آرتا رسانه

انواع زبان برنامه نویسی بلاکچین

بلاکچین یا زنجیره بلوک‌ها، سیستمی است که برای ثبت و ذخیره داده‌های جمع‌آوری شده است.

شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار در سال 2008 توانست اولین بلاکچین را مفهوم سازی و پیاده کند. بلاکچین با ارز دیجیتال بیت‌کوین شناخته شد و برای رمز نگاری و امنیت بیت‌کوین مورد استفاده قرار گرفت. برای ایجاد زنجیره بلوکی نیاز به برنامه نویسی داریم و در واقع بدون برنامه نویسی ایجاد بلاکچین غیرممکن است. هر برنامه نویسی که در زمینه توسعه بلاکچین فعالیت دارد اوصولا طبق هدفی که دنبال می‌کند یکی از زبان‌های برنامه نویسی رایج در این زمینه را انتخاب می‌کند. حال باید دید که چه زبان‌های برنامه نویسی برای بلاکچین مناسب هستند؟ اگر شما نیز قصد دارید با انواع زبان برنامه نویسی باکچین آشنا شوید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

انواع زبان برنامه نویسی بلاکچین

برای ایجاد شبکه های بلوکی که زنجیروار به هم متصل هستند نیازمند زبان برنامه نویسی هستیم. در واقع برنامه نویسی بخش اصلی و جدایی ناپذیر ایجاد یک بلاکچین و توسعه آن است و هر صنعتی که در بستر بلاکچین شکل بگیرد را شامل می‌شود. شاید از خود بپرسید کدام زبان برنامه نویسی برای بلاکچین مناسب است یا اینکه زبان‌های برنامه نویسی بلاکچین کدام زبان‌ها هستند؟ در جواب باید باید گفت، بسته به هدف برنامه‌ای که قرار است نوشته شود می توان از زبان‌های برنامه نویسی مختلفی استفاده کرد مثلا ارز دیجیتال بیت‌کوین براساس C++ نوشته شده است و برای توسط یا مشارکت در پروژه بیت‌کوین باید به زبان برنامه نویسی C++ مسلط باشید. در هر صورت برخی از زبان های برنامه نویسی مطرح تر از سایر زبان‌ها هستند. برخی از زبان‌های برنامه نویسی رایج در این زمینه C++، Python،  JavaScript، Java،Solidity  هستند که در ادامه بیشتر با این زبان‌ها آشنا می‌شویم. از آنجایی که در بلاکچین امنیت حرف اول را می‌زند باید برنامه طوری نوشته شود که بتواند درخواست‌های متعددی را پشتیبانی کند چون هر گونه ضعفی در برنامه امنیت شبکه را به خطر می‌اندازد و چون در سطح وسیعی اجرا می‌شود باعث آسیب‌های جدی می‌شود.  

  • زبان برنامه نویسی C++

زبان برنامه نویسی C++ توسط یک ریاضیدان دانمارکی بنام بیارنه استراس تروپ در سال 1979 برای بهبود زبان برنامه نویسی C و در واقع بر پایه این زبان نوشته شده است و در واقع توسعه یافته است. این زبان برنامه نویسی شی‌گراست و گستره زیادی دارد. سرعت کد نویسی بالا ،وجود کتابخانه‌های قوی و انعطاف و قابلیت‌های دیگر آن را تبدیل به یک زبان برنامه نویسی قوی و محبوب کرده است و در اکثر زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هر برنامه‌ای که سرعت مطرح باشد زبان برنامه نویسی C++ نیز مطرح است. با توجه به قدرتمندی این زبان برنامه نویسی، این زبان برنامه نویسی برای ایجاد شبکه‌های بلاکچین یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های مورد استفاده است.

  • زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی سمت وب هست که برای مدرن و جلوه دار شدن صفحات وب استفاده می‌شود. در واقع هر حرکت و انیمیشن که در صفحات وب می‌بینید به وسیله زبان جاوا اسکریپت اتفاق می افتد و صفحات استاتیک به صفحات پویا تبدیل می‌شود. با پیشرفت‌های روی داده و روی کار آمدن زبان برنامه نویسی NodeJS زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به سمت سرور نیز کشیده شد و قدرتمندتر از قبل شد. در حال حاضر در بلاکچین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و پروژه مبتنی بر بلاکچین لیسک از جاوا اسکریپت استفاده می‌کند.

  • زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان چندمنظوره و شی‌گراست. این زبان برنامه نویسی به زبان C و  C++شباهت زیادی دارد ولی ساده‌تر از آن‌هاست. طبق تعریف شرکت مایکروسیستمز که بوجود آورنده این زبان است، جاوا زبان رایانه‌ای ساده، شی‌گرا، مناسب شبکه، تفسیرشدنی، مستحکم، امن، فارغ از معماری، پرتابل، با عملکرد بالا، چندنخی و دینامیک است. از ویژگی های جاوا که بسیار در بلاک چین مورد استقبال قرار گرفته، قابلیت انتقال و سازگاری آن هست. به خاطر قابلیت  word، میتوان با یکبار برنامه نویسی، برنامه‌های جاوا رو بر روی پلتفرم‌های مختلف پورت کرد. همچنین برای ایجاد بلاکچین‌های ساده و تغییرناپذیر نیز کاربرد دارد. تغییر ناپذیری باعث می‌شود که هیچ کس نتواند اطلاعات یک بلوک را تغییر دهد.

زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی یک زبان برنامه‌نویسی جدید هست که برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود که روی بستر اتریوم اجرا می‌شود. این زبان برنامه نویسی مختص بلاکچین است و بلاکچین اتریوم و پروژه‌های مربوط به اتریوم از این زبان استفاده می‌کند. این زبان در حال پیشرفت و توسعه است و در آینده نیز در بلاکچین حضور فعال‌تری خواهد داشت.

  • زبان برنامه‌نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی بلاکچین است که یک زبان چندمنظوره و شی‌گراست. از ویژگی‌های این برنامه واضح، آسان بودن و بدون ابهام بودن آن است و یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب دنیاست. پایتون دارای یک پشتیبانی با منابع بزرگ و متن باز است و به همین دلیل یک زبان مناسب برای بلاکچین است البته تفسیری بودن این زبان سبب می‌شود که عملیات رمزنگاری در بلاکچین با مشکلاتی همراه باشد ولی در کل این زبان یکی از زبان‌های مناسب برای برنامه‌نویسی بلاکچین است. 

  • زبان برنامه‌نویسی سیمپلیسیتی

اگر به دنبال یک زبان سطح بالا و خوب برای توسعه بلاکچین و نوشتن قراردادهای هوشمند هستید زبان برنامه نویسی سیمپلیسیتی بهترین انتخاب است. سازگاری این زبان با پلتفرم Elements ، وجود بسیاری از توابع و ویژگی‌های این زبان این امکان را ایجاد می‌کند تا توسعه دهندگان زنجیرهای جانبی در پلتفرم Elements از آن بهره ببرند. 

  • زبان برنامه‌نویسی Go

این زبان برنامه نویسی یک زبان نسبتا جدید، قوی و چند منظوره است و چند سالی هست که از آن رونمایی شده است. از این زبان برنامه‌نویسی برای نوشتن یکی از پروتکل‌های اتریوم با زبان برنامه‌نویسی Go استفاده شده و برای نوشتن قراردادهای هوشمند نیز کارایی دارد درکل به خاطر مفسری بودن این زبان، امکان توسعه یک پروژه مبتنی بر بلاکچین را فراهم می‌کند.  

سخن پایانی

بلاکچین یک تکنولوژی جدید و در عین حال بسیار پرکاربرد در تمام زمینه‌هاست و در آینده جای خود را در اکثر فعالیت‌ها بازخواهد کرد. امنیت بالا در نگه‌داری و انتقال داده‌ها و غیرمتمرکز بودن داده‌ها در آن ویژگی با اهمیتی است که آن را ماندگار خواهد کرد. برای برنامه‌نویسی بلاکچین زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی وجود دارد ولی ما سعی کردیم در این مقاله رایج‌ترین زبان‌های استفاده شده در بلاکچین را به شما معرفی کنیم.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا