آرتا رسانه

آموزش ورود به متاورس با برنامه‌نویسی بلاکچین

متاورس چیست؟ آیا چیزی درباره متاورس میدانید؟ برنامه‌نویسی بلاکچین و متاورس چطور؟ متاورس  ترکیبی از دو واژه meta و verse  است. متا یک واژه یونانی است و به معنای فراتر یا ماورا می‌باشد و verse نیز از universe  گرفته شده و به معنای جهان است. پس متاورس یعنی فراتر از جهان یا دنیای ماورا که فراتر از دنیای واقعی است. برخی معتقدند متاورس آینده اینترنت است و تغییرات زیادی را در آینده بر زندگی انسان خواهد داشت. متاورس یک دنیای مجازی است که کاربران آن می‌توانند شخصیت خود را درآن بسازند و زندگی و کارهای روزمره خود را در آنجا داشته باشند یعنی هر کاری در دنیای واقعی انجام می‌دهند در این دنیای مجازی نیز انجام دهند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور ممکن است، اگر به مبحث متاورس علاقمند هستید در این مقاله با ما همراه باشید تا ابهامات ذهنیتان تا حدودی برطرف شود.

متاورس چیست؟|چگونه باید وارد دنیای متاورس شویم؟

متاورس یک دنیای مجازی است که هر شخصی که وارد آن می‌شود شخصیت خود را در این دنیای مجازی ایجاد می‌کند و همانطور که گفتیم مثل دنیای واقعی در آن زندگی می‌کند. مثلا در این دنیای مجازی فرد برای خود خانه درست می‌کند، وسیله نقلیه تهیه می‌کند، تفریح می‌کند، مواد غذایی برای خود تهیه می‌کند، خرید و فروش می‌کند. دارایی های خود را حفظ می‌کند شاید بگویید چگونه؟ خب در این دنیای مجازی اشخاص با استفاده از ارز دیجیتال و NFTها مالکیت اشیاء خود را حفظ می‌کنند و با استفاده از این ارزهای دیجیتال کسب درآمد نیز می‌کنند. حال باید دید چگونه می‌توان وارد متاورس شد؟ با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی (Virtual Reality) یاVR  کاربر می‌تواند خود را در یک دنیای شبیه‌سازی شده قرار دهد. یکی از ابزارهایی که واسط بین دنیای مجازی و واقعی هست و این دو را به هم پیوند می‌دهد هدست واقعیت مجازی است که از چند لنز، تلفن همراه و هدفون تشکیل شده است البته برخی از هدست‌ها به کامپیوتر وصل می‌شود و نیازی به تلفن همراه نیز نمی‌باشد. 

ویژگی‌های متاورس چیست؟

  • حضور

در متاورس کاربران احساس می‌کنند که در یک فضای واقعی قرار دارند و تعاملاتشان با سایر کاربران بسیار جدی و بر حسب نیاز است. همین که کاربر عینک واقعیت مجازی را روی چشم بگذارد این احساس را دارد که در دنیای واقعی قدم گذاشته است.

  • تعامل‌پذیری

همانطور که گفتیم متاورس نسل آینده اینترنت است. در همین فضای مجازی نیز تعاملات اشخاص با هم وجود دارد ولی در متاورس بسیار جدی‌تر و حقیقی‌تر است. یعنی شما می‌توانید دورهمی خود را با دوستان یا خانواده در متاورس برگزار کنید.

  • استاندارد سازی

استاندارهایی که در دنیای متاورس تعریف می‌شود سبب می‌شود تا تعامل‌پذیری بین پلتفرم‌ها و سایر سرویس‌‌ها ممکن شود.

متاورس چه کاربردی دارد؟

در حال حاضر برخی از شرکت‌های بزرگ همچون فیسبوک و مایکروسافت به دلیل نگاهی که به آینده اینترنت دارند از متاورس و قابلیت‌های آن استفاده می‌کنند و در حال توسعه آن هستند. صاحب شرکت فیسبوک نام این پلتفرم را به متا تغییر داده و در آن سرمایه‌گذاری بزرگی نیز انجام داده است. همه اینها به خاطر این است که چشم به آینده متاورس دوخته‌اند و شک ندارند که در آینده تعاملات افراد بیشتر در فضای مجازی شکل خواهد گرفت. در ادامه برخی از کاربردهای متاورس را بیان می‌کنیم:

  • توسعه شبکه‌های اجتماعی

در همین اینترنت دو بعدی شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب هستند و کاربران از حضور در آن و تعاملاتشان با سایرین لذت می‌برند و ساعت‌ها وقت خود را صرف آن می‌کنند. متاورس شبکه‌های اجتماعی را توسعه می‌دهد به این صورت که کاربران کاملا احساس حضور در فضای مجازی را تجربه می‌کنند و می‌توانند به صورت حقیقی‌تر با هم تعامل داشته باشند.  

  • کار و تحصیل بهتر

دورکاری و آموزش آنلاین در چند سال اخیر بسیار رایج شده و افراد ناگزیر از فضای مجازی برای ادامه فعالیت و یا آموزش و تحصیل خود بهره می‌برند. ولی کلاس‌های آنلاین تجربه خوبی را به کاربران انتقال نمی‌‌دهند چرا که افراد صرفا در صفحه کامپیوتر خود هم دیگر را تماشا می‌کنند ولی در پلتفرمی که متاورس ایجاد می‌کند کاربران کاملا در یک مکانی مثل سالن احساس حضور دارند و تعاملاتشان بسیار حقیقی‌تر و جذاب‌تر است.

  • تجارت، سرگرمی و شغل

متاورس محیطی را فراهم می‌کند تا در آن تجارت و کسب و کار داشته باشید و بتوانید در آن بازی و تفریح کنید و حتی از آن کسب درآمد کنید.

ارتباط برنامه‌نویسی متاورس و بلاکچین

همانطور که متوجه شدید در متاورس اشخاص برای خود خانه، ماشین و املاکی دارند که باید مالکیتشان مشخص شود و بتوانند اثباتش کنند و همچنین رمزارزها در آن نقش مهمی دارند اینجاست که پای بلاکچین وسط کشیده می‌شود و متاورس برای اثبات مالکیت افراد و حفظ منافع کاربرانش به بلاکچین نیاز دارد. ویژگی‌های بلاکچین می‌تواند متاورس را بسیار قال اعتمادتر کند. مثلا ویژگی غیرمتمرکز بودن سبب می‌شود تا متاورس ایجاد شده با این ویژگی در اختیار کاربران باشد نه شخص یا ارگان خاصی که این مسئله باعث تعاملات منصفانه‌تری می‌شود.

ارتباط برنامه نویسی متاورس و سالیدیتی

زبان برنامه نویسی سالیدتی  یک زبان شی‌گرا است و برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند در بلاکچین بسیار قدرتمند عمل می‌کند. این زبان برنامه‌نویسی از زبان‌های برنامه نویسی پایتون، جاوااسکریپت و C++ تاثیر گرفته است و برای ایجاد و توسعه قراردادهای هوشمند بلاکچین اتریوم کاربرد زیادی دارد. همانطور که می‌دانید قرارداد هوشمند یک کد برنامه نویسی شده است که بر روی بستر بلاکچین فعال می‌شود و بدون نیاز به واسطه‌های همچون بانک، در صورت برقرار بودن شرایط تعریف شده در قرارداد اجرا می‌شود و کسی نمی‌تواند مانع اجرای آن شود. حال اگر کاربران در متاورس قصد معامله و اجرای پروژه داشته باشند باید از قراردادهای هوشمند استفاده کنند. از قراردادهای هوشمند برای ایجاد پلتفرم‌های غیرمتمرکز که متاورس به آن نیاز دارد استفاده می‌کنند. در حال حاضر بلاکچین اتریوم پشتیبانی قوی از قراردادهای هوشمند دارد و برای اینکار از زبان برنامه نویسی سالیدیتی استفاده می‌کند.

سخن پایانی

متاورس یا دنیای مجازی که فراتر از دنیای حقیقی است و از طریق عینک‌های واقعیت مجازی و هدست و اتصال به کامپیوتر می‌توان وارد متاورس شد. در این دنیای مجازی تجربه جدیدی از تعاملات آنلاین را تجربه می‌کنید و دنیای مجازی و حقیقی با هم پیوند می‌خورند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در خصوص متاورس و برنامه نویسی متاورس ارائه کنیم. امیدواریم که سودمند واقع شود.        

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا