آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

کیت توسعه نرم‌افزار SDK پایتون Hyperledger Fabric، یک واسط برنامه‌نویسی است که به توسعه‌دهندگان امکان برقراری ارتباط با پلتفرم بلاکچین Hyperledger Fabric را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون فراهم می‌کند. Hyperledger Fabric یک چارچوب بلاکچین متن‌باز است که توسط بنیاد لینوکس میزبانی می‌شود و برای توسعه راهکارهای بلاکچین در سطح سازمانی طراحی شده است.

در صورت تمایل به آموزش برنامه نویسی بلاکچین، پکیج آموزش برنامه نویسی بلاکچین را ملاحظه نمایید.

SDK پایتون برای Hyperledger Fabric به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌هایی از جمله ایجاد و مدیریت کانال‌های شبکه، استقرار قراردادهای هوشمند (معروف به chaincode)، استعلام و به‌روزرسانی دفترچه راهنما (ledger) و انجام وظایف مدیریتی مختلف را بسازند که با شبکه Hyperledger Fabric ارتباط برقرار کنند.

ویژگی‌ها و قابلیت‌های کلیدی SDK پایتون Hyperledger Fabric

 

تعامل با شبکه

این SDK به توسعه‌دهندگان امکان متصل شدن به شبکه Hyperledger Fabric و تعامل با آن را از طریق ارسال تراکنش‌ها، استعلام دفترچه راهنما و مشترک شدن در رویدادها فراهم می‌کند.

مدیریت زنجیره

با استفاده از این SDK، می‌توان قراردادهای هوشمند را در شبکه Hyperledger Fabric استقرار و مدیریت کرده، وظایف مربوط به زنجیره مانند تغییر وضعیت و جریان کار را انجام داد.

امنیت

Hyperledger Fabric مکانیزم‌های امنیتی پیشرفته‌ای دارد و با استفاده از SDK پایتون، توسعه‌دهندگان می‌توانند از این مکانیزم‌ها برای حفاظت از تراکنش‌ها و داده‌ها در شبکه استفاده کنند.

توسعه آسان

با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون، توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌راحتی و با سرعت بالا برنامه‌های بلاکچین را توسعه دهند و به ویژگی‌ها و قابلیت‌های Hyperledger Fabric دسترسی پیدا کنند.

SDK پایتون Hyperledger Fabric، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به‌راحتی برنامه‌هایی را بسازند که با شبکه Hyperledger Fabric تعامل کنند و از قابلیت‌ها و قدرت این پلتفرم بلاکچین استفاده کنند.

یک نمونه کد پایتون در ارتباط با Hyperledger Fabric Python SDK

python from hfc.fabric import Client # تنظیمات شبکه Hyperledger Fabric network = { 'name': 'my_network', 'peers': [ { 'name': 'peer0', 'url': 'grpc://localhost:7051', 'tls_cacerts': '/path/to/peer0/tls/ca.crt' } ], 'orderers': [ { 'name': 'orderer', 'url': 'grpc://localhost:7050', 'tls_cacerts': '/path/to/orderer/tls/ca.crt' } ], 'channel_name': 'my_channel', 'crypto_material_path': '/path/to/crypto_material' } # ایجاد نمونه از کلاینت Hyperledger Fabric client = Client(net_profile=network) # ارتباط با شبکه channel = client.new_channel('my_channel') # نصب و استقرار قرارداد هوشمند (chaincode) chaincode_path = '/path/to/chaincode' chaincode_version = '1.0' args = ['arg1', 'arg2'] response = channel.chaincode_install( requestor=client.get_user('admin'), peers=['peer0'], cc_path=chaincode_path, cc_name='my_chaincode', cc_version=chaincode_version ) # اجرای تراکنش در شبکه response = channel.chaincode_instantiate( requestor=client.get_user('admin'), peers=['peer0'], cc_name='my_chaincode', cc_version=chaincode_version, args=args ) # استعلام دفترچه راهنما (ledger) query_response = channel.chaincode_query( requestor=client.get_user('admin'), peers=['peer0'], cc_name='my_chaincode', cc_version=chaincode_version, args=args ) # تراکنش‌های اشتراکی (endorsement) و ارسال تراکنش transaction_response = channel.chaincode_invoke( requestor=client.get_user('admin'), peers=['peer0'], cc_name='my_chaincode', cc_version=chaincode_version, args=args )

در این نمونه کد، یک کلاینت Hyperledger Fabric ایجاد شده و با استفاده از آن، اتصال به شبکه، نصب و استقرار قرارداد هوشمند (chaincode)، استعلام دفترچه راهنما (ledger) و ارسال تراکنش‌ها صورت می‌گیرد. لطفاً توجه داشته باشید که برای اجرای کد فوق، شما باید SDK پایتون Hyperledger Fabric را نصب و کانفیگ کنید و نیز تنظیمات شبکه مورد نیاز را با دقت انجام دهید.

این نمونه کد تنها یک مثال ساده است و برای توسعه برنامه‌های کامل‌تر، بهتر است به مستندات رسمی Hyperledger Fabric و Hyperledger Fabric Python SDK مراجعه کنید.

روش نصب SDK پایتون Hyperledger Fabric

نصب SDK پایتون Hyperledger Fabric به مراحل زیر تقسیم می‌شود:

نصب و پیکربندی محیط Python

ابتدا باید Python را بر روی سیستم خود نصب کنید. می‌توانید نسخه Python رسمی را از وبسایت python.org دانلود و نصب کنید. همچنین، نصب یک مدیر بسته مانند pip نیز توصیه می‌شود.

نصب Hyperledger Fabric Python SDK

برای نصب SDK پایتون Hyperledger Fabric، شما باید از pip استفاده کنید. می‌توانید دستور زیر را در ترمینال یا پنجره دستورات سیستم‌عامل خود اجرا کنید

pip install hfc

این دستور موجب نصب SDK Hyperledger Fabric بر روی سیستم شما می‌شود.

تنظیمات مورد نیاز

برای استفاده از SDK پایتون Hyperledger Fabric، باید تنظیمات شبکه مورد نیاز را پیکربندی کنید. این شامل تنظیمات مانند اطلاعات مربوط به شبکه، پییرها (peers)، اردرها (orderers)، نام کانال و مسیر فایل‌های رمزنگاری است. برای تنظیمات دقیق‌تر، به مستندات رسمی Hyperledger Fabric مراجعه کنید.

استفاده از Hyperledger Fabric Python SDK

پس از نصب و پیکربندی، می‌توانید از SDK در برنامه‌های پایتون خود استفاده کنید. با وارد کردن import hfc در برنامه، می‌توانید کلاس‌ها و متد‌های SDK را فراخوانی کنید و با Hyperledger Fabric تعامل کنید.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید به مستندات رسمی Hyperledger Fabric و Hyperledger Fabric Python SDK مراجعه کنید که به شما راهنمایی دقیق‌تری در مورد نصب و استفاده از SDK را ارائه خواهد کرد.

پیمایش به بالا