آرتا رسانه

ابزار هوش مصنوعی برای تقسیم بندی مشتریان

10 ابزار هوش مصنوعی برای تقسیم بندی مشتریان

برای شخصی سازی ارتباطات و تجربیات در بازاریابی، باید آنچه را که به بازار هدف شما مرتبط است، بدانید و ارائه دهید. اگرچه برخی از کسب‌وکارها بر یک نوع مشتری تمرکز می‌کنند، برندهایی که انواع مختلفی را ارائه می‌کنند باید پایگاه مشتری خود را تقسیم کنند تا برای هر یک از آنها تجربیات بهینه ایجاد کنند. در واقع، اعمال تقسیم‌بندی در کمپین‌های ایمیل منجر به نرخ باز شدن می‌شود که 14.31 درصد بیشتر از پیام‌های غیر بخش‌بندی‌شده است.

تقسیم بندی مشتری، مشتریان را بر اساس ویژگی های مشترکشان، مانند موقعیت جغرافیایی، سن، و اینکه آیا محصول شما را خریده اند یا به دنبال خدمات شما بوده اند یا خیر، به گروه هایی تقسیم می کند. شما به راهی برای کشف این گروه بندی ها و نحوه تعامل هر بخش با تجارت شما نیاز دارید.

راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، تحلیل‌ها و بینش‌های لازم را برای کمک به شما در ایجاد پیام‌های منحصربه‌فرد و ارزش‌های پیشنهادی ارائه می‌کنند که با نیازها، خواسته‌ها و ترجیحات بازار شما در مقیاس بزرگ مطابقت دارند.در این مقاله از سری مقالات آموزش دیجیتال مارکتینگ به این موضوع می پردازیم و 10 ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی می کنیم.

فهرست مطالب

چالش های تقسیم بندی مشتری

  1. کیفیت داده ها

تنها زمانی می توانید مشتریان خود را به درستی تقسیم بندی کنید که پایگاه داده شما حاوی داده های دقیق باشد. ابزارهایی برای شناسایی داده‌های تکراری، منسوخ (سوابق قدیمی)، مبهم (به دلیل املای اشتباه، روش‌های برچسب‌گذاری/دسته‌بندی یا عناوین اشتباه ستون‌ها)، یا داده‌های پنهان (داده‌های ذخیره‌شده که توسط بخش‌های دیگر به اشتراک گذاشته نشده‌اند) ضروری هستند.

  1. اندازه داده ها

شما باید داده های کافی برای شناسایی انگیزه ها و رفتار مشتریان خود جمع آوری کنید. آنها می توانند از منابع متعددی مانند نظرسنجی ها، فرم های بازخورد و تجزیه و تحلیل آمده باشند. جمع آوری و سازماندهی داده ها از همه کانال های توزیع محتوای شما بدون ابزارهای هوش مصنوعی دشوار است. از سوی دیگر، استفاده از این فناوری می‌تواند فرصت‌های جدیدی مانند بخش‌هایی را که در گذشته به آنها دسترسی نداشته‌اید، در اختیار شما قرار دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا تلاش‌های بازاریابی خود را بر این اساس تنظیم کنید.

  1. وسعت قطعات

تقسیم بندی بسیار باریک یا بسیار گسترده ممکن است منجر به تفسیر نادرست بینش داده ها و هدف گذاری ضعیف برای کمپین های بازاریابی شود. تقسیم‌بندی مؤثر به شما امکان می‌دهد با گروه‌هایی با قدرت خرید تأیید شده ارتباط برقرار کنید و راه‌حل‌های هوش مصنوعی با ارائه دسته‌ها یا بخش‌های از پیش تعیین‌شده و قابل تنظیم کمک می‌کنند.

  1. تخلیه زمان

تجزیه و تحلیل داده ها و ایجاد پروفایل مشتری زمان می برد. علاوه بر این، باید زمانی را برای شناسایی کانال‌ها اختصاص دهید تا به شما در ارتباط با بخش‌هایتان کمک کند. از طریق پلتفرم‌های تقسیم‌بندی هوش مصنوعی که این فرآیندها را خودکار می‌کنند، می‌توانید نتایج تقریباً فوری دریافت کنید.

ویژگی هایی که باید در ابزار تقسیم بندی مشتریان هوش مصنوعی جستجو کنید
بهترین پلتفرم‌های تقسیم‌بندی مشتری مبتنی بر هوش مصنوعی باید این قابلیت‌ها را ارائه دهند:

ویژگی های کلیدی تقسیم بندی مشتری

 

سازمان

ابزارهای تقسیم‌بندی هوش مصنوعی به‌عنوان مخزن اصلی تمام داده‌های مشتری شما عمل می‌کنند. این باید تصویری یکپارچه از مشتریان شما، دلایلی که چرا با شما تجارت می کنند و آنچه در تلاش های بازاریابی شما دوست دارند به شما ارائه دهد.

تجسم و توزیع گزارش

پلتفرم‌های تقسیم‌بندی گزارش‌هایی را با نمودارها و نمودارهای جذاب تولید می‌کنند که به شما کمک می‌کند تحلیل‌ها و بینش‌ها را بهتر از صفحه‌گسترده درک کنید. علاوه بر این، ابزارها به شما امکان می دهند این گزارش های ایستا یا پویا را به اشتراک بگذارید.

سفارشی سازی

راه‌حل‌های تقسیم‌بندی به شما امکان می‌دهد از یک معیار در بخش‌های مختلف استفاده کنید. اگر امتیاز خالص تبلیغ کننده شما کاهش یابد، ابزار هوش مصنوعی باید بتواند شما را به کمترین رضایت مشتریان در دسته های مختلف، مانند گروه سنی، طرح اشتراک، یا محصول خریداری شده، راهنمایی کند.

مقیاس پذیری

هوش مصنوعی تقسیم‌بندی می‌تواند مقیاس‌پذیر باشد و به‌طور خودکار اطلاعات مشتریان یا مشترکین جدید را به صورت ناگهانی و یا افزایشی جمع‌آوری کند. افزایش مشتریان ممکن است منجر به ایجاد بخش‌های مشتریان جدید شود که به احتمال زیاد گزارش‌های تخصصی جدیدی را باز می‌کند.

 

10 مورد از بهترین پلتفرم تقسیم بندی هوش مصنوعی

 فرآیند تقسیم‌بندی با داده‌هایی شروع می‌شود که شما آن‌ها را برای کمپین‌های بازاریابی خود مفیدتر می‌دانید. همچنین شامل ابزارهایی است که مشتریان را بر اساس این رفتارها و ویژگی های رایج تجزیه و تحلیل و گروه بندی می کند.

1- Peak.ai

Peak.ai از بخش‌بندی بدون سر استفاده می‌کند، که به یک منبع وابسته نیست. دریافت داده‌ها از نقاط تماس تا حد امکان داده‌ها، به شما این امکان را می‌دهد که نمایه مشتری جامع‌تری به دست آورید، از جمله اطلاعاتی مانند عادات خرید و احتمال ریزش آنها. علاوه بر این، وقتی این داده‌های تاریخی را با هوش مصنوعی جفت می‌کنید، می‌توانید پیش‌بینی کنید که مشتریان شما در مرحله بعدی چه محصولی را خریداری خواهند کرد یا به احتمال زیاد چه زمانی ایمیل بعدی خود را باز می‌کنند.

این پلتفرم حجم وسیعی از داده ها را در یک منبع واحد از حقیقت مشتری جذب و سازماندهی می کند. سپس داده های مشتری را بر اساس نقشه های غیر پیش بینی و قبل طبقه بندی می کند

ویژگی های دستوری را مشخص می کند و معیارهای مهم را در هر بخش بررسی می کند. شما می توانید از بین بیش از 35 ویژگی مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله خرید و ارزش طول عمر برای کاهش تمایل، انتخاب کنید.

Peak.ai به شما امکان می‌دهد این بخش‌های داده را به سیستم‌های روبه‌روی مشتری خود، مانند رسانه‌های اجتماعی، سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یا پلتفرم‌های داده‌های مشتری (CDP) پیوند دهید. 80٪ از برنامه های کاربردی این پلت فرم از پیش ساخته شده اند در حالی که 20٪ قابل تنظیم برای گردش کار و قوانین تجاری شما هستند.

2- Optimove

Optimove یک پلت فرم مدیریت کمپین بین کانالی و توسعه مشتری است که اطلاعات را از چهار منبع ادغام می کند تا یک مدل مشتری پیش بینی سفارشی شده را به کاربران ارائه دهد. این منابع داده‌های خام شخص اول، داده‌های شخص ثالث، فعالیت کاربر درون برنامه یا در محل، و سابقه پاسخ کمپین هستند.

در Optimove، بخش‌بندی از طریق تجزیه و تحلیل خوشه‌بندی مشتری یا استفاده از مدل‌های ریاضی برای کشف گروه‌هایی از مشتریان مشابه که در هر گروه تا حد امکان همگن هستند – با کمترین یا کمترین تنوع در بین مشتریان – انجام می‌شود. این پلتفرم از اطلاعات جمعیتی، الگوهای رفتاری و فعالیت‌های بی‌درنگ استفاده می‌کند تا مشتریان را به بخش‌های خرد تقسیم کند که روزانه به‌روزرسانی می‌شوند. در عین حال، بازاریابان می‌توانند بخش‌ها را برای تحلیل یا بازاریابی کمپین با استفاده از هر زمینه‌ای بدون استفاده از تقسیم‌بندی خرد سفارشی کنند. ربات داخلی بهینه‌سازی بازاریابی Optimove، Optibot، داده‌ها را در هر یک یا چند بخش بررسی می‌کند تا روندها و بینش‌های عملی را شناسایی کند. علاوه بر این، این پلتفرم با ردیابی مشتریان در حین حرکت از یک بخش خرد به بخش دیگر، به بخش بندی عمیق تری دست می یابد. این تغییر رفتارها را در طول چرخه زندگی مشتری تایید می کند.

3- Glance

Glance خود را به عنوان ابزار «خلبان خودکار» توصیف می کند که تیم های وارد بازار (بازاریابی، فروش و موفقیت مشتری) می توانند برای تقسیم بندی و ایجاد محتوای متنی از آن استفاده کنند. فناوری AI Graph آن از نشانگرهای متقابل کانالی استفاده می کند تا مخاطبین شما را بر اساس دو عامل – قصد و آمادگی – تقسیم بندی کند، بنابراین شما می توانید فقط بر سرنخ های واجد شرایط تمرکز کنید. Intent به مرحله مخاطب هدف شما در سفر کاربر اشاره دارد. در همین حال، آمادگی می تواند به شکل های مختلفی باشد: ارتقاء، پرداخت، یا سرگردانی. Glance از این عوامل برای شناسایی خریداران، مشتریانی که با آنها فرصت‌ها را افزایش می‌دهد و مشتریان پرخطر استفاده می‌کند. این پلتفرم به صورت هفتگی ابربخش تولید می‌کند، و بعداً می‌توانید به‌طور خودکار آنها را به پلتفرم بازاریابی خود صادر کنید یا در صورت تقاضا، انتقال را انجام دهید. توصیه‌های محتوا – از جمله لحن، کلمات کلیدی خط موضوع و طول – نیز در سطح فرابخشی ظاهر می‌شوند.

Glance یک ابزار ایده آل برای کمپین های بازاریابی ایمیلی B2B هدفمند است که از ادغام با Mailchimp، Hubspot، Salesforce، ActiveCampaign، Amplitude و Stripe استفاده می کند. همچنین می توانید پلتفرم را به داده های مدیریت ارتباط با مشتری، تجزیه و تحلیل محصول، صورتحساب و تجزیه و تحلیل وب متصل کنید. اگر حداقل 2500 مخاطب و سابقه کمپین حداقل سه ماهه داشته باشید، این پلتفرم برای شما مناسب است.

4- Visual Website Optimizer (VWO)

VWO در درجه اول یک ابزار تست تقسیم نقطه و کلیک است که به شما امکان می دهد تأثیر آزمایش های مختلف را در بخش های مختلف اندازه گیری کنید تا وب سایت خود را بهینه کنید. ادغام های آن به شما امکان می دهد این بخش ها را به پلتفرم های CRM و تعامل مشتری خود صادر کنید.

VWO Data360 داده‌های مشتری را در بسیاری از نقاط تماس جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را در پروفایل‌های فردی کل‌نگر جمع‌آوری می‌کند که کل تیم شما می‌تواند از یک مکان برای آزمایش‌های برنامه‌ریزی به آنها دسترسی داشته باشد. Data360 می تواند اطلاعات مشتری شما را بر اساس مجموعه داده های متنوع تقسیم بندی کند: ویژگی های بازدیدکننده گرفته شده از مرورگر مشتری شما (زبان، مکان، صفحات در هر جلسه، دستگاه، سیستم عامل و موارد دیگر)، رویدادهای بازدیدکننده (فعالیت های وب سایت شما)، داده های رفتاری از طریق نقشه های حرارتی و پاسخ های نظرسنجی با استفاده از VWO Insights، و داده های آزمایشی (پاسخ به آزمون های A/B) با استفاده از تست VWO.

در همین حال، VWO Personalize رفتار بازدیدکنندگان وب‌سایت شما را از اولین بازدید تا اولین خریدشان ثبت می‌کند و به شما کمک می‌کند سفرهای بسیار سفارشی‌سازی شده‌ای ایجاد کنید که حفظ را بهبود می‌بخشد.

5- Clearbit

Clearbit یک نرم‌افزار غنی‌سازی داده است که برای بازاریابی B2B توصیه می‌شود، زیرا به شما امکان می‌دهد حساب‌ها – مشتریان فردی و شرکتی – را با توجه به بیش از 100 ویژگی تقسیم کنید. آنها شامل تعداد کارمندان، مکان، اطلاعات تماس، درآمد، فناوری های نصب شده و موارد دیگر می شوند. بازاریابان می توانند با استفاده از این نقاط داده، بخش هایی را برای مطابقت با مشخصات مشتری ایده آل (ICP) خود برای تعامل هدفمند تعریف کنند. علاوه بر این، اطلاعات ارائه‌دهنده اینترنت Clearbit، Reveal، به کاربران خود اطلاع می‌دهد که چه زمانی این شرکت‌های «بهترین» قصد نشان می‌دهند، مانند خواندن نظرات محصول یا بازدید از صفحه قیمت‌گذاری شما.

این ابزار مبتنی بر یادگیری ماشینی از منابع داده عمومی و خصوصی برای جمع‌آوری، مرتب‌سازی و تأیید داده‌های شخص اول و شخص ثالث استفاده می‌کند. سپس Clearbit از داده های تأیید شده برای به روز رسانی سوابق موجود یا جدید شرکت و تصحیح موارد منسوخ یا ناقص در زمان واقعی استفاده می کند. همچنین می‌توانید روی مجموعه داده‌های این پلتفرم از 350 میلیون مخاطب و 44 میلیون شرکت برای پیدا کردن ضربه بزنید

6- Heap

Heap پلتفرم دیگری است که از پخش مجدد جلسه برای آشکارسازی و تجزیه و تحلیل نحوه تعامل مشتریان شما با وب سایت یا برنامه شما استفاده می کند. همچنین، لایه علم داده Illuminate این ابزار به شما کمک می‌کند تا تلاش‌هایی را که برای انجام یک تراکنش برای کاربران سایت یا برنامه‌تان انجام می‌شود و اینکه چه رویدادهایی باعث ایجاد اصطکاک یا منجر به تبدیل و حفظ می‌شود را کشف کنید.

هیپ به بخش‌های مشتری به‌عنوان «گروه‌های کاربر» اشاره می‌کند که می‌توانید آن‌ها را بر اساس الگوهای رفتاری آنلاین آن‌ها ایجاد کنید – از اولین لمس تا پذیرش – بدون توجه به نقطه شروع کانال بازاریابی آنها. می‌توانید بخش‌ها را بر اساس بازدید از صفحه، پخش‌های رسانه‌ای، آپلود، ورود داده‌ها یا اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی مشاهده کنید و تعیین کنید کدام مراحل به اهداف و درآمد شرکت شما کمک می‌کنند. تجزیه و تحلیل می تواند به شما کمک کند تا تلاش ها را برای به حداکثر رساندن این رفتارها یا اصلاح محصول یا استراتژی خود اولویت بندی کنید. نتیجه می تواند شامل افزودن یا بهبود ویژگی ها در سایت یا برنامه شما یا ارائه یک پیشنهاد جدید برای شخصی سازی تجربه کاربر باشد.

7- BlastPoint

BlastPoint یک ابزار هوش مشتری است که از تقسیم‌بندی مشتری غنی و پیش‌بینی‌کننده استفاده می‌کند. می‌توانید با فیلتر کردن و مرتب‌سازی مشتریان از هر مجموعه داده‌ای در سیستم خود، هر تعداد بخش که نیاز دارید ایجاد کنید. تجسم‌های پلتفرم – که بسته به ویژگی‌هایی که کمپین شما نیاز دارد، قابل تنظیم هستند – به شما امکان می‌دهند ویژگی‌ها و انگیزه‌های مشتری خود را بهتر درک کنید. همچنین می‌توانید با نمای نمایه BlastPoint، بینش‌هایی در سطح خرد دریافت کنید، که نشان می‌دهد هر مشتری چگونه با میانگین مقایسه می‌شود.

BlastPoint داده‌های مشتری خارجی با کیفیت بالایی دارد که می‌توانید آن‌ها را با مجموعه داده‌های خود ادغام کنید تا بینش‌هایی درباره جمعیت‌شناسی، مصرف رسانه‌ها یا کانال‌های اجتماعی و اطلاعات رفتاری و روان‌شناختی به دست آورید. این فرآیند غنی سازی داده ها، بر اساس اهداف شما، زمینه را برای خوشه بندی داده ها فراهم می کند. زمانی به بخش‌های هدف می‌رسید که هوش مصنوعی خوشه‌هایی را با بالاترین تمایل یا احتمال تحقق اهداف تجاری شما، از پذیرش فناوری جدید گرفته تا پرداخت صورت‌حساب‌های معوقه، نشان می‌دهد.

8- Graphite Note

Graphite Note از هوش مصنوعی برای تجهیز تیم های فروش و بازاریابی به اطلاعات بیش از تاریخی مشتریان از نظرسنجی ها و سوابق تراکنش ها استفاده می کند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین این پلتفرم تشخیص الگوهای رفتاری و تولید بینش را که بخشی از ایجاد بخش‌ها هستند، خودکار می‌کند. این الگوها به شناسایی ارزشمندترین مشتریان شما، کسانی که تجارت با شما را متوقف کرده‌اند و نقاط دردسر مشتریان با محصول یا خدمات خاص شما کمک می‌کنند.

Graphite Note یک پلت فرم بدون کد ML و داستان سرایی داده، از تجسم‌سازی‌ها برای کمک به تیم شما برای درک بینش‌های به‌دست‌آمده از تقسیم‌بندی استفاده می‌کند. از آنجا، می توانید مجموعه داده های خود را با الگوهای از پیش تعریف شده ابزار متصل کنید تا برای هر بخش پیش بینی ایجاد کنید.

9-Concured

Concured یک پلتفرم توصیه محتوای مبتنی بر هوش مصنوعی است که از طریق تقسیم بندی دقیق، دارای میانگین نرخ تبدیل 24٪ و 3 برابر بیشتر بازدید از صفحه است. این ابزار بدون توجه به اندازه مشتری شما، بخش ها را به روز می کند. علاوه بر این، این پلتفرم می‌تواند کمپین‌های بسیار شخصی‌سازی شده ایجاد کند، بدون توجه به ویژگی‌های بخش شما – به این معنی که ممکن است فقط یک مشتری داشته باشد.

این پلتفرم برای مشاغلی که حداقل 100 صفحه متنی در سال گذشته منتشر کرده اند و میانگین ماهانه دو محتوای منتشر شده به طور مداوم انجام می شود توصیه می شود. این ابزار پس از اینکه Concured یک قطعه کد را از طریق سیستم مدیریت محتوای شما به صفحات وب سایت شما اضافه کرد، شروع به کار می کند.

دو جزء از چهار مؤلفه این ابزار – iPerform و iAudit – عملکرد شما (تعداد مقالات، تعاملات و کلمات کلیدی) را در مقابل رقبای شما نشان می‌دهند. در همین حال، iCreate جذاب ترین موضوع را بر اساس جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی جستجو می کند. در نهایت، تیم شما از iPlan برای همکاری در تولید محتوا استفاده می کند.

10- FullStory

FullStory خود را به عنوان یک پلتفرم هوش تجربه دیجیتال معرفی می کند و از طریق Autocapture به شما پیش نمایشی از رفتار کلی یا فردی بازدیدکنندگان در وب سایت خود می دهد. این ویژگی همه اقدامات کاربر را در وب سایت یا برنامه شما ثبت می کند – کلیک ها، اسکرول ها و هایلایت ها – که روندها را در طول زمان نشان می دهد. می‌توانید رفتار «گرفته‌شده خودکار» را از طریق پخش مجدد جلسه (خط زمانی اقدامات در هر بازدید) یا نقشه‌های حرارتی (نمایش بصری بیشتر یا کم‌کلیک‌ترین عناصر صفحه وب) مشاهده کنید. ضبط خودکار کلیک‌های مرده و خشم (کلیک‌های مکرر روی صفحه وب یا عنصر برنامه به دلیل ناامیدی) را پوشش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد مناطقی را برای بهبود رابط کاربری شناسایی کنید.

می‌توانید بخش‌هایی را بر اساس معیارهای مختلف رویداد یا رفتار، مانند تعداد بازدیدکنندگانی که در تلفن همراه مرور می‌کنند، استفاده از یک ویژگی جدید، تبدیل از حساب‌های رایگان به پولی، یا تکمیل سفرهای مشتری، ایجاد کنید. FullStory همچنین می‌تواند معیارهای مختلف استفاده را برای تعیین عوامل مرتبط با مشتریان وفادار یا از دست دادن مشتریان ردیابی کند.

 خبر خوب این است که تقسیم بندی مشتری نیز یک ویژگی اساسی CDP است، بنابراین اگر آمادگی استفاده از هوش مصنوعی را ندارید می توانید با این راه حل های داده مشتری شروع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا