آرتا رسانه

وایت پیپر چیست

وايت پيپر چیست؟

وايت پيپر (white paper) اصطلاحی است که افراد دارای تفکر تجاری در مقطعی از حرفه خود با آن مواجه می شوند. چه جدی باشد و چه مبتنی بر الگوهای رفتاری، وایت پیپر به یک عنصر اصلی در صنعت کریپتو تبدیل شده است.

حتی سرمایه‌گذاران خرد نیز عادت کرده‌اند قبل از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های رمزنگاری، white paper ها را بررسی کنند. امروزه برای بسیاری از پروژه های رمزنگاری، وايت پيپر از نظر بسیاری مهم ترین بخش راه اندازی است. وايت پيپر تنها نیاز واقعی است، حتی قبل از راه اندازی یک وب سایت.

اما وايت پيپرچیست؟ این مقاله قبل از پرداختن به نحوه نوشتن وايت پيپر به این سوال پاسخ می دهد. پیشنهاد می کنیم اگر معلاقه مند به حوزه بلاکچین هستید، آموزش بلاکچین را از دسوت ندهید.

یک تعریف كوتاه درباره وايت پيپر

وايت پيپرها حدود 100 سال است که وجود دارند و زاییده افکار دولت بریتانیا هستند. این اوراق به مردم در مورد تصمیمات کلیدی اتخاذ شده توسط برخی سازمان های دولتی اطلاع رسانی می کرد.

امروزه وایت پیپر یک ابزار بازاریابی است که برای متقاعد کردن و تأثیرگذاری بر تصمیم گیرندگان استفاده می شود. پس چرا به آن وايت پيپر می گویند؟ در واقع یک نامگذاری دولت بریتانیا است. رنگ “سفید” نشان می دهد که سند برای دسترسی عمومی در دسترس است.

از آن زمان، این مقاله به طور سنتی علمی در حوزه عمومی منتشر شد. هنگامی که مقاله وارد مرحله استفاده تجاری شد، هدف آن خواندن توسط هر مشتری بالقوه بود.

این مقالات نه ارائه های پر زرق و برق هستند و نه بسیار پرفروش هستند. در عوض، وايت پيپر به عنوان یک سند “جدی” شبیه به یک مقاله علمی ارائه می شود. پس هدف از وايت پيپر چیست؟ هدف اصلی مقاله آموزش بود. امروزه، این مقالات به مردم در مورد محصولات و خدمات پروژه آموزش می دهند.

از آنجایی که وايت پيپرها معمولاً در وب سایت ها منتشر می شوند،  نوعی بازاریابی درونگرا در نظر گرفته می شوند. در بازاریابی کسب و کار به کسب و کار (B2B) از وايت پيپرها برای اهداف مختلفی استفاده می شود. کسب و کارها از وايت پيپرها برای دستیابی به چندین هدف، مانند ارتقای رهبری فکری و افزایش فهرست ایمیل استفاده می کنند. وايت پيپرها همچنین برای ایجاد مشروعیت برند و تبدیل مشتریان احتمالی استفاده می شود.

این اسناد هنوز توسط مقامات دولتی تهیه می شود. با این حال، وايت پيپر از طیف گسترده ای از موارد استفاده در سراسر حوزه های عمومی و خصوصی برخوردار است.

پیشنهاد مطالعه: نکات نوشتن وایت پیپر یک بازی تحت بلاکچین

نکات قبل از نوشتن وايت پيپر 

بسیاری از مردم به دنبال یک قالب وايت پيپر هستند، اما الگوهای ثابتی برای نوشتن وایت پیپرها وجود ندارند. به طور کلی الگوها بیشتر به عنوان دستورالعمل عمل می کنند. تا زمانی که یک نویسنده ساختار یک وايت پيپر و نحوه کار همه بخش ها با هم را درک کند، مقاله باید به مخاطبان هدف، پروژه مورد نظر را بفروشد.

مقاله لازم نیست طولانی باشد، اما نباید مانند یک پست وبلاگ نوشته شود. پست های وبلاگ معمولا کوتاه تر هستند. با این حال، حتی طولانی‌ترها نیز ممکن است اهدافی متفاوت با اهداف یک وايت پيپر داشته باشند. برای مثال، اهداف وايت پيپر شامل پرورش مخاطب یا هدایت ثبت‌نام‌های فعال به یک وبینار است.

این اقدامات هیچ هزینه ای برای مخاطب ندارد، بنابراین هدف از نوشتن و در نتیجه نوع نگارش تفاوت قابل توجهی دارد. در مقابل، مخاطبان رمزنگاری که مقاله می خوانند باید متقاعد شوند که یکی از بسیاری از ارزهای دیجیتال را برای حمایت از پروژه بخرند.

قبل از نوشتن یک کلمه یا حتی قبل از انجام تحقیق، نویسنده باید مخاطب هدف را شناسایی کند. به این ترتیب، نویسنده می تواند به سرعت زبانی را که باید در مقاله استفاده کند و همچنین روان مخاطب خود را مشخص کند. این رویکرد همچنین باید در جهت تحقیق کمک کند.

تحقیق، سنگ بنای یک وايت پيپر بزرگ است. این تحقیق شامل بررسی تیم پروژه، جنبه های فنی محصول یا خدماتی است که قرار است ارائه شود و اینکه چرا بهترین راه حل برای یک مشکل قدیمی است.

و از آنجایی که تمرکز خوانندگان بر روی وايت پيپرها رمزنگاری است، هنگام نوشتن در مورد جنبه های فنی، جایی برای خطا وجود ندارد.

نکات نوشتن وايت پيپر

وايت پيپر باید شامل چه مواردی باشد؟

به گفته مایکل استلزنر، نویسنده «Writing White papers»، وايت پيپر باید با مشکل یا چالشی شروع شود که خواننده با آن مواجه است. انجام این کار ساده ترین راه برای جلب توجه مخاطب و ضربه زدن به نقاط دردناک آنها است.

پس از مطالعه بیشتر، هدف این است که آمار، نمودارها و حقایق را ارائه دهند تا نکات اصلی مقاله را به دست آورند. در نهایت، مقاله راه حل را ارائه می دهد، که خدمات یا محصول ارائه شده توسط تیم پروژه است. اگر نویسنده اثری با کیفیت تولید کرده باشد، آنگاه راه حل به خوبی با مشکل مرتبط است.

هنگامی که راه حل به طور قانع کننده ارائه شد، گام بعدی نمایش تیم است. این بخش باید خواننده را – بدون توسل به زبان فروشندگی – متقاعد کند که تیم قادر است به وعده‌های پروژه (یعنی راه‌حل) عمل کند.

بخش تیم ممکن است شامل عکس‌های واقعی، بیوگرافی کوتاه و پیوندهای پروفایل‌های لینکدین و توییتر باشد. گاهی اوقات، تیم NFT ها را به عنوان عکس نمایه خود قرار می دهد، اگرچه این ممکن است بهترین روش برای جلب اعتماد نباشد. این سیگنال‌های اعتماد خواننده را به کاوش بیشتر دعوت می‌کند و در عین حال به آنها نشان می‌دهد که تیم چیزی برای پنهان کردن ندارد.

پیشنهاد مطالعه: درآمد از nft بدون سرمایه

علاوه بر موارد فوق، مقاله ممکن است اطلاعاتی در مورد انتشار توکن و ملاحظات بازار ارائه دهد. این باید شامل جزئیات مربوط به توکن‌های رمزنگاری، مانند ارزش آنها، تعداد توکن‌هایی باشد که در گردش هستند و پلتفرمی که قرار است روی آن منتشر شوند.

عنصر مهم دیگری که باید در آن گنجانده شود این است که چگونه برنامه ریزی می کنید که به سرمایه گذاران اجازه دهید تا توکن ها و اطلاعات خود را در مورد اینکه اگر روش جمع آوری سرمایه شما (مانند عرضه اولیه سکه یا ICO) از اهداف مالی خود کوتاهی کند (فرایند بازپرداخت سرمایه گذار) چه اتفاقی می افتد، رخ خواهد داد. شرایط و ضوابط، یا پیوندی به وب سایت شما که در آن ممکن است آنها را کشف کنند، نیز باید در این قسمت گنجانده شود.

در نهایت، مقاله ممکن است با یک نقشه راه به پایان برسد. نقشه راه معمولاً به اهداف فصلی تقسیم می شود. این اهداف به خوانندگان کمک می‌کند تا آنچه را که قبلاً در مقاله خوانده‌اند، به‌ویژه مشکلاتی که به آنها پرداخته می‌شود، با راه‌حل‌هایی که پروژه ارائه می‌کند، به هم پیوند دهند.

با شکستن نقشه راه به این روش، مقاله به مخاطبان هدف کمک می کند تا پروژه را به شکل ملموس تری مفهوم سازی کنند. هنگامی که پروژه راه اندازی شد، خوانندگان و سرمایه گذاران به طور یکسان می توانند از نقشه راه برای ردیابی اینکه آیا تیم به اهداف اعلام شده خود می رسد یا خیر استفاده کنند.

از سوی دیگر، نقشه راه به مسئول نگه داشتن تیم کمک می کند. آیا آنها به اهداف اعلام شده خود می رسند؟ از آنجایی که تیم می‌داند که مخاطب در حال تماشای آن است، از دست دادن یک هدف می‌تواند به اعتبار پروژه آسیب برساند.

قالب بندی و طراحی وايت پيپر

پس از تکمیل وايت پيپر، قالب بندی باید در اولویت قرار گیرد. خوانایی در بسیاری از این مقالات نادیده گرفته شده است و آنها را ناخوانا می کند.

از آنجایی که پذیرش جریان اصلی رمزنگاری در حال انجام است، مهم است که افراد مبتدی را در بین مخاطبان در نظر بگیرید. افرادی که تازه وارد رمزنگاری شده اند، بسیاری از اصطلاحات را که در واژگان رمزارز در همه جا وجود دارد، نمی دانند. همیشه بهترین کار این است که هنگام نوشتن برای آنها تصور نکنید که مخاطبان هدف شما اصطلاحات و مفاهیم رمزنگاری را درک می کنند.

یکی دیگر از ملاحظات قالب بندی فضای سفید است. خواندن برخی از وايت پيپرها سخت است زیرا کمبود فضای خالی خواننده را تحت تأثیر قرار می دهد. 

نویسندگان باید تأیید کنند که از هر طرف به اندازه کافی فضا وجود دارد. توجه ویژه به فاصله بین پاراگراف ها و سایر عناصر بسیار مهم است. عناصر دیگر ممکن است شامل نمودارها، تصاویر و سایر دارایی های بصری باشد که به هدایت نکات اصلی کمک می کند.

با دادن فضای خالی کافی به خواننده، مقاله به آنها کمک می‌کند تا “نفس بکشند” در حالی که مکث می‌کنند و قبل از رفتن به بخش بعدی استراحت می‌کنند. ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما این وقفه ها به خوانندگان اجازه می دهد تا اطلاعات را هضم کنند و تا آخر به خواندن ادامه دهند.

تصمیمات طراحی نیز نباید به اختيار تیم واگذار شود. یک مقاله استثنایی و خوب می‌تواند یک پروژه را به‌طور مستقل بفروشد، البته تا زمانی که توکنومیک درست باشد. با این حال، حتی اگر صاحبان آن از طراحی آن غافل نشوند، حتی چنین کاغذی به خوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحان گرافیک می توانند در مورد مسائل قالب بندی که در بالا ذکر شد کمک کنند. با این حال، جایی که طراحان اثر خود را به جای می گذارند، اطمینان از همسویی تمام عناصر طراحی بصری با پیام ها و هویت برند است. انجام این کار تجربه مشتری روان را برای مخاطب هدف تضمین می کند.

در مقابل، انتخاب نادیده گرفتن طرح می تواند منجر به تجربه ای دلخراش شود. حتی ممکن است خوانندگان در یادآوری اینکه کدام تجارت یا برند مقاله را منتشر کرده است مشکل داشته باشند.

تجربه روان مشتری به این دلیل است که تصمیمات طراحی باید به یک طراح ماهر سپرده شود. چنین طراح هویت پروژه، مخاطبان هدف و اهداف کلیدی آن را درک می کند. علاوه بر این، طراح می تواند با نویسنده همکاری کند تا بررسی کند که همه عناصر مرتبط و معنادار هستند.

زمانی که محتوا و عناصر بصری مکمل یکدیگر باشند، کیفیت خود را افزایش می دهند و در نتیجه یک تجربه جامع را تضمین می کنند.

دو نمونه وايت پيپر معروف برای الهام گرفتن

این بخش به دو نمونه از پر استنادترین نمونه های وايت پيپر در رمزنگاری می پردازد: وايت پيپر بیت کوین و وايت پيپر اتریوم.

وايت پيپربیت کوین به معنای سنتی «وايت پيپر» نیست و این یک نام اشتباه است. آنچه نویسنده ناشناس ساتوشی ناکاموتو نوشت یک مقاله دانشگاهی است.

در اينجا مي توانيد وايت پيپربیت کوین را مطالعه کنيد.

در مقابل، وايت پيپر اتریوم بیشتر یک وايت پيپر است. مقاله اتریوم از قالب مطالعه سنتی منحرف شده است. بیشتر شبیه یک سند زنده است که در طول زمان با ضمیمه ها ویرایش و بهبود یافته است.

به همین دلیل است که مقاله اتریوم از یک وايت پيپربه یک کتابچه راهنمای کاربر مرجع یا مستندات فنی تبدیل شده است.

وايت پيپر اتریوم را مطالعه و دانلود كنيد.

چگونه بدون نوشتن یک وايت پيپر تهیه کنیم؟

اگر یک صاحب کسب و کار زمان یا مهارت های لازم برای نوشتن وايت پيپر را نداشته باشد، همیشه می تواند یک نویسنده استخدام کند. بسیاری از نویسندگان تجاری در نوشتن وايت پيپر تخصص دارند. هیچ کمبودی برای نویسندگان وايت پيپر عالی برای استخدام وجود ندارد.

همچنین برای کسانی که در صنعت کریپتو کار می کنند، توجه بیشتری دارد. برخی از مهندسان و کدنویسان مشکل دارند که برای مخاطبان خود به روشی مرتبط بنویسند.

هزینه نویسندگان وايت پيپر ممکن است بسیار بیشتر از فریلنسرهایی باشد که در پلتفرم هایی مانند Fiverr و Upwork یافت می شوند. با این حال، سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری ضروری و محتاطانه است. یک مقاله عالی کار یک تیم پروژه را بسیار آسان می کند.

یک پروژه ممکن است با یک پیشنهاد سهام اولیه (ISO) یا حتی یک رویکرد سنتی دوستدار مالی مانند عرضه اولیه عمومی (IPO) یا سرمایه گذاری خطرپذیر انتخاب کند. مهم نیست. یک وايت پيپر به هر پروژه جدی کمک می کند.

جمع بندي

این مقاله درباره چگونگی نوشتن و فرمت دادن یک “وایت پیپر” در صنعت کریپتو و بلاکچین است. وایت پیپر یک ابزار بازاریابی است که برای قانع کردن مصرف کنندگان و تصمیم گیرندگان استفاده می شود. این مقاله توضیح می دهد که در ابتدا باید با مشخص کردن مخاطب هدف آغاز شود و سپس نویسنده باید به تحقیقات مربوطه بپردازد و نحوه حل یک مشکل را بیان کند. همچنین فرمت دادن و طراحی مناسب برای وایت پیپر مهم است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا