آرتا رسانه

اوراکل ها در بلاکچین

اوراکل در بلاکچین چه معنایی دارد؟ چقدر با اوراکل آشنا هستید. اگر بخواهیم به صورت کلی مفهومی از اوراکل را بیان کنیم باید بگوییم که اوراکل‌ها خدمات واسطه‌ای هستند، یعنی اطلاعات را از دنیای واقعی دریافت می‌کنند و به بلاکچین و قراردادهای هوشمند انتقال می‌دهند. دلیل وجود این واسطه به این خاطر است که بلاکچین و قراردادهای هوشمند چون شبکه بسته‌ای هستند به اطلاعات دنیای خارج از خود دسترسی ندارند. این عدم دسترسی سبب می‌شود برخی از قراردادهای هوشمند که نیاز به اطلاعات دنیای واقعی دارند به درستی کار نکنند چرا که علاوه بر برنامه‌ای که نوشته شده باید اطلاعاتی از دنیای خارج از شبکه به آن داده شود تا بتواند اجرا شود. اینجاست که باید یه پلی بین دنیای بسته بلاکچین و قراردادهای هوشمند و دنیای خارج ایجاد شود که تا این مشکل را رفع کند. اوراکل در اینجا نقش همان پل را دارد. در این مقاله قصد داریم تا اوراکل‌ها در بلاکچین را بررسی کنیم لطفا با ما همراه باشید.

اگر شما برنامه نویسی بلاکچین کار کرده باشید مطمئنا خواندن ایم مقاله به شما توصیه میشود

اوراکل‌ها در بلاکچین

همانطور که گفتیم اوراکل یک واسط بین دنیای درون بلاکچین و دنیای بیرون از آن است چرا که بلاکچین و قرارداهای هوشمند که در بستر بلاکچین فعال هستند به دنیای خارج از خود شبکه دسترسی ندارند، از طرفی به اطلاعات دنیای واقعی برای ادامه دادن به فرآیندهای خود نیاز دارند. فرض کنید دو نفر بر سر نتیجه یک بازی با هم شرط می‌بندند و یک قرارداد هوشمند در این بین ایجاد می‌کنند و مبلغ مورد نظر را در قرارداد هوشمند ذخیره می‌کنند تا بعد از اعلام نتیجه هر که برنده شد قرارداد هوشمند به طور خودکار با سنجیدن شرایط مبلغ تعیین شده را به حساب فرد برنده واریز کند. ولی مسئله‌ای که وجود دارد این است که قرارداد هوشمند باید برای بررسی شرایط تعیین شده به دنیای واقعی دسترسی پیدا کند ولی به علت بسته بودن شبکه بلاکچین ممکن نیست پس باید یک پلی بین قرارداد هوشمند و دنیای بیرون زده شود. این پل همان اوراکل است که با دریافت و سنجیدن اطلاعات از دنیای واقعی آن را به قرارداد هوشمند منتقل می‌کند و قرارداد هوشمند نیز با بررسی اطلاعات هر کدام از طرفین شرط‌بندی که نظر درستی داده باشد را برنده در نظر گرفته و مبلغ را به حساب او واریز می‌کند. از آنجایی که قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم ایجاد می‌شوند بسیاری از برنامه‌های اتریوم از اوراکل استفاده می‌کنند. خالی از لطف نیست که بدانید اوراکل‌ها نه تنها اطلاعات دنیای بیرون را به بلاکچین و قراردادهای هوشمند انتقال می‌دهند بلکه قادر هستند آن‌ها را دوباره به دنیای بیرونی و منابع خارجی برگردانند.

انواع اوراکل کدامند؟

اوراکل‌ها در بلاکچین با توجه به عملکردی که دارند انواع مختلفی دارند. بسته به اینکه اوراکل اطلاعات را از چه منبعی می‌گیرد یعنی نرم‌افزاری است یا سخت‌افزاری، غیرمتمرکز است یا متمرکز و داده‌ها ورودی هستند یا خروجی، اوراکل‌ها را دسته‌بندی می‌کنند. در ادامه سعی می‌کنیم در خصوص اوراکل‌ها توضیحاتی را خدمتتان ارائه کنیم تا درک بهتری از اوراکل‌ها پیدا کنید.

  • اوراکل نرم‌افزاری

این اوراکل‌ها با منابع اطلاعاتی آنلاین همچون پایگاه‌های اطلاعاتی آنلاین‌ سرورها، وب‌سایت‌ها و منابع دیگر در اینترنت ارتباط برقرار می‌کنند و این اطلاعات را در اختیار بلاکچین قرار می‌دهند.

  • اوراکل سخت‌افزاری

اوراکل سخت‌افزاری اطلاعات را از منابع فیزیکی دریافت می‌کند و رویدادهای دنیای واقعی را به مقادیر دیجیتالی تبدیل می‌کند تا قابل درک برای قراردهای هوشمند شود. این اطلاعات اوصولا از دستگاه‌هایی که برای خواندن اطلاعات استفاده می‌شوند مانند سنسورهای الکترونیکی  دریافت می‌شود و سپس به مقادیر قابل درک برای قراردادهای هوشمند تبدیل شده و به این شبکه انتقال داده می‌شود.

  • اوراکل ورودی

اوراکل ورودی همانطور که از نامش پیداست اطلاعات را از دنیای واقعی دریافت می‌کند و آن را به قرارداهای هوشمند وارد می‌کند.

  • اوراکل خروجی

اوراکل خروجی برعکس اوراکل ورودی اطلاعات را از قرارداد هوشمند به دنیای واقعی منتقل می‌کند.

  • اوراکل متمرکز

اوراکل متمرکز توسط یک نهاد کنترل می‌شوند و همین مسئله می‌تواند درستی اطلاعات را زیر سوال ببرد و عملا بلاکچین را در این حالت نمی‌توان به صورت عمومی آن در نظر گرفت و درستی نتیجه قراردهای هوشمند در این حالت خیلی قابل اعتماد نیست چرا که اطلاعات دریافتی از اوراکل در حال کنترل یک واحد است. قراردادهایی که اطلاعات خود را از اوراکل متمرکز دریافت می‌کند در برابر حملات نیز آسیب‌پذیری بالایی دارند.

  • اوراکل غیرمتمرکز

اوراکل غیرمتمرکز شرایط مطلوب‌تری را فراهم می‌کند یعنی اعتماد به آن بسیار بالاتر است چرا که از یک منبع استفاده نمی‌کند. در واقع در این حالت قرارداد هوشمند از چندین اوراکل استفاده می‌کند و صحت سنجی انجام می‌شود اگر خروجی قراداد هوشمند برای همه اوراکل‌ها یکسان باشد نتیجه قابل اعتمادتر خواهد بود.

  • اوراکل‌های اختصاصی برای یک قرارداد خاص

این اوراکل‌ها برای استفاده در یک قرارداد هوشمند بخصوص طراحی می‌شوند. این اوراکل‌ها زمان‌بر و هزینه نگهداری زیادی دارند ولی در عوض انعطاف زیادی دارند و طبق نیازهای قرارداد ایجاد می‌شوند.

 

 

  • اوراکل انسانی

اوراکل انسانی شامل افرادی می‌شود که در یک زمینه خاص تخصص و اطلاعات کافی دارد و می‌توانند اطلاعات را از منابع مختلف بدست آورده و صحت سنجی کنند و برای قرارداد هوشمند قابل فهم کنند. هویت اوراکل‌های انسانی می‌تواند به صورت رمزنگاری تایید شود و به همین دلیل امکان کلاهبرداری و جعل هویت کم است.

مشکل اصلی اوراکل‌ها چیست؟  

اوراکل‌ها هر چند سبب می‌شوند گستره کاربرد و استفاده قراردادهای هوشمند فراتر رود ولی ایرادی که دارند این است که اگر هر مشکلی در اوارکل پیش بیاید چون مستقیما با قرارداد هوشمند در ارتباط است، قرارداد هوشمند نیز دچار مشکل خواهد شد. مشکل دیگر این است که اگر شخص یا ارگانی به اوراکل دسترسی پیدا کند می‌تواند آن را تغییر دهد. البته اوراکل امنیت بلاکچین عمومی را نمی‌تواند دچار مشکل کند ولی برای قرارداد هوشمند امکان به وجود آمدن مشکل امنیتی امکان‌پذیر است.

سخن پایانی

مبحث اوراکل‌ها در بلاکچین علی رقم ایراداتی که دارد می‌تواند گستره فعالیت قراردادهای هوشمند را فراتر ببرد. بدون تصور اوراکل در بلاکچین و قراردادهای هوشمند تنها به اطلاعات داخل شبکه دسترسی دارند و امکان استفاده برای فعالیت‌هایی که نیاز به اطلاعات دنیای واقعی دارند غیرممکن است. اوراکل‌ها انواع مختلفی دارند که نوع غیرمتمرکز آن با بلاکچین عمومی اشتراکات بیشتری دارد و قرارداد هوشمند وابسته به آن نتیجه قابل اعتمادتری را ارائه می‌کند. در این مقاله سعی کردیم در خصوص اوراکل در بلاکچین اطلاعاتی را خدمتتان ارائه کنیم. امیدواریم سودمند واقع شود.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا