آرتا رسانه

شبكه p2p

شبکه همتا به همتا یا P2P چگونه کار می کنند؟

فناوری Peer-to-Peer (P2P) مبتنی بر مفهوم تمرکززدایی است که به مشارکت کنندگان شبکه اجازه می دهد بدون نیاز به واسطه، واسطه یا سرور مرکزی تراکنش ها را انجام دهند. فناوری همتا به همتا چگونه بیت کوین است?

هیچ مدیری برای پیگیری تراکنش های کاربر در شبکه مورد نیاز نیست. در عوض، نودها در شبکه برای انجام معاملات و مدیریت بیت کوین همکاری می کنند.

نودها به گره‌ها یا رایانه‌هایی اطلاق می‌شوند که وظایف یکسانی را انجام می‌دهند و قدرت یکسانی در یک شبکه بلاک چین دارند. بلاک چین یک شبکه P2P است که به عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز برای یک یا چند دارایی دیجیتال عمل می کند، که به یک سیستم غیرمتمرکز همتا به همتا اشاره دارد که در آن هر کامپیوتر یک نسخه کامل از دفتر کل را نگه می دارد و صحت آن را با گره های دیگر تأیید می کند تا داده ها را تضمین کند. دقیق است. در مقابل، معاملات در یک بانک مخفی نگه داشته می شود و تنها توسط بانک نظارت می شود.

امنیت الگوریتم‌های اجماع اساسی و حریم خصوصی تراکنش‌ها همگی با اجرای آن مرتبط هستند و شبکه P2P را به یک جزء حیاتی از زنجیره‌های بلوکی تبدیل می‌کند. با این حال، هیچ پروتکل P2P مشترکی برای بلاک چین پیشنهاد نشده است. در عوض، ارزهای دیجیتال مختلف پروتکل‌های همتا به همتای خود را توسعه داده و تطبیق داده‌اند.

شبکه همتا به همتا چگونه کار می کنند؟

همانطور که گفته شد، هیچ مرکزی در شبکه های بلاک چین همتا به همتا وجود ندارد. در عوض، تمام گره ها (نودها) به یکدیگر متصل هستند. یک شبکه مش با توپولوژی “مسطح” گره های شبکه را به هم متصل می کند و هیچ سلسله مراتبی وجود ندارد. در یک شبکه همتا به همتا، گره‌ها به طور همزمان خدماتی را ارائه و مصرف می‌کنند که به عنوان انگیزه مشارکت عمل می‌کند و شبکه‌های P2P را ماهیت باز، غیرمتمرکز و قوی می‌کند.

شبکه همتا به همتا

هر گره در شبکه باید هم به عنوان یک کلاینت و هم به عنوان یک سرور برای گره های دیگر در یک شبکه P2P عمل کند، که آن را از راه اندازی سرویس گیرنده-سرور سنتی متمایز می کند. همیشه یک سرور مرکزی در پیکربندی سرویس گیرنده-سرور وجود دارد که مشتری فایل ها را از آن دانلود می کند.

برعکس، در یک راه‌اندازی غیرمتمرکز، هر گره به عنوان یک سرور عمل می‌کند که می‌تواند فایل‌ها را دانلود کرده و با گره‌های دیگر به اشتراک بگذارد. یک گره ممکن است هر دو عملکرد اشتراک گذاری و دریافت را به طور همزمان انجام دهد، که سرعت، امنیت و کارایی شبکه P2P را به حساب می آورد. اقدامات ذکر شده در زیر می تواند به تضمین امنیت سیستم های شبکه P2P شما کمک کند:

علاوه بر این، برای اینکه نودهاي جدیدی که به شبکه می‌پیوندند بتوانند به راحتی نودها دیگر را برای اتصال به آن پیدا کنند، معماری P2P زمانی بهترین عملکرد را دارد که نودها فعال زیادی در یک شبکه بلاک چین وجود داشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که در صورت خروج تعداد قابل توجهی از نودها، همتایان کافی در شبکه باقی می‌مانند که می‌توانند این سستی را جبران کنند.

با این حال، زمانی که نودها کمی وجود دارد، منابع کمتری در دسترس هستند. به عنوان مثال، با یک برنامه اشتراک‌گذاری فایل P2P، اگر فایلی محبوب باشد، ممکن است سریع‌تر دانلود شود، که نشان می‌دهد نودها زیادی آن را به اشتراک می‌گذارند.

انواع مختلف شبکه های همتا به همتا (P2P) چیست؟

همانطور که در زیر توضیح داده شده است، یک معماری P2P را می توان به شبکه های همتا به همتای ساختاریافته، بدون ساختار و ترکیبی طبقه بندی کرد.

شبکه های همتا به همتای ساختاریافته

در این نوع شبکه، گره‌ها بر اساس یک ساختار سازمان‌یافته با هم تعامل دارند و گره‌ها را قادر می‌سازد تا فایل‌ها را دقیقاً جستجو کنند، حتی اگر محتوا در دسترس نباشد. با این حال، به دلیل یک سیستم سازمان یافته، نوعی تمرکز در شبکه های P2P ساختار یافته وجود دارد. بر خلاف شبکه‌های همتا به همتای بدون ساختار، راه‌اندازی شبکه‌های همتا به همتای ساختاریافته چالش برانگیز است، اگرچه دسترسی ساده به داده‌ها را فراهم می‌کنند.

شبکه های همتا به همتای بدون ساختار

هیچ ساختار مشخصی برای گره‌ها در این نوع شبکه وجود ندارد که به مشارکت‌کنندگان شبکه اجازه می‌دهد تا به دلخواه خود به شبکه بپیوندند یا از آن خارج شوند. همچنین به دلیل عدم وجود ساختار مشخص، شرکت کنندگان به صورت تصادفی با یکدیگر گفتگو می کنند. با این حال، شبکه‌های P2P بدون ساختار نیاز دارند تا تمام گره‌ها فعال باقی بمانند تا تعداد زیادی از تراکنش‌ها را تامین کنند، و برای اطمینان از اینکه شبکه به درستی اجرا می‌شود، قدرت عظیم CPU را الزامی می‌کند.

شبکه های هیبریدی نظیر به نظیر

این نوع شبکه P2P برخی از جنبه های طراحی P2P را با رویکرد مشتری-سرور سنتی ترکیب می کند. به عنوان مثال، مکان یابی یک گره را با استفاده از سرور مرکزی ممکن می کند. یک چارچوب کاربردی شبکه توزیع شده به نام معماری سرویس گیرنده-سرور، وظایفی را به سرورها و کلاینت هایی در همان سیستمی که از طریق یک شبکه کامپیوتری یا اینترنت متصل می شوند، اختصاص می دهد.

مزایای شبکه های بلاک چین P2P

شبکه‌های همتا به همتا مزایای زیادی نسبت به معماری سنتی مشتری-سرور ارائه می‌دهند، زیرا هیچ نقطه‌ای از شکست در شبکه توزیع‌شده رایانه‌ها وجود ندارد. از سوی دیگر، اگر سرور در مدل مشتری-سرور از کار بیفتد، ممکن است داده ها پاک شوند. علاوه بر این، شبکه‌های P2P ممکن است به خوبی در برابر حملات مقاومت کنند زیرا غیرمتمرکز هستند و فاقد سرور متمرکز هستند. برخلاف بانک‌ها، بلاک‌چین‌هایی که از معماری P2P استفاده می‌کنند نمی‌توانند مشارکت‌کنندگان شبکه را از انجام تراکنش محدود کنند.

علاوه بر این، شبکه های P2P مقرون به صرفه هستند زیرا نیازی به سیستم عامل شبکه ندارند و در نتیجه هزینه ها را کاهش می دهند. علاوه بر این، شبکه‌های همتا به همتا به‌طور قابل‌توجهی در برابر تغییرات در ترکیب همتا انعطاف‌پذیر هستند – اگر تعداد زیادی همتای جدید به طور همزمان به آن بپیوندند، به آسانی می‌تواند افزایش بار را تحمل کند. همچنین، از دست دادن یک همتا تأثیر کمی بر کل شبکه دارد.

موارد استفاده مختلف از شبکه های بلاک چین P2P شامل به اشتراک گذاری نرم افزار و بازی از طریق شبکه های اشتراک فایل است. ارزهای دیجیتال همچنین از شبکه‌های P2P استفاده می‌کنند تا به کاربران اجازه دهند تا تراکنش‌ها را در یک راه‌اندازی غیرمتمرکز انجام دهند. به غیر از شبکه بیت کوین، اسکایپ و بیت تورنت نمونه های شبکه P2P هستند.

محدودیت های شبکه های بلاک چین P2P

با وجود مزایای فوق، شبکه های همتا به همتا بدون هیچ گونه معایبی نیستند. از آنجایی که هیچ سرور متمرکزی وجود ندارد، هر ویروس یا بدافزار ممکن است از گره آلوده به همه گره های شرکت کننده تزریق شود. به طور مشابه، گره ها می توانند محتوای دارای حق چاپ را توزیع کنند زیرا هیچ حزب متمرکزی سیستم را کنترل نمی کند.

علاوه بر این، هر کسی در صورت تمایل می‌تواند شبکه‌های موازی به نام هارد فورک زنجیره بلاک را ایجاد کند که به این معنی است که نرم‌افزار باید برای مطابقت با دستورالعمل‌های جدید به‌روزرسانی شود. به عنوان مثال، پس از ادغام اتریوم، اتریوم اثبات کار (ETHW) توسط یک ماینر چینی ایجاد شد.

شبکه های P2P اغلب تعداد قابل توجهی از کاربران دارند که منابع به اشتراک گذاشته شده توسط گره های دیگر را مصرف می کنند در حالی که منابع خود را برای خود نگه می دارند. چنین گره‌های سواری آزاد «زالو» نامیده می‌شوند که ممکن است از رفتار غیراخلاقی و غیراخلاقی حمایت کنند.

آیا تجارت رمزنگاری P2P ایمن است؟

معاملات همتا به همتا به خریداران و فروشندگان این امکان را می دهد که مستقیماً در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) معامله کنند. صرافی های ارز دیجیتال P2P به کاربران کنترل بیشتری روی قیمت ها و گزینه های پرداخت می دهد. با این وجود، این آزادی به قیمت کاهش نقدینگی در مقایسه با صرافی‌های سنتی است، که دامنه ارزهای دیجیتالی را که ممکن است در بازارهای همتا به همتا مانند بایننس معامله شوند، محدود می‌کند.

عدم دخالت شخص ثالث، هزینه‌های تراکنش صفر و قیمت‌های انعطاف‌پذیر، تجارت کریپتو P2P را برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال جذاب می‌کند. با این حال، بسیاری از کشورها در پاسخ به تلاش دولت‌ها برای کنترل جریان نقدی اطراف ارزهای دیجیتال و تأثیرگذاری بر بازارهای رمزنگاری، تجارت و معامله ارزهای دیجیتال را غیرقانونی می‌دانند.

از بازارهای رمزنگاری P2P

در یک بازار جهانی تجارت کنند و در عین حال محلی باقی بمانند، می توانند این مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال را دور بزنند. علاوه بر این، تمام تراکنش‌ها در یک شبکه همتا به همتا توسط قراردادهای هوشمند امانی محافظت می‌شوند و از تقلب علیه هر یک از طرفین درگیر در معاملات P2P جلوگیری می‌کنند.

توکن‌ها قبل از انجام تراکنش به صندوق امانی، یک قرارداد هوشمند شخص ثالث، منتقل می‌شوند. تا زمانی که شرایط پرداخت لازم برآورده شود، امانی توکن هایی را که سپرده شده اند حفظ می کند. با این حال، طرفین معامله باید از ارائه کالا یا خدمات مورد توافق و دریافت پول اطمینان حاصل کنند.

با وجود چنین اقدامات ایمنی، تجارت P2P کاملاً ایمن نیست. به عنوان مثال، با استفاده از ویژگی استرداد وجه (بازگشت پول به پرداخت کننده) پلت فرم های پرداخت P2P، کلاهبرداران ممکن است درخواست بازپرداخت کنند. بنابراین، انجام بررسی‌های لازم در بازارهای P2P ممکن است از شما در برابر کلاهبرداری‌های تجاری همتا به همتا محافظت کند.

گفتنی است، مراقب رفتار غیرعادی باشید و از لغو معامله پس از پرداخت خودداری کنید زیرا ارز رمزنگاری شده از سرویس امانی آزاد شده و به کیف پول فروشنده بازگردانده می شود. درعوض، تراکنش را به عنوان پرداخت شده مشخص کنید و از مدرک پرداخت برای درخواست بازپرداخت پول استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا