Tolerance) برای سفارش‌دهی و اعتبارسنجی استفاده می‌کند.

بنابراین، به این معنی است که شما تنها می توانید به یک حقیقت مشترک همراه با همه همکاران خود تکیه کنید.

به هر حال، با پروژه Hyperledger Indy، اکنون می توانید سوالاتی مانند اینکه با چه کسی سر و کار دارید و چگونه می توانید اطلاعات خود را قبل از تعامل با هر طرف دیگر تأیید کنید، بپرسید. از آنجایی که یک رویکرد شفاف ارائه می دهد، هیچ چیز از شما پنهان نخواهد بود.

در حقیقت،  پروژه Hyperledger Indy در مقایسه با هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric) یک موضوع کاملاً متفاوت است. اگرچه ممکن است هر دو پروژه های مشابهی به نظر برسند، اما در واقعیت اینطور نیستند. فابریک (Fabric) بیشتر برای طیف وسیعی از موارد استفاده و صنایع مناسب است. از سوی دیگر، ایندی (Indy) به طور خاص برای مدیریت هویت مستقل ایجاد شده است. بنابراین، هر صنعتی که با مدیریت هویت سر و کار دارد می تواند از آن استفاده کند.

Hyperledger Indy می تواند کنترل هویت و داده های خود را به شما بازگرداند. حتما کنجکاوی می کنید که این مورد چطور امکان پذیر است؟ بیایید پلت فرم را از هسته اصلی تجزیه کنیم تا بفهمیم این پروژه چگونه عمل می کند.

Hyperledger Indy چیست

ویژگی های کلیدی Hyperledger Indy چیست؟

در این قسمت قصد داریم  با ویژگی های کلیدی پلتفرم  Hyperledger Indy  آشنا شویم. سعی می کنیم به طور خلاصه این موارد را معرفی و بررسی کنیم.

 • خود مختاری (Self-sovereignty) 

پلتفرم Hyperledger Indy، چارچوب هویت‌ها را در یک دفتر کل توزیع‌شده ذخیره می‌کند. مصنوعات خاصی وجود دارد که این پلتفرم برای شما ذخیره می کند. اساسا، این مصنوعات شامل انباشته های رمزنگاری، اثبات وجود، کلیدهای عمومی و بسیاری موارد دیگر خواهد بود.

فقط شما، تنها فردی هستید که می توانید هویت خود را تغییر دهید یا حذف کنید نه هیچ کس دیگری.

 • حریم خصوصی (Privacy)

به طور پیش فرض، پلتفرم Hyperledger Indy  تمام حریم خصوصی شما را حفظ می کند. در حقیقت، در اسناد Hyperledger Indy به چگونگی حفظ تنظیمات حریم خصوصی را دسترسی دارید و اینکه چگونه می‌تواند بدون هیچ تناقضی با هیچ طرفی عمل کنید.

علاوه بر این، شما همچنین می دانید که چگونه می تواند امنیت را در یک سیستم غیرمتمرکز تامین کند.

 • تقاضاهای قابل تأیید (Verifiable claims)

در واقعیت، تقاضاهای هویتی ممکن است دارای اعتبار مشابهی باشند، مانند گواهینامه رانندگی یا گواهی تولد یا گذرنامه. اما می توانید اینها را با هم ترکیب کنید تا آن را حتی قوی تر کنید.

علاوه بر این، می‌توانید هویت خود را با یک شناسه از دفتر کل ثابت کنید و دیگر نیازی به ارائه تمام مدارک در هر موردی نیست.

 • ساخته شده بصورت هدفمند (Purpose-built)

پلتفرم  Hyperledger Indy فقط برای هویت های غیرمتمرکز ساخته شده است. با توجه به ساختار Hyperledger Indy، شما از پلتفرم آماده برای ادغام در هر شرکتی که با هویت سر و کار دارد استفاده می کنید. بنابراین، شما مجبور نخواهید بود به دنبال راه حل دیگری بروید یا پلتفرم خود را صرفاً برای گنجاندن در صنایع خود ایجاد کنید.

 • مقاوم در برابر همبستگی هویت (Identity Correlation-resistant)

این مورد بهترین ویژگی Hyperledger Indy است. طبق ساختار Hyperledger Indy، کاملاً در برابر همبستگی هویت مقاوم است. بنابراین، دیگر نگران باقی گذاشتن بردکرامب (breadcrumbs) از یک شناسه به شناسه دیگر نخواهید بود.

علاوه بر این، هیچ راهی وجود ندارد که این پلتفرم دو شناسه را به هم متصل کند یا دو شناسه مشابه در دفتر کل داشته باشد.

 • شناسه های غیرمتمرکز (Decentralized Identifiers (DIDs))

با توجه به ساختار Hyperledger Indy، همه شناسه های غیرمتمرکز در سطح جهانی قابل حل هستند و بدون نیاز به هیچ کنترل کننده مرکزی در ترکیب، منحصر به فرد هستند.

بنابراین، هر هویت غیرمتمرکز در پلتفرم یک شناسه منحصر به فرد خواهد داشت که تنها متعلق به شما خواهد بود.

هیچ کس نمی تواند ادعا کند  که از هویت شما به عنوان خود شما و هویت تان استفاده می کند. بنابراین، موضوع سرقت هویت تا حد زیادی کاهش می یابد.

 • اتصال همتا به همتا (Peer-to-peer Connection)

طبق آموزش های Hyperledger Indy، این پلتفرم یک اتصال همتا به همتا دارد. بنابراین، هر ارتباطی بین دو همتا اتفاق می افتد. در واقع، با سایر سرورهای متمرکز متفاوت است، زیرا در آن سرورها به عنوان واسطه عمل می کنند. اما در Hyperledger Indy، واسطه ای وجود نخواهد داشت.

 • الگوریتم Zero-Knowledge Proofs

با کمک روش اثبات دانش صفر یا الگوریتم Zero-Knowledge Proofs ، می توانید فقط اطلاعات مورد نیاز را بدون هیچ چیز دیگری فاش کنید. بنابراین، هنگامی که باید اعتبار خود را اثبات کنید، تنها می توانید اطلاعاتی را که نیاز دارید منتشر کنید. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به افشای گواهی تولد خود دارید، فقط می توانید این کار را انجام دهید.

بنابراین، با این ویژگی کنترل بیشتری بر روی اطلاعات خودتان را می دهد.

چرا به Hyperledger Indy نیاز دارید؟

بیایید برخی از مسائل اصلی زیرساخت های موجود را بررسی کنیم. این به شما کمک می کند بفهمید که چرا پروژه Hyperledger Indy  واقعاً مهم است.

 • مدیریت هویت متمرکز (Centralized Identity Management)

اول از همه، بیایید بررسی کنیم که مدیریت متمرکز هویت در تمام این سال ها چه کاری انجام داده است. در واقع، اینترنت برای اتصال افراد بدون اتکا به یک واسطه ساخته شده است. با این حال، با شروع به خصوصی‌سازی اینترنت، واسطه‌های شخص ثالث شروع به ظهور کردند.

و در نهایت، اکنون به بخشی اساسی از این زیرساخت تبدیل شده است. به هر حال، این بنیاد مبتنی بر یک مدل متمرکز است که دارای یک نهاد کنترل کننده یگانه است که به همه چیز دسترسی دارد.

در واقع، مرجع متمرکز می‌تواند در محتوای شما تغییراتی ایجاد کند، می‌تواند اطلاعات شما را به سرقت ببرد و حتی از آن به هر نحوی که می‌خواهد سوء استفاده کند.

علاوه بر این، حتی اگر آنها آن را سرقت نکنند، هنوز مقدار زیادی از اطلاعات شخصی را جمع‌آوری می‌کنند که هکرها به راحتی می‌توانند آن داده ها و اطلاعات را به دست آورند. علاوه بر این به علت حجم عظیم اطلاعات احتمال شکاف و دسترسی غیرمجاز به داده ها را افزایش می دهد.

 • عدم شفافیت  (Lack of Transparency)

از آنجایی که هیچ شفافیتی در سیستم‌های متمرکز وجود ندارد، به نظر می‌رسد که بسیاری از موارد نقض حریم خصوصی در طول سال‌ها افزایش یافته است. به عنوان مثال، اشتراک‌گذاری غیرقانونی داده‌های بیماران مرکز DeepMind، رسوایی Cambridge Analytica و جریمه فیس‌بوک به دلیل سرقت اطلاعات کاربران برای تبلیغات از جمله این موارد هستند.

همه این منابع تایید نکردند که آیا کاربر رضایت داشته است یا خیر. علاوه بر این، آنها از هیچ قانون حفظ حریم خصوصی پیروی نکردند و تمام سابقه خود را برای تولید تبلیغات دنبال کردند.

 • عدم کنترل (Lack of Control)

یکی دیگر از ایرادات عمده سیستم متمرکز این است که شما هیچ کنترلی روی آن ندارید. در بسیاری از موارد، اطلاعات شما بر اساس نیاز مقامات و مسئولین مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، حتی اگر حساب فیس بوک خود را حذف کنید، فیس بوک همچنان برخی از اطلاعات را روی سرور باقی خواهد گذاشت.

بنابراین، شما هرگز نمی توانید تمام اطلاعات را از آنها حذف کنید. به هر حال، این تنها یکی از عواقب بدی است که با مدل سرور متمرکز به وجود می آید.

 • سرقت هویت (Identity Theft)

هر هکری می‌تواند به راحتی تمام داده‌های شما را که در اینترنت به اشتراک گذاشته‌اید به راحتی و سادگی هک کند. علاوه بر این، این مشکل زمانی پیش می‌آید که شخصی داده‌های شما را ربوده و برای بازگرداندن آن‌ها باج بالایی می‌خواهد.

این اطلاعات می تواند هر نوع اطلاعاتی مانند اطلاعات حساب بانکی شما، داده های حساس شرکت شما یا حتی فایل های شخصی شما باشد که نمی خواهید در فضای باز و عمومی منتشر شوند.

بر اساس گزارش Breach Level Index، در هر ثانیه 214 رکورد به سرقت رفته یا گم می شود. بنابراین، به این معنی است که در یک روز، 18،525،816 رکورد هر روز به سرقت می رود! حتی داده‌های شما نیز می‌توانند در آن فهرست باشند، و شما حتی از آن خبر نخواهید داشت.

همانطور که می بینید، با این تعداد هک داده که هر روز اتفاق می افتد، واضح است که سیستم های متمرکز از اطلاعات در برابر هکرها محافظت نمی کنند.

 • عدم وجود هویت جهانی (No Global Identity)

سیستم‌های متمرکز هیچ سیستم ثبت جهانی ندارند، که می‌تواند مانع از درخواست مدارک خاص مانند گذرنامه، گواهینامه رانندگی، کارت PAN و غیره شود. بنابراین، هر بار که برای این موارد درخواست می‌کنید باید همان مدارک را ارسال کنید.

در واقع، می‌تواند واقعاً زمان‌بر باشد و فرآیند را دست و پاگیر کند. در حال حاضر هیچ مرجع جهانی وجود ندارد که بتواند اسناد شما را تنها با یک شناسه احراز هویت کند.

در نتیجه وقتی از کشوری به کشور دیگر می روید، گرفتن این مدارک می تواند واقعاً سخت شود. علاوه بر این، روند جمع آوری تمام این اطلاعات کار خسته کننده ای است.

 • بار اقتصادی (Economic Burden)

سیستم مدیریت هویت در حال حاضر سهامداران اصلی آنها، دارندگان هویت، شرکت های تأیید کننده و طرف هایی که کاربران را تأیید می کنند، پوشش می دهد. به طور کلی، پرداخت برای هر بخش هزینه زیادی دارد.

به هر حال، شرکت‌های KYC باید اطلاعات بسیاری از سازمان‌ها مانند شرکت‌های بیمه، بیمارستان‌ها، بانک‌ها و غیره را پردازش کنند که باعث می‌شود آن‌ها بیش از حد بارگذاری شوند و به منابع بیشتری نیاز داشته باشند.

برای برآورده کردن تمام نیازهای نیروی انسانی، شرکت ها هزینه تأیید بالایی را دریافت می کنند و این به یک هزینه پردازش پنهان برای افراد تبدیل می شود.

همانطور که می بینید، در نهایت این شما هستید که برای تأیید اعتبار خود هزینه بیشتری می پردازید. بر اساس یک نظرسنجی، شرکت‌های KYC سالانه بیش از 48 میلیون دلار را فقط برای فرآیند تأیید هزینه می‌کنند.

علاوه بر این، زمان پاک کردن یک فرد 26 روز است و همچنین اگر کاربر بخواهد تغییری ایجاد کند، انجام آن 20 روز طول می کشد که زمان زیادی است.

بنابراین، در درازمدت به مسئولیت تمام ذینفعان تبدیل می شود. به هر حال، هویت های فدرال می توانند با رضایت کاربر از یک هویت واحد برای اهداف بسیاری استفاده کنند. با این حال، همانطور که در یک سرور متمرکز ذخیره می شود، برای کاربران نیز غیر شفاف می شود.

 • هویت کاربر محور (User-Centric Identity)

بنابراین، پس از شکست همه مدل‌ها، تمرکز به سمت هویت کاربر محورتر تغییر کرد که در آن کاربران اطلاعاتی را که به اشتراک گذاشته می‌شوند کنترل کنند. اما همچنین محدود به ثبت هویت بود که می تواند هر زمان که بخواهد دسترسی را لغو کند.

بنابراین، مفهوم هویت های خودمختار شروع به ظهور کرد و اطلاعات را به جای سازمان ها یا اشخاص ثالث در دست کاربر نگه می دارد. اما پایه معماری به یک پلت فرم غیرمتمرکز نیاز دارد.

و اینجاست که معماری Hyperledger Indy وارد عمل می شود. از آنجایی که این یک پلتفرم غیرمتمرکز است، می تواند راه حلی عالی برای همه مسائل باشد. علاوه بر این، معماری Hyperledger Indy به طور خاص برای راه حل های مبتنی بر هویت است.

اجزای Hyperledger Indy چیست؟

 • رمزنگاری (Cryptography)

هر نوع راه حل هویتی که از عامل Hyperledger Indy استفاده می کند، از رمزنگاری دانش صفر استفاده می کند. در این Hyperledger Indy SDK، روش اثبات دانش صفر(zero-knowledge proof) تضمین می‌کند که یک کاربر می‌تواند به هر کاربر دیگری ثابت کند که اطلاعات خاصی را بدون فاش کردن می‌داند.

بنابراین به این معنی است که کاربر فقط اطلاعات خاصی را به اشتراک می گذارد و بر اساس آن کاربر می تواند بداند که آیا حقیقت را می گوید یا خیر.

 • گره ها یا نودها (Nodes)

در Hyperledger Indy SDK، همه نودها را می توان به سه نوع اصلی، نود کامل (full node) ، نود اصلی و یا مستر (master node) و نودها (nodes) طبقه بندی کرد. در حقیقت، دستگاهی که تراکنش‌ها را روی بلاک چین انجام می‌دهد، یک نود یا گره است. از سوی دیگر، در Hyperledger Indy SDK، کلاینتی که در شبکه کار می کند و یک کپی کامل از دفتر کل را حفظ می کند، یک نود کامل است.

به هر حال، یک نود اصلی (master node) در واقع مسئول حاکمیت غیرمتمرکز در Hyperledger Indy SDK است.

اما در مورد اجماع Hyperledger Indy بایستی گفت که در واقعیت، اجماع Hyperledger Indy در واقع بر اساس پروتکل‌ مازاد تحمل خطای بیزانسی (Redundant Byzantine Fault Tolerance (RBFT)) است.

علاوه بر این، اجماع Hyperledger Indy در واقع یک شکل پیشرفته از مدل Plenum Bizantine Fault Tolerance است.

دراجماع Hyperledger Indy، نمونه‌های موازی متعددی از پروتکل تحمل خطا بیزانس (Byzantine Fault Tolerance ( BFT)) را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، هر نمونه یک کپی اولیه خواهد داشت. حتی اگر تمام نمونه‌های پروتکل دیگر می‌توانند درخواستی را سفارش دهند، باز هم فقط یک نمونه اصلی می‌تواند آنها را اجرا کند.

به همین دلیل است که در واقع اجماع Hyperledger Indy بسیار کارآمد است.

 • دفتر کل (Ledger)

طبق مستندات آموزشی Hyperledger Indy، درخت مرکل (Merkle tree) از دفتر کل پشتیبانی می کند. علاوه بر این، همه گره ها دارای کپی از دفتر کل هستند.

 • عامل (Agent)

عوامل Hyperledger Indy می توانند انواع مختلفی داشته باشند. در واقعیت، برخی از آنها ممکن است بسیار ساده و ثابت باشند. و اینها بیشتر برای موارد استفاده از اینترنت اشیا که نیاز به یک اتصال سیمی سخت دارند مناسب هستند. از سوی دیگر، عوامل Hyperledger Indy نیز مبتنی بر تکبولوژی ابری هستند و پیچیده می باشند. اینها بیشتر برای موارد استفاده سازمانی مناسب هستند.

 • وضعیت و ذخیره سازی (State and Storage)

این مورد به نوعی شبیه به اتریوم است و وضعیت شبکه توسط  Patricia Trie  حفظ می شود. اساسا، این ترکیبی از Merkle Trie و Radix Trie است. از سوی دیگر، ذخیره سازی در سیستم با leveldb پیاده سازی می شود زیرا اجرای پایگاه داده ارزش- کلید را ارائه می دهد. این مدل همچنین ordered mapping را ارائه می دهد.

مزایای کاربران در Hyperledger Indy چیست؟

 • کنترل (Control): کاربران کنترل کامل بر هویت خود خواهند داشت.
 • شفافیت (Transparency): هر چیزی در دفتر کل برای همه قابل مشاهده است. با این حال، اطلاعات رمزگذاری خواهد شد.
 • دسترسی (Access): فقط کاربر به داده های خود دسترسی خواهد داشت.
 • قابلیت همکاری (Interoperability): کاربران می توانند از هویت خود در هر شبکه ای که به آنها اجازه می دهد استفاده کنند.
 • رضایت (Consent): هر طرف دیگری که بخواهد به اطلاعات خاصی دسترسی پیدا کند، نیاز به رضایت کاربر دارد.
 • موجودیت (Existence): همه کاربران وجود مستقل کامل در دفتر خواهند داشت.
 • طول عمر (Longevity): تا زمانی که کاربر بخواهد در دفتر باقی می ماند. بنابراین در صورت تمایل می توانند هویت خود را نیز حذف کنند.
 • قابلیت حمل (Portability) : کاربران همچنین می توانند شناسه های خود را به دستگاه های دیگر منتقل کنند.
 • به حداقل رساندن (Minimization): افشای هر نوع سندی با حداقل سازی شدید همراه است.
 • محافظت (Protection): این پلتفرم همیشه از حقوق کاربر محافظت می کند.

نقش آفرینان هویت خودمختار در Hyperledger Indy چیست؟

به طور خاص سه نوع گره هویت در Hyperledger Indy وجود دارد.

 • گرهIdentity Provider : هیچ ارائه دهنده متمرکزی ندارد اما به صورت غیرمتمرکز با قوانین از پیش تعریف شده کار می کند. اساساً این گره ها هویت خود را صادر می کنند.
 • گره Identity Owner: مالکان هویت در واقع هویت تایید شده خود را در دفتر دارند و برای امنیت دارای جفت کلید عمومی-خصوصی خواهند بود.
 •  گره اعتبارسنجی هویت (Identity Validator): این گره ها در شبکه اعتماد پیدا کرده اند و در فرآیند اعتبار سنجی شرکت می کنند.

این فرآیند چگونه کار می کند؟

کاربر می تواند نام خود یا هر فرم به یاد ماندنی دیگری را برای شناسه در مرحله اولیه ارائه دهد.

پس از آن، نام شناسه به یک کد یا کلید منحصر به فرد تبدیل می شود که در دفتر کل به آن شناسه های غیرمتمرکز (DID) می گویند. یک مقدار مرتبط با آن وجود دارد که به نام شی توصیفگر DID (DDO) شناخته می شود. آنها با هم رکوردهای DID نامیده می شوند.

شما می توانید یک کاربر را با کمک رکورد DID شناسایی کنید. در واقع، کلید خصوصی مالک، رکورد DID آن را به صورت رمزنگاری ایمن می کند.

در مرحله بعد، کاربر یک کلید عمومی مطابق با جفت کلید تولید شده در DDO دریافت می کند. همچنین، DDO خدمات تعاملی خاصی برای دارنده هویت خواهد داشت.

کاربر به مشخصات روش DID دسترسی خواهد داشت که به او اجازه می دهد بداند چگونه می تواند شناسه خود را در دفتر ثبت، به روز رسانی، لغو یا حل کند.

موارد کاربرد Hyperledger Indy چیست؟

بسیاری از موارد استفاده از Hyperledger Indy برای شرکت ها و افراد وجود دارد. در این بخش به مهم ترین کاربردهای  پروژه Hyperledger Indy  می پردازیم:

 • اسناد دیجیتال (Digital Documents)

شما می توانید هر نوع سندی را در فرمت های دیجیتال دریافت کنید. مانند شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه رانندگی و غیره. بهترین بخش این است که می توانید اسناد مهم دیگری را نیز در شبکه داشته باشید، مخصوصاً برای موارد استفاده از بلاک چین.

 • احراز هویت بدون رمز عبور (Password-less Authentication)

یکی دیگر از بهترین موارد استفاده Hyperledger Indy این است که به شما امکان می دهد فرآیند احراز هویت بدون رمز عبور داشته باشید. به هر حال، از آنجایی که شکستن رمزهای عبور بسیار آسان‌تر است، به همین دلیل است که می‌توانید با اثر انگشت یا هر نوع بیومتریک دیگری از تلفن همراه خود وارد یک سایت امن شوید.

 • پایان هرزنامه (End of Spam)

با استفاده از موارد Hyperledger Indy، دیگر ایمیل های اسپم دریافت نخواهید کرد. علاوه بر این، لازم نیست هر از چند گاهی شماره تلفن خود را تأیید کنید. با لایه‌های محافظ فوق‌العاده‌شان، هیچ ایمیل هرزنامه بدون اجازه شما قابل دریافت نیست.

 • مدیریت عضویت (Membership Management)

این بیشتر برای شرکت‌های سازمانی مناسب است زیرا می‌توانند از کاربرد Hyperledger Indy برای مدیریت مدل عضویت غیرمتمرکز خود استفاده کنند. اساساً عامل یا ایجنت Indy به کارت عضویت شما تبدیل می شود و می توانید در هر جایی که اجازه دهید از آن استفاده کنید.

 • محدودیت های سنی (Age Restrictions)

امروزه اینترنت به مکانی تبدیل شده است که همه چیز برای همه باز است. گاهی اوقات، بدون محدودیت، افراد می توانند از اطلاعات سوء استفاده کنند. به همین دلیل است که وب‌سایت‌ها، دستگاه‌ها و خدمات می‌توانند با محدودیت سنی مناسب‌تر کارآمدتر کار کنند.

برای مثال، توسعه‌دهندگان بازی می‌توانند افراد خردسال را از انجام برخی بازی‌ها یا خریدهای درون‌بازی خاص محدود کنند.

 • هشدار آسیب پذیری (Vulnerability Alert)

با استفاده از کاربرد Hyperledger Indy، توسعه‌دهندگان می‌توانند نرم‌افزاری را که توسعه می‌دهند، قبل از عرضه در بازار، رسما امضا کنند. بنابراین، به کاربر این امکان را می دهد که بداند آیا نرم افزار قانونی است یا خیر. اساسا، با نرم افزار کپی مخرب، هکرها می توانند به دستگاه کاربر دسترسی پیدا کنند.

اما اگر کاربر در صورت استفاده از Indy حتی نوعی آسیب پذیری در نرم افزار وجود داشته باشد بلافاصله هشدار دریافت می کند.

 • تایید استخدام (Employment Verification)

در حین استخدام یک کارمند جدید، شرکت ها به راحتی می توانند با کمک یک شناسه غیرمتمرکز، پیشینه را بررسی کنند. بنابراین، اگر کارمند ادعا می کند که تجربه قبلی دارد یا گواهینامه مناسب دارد، با شناسه وی مرتبط می شود.

بنابراین، شرکت می تواند صحت یا عدم صحت مدارک را فقط با درخواست آن مدارک بررسی کند.

 • سر منشأ (Provenance)

منشأ موضوع مهمی در مورد مشاغلی مانند زنجیره تامین یا تجارت است. طبق آموزش Hyperledger Indy، شرکت ها می توانند به راحتی منشأ یک ماده را دریافت کنند. علاوه بر این، حتی مصرف کنندگان نیز منشأ محصولاتی را که می خرند، دریافت خواهند کرد. این مورد سطح متفاوتی از اعتماد را در بین تولید کننده و مصرف کنندگان ارائه می دهد.

 • دسترسی جهانی (Global Access)

با کمک این فناوری، می‌توانید با یک شناسه به هر جایی بروید. این بدان معناست که حتی اگر به خارج از کشور بروید، آنها فقط می توانند از شناسه شما برای تأیید اعتبار شما استفاده کنند. بنابراین، به جای دریافت شناسه جدید در کشور یا منطقه دیگری، می توانید از شناسه خود در هر جایی که اجازه رفتن به آن را دارید، دوباره استفاده کنید.

همچنین، با DID، بسیاری از افرادی که به شناسنامه دسترسی ندارند، شناسه خود را دریافت می کنند و از امکاناتی که همراه آن است، بهره مند می شوند.

 • بازیابی هویت غیرمتمرکز هک شده (Recovery of a Compromised Decentralized Identity)

اگر به نحوی هویت خود را از دست دادید، می توانید دوباره آن را بازیابی کنید. اما برای درخواست ارائه دهنده هویت، باید مدارک اثبات هویت داشته باشید. در واقع، ارائه‌دهنده هویت همه اسناد را در دفتر خواهد داشت و بنابراین می‌توانید اعتبار خود را با آن تطبیق دهید و دوباره شناسه خود را دریافت کنید.

پس از آن، اعتبارسنجی‌های هویت می‌توانند دوباره هویت شما را با کمک اطلاعات بیومتریک تأیید کنند. بنابراین، سپس تأیید می‌شوید و دوباره به شناسه خود دسترسی خواهید داشت.

نتیجه گیری

پروژه Hyperledger Indy  طراحی شده است تا تمام مشکلات ما در رابطه با هویت را حل کند. افراد زیادی در دنیا هستند که حتی مدرک شناسایی ندارند. در نتیجه، بسیاری نمی توانند از امکاناتی که با آن در یک کشور ارائه می شود، لذت ببرند. اما با هویت های غیرمتمرکز، صدور شناسه برای آنها بسیار آسان تر خواهد بود.

همانطور که می بینید،  Hyperledger Indy پر از امکانات و ویژگی هایی کاربردی و یک پلتفرم کاملاً ساختار یافته است. بنابراین، شرکت ها می توانند به راحتی با این سیستم یکپارچه شوند و تمام مدل های محدود خود را به مدل های بسیار بهتر ارتقا دهند.

اگر یک تازه کار هستید و می خواهید فناوری های مختلف بلاک چین را به طور کامل تر درک کنید، توصیه می کنیم مقاله “هایپرلجر چیست؟” را مطالعه کنید.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا