آرتا رسانه

9 billion dollar money laundering

صرافی BTC-e متهم به پولشویی 9 میلیارد دلاری

بنیانگذار صرافی BTC-e به اتهام پولشویی در مقیاس ۹ میلیارد دلار اعتراف کرد. قاضی دادگاه فدرال براساس دستورالعمل‌های صدور حکم ایالات متحده و سایر عوامل قانونی، تصمیم خود را اعلام می‌کند.
پیشنهاد مطالعه مقاله : کاهش قیمت بیت‌کوین نزدیک به 4 درصد

کلاهبرداری جدید کریپتو

الکساندر وینیک، یکی از بنیانگذاران روس صرافی ارز دیجیتال غیرقانونی BTC-e، به توطئه پولشویی مرتبط با صرافی ارز دیجیتال اعتراف کرده است. این اعتراف پس از تحقیقات گسترده ای صورت گرفت که فعالیت های غیرقانونی گسترده این صرافی را از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ نشان داد.

وینیک مدیرعامل BTC-e

وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) اعلام کرد که در زمانی که وینیک مسئولیت مدیریت BTC-e را برعهده داشت، این صرافی بیش از ۹ میلیارد دلار تراکنش را پردازش کرده و بیش از یک میلیون کاربر در سراسر جهان داشته است که بسیاری از آنها آمریکایی بوده‌اند. قاضی دادگاه فدرال بر اساس دستورالعمل‌های صدور حکم ایالات متحده و سایر عوامل قانونی، تصمیم خود را اعلام می‌کند.

وزارت دادگستری آمریکا تأکید کرده که BTC-e برای پولشویی وجوه حاصل از فعالیت‌های مجرمانه مختلف، از جمله هک رایانه، حملات باج‌افزار و قاچاق مواد مخدر استفاده کرده است. طبق گزارش وزارت دادگستری، تحقیقات نشان داده است که BTC-e بدون اقدامات ضروری تطابق قانونی، از جمله ثبت نام در شبکه اجرای جرائم مالی (FinCEN) و اجرای پروتکل‌های ضد پولشویی (AML) یا شناسه مشتری (KYC) فعالیت می‌کرده است.

محبوبیت BTC-e  در آمریکا

این کمبودها باعث محبوبیت BTC-e در میان افرادی شد که به دنبال مخفی کردن تراکنش های مالی خود از دید مجریان قانون بودند. علاوه بر این، مشخص شد که وینیک چندین شرکت پوششی و حساب‌های مالی در سراسر جهان تأسیس کرده است که امکان انتقال غیرقانونی وجوه از طریق BTC-e را فراهم می‌کند. این فعالیت منجر به خسارات مالی به ارزش حداقل ۱۲۱ میلیون دلار شد.

وینیک طی پنج سال گذشته به دلیل نقش ادعایی خود به عنوان مغز متفکر BTC-e درگیر نبردهای حقوقی بوده است. گفته می شود که صرافی ارز دیجیتال از فعالیت های غیرقانونی مختلفی سود برده است که از این پلتفرم برای پولشویی حدود ۴ میلیارد دلار بیت کوین استفاده کرده اند.

دستگیری  وینیک مدیرعامل صرافی BTC-e

وینیک در سال ۲۰۱۷ با حکم ایالات متحده به اتهام پولشویی در یونان دستگیر شد و در سال ۲۰۲۰ به فرانسه مسترد شد. در فرانسه، وینیک از اتهامات باج افزار تبرئه شد، اما به اتهام پولشویی محکوم شد و به پنج سال زندان محکوم شد.

وکلای وینیک فرجام‌خواهی ناموفقانه‌ای را آغاز کردند و همچنان ادعا می‌کردند که وینیک فقط یک کارمند صرافی بوده و هیچ دخالتی در فعالیت‌های غیرقانونی در BTC-e نداشته است. پس از گذراندن دو سال زندان در فرانسه، او در تاریخ ۵ آگوست ۲۰۲۲ به آمریکا مسترد شد.

وزارت دادگستری همکاری دولت یونان در استرداد وینیک به ایالات متحده را به رسمیت شناخت. وینیک پیش از این سعی کرده بود معامله تبادل زندانی را برای خود به عنوان بخشی از معامله تبادل زندانی بین روسیه و ایالات متحده در نظر بگیرد.

مقامات آمریکایی اتهامات کیفری مشابهی را علیه صرافی های ارز دیجیتال و مدیران عامل آنها مطرح کرده اند. در تاریخ ۲۸ مارس، سم بنکمن-فرید، مدیرعامل سابق FTX به دلیل هفت جرم جنایی به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا