آرتا رسانه

همه آنچه که درباره htaceess و ریدایرکت ارور 404 سایت وردپرس باید بدانید

آموزش استفاده از htaccess و ریدایرکت ارور 404 موضوع اصلی این جلسه است. که هر فردی که صاحب یک سایت است حداقل یکبار با آن برخورد کرده یا خواهد کرد. برای درک و همچنین یادگیری و استفاده از فایلhtaceess و ریدایرکت ارور 404 مقاله زیر را با دقت بخوانید. رفع خطای 404 در سایت یکی از موضوعات بسیار مهم در مبحث سئو سایت می باشد.

عناوینی که این جلسه به آموزش آن ها خواهیم پرداخت :

 • معرفی خطاهای که در سایت ممکن است پیش بیاید :
 1. خطای 404
 2. خطای 403
 3. خطای 401
 4. خطای 500
 • بررسی تفصیلی خطای 404
 • روش های بهینه کردن خطای 404
 • کش سایت چیست؟
 • کش سایت چه ارتباطی به سئو دارد؟
 • فایل htaccass. چیست؟ چه کاربردی دارد؟
 • فایل gzip  و کاربرد آن در سئو

خطای سایت چیست؟

گاهی ممکن است سایت به اشکالاتی برخورد کند، که می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. ممکن است نتواند یک صفحه را نشان دهد، نتواند با سرور ارتباط برقرار کند، یا صفحه بنا به دلایلی حذف شده باشد. در این مواقع سایت برای راهنمایی کاربر هر کدام از خطاها که به دلیلی رخ می دهد را با کد های شناخته شده ای به کاربر نشان می دهد. چند نوع خطا ممکن است در سایت پیش بیاید. موارد زیر شامل انواع خطای سایت و توضیحات آن می باشد :

 • خطای 404: این صفحه در حال حاضر موجود نیست
 • خطای 403 : به معنی ورود به این صفحه ممنوع است.
 • خطای 401: عدم دسترسی مجاز به صفحه
 • خطای 500 : خطای مربوط به سرور می باشد.

مهمترین خطا 404 است که کاربران با آن زیاد برخورد می کنند و به همین دلیل این صفحات حتماً باید بهینه سازی شوند.

چگونه خطای سایت را شناسایی کنیم؟

بهترین روش برای شناسایی خطا در سایتمان نصب ابزار Webmaster Tools است. با ورود به این ابزار می توانیم صفحاتی که مشکل دارند را شناسایی کنیم و برای اصلاح و بهینه سازی آن ها اقدام کنیم. یکی از مهمترین خطا ها، ارور 404 است. زمانی که ما صفحه ای را حذف می کنیم یا بنا به دلایلی این صفحه از دسترس خارج می شود به جای آن کاربر صفحه ی 404 را مشاهده خواهد کرد.

برای درک اهمیت ارور 404 باید خودمان را جای گوگل بگذاریم. اگر ما گوگل باشیم به کاربران می گوییم  این صفحه وجود دارد. زمانی که کاربر روی آن صفحه کلیک کند و ببیند که نیست، چه حس بدی خواهیم داشت و همین حس برای مخاطب نیز هست. خطای 404 دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد که از حوصله این بحث خارج است و در آموزش سئو مفصل به آن پرداخته ایم.

چگونه ارور 404 سایت را رفع و بهینه سازی کنیم؟

ما می توانیم با بهینه سازی  صفحات 404 به کاربر کمک کنیم که چیزی را که پیدا نکرده، پیدا کند. تقریبا در تمام سایت ها شرایطی پیش می آید که بخواهیم یک صفحه را پاک یا حذف کنیم. که باعث ایجاد خطای 404 می شود. به همین دلیل بهتر است که 404 اختصاصی خودمان را داشته باشیم. ولی چون اصولا صفحه های 404 بر نمی گردند ما آن را با ریدایرکت 301 به جایی که می خواهیم، هدایت میکنیم و این یکی از روش های بهینه سازی ارور 404 است. با استفاده از فایل htaccess هم می توانیم ارور 404 را بهینه کنیم.

گوگل صفحات 404 را به دو شکل می بیند:

 1. لینک هایی که خودمان از سایتمان به این صفحات داده ایم. ( لینک داخلی )
 2. لینک هایی که سایت های دیگر به صفحه ما داده اند. ( لینک خارجی )

لینک های خارجی چندان اهمیتی ندارند. ولی لینک های داخلی خیلی مهم هستند. چون برای گوگل غیر منطقی است که خودمان به صفحه ای لینک دهیم که وجود ندارد. این را خطا و امتیاز منفی به شمار می آورد. برای دیدن صفحه ی 404 هر سایت 404/ آدرس سایت را در گوگل جستجو کنید.

صفحه 404 خوب چگونه است؟

 1. باید برای سایت خودمان اختصاصی باشد.
 2. جذاب باشد.
 3. داخل ساختار خود سایت طراحی شده باشد.
 4. به بیننده یک پیشنهاد بدهد (Call to action)

ریدایرکت 301 چیست؟

روشی است که از آن برای هدایت یک لینک شکسته یا صفحه ایی با خطای 404 به یک صفحه ی فعال استفاده می شود. مثلا اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی باشیم و بخواهیم صفحه X را از سایت خود برداریم، اما می دانیم که صفحه  X شامل کلمات کلیدی است که در رتبه بندی ما در گوگل تاثیر مثبت دارد و رتبه خوبی از نظر سئو سایت دارد، می توانیم صفحه ی X را از طریق ریدایرکت به صفحه ی دیگری که مورد توجه گوگل است یا صفحه ی اصلی ریدایرکت کنیم و صفحه X را حذف کنیم. بدین شکل هم رتبه ما حفظ شده و هم صفحه مورد نظر حذف می شود.

چطور ریدایرکت 301 را ایجاد کنیم؟

برای ساخت ریدایرکت 301 یک Generator وجود دارد. کل کاری که ما باید انجام دهیم این است که وارد صفحه ی  https://www.htaccessredirect.net شده در قسمت مشخص شده آدرس صفحه قبلی و بعدی را وارد می کنیم و Genert Code را کلیک می کنیم. کدی که به ما می دهد را کپی کرده و در فایل htaccess. وارد می کنیم.

فایل htaccess چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

فایل htaccess  روی سرور قرار دارد و در قسمت سی پنل می توان به آن دسترسی داشت. htaccess نام این فایل نیست و فقط پسوند آن است. ولی در کل این فایل را با نام htaccess  می شناسند. این فایل برای تنظیمات سایت در خیلی از موارد کاربرد دارد. از جمله :

 • برای اصلاح صفحات 404
 • ریدایرکت 301
 • در مورد فعال کردن فایل gzip
 • برقراری امنیت سایت
 • ایجاد کش سایت

گذشته از محاسن این فایل باید در نظر داشته باشیم که htaccess بسیار حساس می باشد و ممکن است گاهی کوچکترین دستکاری در کدهای آن کل سایت را خراب کند یا حتی نشان ندهد. به این منظور پیشنهاد می کنیم قبل از اعمال هر گونه تغییر درآن، یک Back Up از آن تهیه و در جای مطمئنی نگهداری کنید. تا در صورت بروز خطا یا مواجهه با مشکل بتوانید از آن استفاده کنید.

آموزش ساخت صفحه 404 اختصاصی:

در بالا توضیحاتی راجع به صفحه 404 و اهمیت آن در سایت دادیم. حالا باید یاد بگیریم چطور برای سایت وردپرس خود یک صفحه 404 اختصاصی و جذاب ایجاد کنیم.

 1. وارد پنل مدیریت در سایت می شویم.
 2. در قسمت پیشخوان روی گزینه ی نمایش و بعد ویرایشگر پوسته کلیک می کنیم.
 3. در صفحه باز شده در قسمت پرونده های پوسته، پوشه PhP.404 را می بینیم. همه ی اطلاعات پوشه را خالی می کنیم. (در بعضی قالب ها این پوشه وجود ندارد. برای رفع ای مشکل وارد CPanel می شویم و به ترتیب در این مسیر پیش می رویم: File Manager, Public html, WP Content, Themes حالا در قسمت Themes یک پوشه ی خالی با نام PhP.404 می سازیم)
 4. در پوشه خالی یک عبارت را وارد می کنیم مثل HELLO WORLD. این کار برای چک کردن است. حالا باید صفحه ی ایجاد شده را چک کنیم. 404/ آدرس سایت را جستجو می کنیم و برای سایتمان کلمه HELLO WORLD را می بینیم.
 5. حالا به آدرس 404 error html template رفته و یک قالب برای سایتمان انتخاب و آن را دانلود می کنیم.
 6.  فایل های این قالب ها را در html سایت وارد کرده و آن را ذخیره می کنیم.
 7. در این مرحله ما یک صفحه ی اختصاصی 404 برای وب سایت خود داریم.

کش سایت چیست؟ و چه تاثیری در سئو دارد؟

ما واژه کش را بیشتر مواقع درباره گوشی، لپ تاپ و کامپیوتر شنیده ایم. می دانیم که کش همان حافظه کوتاه مدت است که اطلاعات در آن به صورت موقت نگهداری می شود.

اما کش سایت چیست؟ کش سایت هم درست مثل کش گوشی یا لپ تاپ و غیره است. مثلا وقتی فردی مطلبی را در سایت ما جستجو می کند آن مطلب همراه با عکس و ویدئو و سایر اطلاعات آن لود می شود، این اطلاعات که لود شده در کش سایت می ماند و اگر نفر بعدی نیز همان مطلب را جستجو کند، سایت آن را از اطلاعات کش می آورد و دیگر نیازی نیست که به سرور Request بفرستد و اطلاعات را دوباره از سرور بگیرد. این کار باعث افزایش سرعت سایت می شود. افزایش سرعت سایت و کاهش Request باعث بهبود سئو سایت شما می شود.

آیا کش تاثیری در بروز رسانی سایت دارد؟

اگر برای کش سایت از افزونه ها استفاده کنیم ممکن است گاهی اشکالاتی در بروز رسانی سایت دیده شود. اما اگر کش را در سایت به صورت Manual فعال کنیم چنین مشکلی را نخواهیم داشت.

آموزش فعال سازی کش سایت وردپرس

کش کردن سایت از طریق فایل htaccess انجام می شود. در اینجا مراحل را با هم پله به پله پیش می رویم.

 1. وارد CPanel سایت شوید
 2. File Manager
 3. Public HTML
 4. .htaccess
 5.  بر روی فایل htaccess  کلیک راست کرده و گزینه edit را بزنید

حالا کد زیر را در فایل htaccess  جاگذاری کنید.

# START Expires
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/gif “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/gif “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/png “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/jpg “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/jpeg “access plus 2 hours”
ExpiresByType image/ico “access plus 2 hours”
ExpiresByType text/css “access plus 2 hours”
ExpiresByType text/javascript “access plus 2 hours”
</IfModule>
# END Expires

ولی شما می توانید با توجه به نیاز خود و کاربران سایتان زمان ها را تغییر دهید. مثل 1 ماه را 1 هفته کنید یا 1 سال کنید. این زمان ها برای سایت های مختلف متفاوت است.

اگر تاکنون وب سایت وردپرس خود را راه اندازی نکرده اید یا نگران پشتیبانی سایت های وردپرسی خود هستید پیشنهاد میکنیم پکیج خرید سایت ارزان را ملاحظه بفرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا